Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Fotowoltaiczna


Rekomendowane odpowiedzi

Podsumowanie lipca.


 


Produkcja: 538 kWh  


Wydajność: 119,5 kWh/kWp


Energia oddana do sieci: 430 kWh


Energia pobrana: 135 kWh


W magazynie: 680 kWh


Zużycie bez PV: 243 kWh


Koszt: 49zł


Koszt bez PV: 166 zł  


 


W lipcu mniejsza produkcja ale więcej energii poszło do sieci. Z szacowanych wyliczeń wynika że zabraknie energii do kwietnia 2018


 


PS


Moja przepychanka w Energą dobiega końca mam nadzieję. Dostałem certyfikat i aneks do umowy. Teraz muszę się wybrać do Energa Obrót z kompletem dokumentów.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mittek jak Ty to robisz że masz zużycie własne na poziomie 61%? Ja mam zaledwie 20%. Twoja instalacja zwróci się dużo szybciej niż moja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam sie do pv, w gminie uruchamiają dofinansowanie 60%.

Mam pytanie do znawcow: jak zmienic okres rozliczeniuwy, by byl marzec.

Obecnie odczyty w Tauron mam listopad maj.

Interesuje mnie tylko okres rozliczeniowy do marca, by wykorzystac caly magazyn w zimie i od kwietnia nabijac

gdy zaczyna dobrze swiecic slonce. Planuje wykorzystac letni nadmiar en. do grzania w zimie.

gtoni 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mittek jak Ty to robisz że masz zużycie własne na poziomie 61%? Ja mam zaledwie 20%. Twoja instalacja zwróci się dużo szybciej niż moja.

Przede wszystkim zużywamy en. wyprodukowaną na bieżące potrzeby, żona już wie że ma włączać pralkę czy też zmywarkę itd. gdy jest produkcja,  

nadwyżka  energii  ( tzn gdy pralka czy zmywarka nie pracuje ) jest kierowana na grzanie cwu i też do chłodzenia pomieszczeń.

A steruje tym taki 15-letni rejestrator KE-71, który to poprzez odpowiednie styczniki załącza czy to cwu czy klimę w zależności od mocy z PV i również  w zależności od odbioru energii na potrzeby domu.

Więc to trochę ogranicza wysyłanie en. do sieci zaspokajając przede wszystkim potrzeby domowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jeden inwerter, to z 2 niezależnymi wejściami MPTT. Na znanym portalu aukcyjnym pojawiły się w stosunkowo dobrej cenie inwerter firmy ABB Aurora PVI o mocy 3 kW, 3,6 kW, 4,2 kW oraz większe. Na chwilę obecną wystarczył by o mocy 3 kW. Jednak warto pomyśleć o mocy 4,2 kW. Jeśli chodzi o te konkretnie inwertery, to mając inwerter o mocy 3 kW jest on w stanie przyjąć moc z paneli rozłożoną niesymetrycznie - 1 kW z jednego wejścia i 2 kW z drugiego wejścia. 

Ja musiałem wymienić inwerter o mocy 4,2 kW na inwerter o mocy 3 kW, bo mając moc przyłączeniową 5 kW nie mogłem w inwerterach mieć 6,2 kW (przed odbiorem OZE przez operatora  zainstalowane miałem inwertery 2 kW + 4,2 kW).

Co do zainstalowania 4 paneli w jednym łańcuchu - to trzeba dobrać takie, które mają napięcie pracy DC wyższ od minimalnego dla Aurory (150 V), powiedzmy około 50 V x 4 = 200 V.  Kiedyś pojawiły się u jednego sprzedawcy o napięciu Vmp chyba 54 V i o mocy ponad 250 W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Falownik 1 kW to trochę mały... Lepiej kupić 2 sztuki po 2 kW. Co do paneli - są dość popularne również o 80 cm x 160 cm i mocy 160 do 200 W i napięciu ok. 35 V. Więc większość inwerterów bez problemu sobie poradzi z 5 sztukami w łańcuchu.

post-21620-0-06291800-1502193885_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

Szanownych Forumowiczów

 

Ponieważ jestem na etapie rozpoczęcia prac budowlanych, przy budowie domu, a w przyszłości chciałbym na dachu umieścić instalację PV, mam do Was pytanie:

W którym miejscu jest styk instalacji PV za falownikiem z linią energetyczną??? Muszę prowadzić dwa kable od licznika w ogrodzeniu do domu, aby jednym płynął prąd z ZE, a drugim z mojej instalacji do sieci??? Czy można wszystko "spiąć" w domowej rozdzielni??? Czy mógłby mi ktoś pomóc, ewentualnie podać jakiś schemat.

