Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zapewnienie Ochrony Powrotu Na Kocioł


Rekomendowane odpowiedzi

Ile pojemność zbiornika CWU?

 

Yasek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To malutki to spoko brnij w to co koledzy proponują będzie działać

 

Yasek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie które rozwiązanie jest lepsze ?

Moim zdaniem w rozwiązaniu drugim mógłbym wyłączać pompę jak zawór termostatyczny byłby już w pełni otwarty i do pieca trafiałaby już odpowiednia temperatura. Natomiast w rozwiązaniu pierwszym wyłączona pompa stawiałaby opór więc musiałaby pracować cały czas.

Błąd w rysunku. Będzie bez zaworu grawitacyjnego.

post-71288-0-44086300-1492538313_thumb.jpg

post-71288-0-47460500-1492538493_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Panowie a jak wygląda rekomendacja przy nieco mniej standardowym rozwiązaniu - bojler 300 litrów z instalacją solarną ?

 

Obecna instalacja - kocioł 20kW na ekogroszek, grzejniki za zaworem 4D (czyli jest ochrona powrotu z grzejników)

 

Bojler CWU jest bezpośrednio na "krótkim obwodzie" - czyli wpięty : wyjście z kotła PRZED zaworem 4D patrząc od strony kotła, wejście do powrotu ZA zaworem 4D czyli "miesza wodę z zaworu 4D + ochłodzoną za nagrzewnicą"

 

"ideowy schemat" tutaj http://instalacje.gep.com.pl/zawory-mieszajace/

 

Rzecz polega na tym, że najrozsądniej byłoby ustawić dużą histerezę dla podgrzewania CWU - przykładowo:

- temp zadana CWU = 50 st C wieczorem

- temp zadana CWU = 45 st C w dzień (dajmy szansę popracować solarom..)

- i 45 st C ciemną nocą :) - rano wstanie słońce i niech grzeje !

(tak tak nawet zimą potrafi dać czadu i dogrzać 300l o 20st C)

 

- histereza CWU == 5 stopni (aby dać szansę pracy instalacji solarnej)

 

Rzecz w tym, że pompa CWU startować będzie tylko gdy jest taka potrzeba, aby nie odbierać ciepła z bojlera - naładowanego przez instalację solarną.

 

Obecnie jak tylko startuje pompa CWU to temp powrotu wynosi około 40 - 45 st. C i to przez kilkanaście minut.

Nagrzewnica w bojlerze schładza wodę o około 8-9 st C względem 60st.

 

I nic nie pomaga ustawienie "priorytet CWU" które zamyka w tym czasie ciepło na grzejniki na zaworze 4D

Nawet jeśli histereza dla CWU wynosi "tylko" 3 st C to i tak niewiele pomaga - powrót jest długo zimny, czyli sterownik w trybie FL się "gubi" i rzuca nagle 20 kW mocy :) a nie o to przecież chodzi (nie przychodzi mi do głowy inny powód niż nagły spadek temp co dla sterownika jest powodem do takiej reakcji).

 

Zatem - czy w takiej sytuacji dodatkowy zawór 4D na CWU ? jak się to ma do możliwości sterowania automatycznego - czy zdać się na ustawienie pracy na zaworze - ustawiając na nim temp. żądaną na powrocie z CWU ?

I jak taki zawór zachowa się przy "dezynfekcji pojemnika" (70 st C raz w miesiącu..) ?

A może PLUM ecomax910 potrafi sterować pracą 2 zaworów 4D - jednego na CO i drugiego na CWU ? ..

 

Wiem że instalacja jest "mniej typowa" - ale szkoda tych solarów, niech pracują - dla instalacji solarnej zbyt wysoka temperatura na odbiorze też nie jest zdrowa, bo wchodzą w stagnację...

 

Wszelkie porady mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

zwracam się z prośbą o poradę czy pompka na załączonym zdjęciu jest zamontowana prawidłowo.

Posiadam piec z podajnikiem Sas Eco i chciałem aby ciepła woda z kotła wracała do powrotu ale monter zamontował pompkę za zaworem trójdrożnym i zamiast ciepła woda wracać z powrotem do kotła to wydaje mi się że jest odwrotnie i pompka ściąga z powrotu chłodną wodę na instalację.

