Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Poradę - Nowy Kocioł + Zbiornik/bufor Cwu


piechu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów, mam wielką prośbę o poradę gdyż sam się dobrze na tym nie znam a też nie chcę aby wcisnęli mi "fachowcy" byle co.... :)

 

Dom z przełomu lat 80/90, powierzchnia do ogrzewania bez strychu łącznie z kotłownią 200m, kubatura ok 500m, ocieplenie na domu 5 cm styropian (lata jak smród po gaciach) pod sidingiem,
szału nie ma a na ocieplenie wiadome (dopiero składam), dach dwuspadowy brak docieplenia, okna wymienione na nowe dwuszybowe 4 lata temu.

 

Aktualnie w kotłowni dość sporych rozmiarów dusi sie przez ponad 20 lat żeliwny camino, który połyka ok 3 tony węgla plus kilka worków miału i sporo drewna na sezon.

Instalacja opiera sie w 6 miejscach na grzejnikach żeliwnych (ok. 10-15 "żeberek" na grzejniku) plus 5 miejsc gdzie te grzejniki zostały wymienione na nowe oraz na ok. 10mkw podłogówki po

remoncie w ubiegłym roku. Zbiornik wyrównawczy ok 15 L na strychu powrót przelew wraca do kotłowni do kratki, sciekowej plus odpowietrzenia z instalacji kilka rur wystaje również na strychu,

wszystko działało sobie grawitacyjnie, po instalacji podłogówki dołozyli pompke ale w złym miejscu bo podłoga grzeje jak by wcale nie grzała. Brak zbiornika cwu, zastępuje go bojler w łazience

80L na gaz, którego przy całej tej modernizacji chcę się pozbyć. obok pieca co stoi gazowniś sprzed dobrych kilkunastu lat który był chyba raz lub dwa razy używany (nie wiem czym się kierowali by go wstawić)

 

Prośba moja dotyczy porady jaki piec wstawić ile kw i jaki rodzaj (dojście do drewna jest dobre ale nie na tyle żeby wykluczyć inne paliwo)

jaki zamontować w to wszystko zbiornik cwu lub też bufor jeżeli się opłaca (np połączyć go tylko z samą podłogówką i cwu) ilę litrów powinno wystarczyć i czy z wbudowana grzałką na przykład (tylko nie wiem na ile opłaca się zmiana taryfy i grzanie wody prądem) dodam że miesięcznie za gaz place 120 zł z kuchenką. Chcę się pozbyć bojera gazowego z łazienki lub przenieść go do kotłowni. Ciekawi mnie również na ile możliwe i opłacalne byłoby uruchomienie starego pieca gazowego do grzania np tylko wody w buforze albo zbiorniku jak do tej pory robi to sobie bojler?

 

Dziękuje z góry za wyrozumiałość po tak chaotycznym opisie

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie mocy policz sobie na stronie cipeplowlasciwe.pl Każdy na tym forum Ci powie że kolejność dobór kotła -> izolacja to zły pomysł - jak teraz dobierzesz kocioł to później po ociepleniu będziesz miał przewymiarowany. Na cieplowlasciwe.pl wpisz parametry jakie masz teraz i jakie będziesz miał po planowanej izolacji domu i sobie porównaj zapotrzebowanie. Wrzuć jakiś schemat swojej instalacji-gdzie ta pompa, jak podpięta ta podłoga, jak sterowana a na pewno ktoś Ci pomoże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.