Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Dobór Odpowiedniego Kotła


LaGGera

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Od jakiegoś czasu przymierzam się do zmiany kotła i po przewertowaniu wielu stron i zastosowaniu wskazówek bardziej doświadczonych zdecydowałem się na kocioł SAS. Chciałem poprosić o opinie a także zapytać o kilka spraw. Do rzeczy wiec.

 

Na początek link do mojej analizy http://cieplowlasciwie.pl/wynik/tc7

 

Zdecydowałem się na wybór kotła SAS typu SOLID. Wybór podyktowany tym, że jest tu model 19kW. Alternatywą wydaje się SAS model SLIM jednak tu moc kotła to 17kW. Zaznaczę, że jestem po pierwszej przymiarce instalatora i wg. jego rekomendacji powinienem założyć kocioł 25kW... Obecnie mam 25 kW i uważam, że to stanowczo za dużo. Na pewno muszę obniżyć moc ale mam dość duże obawy co do drastycznego schodzenia aż do 17 kW. Gorąca prośba o opinie :-)

 

Pytanie dodatkowe od razu - mając kocioł 25kW obecnie schodzi mi jakaś 1 tona ekogroszku / miesiąc. Wiele osób wskazuje, że mniejszy kocioł to oszczędność paliwa ale ile realnie można oszczędzić na wstawieniu np. kotła 19 kW? Wiem, że trudno to liczyć bo jest to każdorazowo bardzo indywidualne jednak interesuje mnie orientacyjny poziom. Miesięcznie 15-20% (150-200kg ekogroszku) czy sa to wielkości mniejsze? 

 

i ostatnie - Model SOLID czyści się od góry. Jest w nim Turbulator spalin, który podczas czyszczenia należny wyciągnąć. Pytanie - ile potrzebuje przestrzeni nad piecem by wyjąć odwirowywacz i przeprowadzić czyszczenie ? Czy ktoś ma u siebie ten model i mógłby mi doradzić? Nieukrywam, że od poziomu końca pieca do sufitu miałbym z 50cm. Zastanawiam się czy to nie za mało...

 

Z góry dziękuje za pomoc i cenne uwagi.

LaGGera

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam SAS EKO 23kW tj. 2,0m2  z 2004r. (najmniejszy jaki wówczas robili) - ale ja w ciągu tego czasu z doświadczenia wiem, że nawet na słabym miale był za duży do nieocieplonego   (typowy 10x10 z końca lat 70-tych= ok. 160m2) domu. Jak zobaczyłem twoje ciepło właściwe to myślę że faktycznie bym wybrał 17-tkę lub coś koło tego. Gdy masz dostęp do dobrego ekogroszku to możesz pomyśleć nawet o mniejszym - tak około 15 ale jeszcze weź pod uwagę że zastosowany palnik też będzie ważny.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

i ostatnie - Model SOLID czyści się od góry. Jest w nim Turbulator spalin, który podczas czyszczenia należny wyciągnąć. Pytanie - ile potrzebuje przestrzeni nad piecem by wyjąć odwirowywacz i przeprowadzić czyszczenie ? Czy ktoś ma u siebie ten model i mógłby mi doradzić? Nieukrywam, że od poziomu końca pieca do sufitu miałbym z 50cm. Zastanawiam się czy to nie za mało...

 

Z góry dziękuje za pomoc i cenne uwagi.

LaGGera

Właśnie dziś pomagałem sąsiadowi  wnosić  kocioł do kotłowni  Model Sas SOLID 19kW i wyciągałem kasetę z turbulatorami . :)   

kaseta ma na oko z 50 cm .

Narobiłem sporo fotek ,wkleję ich trochę .

