Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

No to super Timoq :) jak wrażenia estetyczne i odgłosowe? Ja tak za miesiąc będe dopiero podłanczał :( Jaki w końcu pellet wybrałeś.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrażenie estetyczne ok, kociołek wydaje się solidny i ładnie to wszystko spasowane. Z hałasem nie mam porównania, ale jak dla mnie chodzi cichutko. 

Co do pelletu, zobaczę po spaleniu próbek, ale na 99% zamówię Olczyka. 

Opcji masa, w sterowniku ale wszystko ładnie opisane. 

Chcę jeszcze domówić sterownik pokojowy i pogodowy tylko czy warto skoro mam głowice na grzejnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będe miał czujnik pogodowy bo ponoć najlepiej steruje podłogówką. A u Ciebie z tego co wiem nie montuje się jednego i drugiego czujnika, tylko jeden. Pokojowy mierzy temp. w danym pomieszczeniu ( bo możesz mieć w każdym pom. taki czujnik) i dostosowuje ilość puszczanego na grzejniki ciepła. Pogodówka ma zapisane charakterystyki i dobiera nastawy w odniesieniu temp. na zewnątrz budynku. Jeżeli masz za ciepło to obniżasz charakterystyke a jak odwrotnie to obniżasz. Mój tato ma czujnik pogodowy i ma cały czas prawie stałą temp  w domu. Jeżeli weźmiesz któryś z czujników to termostaty nie będą Ci już potrzebne, albo je wyrzucisz albo rozkręcisz na maksa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwisant mówił, że najlepiej jak jest to i to, więc chyba można, będę z nim rozmawiał to dopytam. Sam bym sobie to zamontował no ale gwarancja więc odpada. :) 

Termostaty tak jak mówisz do ozdoby:) Najlepiej byłoby poczekać do sezonu i zobaczyć jak będą sterowały głowice, jak będzie niestabilnie to wtedy założyć pokojowy. 

Pogodówka 60zł z tego co patrzałem, pokojowy bezprzewodowy 270 zł. hmmm sam nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam! I jak się piec sprawuje?Ja kończe kafelkować kotłownie i może w przyszłym tygodniu bedzie odpalony.Pellet kupiłem Lave 8mm.Założyłeś już ten czujnik pogodowy?pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam:)

Pogodówki póki co nie zakładałem, i pokojówki też nie bo kociołek radzi sobie świetnie bez tego, mam głowice na kaloryferach i sprzedawca odradzał pokojówkę. Lava póki co 6mm najlepiej mi się paliła, próbowałem też lokalnych dostawców a w końcu kupiłem 3t z innego źródła z Din + i En1 A1, nie wiem cz mogę pisać żeby reklamą nie zaleciało:) Szkoda że nie kupiłes 6mm bo możesz mieć problem z wygaszaniem palnika, ale zobaczysz, bo 8mm nie miałem.

Ja póki co zaglądam do kociołka co 5-6- dni więc chyba nieźle. Jestem zadowolony, czyszczenie zajmuje mi 5 min, no może 10:P Do węgla nie wrócę ........to pewne:)

A masz siłownik do czyszczenia palnika?? Bo bez tego przy innym pellecie to widzę może być problem.

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

  Timiq

 jaką na chwilę obecną ilość pelletu spalasz na dobę? Zastanawia mnie ten kocioł Tekla Draco Bio Compact 12 kw. Czy masz oprócz tego kotła jakieś inne źródło ciepła? Nie wiem czy iść w gaz, czy pellet, czy może w jedno i drugie? Cena tego kotła jest przystępna, w porównaniu do innych firm, pomijając kostrzewę bo z każdej strony zasypują ludziska ich negatywnymi opiniami. Bez wątpienia słusznie :) Co do sterowników, rzekomo pogodówka potrafi "wyciągnąć" największą sprawność kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Timiq 5-6 dni rozumiem że dosypywanie pelletu? :) Jeżeli tak to fajny wynik, chyba poniżej 15 kg na dobe. Obym nie miał problemów z tym 8 mm. Tego czyszczenia nie zakładałem narazie ,bo chce palić dobrym pelletem póki co. Jak spale przez sezon około 2 ton to nawet nie będe kombinował. Moge miec jeszcze pellet 6mm z din plus z tego samego źródła co pellet biomasa partner moż wezme na próbe 700 zł za tone, bo zaLave dałem 860 z transportem. Już sie nie moge doczekać odpalenia, bo z tego co mówisz to będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

  Timiq

 jaką na chwilę obecną ilość pelletu spalasz na dobę? Zastanawia mnie ten kocioł Tekla Draco Bio Compact 12 kw. Czy masz oprócz tego kotła jakieś inne źródło ciepła? Nie wiem czy iść w gaz, czy pellet, czy może w jedno i drugie? Cena tego kotła jest przystępna, w porównaniu do innych firm, pomijając kostrzewę bo z każdej strony zasypują ludziska ich negatywnymi opiniami. Bez wątpienia słusznie :) Co do sterowników, rzekomo pogodówka potrafi "wyciągnąć" największą sprawność kotła.

