Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Fotowoltaiczna


Rekomendowane odpowiedzi

Nie zawsze jest tak kolorowo jak kolega pisze,że nadmiar energii wyprodukowanej w dzień można odzyskać nocą.

W PGE bilansowanie energii wyprodukowanej i pobranej ma się odbywać odrębnie dla każ dej taryfy.

W 2gien taryfie nocą mógł bym  odebrać wyłącznie energie wyprodukowana  przez 2 godziny w dzień w ramach bilansowania.

Operator  nadal nie określił czy rozliczenie bilansowania będzie  codzienne, miesięczne,czy pół roczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  1. Umowa nie obejmuje spraw związanych z dystrybucją energii elektrycznej.
  2. Moc umowna, warunki jej zmiany oraz parametry jakościowe energii elektrycznej określone zostały w Umowie o świadczenie usług dystrybucji, o której mowa w pkt. 2 g. powyżej.
  3. Kupujący deklaruje zakup a Wytwórca deklaruje sprzedaż energii elektrycznej w ilości  0,00 kWh rocznie.
  4. Ilość sprzedanej energii elektrycznej dla danego okresu rozliczeniowego będzie zgodna z ilością energii elektrycznej wyliczonej w oparciu o pkt. 15, na podstawie danych otrzymanych od OSD.
  5. Rozliczenia za świadczoną usługę dystrybucji odbywać się będą na podstawie pomiarów dokonywanych przez OSD, zgodnie ze stosowanymi okresami rozliczeniowymi w umowach, o których mowa w pkt 2 g powyżej, a za sprzedaną energię elektryczną w okresie wskazanym w pkt16.
  6. W rozliczeniach za energię elektryczną w ramach niniejszej Umowy będzie stosowana cena równa 100% średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w poprzednim kwartale, o której mowa w art. 9v ustawy - Prawo energetyczne, ostatniej ogłoszonej przez Prezesa URE na podstawie art. 195 Ustawy OZE, obowiązującą dla energii elektrycznej wytworzonej przez Wytwórcę począwszy od dnia 1 stycznia 2016 roku.
  7. W przypadku, gdy energia elektryczna została wytworzona przez Wytwórcę po raz pierwszy przed 1 stycznia 2016 roku, w rozliczeniach za energię elektryczną będzie stosowana cena równa 80% średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w poprzednim roku kalendarzowym, ogłoszoną przez Prezesa URE, o której mowa w art. 23 ust. 2 pkt 18 lit. b ustawy Prawo energetyczne, o której mowa w §1 ust. 1 Umowy, która obowiązuje dla energii elektrycznej wytworzonej do dnia 31 grudnia 2015 roku, wynosząca

    netto 0,13086 zł/kWh, brutto 0,16096 zł/kWh.

