Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zima się zbliża wielkimi krokami, a ja stanąłem przed zadaniem wymiany kotła na nowy, gdyż stary niestety (stety?) wyzionął ducha.

Nie znam mocy poprzedniego kotła, był to bardzo stary, żeliwny kocioł górnego spalania. Z pomocą znajomych i internetowych kalkulatorów oszacowałem moc potrzebną na ogrzanie domu na około 15-16 kW. Piec ma służyć do palenia węglem typu orzech i być sterowany mechanicznym miarkownikiem ciągu. Ciąg kominowy jest bardzo dobry, nie znam dokładnej wysokości komina, ale jest baaardzo szeroki (pozostałość po dawnej kuźni).

Naczytałem się mnóstwa nieprzychylnych opinii na temat górniaków, więc raczej zdecyduję się na kocioł DS, tylko... nie wiem na jaki.  :(

Cena maksymalna (do której jednak wolałbym się nie zbliżać...) to 4000 zł. Obecnie mam dylemat spośród 3 modeli:

1. KSGW Zgoda (http://czysteogrzewanie.pl/ranking-kotlow/ksgw-zgoda/)

2. MPM DS (http://czysteogrzewanie.pl/ranking-kotlow/mpm-ds/)

3. Dakon DOR (http://czysteogrzewanie.pl/ranking-kotlow/dakon-dor/)

Wiem na razie tyle, że KSGW Zgoda nie ma ceramicznego palnika, co mają pozostałe, a MPM DS nie ma opcji mocy idealnej dla mnie - są albo ciut za mocne (17-19 kW) albo ciut za słabe (12-14 kW).

Pomożecie z wyborem? A może doradzicie inny kocioł?

Pozdrawiam!

Edytowane przez Ryszard

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Weź tego co ma największą komorę zasypową - dłuższa stałopalność. Podobno w MPM można się dogadać na "specjalną" wersje kotła, ktoś pisał że brał 17-19kW z mniejszym palnikiem, może by była opcja zadzwonić i dogadać się na zmniejszenie palnika do Twojego zapotrzebowania (15-17kW)?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie żebym reklamował, bo sam nie posiadam, i konstrukcja szeroko dyskutowana na forum, i ulepszana :

https://www.p2ar.pl/

Sprawdź ofertę, ja bym wybrał kocioł z górnym zasypem, dolnopalny oczywiście, i z powiększoną komorą zasypową,

na zamówienie. Zasypiesz nie tylko za jednym zamachem workiem 25 kg węgla, ale i dłuższe kawałki polan wrzucisz, i inną drobnicę z drewna możesz domieszać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

FireFlame, robisz za archeologa? Po co odgrzewasz tematy sprzed 3 lat? Pewnie już trzy razy kupił ten kocioł .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, wojtekkowal napisał:

FireFlame, robisz za archeologa? Po co odgrzewasz tematy sprzed 3 lat? Pewnie już trzy razy kupił ten kocioł .

Oszszsz ty. Wyświetlają się pokrewne tematy pod spodem, nie spojrzałem na datę  :-(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość witek1234

zdarza się, też tak raz miałem. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• Przez Yanosik
      Witam 
      Jaki kocioł wybrać
      Powierzchnia całkowita to 180 m2 użytkowej i grzanej ok 100m2 to garaż ok 20m2  + stryszek ok 30 + piwnica 50 m2 tu stoi kocioł ta powierzchnia nie jest grzana tylko dogrzewana max 18-19 st.C. Inaczej mówiąc mieszkalne 180 m2, niemieszkalne ok 100 m2.
      Budynek oddany po 2010 r. Dobrze ocieplony. Mieszkam w woj. świętokrzyskim .
      według cieplowlasciwe.pl zapotrzebowanie ok 16 kW ale kocioł z podajnikiem każe wybrać 18-20!
      Wybrać kocioł 15 kW czy 24 kW?

https://cieplowlasciwie.pl/wynik/96b2
      Ile ciepła potrzebuje twój dom
      Średnia dobowa temperatura w domu przez cały sezon grzewczy to 23,0°C.
      11,6kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza
      W "najmroźniejszy" dzień zimy, tj. przy średniej dobowej -20°C.
      5,9kW – przeciętna moc grzewcza\
      Jakiej mocy kotła potrzebuje budynek
      17kW to niezbędna łączna moc grzewcza (C.O. + CWU)
      Wlicza się w to ogrzewanie budynku z rozsądnym zapasem przewidzianym normami oraz ciepłą wodę (CWU).

Kocioł automatyczny na ekogroszek lub pellet 18-20kW
      Obecnie w kotłach automatycznych nie należy liczyć na żaden "ukryty" zapas mocy ponad moc nominalną.

Wyliczenia są na Dom jednorodzinny parterowy podpiwniczony 298m2 ogrzewane.
      Co nie jest do końca prawdą bo cześć jest dogrzewana!
      Wybrać 24 kW czy 15 kW?
      Pozdr.

• Przez krzych13
      Witam wszystkich forumowiczów.Jestem początkującym palaczem który przerobił kocioł SKED na dolne spalanie wraz z palnikiem szamotowym i powietrzem wtórnym z popielnika.Chciałbym Prosić Szanowne grono o skomentowanie mojej pracy.Palę drewnem i węglem orzechem.To odręcznie zapisany na szybko szkic tego co zrobiłem.
    • Przez kotleter
      Witam, 
      od dłuższego czasu borykam się z problemem wyboru pieca. Słyszałem już wiele opinii w tym temacie. Jestem ciekawy co wy powiecie. 
      pustak H+H
      styropian grafitowy 20cm λd  ≤ 0,032
      okna 3 szybowe
      cała powierzchnia użytkowa to ogrzewanie podłogowe 149,61 m²
      instalacja pod piec z zasobnikiem
      Projekt budynku

• Przez nextus
      Witam Państwa. Kończę budowę nowego domu w którym pierwotnie miała być pompa ciepła Panasonic aquarea ale ze względów finansowych i bardzo różnych skrajnych opinii chce iść w pellet ( mam defro w starym domu jeden )
      dom praktycznie 100% podlogowka (włącznie z kotłownia i garażem ) 2 grzejniki w łazienkach zasilane ze skrzynki rozdzielacza  .
      mialem 2 techników określili moc kotła ok 14,15-16 kw . Dodatkowo będzie zasobnik CWU ok 120-200l.
      czego oczekuje ? Niezawodnego (najlepiej samoczyszczącego się kotła ) dużo czytałem o RTB fenix ale nie musi być koniecznie taki  
      warunkiem tez jest aby miał zasobnik minimum 150 kg pelletu.
      co polecacie ? Dziękuje za szczere opinie  

• Przez peri20
      Witam poszukuję porady/doradztwa jaki piec kupić i jaki piec dobrać.
      Mój dom jest 2 kondygnacyjny o powierzchni 195m2 użytkowej, dom jest nie ocieplony.
      Na chwilę obecną wybór padł na 2 firmy:
      Kamen Multi k5 - 20kw - https://www.kamen.com.pl/produkty/kotly-5-klasa/kamen-multi-k5/
      Defro  Komfort Eko Lux - 20 kw - https://www.defro.pl/p,183,komfort-eko-lux.html?idk=33
      czy jest to słuszny dobór pieca oraz jego mocy czy lepiej mniej czy więcej oraz proszę o opinie na temat tych pieców który ewentualnie w miarę lepszy lub czy brać pod uwagę inną firmę
      dziękuję za ewentualną pomoc

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.