 

Kocioł bardzo mi się podobał,jest dopracowany ,spawy są ładne ,turbulator zrobiony chyba z nierdzewki,w kotle jest sporo szamotu ,nie ma w nim rusztów nawet żeliwnych.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animus dziękuje za dokumentacje. Świetny materiał i muszę przyznać, że bardzo do mnie przemawia cały ten piec:-) 

 

Jedna rzeczy tylko decyduje czy się na niego zdecyduje czy nie - wysokość. Wg. dokumentacji piec ma wysokość 133 cm (wymiar H1 od podłogi do końca krawędzi) + regulacja nóżek 3-5,5 cm czyli łącznie 136-138,5 cm. Moja piwnica ma niejednorodna wysokość ale mogę ustawić piec w takim miejscu gdzie jest 190 cm. Daje to łącznie w najbardziej krytycznym momencie 51,5 cm luzu. Turbulator jest schowany pod przykrywką ale posiada też rączkę - łącznie jak piszesz ma wysokość około 50 cm. Czy mógłbym poprosić cię o sprawdzenie czy wyjęcie zawirowywacza wymaga więcej niż 52 cm ponad krawędź pieca? To dla mnie niezwykle ważne. 

Dziękuję z góry :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak oglądam zdjęcia i mi się nasunęły kilka pytań:

 

Powrót zimnej wody jest przy podłodze jak w śmieciuchach - nie obawiasz się korozji na dole wymiennika ?

 

Po co przesłona do czopucha ?

 

Z tyłu jest wyczystka przy podłodze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animus dziękuje za dokumentacje. Świetny materiał i muszę przyznać, że bardzo do mnie przemawia cały ten piec:-) 

 Czy mógłbym poprosić cię o sprawdzenie czy wyjęcie zawirowywacza wymaga więcej niż 52 cm ponad krawędź pieca? To dla mnie niezwykle ważne. 

Dziękuję z góry :-)

Zmierzę ,może jutro się uda .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak oglądam zdjęcia i mi się nasunęły kilka pytań:

 

Powrót zimnej wody jest przy podłodze jak w śmieciuchach - nie obawiasz się korozji na dole wymiennika ?

 

Po co przesłona do czopucha ?

 

Z tyłu jest wyczystka przy podłodze ?

Wejście powrotu jest dość nisko ,ale czy tam jeszcze jest płaszcz wodny muszę to sprawdzić .

Przesłona do czopucha też mnie zaciekawiła ,zobaczymy czy są jakieś zmiany przy różnych ustawieniach .

Wyczystki są dwie po bokach kotła .

Tył kotła to to .

LRimxdA.jpg

 

Deflektor leży w popielniku i jest

nakręcany na ten pręt .

fm4zkmS.jpg

 

Jest jeszcze zestaw narzędzi do czyszczenia razem z szufelką w kolorze kotła ,oraz zdejmowana obudowa z trzech stron poniżej zasobnika .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzę ,może jutro się uda .

Dziś złapałem sąsiada  wyciągnąłem  turbulator przystawiłem miarę ,da się go trochę przechylić po wyjęciu tak 3/4  i wygląda to tak  wysokość 1,75 m  to minimum jakie dla tej mocy i kotła  może być , stawiasz kocioł na gumie bez nóżek  ,1 78 m  to minimum z nóżkami  ,1,80 m wysokość kotłowni  to jest już wypas.  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile ten piec kosztował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no sporo jak widać. Czemu akurat zdecydował kupić ten piec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animus kiedy ten Sas będzie montowany? Bardzo ciekawi mnie ten czujnik żaru..Generalnie wrażenie kocioł sprawił pozytywne. Jedynie to ta cena  :(

 

Jak tylko podłączą napisze ,nie mam na to wpływu.

no sporo jak widać. Czemu akurat zdecydował kupić ten piec

Miał Sasa śmieciucha 12 lat ,oglądał mój kocioł widział nie raz proces spalania zużycie,popiół ,ceramiczną komorę itd....   

 

 

Kol.@Animus jest sugestywnym sąsiadem i po prostu to wymógł   ;)

Tak lałem go gumowym wężem do podlewania . ;)

 

Ja sugerowałem mu Defro Sigma Uni z rynną ,albo tego 14kW ale był nieugięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludziska doradźcie mi z tym piecem który brać . A ten sas ma sterowanie przez neta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę  to ten  SAS nie ma rusztu awaryjnego 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.