Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sprawdzenie Prawidłowości Schematu Co


Sitepres

Rekomendowane odpowiedzi

Całkowicie o tym zapomniałem :) Będzie stal. A czy mogę zamienić za buforem do rozdzielaczy PP 32mm na PP25mm czy lepiej zostawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Poprawiony schemat. Dorzuciłem jeszcze spust wody z całej instalacji, linie zimnej wody użytkowej oraz kurek na wyjściu z bufora w celu odcięcia przed grawitacyjnym zasilaniem grzejników w okresie letnim. Co wg. ciepie powinienem jeszcze zmienić aby uniknąć jakiś kłopotów w eksploatacji bądź na co zwrócić szczególną uwagę?

1_2.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile masz punktów odbioru wody - ale rura PP 20 na CWU i ZW  jako główna to za mało, daj PP 25.

Nie wiem jak daleko są odbiory CW, ale może warto cyrkulację zrobić

Na rys schemat cyrkulacji do takiego bufora.

 

Brak zaworu zwrotnego na zasilaniu wężownicy CWU - musi być

 

Zawory bezpieczeństwa 1/2" mają otwory spustowe  o stopień wyżej - 3/4", ujednolić to.

Bufor jak ma tak duży zład powinien mieć zawory na wszystkich króćcach wyjściowych, aby nie spuszczać wody.

post-18578-0-97375700-1441605424_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie wiem ile masz punktów odbioru wody - ale rura PP 20 na CWU i ZW  jako główna to za mało, daj PP 25.

W sumie 11 punktów.

 

 

Nie wiem jak daleko są odbiory CW, ale może warto cyrkulację zrobić

Na rys schemat cyrkulacji do takiego bufora.

Najdalej jest zlewozmywak, zmywarka i lodówka jakieś 20m (1 odbiornik ciepłej wody 3 zimnej). Potem łazienka na parterze 12m (2 odbiorniki ciepłej wody, 4 odb. zimnej) oraz na piętrze 18m (2 odbiorniki ciepłej wody, 3 odb. zimnej). Co do recyrkulacji to obawiam się wychładzania przez nią bufora?

 

 

 

Brak zaworu zwrotnego na zasilaniu wężownicy CWU - musi być

Czy zawór powinien być przed samym zasilaniem wężownicy tak jak na schemacie czy lepiej go dać poniżej zimnej wody do odbiorników?

 

 

Zawory bezpieczeństwa 1/2" mają otwory spustowe  o stopień wyżej - 3/4", ujednolić to.

Bufor jak ma tak duży zład powinien mieć zawory na wszystkich króćcach wyjściowych, aby nie spuszczać wody.

Poprawione na schemacie do sprawdzenia.

1.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak dużych odległościach cyrkulacja jest potrzebna, ten układ co podałem omija bufor, woda wraca na wyjście wody gorącej,

czyli w jaki sposób ma wychłodzić bufor?

Ponadto trzeba sterować pompą cyrkulacyjną w rozsądny sposób.

 

Zaw zwrotny na ZW zasilającej wężownicę jest OK.

 

Cyrkulacja musi być, ale przecież możesz ją wyłączyć ręcznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat z cyrkulacją do sprawdzenia.

 

Do cyrkulacji zastosować taką pompkę http://www.lfp.com.pl/typy/dom_ogrod,erga ?

 

Tak się jeszcze zastanawiam czy nie zrobić wszystkich tych zaworów 3D za buforem na siłownikach podpiętych do sterownika? Bo jeśli zamierzam grzać bufor do 90C nastawa w tym wypadku na 3D ustawiona tak żeby temp. wyjsciowa była 45C to jak w buforze temp. spadnie do 70 stopni to przy ustawionej ręcznie nastawie 3D temperatura wyjściowa będzie niższa.

1.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa LFP jest OK, ale na rys brak 2 zaw zwrotnych i kawałka rurki - dlaczego ich nie przerysowałeś z podanego w poście # 29 schematu?

Jeden zawór zwrotny jest za pompką od cyrkulacji. Natomiast nie rozumiem po co ten kawałek rurki z zaworem zwrotnym czemu to ma służyć?

 

Pompa oczywiście jak najbliżej bufora.

OK

 

Będziesz musiał zastosować bardzo dobrą izolację cieplną rur

Rury będą prowadzone w konstrukcji budynku szkieletowego który będzie ocieplony pianką więc zaizolowane będą bardzo dobrze, tylko trzeba będzie się zastanowić nad izolacją rur widocznych w kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w których miejscach konkretnie. Wrzucam nowy schemat rozszerzony o instalacje CWU. Wracając do tej rurki o której wcześniej wspomniałeś to nie widzę sensu jej stosować ponieważ powracająca woda mieszała by się z zimną wodą zasilającą a w tym przypadku co narysowałem na schemacie woda wraca bezpośrednio do wody gorącej przed zawór 3D.