Sorry za takie laickie podejście, ale nigdy jeszcze takich rzeczy nie montowałem

 

pozdrawiam serdecznie

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W którym miejscu jest styk instalacji PV za falownikiem z linią energetyczną??? Muszę prowadzić dwa kable od licznika w ogrodzeniu do domu, aby jednym płynął prąd z ZE, a drugim z mojej instalacji do sieci??? Czy można wszystko "spiąć" w domowej rozdzielni??? 

 

 

pozdrawiam serdecznie

Marcin

Zasilanie domu się nie zmienia, prowadzisz jeden kabel który dobierasz do mocy jak  w wtz chyba że byś chciał więcej mocy z PV niż masz przydział, to wtedy i tak trzeba wystąpić o nowe wtz. ,  falownik podłączasz w rozdzielni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Mittek

 

Czyli jeżeli dobrze myślę to gdy nie będzie prądu z ZE to zasilanie i tak będzie z fotowoltaiki ???

Ze względów bezpieczeństwa każdy falownik się wyłącza. Nie może "prąd" iść w sieć. Groziło by to porażeniem prądem między innymi osób usuwających awarię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie.

Powiedzcie mi jeszcze tylko, bo zakładam że położę 40 paneli na 10kW, pewnie w dwóch stringach ale na jednej, tej samej stronie dachu, jakie mam położyć przewody pod tynk i czy muszą mieć jakąś specjalną izolację bo napięcia w nich panujące będą b.wysokie.

 

ps. Warunki na przyłącze mam na 13kW

 

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie.

Powiedzcie mi jeszcze tylko, bo zakładam że położę 40 paneli na 10kW, pewnie w dwóch stringach ale na jednej, tej samej stronie dachu, jakie mam położyć przewody pod tynk i czy muszą mieć jakąś specjalną izolację bo napięcia w nich panujące będą b.wysokie.

 

ps. Warunki na przyłącze mam na 13kW

 

 

pozdrawiam

Marcin

Chyba więcej stringów.. 

Przy 2 stringach napięcie obwodu otwartego to około 740 V. Musiał by być inwerter o maksymalnym napięciu DC nie mniejszym niż 800 V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 Ja mam instalację PV ze sprzętu używanego, więc i ceny z innej półki...

Istotnie ten inwerter może pracować z 2 strigami. Mój syn też kupił inwerter o zbliżonych parametrach po stronie DC - Sunways - NT 1000. Jednak chyba będzie instalował 3 x Fronius IG. Oczywiście również z "używek".

Co do mojej instalacji PV, to jest 1-fazowa z inwerterami 5 kW. Ze względu, że dach mam na wschód-zachód przewymiarowałem o ponad 50 % ilość paneli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam 

Mała aktualizacja, 7 sztuk na willi już od prawie dwóch lat i 8 sztuk 280W jeszcze nie podłączone. 

IMG_20190630_234949.thumb.jpg.a307123f1fc5fcc454fe7b4a547f7e54.jpg

Pozdrawiam RedEd 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Okno po lewej puźnym popołudniem dopiero dostaje promienie, zimą będzie szybciej. Mimo iż nie wszystko wyszło jak było zaplanowane to jestem zadowolony. 

Pozdrawiam RedEd 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po roku:

10x300W mono nowe , Fronius 3f 3kW 12 tyś  , 7x240W używki, Fronius 2kW używka  - 5tyś, w sumie ok. 4,5 kWp, produkcja od lipca do lipca 4600 kWh w tym 800 kWh własna konsumpcja , Pobrane 2500 kWh, zostało nadmiaru ok 550 kWh po odjęciu 20% dla elektrowni , pewnie saunę jakąś zbuduję :) , rachunek miesięczny za abonament 15 zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.