  8. Na dzień podpisania niniejszej Umowy cena, o której mowa w pkt. 10 powyżej, wynosi netto 0,17275 zł/kWh, brutto 0,21248 zł/kWh.
  9. Zmiana obowiązującej ceny w rozliczeniach pomiędzy stronami Umowy nastąpi, począwszy od kolejnego okresu rozliczeniowego przypadającego po miesiącu, w którym nastąpiła publikacja przez Prezesa URE, informacji w sprawie średniej ceny energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w poprzednim kwartale.
  10. Za energię elektryczną Kupujący zapłaci Wytwórcy należność stanowiącą iloczyn ceny określonej w pkt. 10lub pkt.11 powyżej oraz ilości energii elektrycznej określonej w pkt. 8 powyżej.
  11. Strony zobowiązują się rozliczać różnicę między ilością energii elektrycznej pobranej przez Wytwórcę z sieci, na podstawie umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży zawartej między Wytwórcą a Kupującym, w ramach której, Kupujący jest sprzedawcą energii elektrycznej, a ilością energii elektrycznej wprowadzonej przez Wytwórcę do sieci w danym półroczu. Strony oświadczają, że niniejsza Umowa stanowi umowę sprzedaży energii elektrycznej, o której mowa w art. 41 ust. 14 Ustawy OZE, z zastrzeżeniem, że saldowaniu podlega energia elektryczna, wytworzona po dniu 1 stycznia 2016 roku. Powyższego rozliczenia dokonuje się na podstawie rzeczywistych wskazań urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych. Kupujący wyznacza ilość energii elektrycznej wynikającej z obliczonej różnicy pomiędzy energią pobraną, a wprowadzoną do sieci przez Wytwórcę, o czym Kupujący poinformuje Wytwórcę. Strony dopuszczają możliwość potrącania wzajemnych wierzytelności pieniężnych, w przypadku gdy są jednocześnie stronami odrębnej umowy sprzedaży energii elektrycznej lub umowy kompleksowej.
  12. W przypadku, gdy ilość energii elektrycznej wytworzonej w Mikroinstalacji jest większa niż ilość energii elektrycznej  pobranej przez Wytwórcę z sieci na podstawie umowy, o której mowa w pkt. 2 g. powyżej, zobowiązania finansowe Kupującego wobec Wytwórcy z tytułu należności za sprzedaną energię elektryczną regulowane będą na podstawie odpowiednich dokumentów:
    1. wystawionej  przez Wytwórcę zarejestrowanego jako czynny podatnik podatku od towarów i usług  faktury VAT  w terminie 7 dni od przekazania informacji, o której mowa w pkt 15.Początek półrocznego okresu saldowania przypada na dzień 1 stycznia 2016 roku. W przypadku uruchomienia przez Kupującego odpowiedniej funkcjonalności, Wytwórca może wyrazić zgodę w formie pisemnej na wystawianie przez Kupującego faktury VAT  (tzw. selfbilling) w imieniu Wytwórcy. Kupujący zobowiązany jest w terminie 21 dni od dnia uruchomienia tej funkcjonalności do powiadomienia Wytwórcy, a  wystawianie przez Kupującego faktur w sposób wskazany w zdaniu poprzedzającym rozpocznie się od okresu rozliczeniowego przypadającego po miesiącu,  w którym Wytwórca otrzymał powiadomienie.
    2. Wystawionego przez Kupującego dla Wytwórcy, który nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku VAT dokumentu rozliczeniowego (noty księgowej)w terminie 7 dni od przekazania informacji, o której mowa w pkt 15.Początek półrocznego okresu saldowania przypada na dzień 1 stycznia 2016roku.
    3. wystawionego przez Wytwórcę,  który nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku VAT rachunku w terminie 7 dni od przekazania informacji, o której mowa w pkt 15.Początek półrocznego okresu saldowania przypada na dzień 1 stycznia 2016 roku.
  13. Należności za sprzedaną energię elektryczną będą regulowane przez Kupującego w terminie 21 dni od otrzymania przez Kupującego odpowiedniego dokumentu, o którym mowa w pkt. 16, wystawionego przez Wytwórcę.
  14. W przypadku stwierdzenia przez którąkolwiek ze stron i potwierdzenia przez OSD nieprawidłowego działania układu pomiarowo-rozliczeniowego bądź błędnego rozliczenia, które spowodowały zawyżenie lub zaniżenie należności,  dokonane zostaną korekty rozliczeń. 
  15. Jeżeli termin płatności  przypada w dniu wolnym od pracy, lub w sobotę, płatności będą dokonywane w pierwszym dniu roboczym następującym po tych dniach.
  16. Wytwórca może złożyć reklamację w zakresie rozliczeń na adres e-mail [email protected] lub na adres Kupującego wskazany w Umowie. Reklamacje Wytwórcy rozpatrywane są w terminie 30 dni od daty jej otrzymania. Przy wnoszeniu wszelkich spraw związanych z Umową należy powoływać się na numer Umowy lub numer rachunku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym założyć panele PV  , zacząć od 6 i podłączyc pod 1 fazę ( mam w sumie 3 w tym 2 bardziej obciążone, czy jest jakiś inteligentny przełącznik zasilający z paneli  fazę w danym momencie bardziej obciążoną tak aby jak najwięcej energii szło w instalację domową? W przyszłości na drugiej połaci planuję kolejne 6 paneli pod drugą fazę. Czy ktoś użytkuje panele i korzysta z taryfy G12w? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym założyć panele PV  , zacząć od 6 i podłączyc pod 1 fazę ( mam w sumie 3 w tym 2 bardziej obciążone, czy jest jakiś inteligentny przełącznik zasilający z paneli  fazę w danym momencie bardziej obciążoną tak aby jak najwięcej energii szło w instalację domową? W przyszłości na drugiej połaci planuję kolejne 6 paneli pod drugą fazę. Czy ktoś użytkuje panele i korzysta z taryfy G12w? 

