Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zapewnienie Ochrony Powrotu Na Kocioł


Rekomendowane odpowiedzi

Ze aby powrot z wymiennika do kotla mial wiecej niz 50 temperatura musi byc wyzsza niz 60 najlepiej 62 mierzona na wyjsciu

Co do strefy to nie wiem

Jak na wiosne uruchomie wlanczanie i wylanczanie strefy od wymiennika do kaloryferow wowczas zobacze jaki jest spadek na powrocie

Pozdrawiam



Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Przy wymienniku nic ci nie da.
Trzeba zwiększyć bieg do 3 i dodatkowo zwiększyć moc kotła lub przynajmniej temp na nim.
Tu nic nie ma za darmo - więcej pobierasz ciepła z wymiennika , więcej musisz dać na wymiennik.
Ja bym palił o min 5C wyżej.
Sambor

Prosba o opinie

Jak przyjda okresy przejsciowe korzystam duzo z stref

I teraz jak wylacze obieg co na 2h i potem wlacze to w ciagu chwili kociol ma szok termiczny temperautra spada z 60 do 50 a powrot z 54 na 44

I teraz pytanie jesli pomiedzy kociol a wymiennik wloze zawor esbe vtc to on zabezpieczy powrot kotla czyli jesli zadana bedzie 65 powrot 60 to po wlaczeniu obiegu co i wychlodzeniu powrotu do 55 a kotla do 60 spadek o 5 stopni esbe odetnie wymiennik od kotla i po chwili dopiero jak odrobi temperature zacznie puszczac wiecej ciepla na wymiennik a tym samym na instalacje

Czy ten tok rozumowania jest poprawny ???

Dzieki

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak włączysz dodatkowe strefy to musisz zwiększyć moc na kotle , inaczej nic ci nie dadzą zaw VTC i inne ochrony -

po prostu działa stare przysłowie - "Z pustego to Salomon nie naleje".

To normalne zjawisko i nie ma sobie czym głowy zawracać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociol przezyje

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak włączysz dodatkowe strefy to musisz zwiększyć moc na kotle , inaczej nic ci nie dadzą zaw VTC i inne ochrony -
po prostu działa stare przysłowie - "Z pustego to Salomon nie naleje".
To normalne zjawisko i nie ma sobie czym głowy zawracać.
Nie do konca jestem pewny czy sie rozumiemy

Ja nie uruchamiam dodatkowej strefy

Podstawowa strefa co ktora jest od wymiennika do kaloryfera jest wylanczana tzn. Pompa nie tloczy przez 1 h nastepuje wychlodzenie obiegu

I teraz

Uruchamiam pompe i w tym momencie nastepuje wychlodzenie kotla
Zawor pozwoli zagrzac z powrotem ten obieg z zapewniem powrotowi kotla 55 stopni

I teraz mam ustawione na kotle 60 stopni
Powrot 55
Jak wylacze strefe co i wlacze po 1h to kociol bedzie mial 50 powrot 45

Kiedy bedzie zamontowany vtc

W momencie uruchomienia obiegu co odetnie odbior ciepla z wymiennika lub ograniczy, dluzej bedzie trwac odegrzanie strefy co poniewaz priorytet bedzie miec kociol, nagrzanie obiegu bedzie skokowe

Sorry ze draze temat

Ale kociol ma 10 lat i mam obawy jak zniesie skoki temperatut pomiedzy 60 a 50 a nawet 45, spadek temp nastepuje w ciagu kilku minut

Czy tez niepotrzebnie se glowe zawracam

I zrobic 65 na kotle i wtedy problem z glowy

Dzieki za wszelkie sugestie



Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, mkaczko napisał:

W momencie uruchomienia obiegu co odetnie odbior ciepla z wymiennika lub ograniczy, dluzej bedzie trwac odegrzanie strefy co poniewaz priorytet bedzie miec kociol, nagrzanie obiegu bedzie skokowe

Sam piszesz że moc ogrzewania rośnie skokowo - to dla mnie jest zrozumiałe  i są dwie możliwości albo w tym momencie rośnie moc kotła i nie ma problemu albo kocioł będzie pracował nadal z tą samą mocą i obniżą się parametry  powrotu - na to nie ma innej rady, vtc zrobi najwyżej dziurę w krzywej grzania, gdyż kocioł nie będzie grzał instalacji , tylko obieg kotłowy - taka przerwa może trwać 5-10 min co w późniejszym czasie grzania przekłada się na większą moc pobierana.

jednym słowy albo zwiększasz moc dyspozycyjną na kotle przez stałe  podniesienie temp zasilania albo zmieniasz sterownik na taki który to sam będzie to robił za ciebie.

PS

Za zachodnią granicą był przepis ( norma DIN nr nie pamiętam) że jak jest w  instalacji podłączonej wprost do kotła mniej niż 20l /1kW mocy kotła to nie potrzeba dodatkowej ochrony powrotu.

Dlaczego takich obostrzeń z ochroną powrotu nie stosujesz do grzania CW? - przecież i tam i tu jest wymiennik a nikt nie daje tam vtc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam Panowie potrzebuje prostej odpowiedzi dla laika.

Mam kocioł pelettowy z podajnikiem.

Na obiegu do grzejników założony 4 drogowy z siłownikiem na obiegu do podłogi 3 drogowy.

Chcę by mieć pełną gwarancje wiec kazałem instalatorowi by założył mi ochronę powrotu.

I tu pytanko ..instalator chce założyć pompę jako ochronę a nie zawór termostatyczny .

Czy jest to dobre rozwiązanie ? 

W formularzu gwarancji są dwie rubryki 

-pompa jako ochrona 

-zawur termostatyczny .

Czy pompa w takim przypadku będzie dobrym rozwiązaniem.

Dziękuję z góry .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompe uruchamiac bedzie sterownik albo na stale bedzie pompa tloczyc

 

 

Zawor termostatyczny stale pilnuje temp. Powrotu u rodzicow mam esbe vtc 55 stopni, dziala wysmienicie

 

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.