Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jakiej Mocy Kocioł Do Starego Domu O Powierzchni 140-150M2


darkonis

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Potrzebuje  szybkiej pomocy fachowca przy doborze kotła do domu o powierzchni  140m2

Temat wałkowany 100tysięcy razy. Przeczytałem wiele różnych tematów na różnych forach korzystając z wyszukiwarki google. Według wielu wyliczeń z różnych stron internetowych wyszłomi że potrzeba 18kw dla samej powierzchni domu bez wliczania do tego bojlera 140l.    Ale nie daje mi to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy dom jest inny. Tak więc wracając do tematu  potrzebuję informacji jakiej mocy piec do starego domu.

Pod spodem podaje dane i rodzaj opału oraz pieca.

-Dom na fundamencie z  grubego kamienia z lat około 50tych powierzchnia około140m2 nie licząc pokoju na strychu który prawdopodobnie bedę ogrzewał inaczej.

-piwnica gdzie znajduje się piec c.o. pod 3/5 domu

-Nie ocieplany, standardowa pełna czerwona cegła ,otynkowana.

-mury  raczej zawilgocone o grubości około 40- 50cm

-okna plastiki w bardzo dobrym stanie niedawno wymienione ,około 12-13szt. , 1 drzwi balkonowe i 1 wejściowe.

-standardowa wysokość pomieszczeń 2,5m ,sufit: trzcina, tynk / regips ( nie ocieplane)

-grzejniki różnego typu około12-13 szt, podłogówka około 10m2

-instalacja z zaworem 4drożnym

-Bojler 140l

-opał w postaci grubego  węgla (chyba zwie się to  kostka)  ,troszkę drzewa i czasmi jakieś smieci do popalenia

 

 

Piec będzie dolnego spalania najprawdopodobniej "defro ds"  tylko nie wiem jaką moc do takiego budynku 20kw czy 25kw ..?  Według moich wyliczeń wychodzi że 18-20kw wystarczy

 

Obecnie używam pieca około 16-18kw ( przerobiona pieco-kuchnia 14kw na piec zasypowy ,wstawinie dodtkowych płaszczy wodnych zamiast  płyty grzewczej dało około 2-4kw). Jednak nie mam jeszcze podłączonych 2 pomieszczeń o dużej stracie ciepł  (duża ilość ścian zewnętrznych ,drzwi wejściowe) i ogrzewam około 100m2. Spala mi różnie na ogół tak z 2 wiadra węgla na 8h . Bardziej ekonomicznie wychodzi mi gdy piec pracuje cały czas , a z piecem górnego spalania tak się nie da.  Tak więc czas pora wymienić tego uciążliwego kopciucha na dolniaka będzie czyściej i taniej ...

 

Mam też drugie pytanie ..Czy w defro da rade zmodernizować ruszta we własnym zakresie tak żeby były  ruchome czy raczej sa one kompletnie na stałe i nie da się nic zmodernizować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upatrzyłem lepszy kociołek  :MPM ds  tylko nie wiem czy  19kw czy 25kw..To stary i nie ocieplany dom i różnie to bywa w mroźne dni.. Niby wystarczy te 18kw jak się będzie paliło na ogrągło bo po wgaszeniu to wszystko rozbujać to trochę zejdzie ( bojler, podłogówka). Myślę nad tym modelem 19kw tylko nie wiem czy dobry to wybór. Licząc 120w * 140m2 = 17- 18kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobisz jak zechcesz kocioł MPM bardziej nadaje się do drewna.

Jeśli chodzi o moc,to kotły DS dobiera się na styk,żeby pracowały najlepiej pełną mocą,a minimum na 50-60% swoich możliwości.

W przeciwnym razie będzie smoła,syf i popłynie z komina śmierdząca maz.

To nie górniak gdzie można sobie pozwolić na lekkie przewymiarowanie.

Być może wypowiedzą się jeszcze koledzy palący w DS-ach i potwierdzą.

19-25kW na 140-150m2 nawet nie docieplonego domu to gruba przesada,wpakujesz się w niezłe kłopoty i będziesz prosił o pomoc,jak sobie z tym poradzić.

To tyle.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może najpierw wydaj trochę grosza na termomodernizację domu! Jak zadbasz o izolację i docieplenie to zniknie wilgoć ze ścian które jak sam piszesz są zawilgocone, warto też zadbać o docieplenie stropów. I nie będziesz miał zapotrzebowania na ciepło 120W/m2 tylko starczy Ci 40-60W/m2 albo i mniej.  I starczy Ci kocioł 8-10kW zamiast 19kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za ten kalkulator. Wyszło mi na nim że potrzebuję w najmroźniejsze dni pieca 25,7kw  a   w przeciętny dzień 12,2kw...Niestety  taki przedział mocy to może w górniakach istnieje w dolniakach to raczej  wacha się między np 12-14,  16-19, 21-25kw.Tak więc optymalne to bedzie te 19kw.  Jak nie podoła w mroźniejsze dni to coś tam się dogrzeje czymś innym , a jak bedzie za silny to pokombinuję w piecu może da się  zmniejszyć  komorę spalania (zasłonić  jej część np. płytką szmotową).  Ocieplić dom na chwilę obecną nie da rady( zbyt duże koszty jak na taką chawirę.. min. 30tyś zł,a ja jestem zwykłym pożeraczem chleba i co uzbieram to pakuje w ten dom). Piec raczej będzie  ten MPM DC 19kw..Fakt ma  dużą komorę jak na węgiel , ale komorę zawsze można zmniejszyć,  a zwiększyć już się bez trfałych przeróbek nie da .. 