aby jak najmniej przez licznik przechodziło to podłącz pod jedna faze urządzenia ktore najwięcej pracują w dzień resztę sobie licznik poradzi i sam zbilansuje

ja używam i korzystam z 12R  czyli prawe to samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd Wy ludzie bierzecie te słońce. :) U mnie w podlaskim do kilku miesięcy w ogóle nie ma słońca, codziennie pochmurne niebo. Może było 2 dni przejaśnień na kilka godzin. Za to codziennie wiatr wieje. Niby teren nizinny a pizga codziennie. W sumie gdzieś tam w Łomży stoją te 100 metrowe wiatraki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

automatyk dziś możemy sobie porównać statystyki naszych instalacji bo mam już wszystko zapięte. Aby nie było gadania liczy się zdjęcie inwertera z dzisiejszą produkcją - podejmiesz się?

a pewnie cały dzien za chmurami ide odczytac dane z falownika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moc max dzis 647W uzysk dniowy masakra 1603Wh jak na deszczowy dzień to tyle  w słoneczny dzien kilka dni temu miałem 8680Wh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grudzień i styczeń to zawsze największa lipa z kolektorów słonecznych to 1 dzień ( nie dobę ) udało mi się pociągnąć ogrzewanie chałupy, reszta to ekogroszek.

Słoneczko się pojawi to będzie można coś więcej powiedzieć.

U mnie to i tak wypas 0,2kWh poszło w sieć ;) a 1kWh na chałupę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie to lipa, na rowerze więcej się ukręci i jeszcze będzie zdrowo ;)

no nie wiem czy w skasli roku ukręcisz na rowerze 3MW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co widzi że nie warto się przepychać w pochmurny dzień w zakresie uzysków ?gdzie podobno mam mniej mocy zainstalowanej od Ciebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

automatyk dziś moja instalacja ruszyła jak tylko zawinęli się panowie od licznika około 9:40. Więc dzisiejszego dnia nie sposób porównywać racjonalnie jakby to napisać miałem delikatnie opóźniony start ;) Zobaczę jutro około której instalacja wystartuje - bo jestem ciekawy.

Z wykresu sambora można wnioskować tyle że gdyby mieć instalację na trakerze 10m2 można by uzyskać 1,25kW mocy chwilowej, przy konstrukcji stałej nie ma na to szans. U mnie jest trochę za mały kąt 23o i odchylenie na zachód o około 20o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miedzy 10 a 7 sa tam małe uzyski ze pomijalne tym bardziej jak masz osdunieta instalacje na zachód

powinna wystartować bez słońca około 7.20 a ze słońcem przed 7 ale i tak będą to szczątkowe moce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie od pn-wsch mam takiego orzecha do wycięcia trochę wystaje nad panele i delikatnie zasłania wsch. Faktycznie uzyski są mierne dziś przez chwile widziałem 5W mocy po stronie AC a to tyle co nic. A swoją drogą same lampki od modemu GPRS w liczniku mogą brać więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.