 Na chwilę obecną, z grzaniem cwu zasobnik 60 kg wystarcza na 5-6 dni. Co do źródła ciepła korzystam tylko z kotła. Pogodówka kosztuje 80 zł więc założyć zawsze można, ja na razie nie mam. Jak masz nowy domek to raczej poszedł bym w GAZ. W końcu przy pellecie trzeba składować paliwo i coś poczyścić:)

 

Sterydziak, ja mam pellet z certyfikatem din plus i en1 a1 i spieki się robią, gdzie przy zwykłych tego nie było:) Bez siłownika zostawało by codzienne czyszczenie palnika a tak mam spokój. Za pellet płaciłem 800zł z transportem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, również jestem zainteresowany tym kotłem. Przewiduję wymianę najprawdopodobniej dopiero w przyszłym roku (czekam na dotację), ale będę obserwował co o nim piszecie.

Nurtuje mnie tylko pewien zapis w DTR tego kotła - str.57 dotyczące minimalnej wymaganej średnicy rur przy zabudowie zaworu mieszającego, podają miedź 35mm (!).

Możecie udostępnić jakieś fotki z kotłowni z ww szczegółem i jakie tam macie średnice, co na to serwis przy uruchomieniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rob 68 rury na wyjściu z zaworu 4 D i powrót 30mm, zasilanie zaworu mam tak jak wyjście z kotła , z rozdzielacza 16mm.

Serwis jest bezproblemowy, zresztą tak powiedzieli w sklepie i tak było. Uruchomienie, pan wytłumaczył co i jak, wstępnie ustawił i jakby co zostawił tel. Płaci się tylko za dojazd.

 

Bolczaczko mnie pellet z transportem kosztował niecałe 12zł/15kg więc teraz wychodzi gdzieś 8 zł na dobę z cwu :). 

Edytowane przez Timiq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dzisiaj przyszedł do mnie kocioł Tekla Dracio Bio Compact 12 KW. Niestety po rozpakowaniu jestem trochę niemile zaskoczony, mianowicie na tabliczce kotła jest napisane: moc nominalna kotła 10.2 KW, jest czym się martwić? Ktoś może z was to ustalał, przecież 10.2 to nie jest 12 tak jak podaje producent w ulotkach reklamowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest napisane: Moc nominalna - pelety 12kw

 

Może maksymalnie dociąga do 12 kw, tak jak w podajnikach na węgiel, niby ma 12kw ale maksymalnie dochodzi do 14kw?? Nie wiem, zadzwoń do Tekli, na pewno ci powiedzą. 

Mój palnik jest teraz ustawiony na 8kw i za bardzo nie ma co robić :)

 

A na palniku nie masz tabliczki (naklejki)?? U mnie jest info też na palniku 3,6 - 12kw.

Edytowane przez Timiq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W telefonicznej rozmowie przedstawiciel Tekli poinformował mnie, że 10.2 KW to moc wymiennika, a na najważniejszy to palnik którego moc to 12 kw.

Zapytałem się również dlaczego na tabliczce zakres mocy cieplnej to 3.1-10.2 kw, odpowiedział mi, że palnik jest 12 KW a w ogóle można z niego wyciągnąć 15 KW  i mam się nie martwić. Sam nie wiem co robić oddać, czy montować i się cieszyć.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co z tego , że palnik można podkręcić do 15kW, ale wymiennik masz tylko 10,2kW to teoretycznie o 20% mniej niż moc zamawiana, przelicz jeszcze raz zapotrzebowanie na ciepło , sprawdź wymiary kotła wg danych katalogowych i wtedy podejmij decyzję .

Może być taka sytuacja, że wymienniki są  jednakowe, a palniki są  badane na stanowisku i podaje się moc jaką uzyskają .

Jak palnik ma moc mniejszą to nie problem, o te 20-30% można go podkręcić.