Już się dowiadwałem o koszty tego pieca  i moc 19kw to koszt z wysyłką 3750zł, więc całkiem ok jak się popatrzy na jego budowę..Wygląda mi ten piec jak narazie na tle innych produkowanych w kraju ,zarówno cenowo jak i technicznie... najlepiej ..Ale co można  powiedzieć o piecu który się widzi tylko na  obrazkach ..Wada : trudnodostępny i trzeba czekać na niego z min 4tyg ...

Jak ktoś ma owy piec  to chętnie posłucham opini..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może najpierw wydaj trochę grosza na termomodernizację domu! Jak zadbasz o izolację i docieplenie to zniknie wilgoć ze ścian które jak sam piszesz są zawilgocone, warto też zadbać o docieplenie stropów. I nie będziesz miał zapotrzebowania na ciepło 120W/m2 tylko starczy Ci 40-60W/m2 albo i mniej.  I starczy Ci kocioł 8-10kW zamiast 19kW.

Z tym zawilgoceniem to może trochę przesadziłem ..Dom ma fundament z grubego kamienia  i mimo że jest stary to ściany są odizolowane od fundamentu papą ..Tak więc nie jest tak trgicznie .Trzeba  dać tylko nowe tynki na zewnątrz, wylać izolowane posadzki i przede wszystkim dać rynny . Jak to się mówi lepiej  się opłaca wybudować nowy dom niż  pakować kasę w poniemiecki..Ale jak już  napisałem we wcześniejszym poście " jestem zwykłym pożeraczem chleba. Może kiedyś go ocieplę . W pewnym sensie ma on jakieś tam ocieplenia  typu podwójny mur , glina na stropach ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie jeszcze zobrazować tę moc 19kW na ilość spalanego węgla na dobę.

Jeśli ten kocioł będzie pracował z pełną mocą na węglu 26-27MJ/kg przy sprawności ok.65- 70% to na dobę pożre 80kg węgla.

 

Paląc w górniaku tradycyjnie od dołu z dużo mniejszą sprawnością (40-50%) spalałeś 80 kg węgla na dobę w mrozne dni?

Jeżeli mniej i było ciepło utrzymując wysoką temp. na kotle bez wygaszania,to bierz mniejszy kocioł.

Jeżeli spalałeś tyle,a było nie za ciepło i nie starczało 80 kg na całą dobę to bierz 19kW.

Żeby palić ekonomicznie chałupę należy wygrzać i utrzymywać śr. temp. na poziomie 21*C.

19-20* do spania,a w pozostałych godzinach 22*C.

 

Nie myślałeś o kotle z podajnikiem 17-19kW z palnikiem przystosowanym do spalania miału i groszku lub mieszanki wymienionych paliw?.

Trochę większy koszt zakupu ale komfort użytkowania dużo większy.

np. taki jak ja mam tylko bez wodnego rusztu i mniejszy 19kW,w rozsądnej cenie.

Palę w nim 4 lata bez wygaszania,grzeję latem CWU i jestem zadowolony pomimo,że jest sporo za duży do mojego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paliłem w górniaku od dołu też ale to strata węgla , syf w kominie, czad wszędzie, i trudno upilnować temperaturę .. Nie pamiętam ile mi szło w mroźne dni( coś około 5 wiader grubego węgla), ale nie ogrzewałem wszystkich pomieszczeń . W 2 pokojach temperatura taka sobie bo 18-20stopni . Podłogówka na ogół wyłączona bo nie było potrzeby nią grzać.. Od góry dużo lepszy efekt , ale trzeba wygaszać piec, a to powoduje dużo strat ciepła bo na nowo trzeba nagrzewać podłogówkę i grzejniki..

Myślałem nad podajnikiem wcześniej , ale nie chcę tych wynalazków .Może i jest wygoda  , ale nie dość żę piec drogi to i opał wyjdzie drożej..

 

Czekam już drugi dzień na odpowiedź od firmy która robi te MPM DS ( na forum pisano o tych piecach dobre opinie )  i coś mi się wydaje że poczekam do wtorku ( dzisiaj miał dać odpowiedź) ,a jak nic się nie odezwą to jadę kupuję blachę 6tkę, szmot itp. i jadę po swojemu ten swój stary piec.. Nie zamierzam wydawać na barachło jakieś  4-5tyś...Wiekszość  typów takich piecy to albo całkiem mała komora załadowcza , albo brak ruchomego  rusztu, albo inne niedociągnięcia ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.