1.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotowałem nowy schemat zastępując Laddomat zaworem VTC511 wydaje mi się, że będzie to prostsze rozwiązanie a za zaoszczędzone pieniące mogę wrzucić na ochronę kotła pompę Autoadapt. Jeśli gdzieś jest potrzebny jakiś zawór bądź coś innego to proszę o informację.

 

Schemat Instalacji CO,CWU.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam, 

Za miesiąc przystępuję do realizacji instalacji CO i CWU. Schemat instalacji trochę uległo zmianie także prosiłbym doświadczone osoby o jego sprawdzenie.

schematCO.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zasilaniu podłogówki - za pompą mieszacza brak zabezpieczenia na wypadek niekontrolowanego wzrostu temp wody podawanej na podłogówkę.

Najlepiej to zrobić przez włączenie w szereg z zasilaniem pompy styku termostatu przylgowego , który jest zamontowany na rurze.

 

np taki http://allegro.pl/sterownik-przylgowy-na-rure-do-pompy-c-o-termostat-i5998196256.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No własnie nurtowało mnie cały czas pytanie co będzie jeśli np. uda mi się rozgrzać wodę w całym buforze do takiej temperatury, że przez zawór mieszający przepłynie cieplejsza woda niż nastawiona. Czy jest taka sytuacja w ogóle możliwa do zaistnienia (mimo wszystko powracająca woda do bufora zawsze będzie chłodniejsza a zawór zwrotny na powrocie przed buforem uniemożliwi pociągnięcie gorącej wody z bufora)?

 

Czyli wnioskując po twojej wypowiedzi należy po prostu odciąć pompę od zasilania.

 

Przejrzałem instrukcję sterownika którym chce to wszystko kontrolować i jest tam właśnie możliwość ustawienia maksymalnej temp. po przekroczeniu której pompa zostaje wyłączona więc nie muszę stosować oddzielnego zabezpieczenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Przepraszam ze się wcinam między waszą dyskusję ,ale chciałbym zwrócić uwagę na jedną rzecz ,kocioł w układzie zamkniętym i hydrofor .

cytat:

 
  • woda w domu musi więc pochodzić z wodociągu, a nie z własnego ujęcia. Inaczej brak prądu może spowodować przegrzanie kotła, bo wyłączy się pompa c.o., obieg wody ustanie i ciepło nie będzie odbierane przez grzejniki. Kocioł nie zostanie jednak schłodzony, bo nie będzie pracował także zestaw hydroforowy zapewniający przepływ wody w instalacji domowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego  , ze takie rzeczy należy brać pod uwagę - bezpieczeństwo przede wszystkim. Zwróciłem na to uwagę , a jak kolega do tego podejdzie to jego sprawa i jego podejście do tego zagadnienia.Ponadto jezeli czasem lub częsciej takie braki wody występują , to tym bardziej należy wziąć pod uwagę zrobienie instalacji otwartej.,całej lub częściowej.

A  UPS ,przetwornice, agregaty jak najbardziej ,ale one też mogą zawieść. Szczególnie wtedy gdy są potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł 2,5bar natomiast zbiornik buforowy 3bar. Z tego co znalazłem to grupa bezpieczeństwa jest na 1,5bar bądź 2,5bar. Najlepsza by była pewnie wersja 2bar ale całej grupy bezpieczeństwa z takim zaworem nie mogę znaleźć. Także pewnie zamontuje 1,5bar.

 

Pytanie jeszcze odnośnie zastosowania rurek PP stabilizowanych folią AL od pompek do rozdzielaczy i powrót do bufora. Czy jest to dopuszczalne rozwiązanie? Producent podaje, że mogą być wykorzystywane do instalacji CO 6bar/80C i Tmax=90C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZB 1,5 bara  wymusi większe naczynie przeponowe, możesz dać bez problemu ZB 2,5 bara.

ZB 2,0 bary są w handlu, więc możesz kupić grupę bezp np na 2,5 bara i wymienić sam ZB.

Jak nie przekroczysz temp pracy rury to bez problemu możesz zastosować te rury. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Nasunął mi się kolejny pomysł ale potrzebuje porady co do jego stosowności. Pomysł to wykorzystanie wężownicy od wody użytkowej która jest w buforze 1500l jako wężownicy schładzającej piec. Chciałbym wpiąć zawór bezpieczeństwa na rurce od poboru ciepłej wody z wężownicy? Dzięki temu zostało by w kieszeni 650zł (jest to koszt wężownicy do pieca)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.