Ważne aby wymiennik kotła miał jak ciepło odebrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiające jest to dlaczego u mnie jest 10.2KW, a na piecu u Tymiq 12KW, przecież to jeden i ten sam piec. Nawet jeżeliby te 10KW było odpowiednie do mojego domku to zostałem "oszukany" na mocy kotła.

 

Mój domek to ok. 120-130m2 po podłogach, w całości ogrzewanie podłogowe+ dwie drabinki w łazienkach, mury Solbet 24+15cm styropian, dach ocieplenie isover profitmata 15cm pomiędzy krowie i 10 cm poprzecznie. Do tego ciepła woda zbiornik 200  litrów.

Edytowane przez reco
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wskazuje na to, że kocioł da radę, nawet mając 10kW: przyjmując zapotrzebowanie 50W/m2 (a to pewnie i tak za dużo) masz 130 x 50 = 6500W+2000W na CWU = 8500W= 8,5kW.

 

Wymiennik 10kW x sprawność przyjmijmy 85% = 8,5kW...

 

Przyjmuję dużą sprawność, bo palnik 12kW pędzony na 10kW jest blisko mocy nominalnej, a kocioł zakładam będziesz czyścił.

 

Dlaczego jest inaczej oznaczony? Może zmieniły się szczegóły budowy wymiennika (jeżeli są gdzieś podane powierzchnie wymienników, można porównać), albo zmienili sposób określania/przeliczania mocy kotła??

 

A dlaczego sprzedali Ci 10kW, gdy zamawiałeś 12kW?? To tylko sprzedawca wie, pytanie, czy policzył Ci za 10, czy 12kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą dostałem meila z Tekli:

 

Witam.
 
Odpowiadając na Pana pytanie Nazwa Tekla Draco Bio Compact to nazwa handlowa kotła.
 
Moc nominalna została wyznaczona podczas badań emisyjnych w laboratorium w Łodzi.
 
I tak - aby kocioł osiągnął najwyższą 5 klasę emisji jego moc wynosi 10,2 kW
 
Jest to jednak moc nominalna a nie moc maksymalna.
 
Mam nadzieje że wyjaśniłem sprawę.
 
Jeśli jednak ma Pan jakieś dalsze uwagi lub pytania co do naszego produktu proszę o kontakt.
 
Pozdrawiam.
 
 
Po tym skontaktowałem się z Teklą telefonicznie i pan przyznal mi, że Draco Bio Compact 12 KW to nazwa handlowa i po najnowższych badaniach w laboratorium okazuje się, ze tak jak mi napisał jego moc to 10,2 KW. Zapytałem się dlaczego na karcie gwarancyjnej w tablekach technicznych jest podana moc 12 KW. uzyskałem odpowiedź, że widocznie dostałem jeszcze starą książeczkę. Zapytałem więc dlaczego na stronie internetowej podana jest moc kotła na 12 KW, to uzyskałem odpowiedź, że jeszcze dzisiaj zostanie to zweryfikowane i poprawione.
 
Tak więc wynika z tego, że nie tylko ja zostałem oszukany na mocy kotła, ale dopiero na nowych partiach kotła umieszczają "prawdziwą" informację o  mocy kotła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ulotce jego moc nominalna wynosi 12kW, w certyfikacie - już moc cieplna nominalna 10,2, czyli zgodnie z tym, co masz na tabliczce. (tak kombinuję, że moc nominalna 12kW x sprawność 85% =  nominalna moc cieplna 10,2kW, z tym że sprawność niby 88,9% czyli też nie o to biega).

 

Z tym, że ulotka to oczywiście "producent zastrzega sobie prawo do błędów i zmian i w ogóle możesz nam naskoczyć, bo to tylko ulotka", a w nazwie kotła nie ma nawet Draco Bio Compact 12kW, tylko Draco Bio Compact 12 - taka nazwa własna, równie dobrze mogliby nazwać Draco Bio Compact 38...

Smutne, bo wygląda na jakąś żonglerkę liczbami, żeby lepiej wyglądało, a parametry zmienia się w zależności od potrzeby (może np. wcześniej podawano 12kW bo był inaczej badany??)

 

EDYCJA: napisałeś o ułamek chwili przede mną, skrobiąc wypociny nie widziałem Twego posta o korespondencji - ale generalnie mniej więcej zgadłem. Smutna to satysfakcja, bo Ty i tak poniekąd zostałeś zrobiony w jajco.

Edytowane przez balbulus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.