Im bardziej przekręcę zawór w prawo to idzie chłodniejsza woda na grzejniki ale też na powrocie jest chłodniejsza.

post-75617-0-85199500-1509963638_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

A jaki jest zaznaczony kierunek przepływu na tej pompie ??  Jeśli z góry na dół to może spełniać zadanie ??  Proponuję sprawdzić temp na tych rurach - nawet poprzez dotyk powinno być wyczuwalne??  U mnie jak modernizowal instalację przy podłączeniu kotła w2004 r.(także SAS EKO) to majster nie polecal na powrocie pompki i założył za zasilaniu pomimo trudności  (niska kotłownia) ale pozostała jak tylko można było stara inst grawitacyjna z rur stal. nawet 2" .

Działa bez problemu zarówno na grawitacji lecz ja wolę pompkę załączać na stałe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
W dniu 6.11.2017 o 11:03, piotr71kaszuby napisał:

Panowie a jak wygląda rekomendacja przy nieco mniej standardowym rozwiązaniu - bojler 300 litrów z instalacją solarną ?

 

Obecna instalacja - kocioł 20kW na ekogroszek, grzejniki za zaworem 4D (czyli jest ochrona powrotu z grzejników)

 

Bojler CWU jest bezpośrednio na "krótkim obwodzie" - czyli wpięty : wyjście z kotła PRZED zaworem 4D patrząc od strony kotła, wejście do powrotu ZA zaworem 4D czyli "miesza wodę z zaworu 4D + ochłodzoną za nagrzewnicą"

 

"ideowy schemat" tutaj http://instalacje.gep.com.pl/zawory-mieszajace/

 

Rzecz polega na tym, że najrozsądniej byłoby ustawić dużą histerezę dla podgrzewania CWU - przykładowo:

- temp zadana CWU = 50 st C wieczorem

- temp zadana CWU = 45 st C w dzień (dajmy szansę popracować solarom..)

- i 45 st C ciemną nocą :) - rano wstanie słońce i niech grzeje !

(tak tak nawet zimą potrafi dać czadu i dogrzać 300l o 20st C)

 

- histereza CWU == 5 stopni (aby dać szansę pracy instalacji solarnej)

 

Rzecz w tym, że pompa CWU startować będzie tylko gdy jest taka potrzeba, aby nie odbierać ciepła z bojlera - naładowanego przez instalację solarną.

 

Obecnie jak tylko startuje pompa CWU to temp powrotu wynosi około 40 - 45 st. C i to przez kilkanaście minut.

Nagrzewnica w bojlerze schładza wodę o około 8-9 st C względem 60st.

 

I nic nie pomaga ustawienie "priorytet CWU" które zamyka w tym czasie ciepło na grzejniki na zaworze 4D

Nawet jeśli histereza dla CWU wynosi "tylko" 3 st C to i tak niewiele pomaga - powrót jest długo zimny, czyli sterownik w trybie FL się "gubi" i rzuca nagle 20 kW mocy :) a nie o to przecież chodzi (nie przychodzi mi do głowy inny powód niż nagły spadek temp co dla sterownika jest powodem do takiej reakcji).

 

Zatem - czy w takiej sytuacji dodatkowy zawór 4D na CWU ? jak się to ma do możliwości sterowania automatycznego - czy zdać się na ustawienie pracy na zaworze - ustawiając na nim temp. żądaną na powrocie z CWU ?

I jak taki zawór zachowa się przy "dezynfekcji pojemnika" (70 st C raz w miesiącu..) ?

A może PLUM ecomax910 potrafi sterować pracą 2 zaworów 4D - jednego na CO i drugiego na CWU ? ..

 

Wiem że instalacja jest "mniej typowa" - ale szkoda tych solarów, niech pracują - dla instalacji solarnej zbyt wysoka temperatura na odbiorze też nie jest zdrowa, bo wchodzą w stagnację...

 

Wszelkie porady mile widziane.

mam ten sam układ i te same problemy obecnie jade na sterowniu pogodowym kotła i mieszacza,  temperatura kotła minimalna 56C, temperatura powrotu w granicach 42-44C  temperatura ustawiona  CWU 50C  sterownik pracuje na FL  kocioł 25 kW modulacja ustawiona 22kW   40% , 20% moc minimalna 10% sterownik ecomax 920 P1 ochrona powrotu wyłaczona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 15.08.2015 o 09:54, sambor napisał:

Sam wymiennik nie jest ochroną powrotu kotła, tylko rozdzieleniem hydraulicznym (separacją) dwóch obiegów grzewczych.

Czy będzie też ochroną powrotu zależy od ustawienia pracy pomp.

witam

 

obecnie w instalacji mam wymiennik płytowy

nurtuje mnie kwestia "zależy od ustawienia pracy pomp"

1 pompa w obiegu kocioł -wymiennik ustawiona jest na 1 (pompa elektroniczna IBO)

2 pompa w obiegu wymiennik-kaloryfery ustawiona jest na 2 bieg z 6 na krzywej proporcjonalnej (pompa elektroniczna LFP)

3 pompa w obiegu wymiennik - CWU ustawiona jest na 1 (pompa elektroniczna LFP)

 

temp na kotle 60-65 

w trakcie pracy najniższa temp powrotu to ok 40 stopni trafiło się nawet 32 ale to są sytuacje kiedy kocioł zaczyna z powrotem zagrzewać obieg  CO po "pauzie" 

pytanie

jak właściwie powinny być ustawione te pompy chodzi mi o 1 i 2

temperatura powrotu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na starej pompie byla ustawiona 3

Zastanawialem sie dlaczego

Teraz odpowiedz sie znalazla

Sproboje na 2 a potem na 3

Na wiosne pomysle o zaworze vesbe, szkoda tylko tych 130 litrow wody

Sambor a czy jest mozliwe azeby pomimo 3 temperatura powrotu byla ponizej 50 ??

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pomiary wykonane

Opis sytuacyjny

Kociol hef 25 kw
Ustawiony na maks 15 kw
W obiegu wymiennik płytowy
Dynamika palnika 1 z 10, chodzi bardzo mieko
Temp. Zadana 60

W przypadku wylaczenia strefy na 1 lub 2 godziny bez wzgledu na ustawiony bieg pompy nastepuje spadek temperatury na kotle o ponad 15 stopni, przy czestym korzystaniu ze stref niezbedne jest zabezpieczenie powrotu

Popoludniu dodam wykres dla pracy ciaglej i pompie przy kotle ustawionej na 1

3a52692c3fa2c919913ca3e44b580cf8.jpg63bbf3903a9c8e2a9ca39a50b729ea9c.jpg6f07d1eb99d6a6d9a7ed218f01a27fe1.jpg09a537d75f4aca87605acf1c696d362a.jpg

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obecnie pompa nr 1 - 1 bieg

temperatura kotła 64

temperatura powrotu 55 stopni

czekam aż zrobi się zimniej

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przy temperaturze zadanej 58 stopni powrot ma 47 stopni
Pompa przy kotle bieg 1

Teraz sprawdze jaki bedzie powrot na 2 biegu4f8e0bf2ce7e2f05291091102b334eaa.jpg

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test cd pompa nr 1 na biegu nr 2


Widac iz przy temp kotla 60
Pompa bieg 1
Temp powrotu 50

Pompa bieg 2
Temp powrotu 52

Widac roznice
Bede obserwowc dalej
Jutro wrzuce printsreena nt efektuf76733ac16f73e2e3d6910e5cb0bd025.jpg

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spox

Wniosek
1. Przy zadanej 60 i pracy ciaglej , biegu nr 2 temp powrotu powyzej 50

2. Jesli chce korzystac z wylaczenia strefy musze kupic zawor esbe vtc do ochrony powrotu, bo powtorne wlaczenie atrefy po 3 h pauzy wychladza kociol prawie o 20 stopni

Pozdrawiam

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, mkaczko napisał:

zawor esbe vtc do ochrony powrotu

Przy wymienniku nic ci nie da.

Trzeba zwiększyć bieg do 3 i dodatkowo zwiększyć moc kotła lub przynajmniej temp na nim.

Tu nic nie ma za darmo - więcej pobierasz ciepła z wymiennika , więcej musisz dać na wymiennik.

Ja bym palił o min 5C wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zastosowalem sie do twojej rady

Zadana 62 mierzona na wylocie, mierzona z przodu 67

Powrot od 52 do 57

Pozdrawiam

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.