Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 13.07.2018 o 23:35, redalert napisał:

U mnie nagrzanie 150l wody do temp 60 st.  zużywa 2,2  kg pelletu więc grzanie prądem to jakieś nieporozumienie.

A jakby zużywało ci 8 kg peletu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.07.2018 o 23:35, redalert napisał:

U mnie nagrzanie 150l wody do temp 60 st.  zużywa 2,2  kg pelletu więc grzanie prądem to jakieś nieporozumienie.

Ja osobiście bym nie przesadzał z tym nieporozumieniem. 2,2kg też kosztuje, praca pieca(pompka cyrkulacyjna, wentylator, palnik, elektronika) też pochłania energię elektryczną i bądź co bądź się zużywa(amortyzacja), nagrzanie termy 150litrów w delcie 30stopni to 4,5kWh x 0,6zł = 2,7zł, ale już w drugiej taryfie to koszt 40%mniej, koszt amortyzacji termy(bojlera) w okresie 10lat(trwałość) to ok.0,25zł dziennie używając go czy też nie więc ten koszt można pominąć bo i tak jest zamontowany, no chyba że specjalnie montujemy tylko do grzania elektrycznego to amortyzacja spada do ok. 0,15zł dziennie, ZA TO KOMFORT NIEZAPRZECZALNY..... więc.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabialem 2 lata temu...
Od maja do wrzesnia bojler z grzalka 150l rodzina 2+1 (wtedy nimowlak) taryfa normalna bez tanszych okresow...rachunki w rozliczeniu za ten okres 250 zl

Rok temu bojler grzany kotlem (wtedy smieciuch) ten sam okres od maja do wrzesnia...rodzina 2+1 i rachunki za ten okres 160 zl

Roznica 90 zl i tyle miesiecznie kosztowalo mnie grzanie cwu pradem...

W tym roku lece na pellecie jak do tej pory 150 kg na miesiac...maj, czerwiec... Kg pelletu 80gr czyli wychodzi 120 zl ale... Tak jest zdrowiej dla pieca, komina... Wiec licze ze koszt jest ten sam

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Na dniach będę zamawiał piec Tekla Draco Bio 25W. Podajnik na pellet wybrałem 340l. Bojler będzie 200l.

Do czego jeszcze warto dopłacić z dodatkowych rzeczy do kotła. Automatyczne czyszczenie palnika jest w cenie. Zamierzam dopłacić też do Igneo Touch. Co jeszcze dokupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie podpowiedzcie jeszcze na co zwrócić uwagę przy montażu nowego pieca w  kotłowni ( żebym wiedział czy instalator nie robi czegoś na skróty).

Obecnie był zwykły śmieciuch. Instalacja grzewcza istniejąca - tylko grzejniki. Do ogrzania będzie 240m2.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest tutaj opisane wystarczy usiąść i uważnie poczytać..

Kocioł 25KW to chyba do jakiegoś ogromnego domu...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam, czytam, ale dopiero jestem na 20 stronie wątku i już mam duży mętlik w głowie :)

Dom 240m2 nieogrzewana piwnica, wysoki parter i piętro, budowany w latach 90-tych (cegła mała - styropian 10cm - cegła duża). Z obliczeń wyszło mi że powinien być piec 25kW, instalator też tak powiedział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzyłem i wychodzi że zalecany kocioł to 24kW, więc zgadza się też z moimi wcześniejszymi obliczeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 rada przy tak dużej instalacji zainwestuj w bufor ciepla

Nawet taki 300 - 500l ustabilizuje ci instalacje poniewaz przy stosunkowo malej objetosci wodnej kotla praca bedzie mocno skokowa czyli duzo cykli wygaszania i rozpalania...

No chyba ze masz zeliwne grzejniki i grube rury to wredy w samej instalacji moze byc ze 200l wody i to wystarczy

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się coś źle policzyles.20-30 zł dopłaty za prąd mialem w wynajmowany mieszkaniu gdzie boiler bardzo ekonomiczny 55 litrów podłożony był bezpośrednio tylko do wanny.
Liczba osób korzystających 2 .

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o taka grzałkę z pokrętłem : Grzałka elektryczna G.P.1,4

Do tego zamawiam na dniach taki sterownik : Sonoff POW

Aż sam jestem Ciekaw ile realnie będzie pobierać w/w grzałka.

 

Edytowane przez Ksieciunio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokrętło nie steruje mocą grzałki, tylko temperaturą wody. Grzałka zawsze pracuje z pełną mocą, a zużycie prądu jest zależne od zużycia wody i tego nikt ci nie obliczy. Ten sam bojler z tą samą grzałką może pobierać zdecydowanie inaczej prąd w dwóch różnych rodzinach....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księciunio, raczej proponowałbym jakiś sprzęt poważny, bo na te złomy szkoda nerwów.

Na ogrzanie wody potrzebujesz 1,16 Wh/K*kg.

Przykładowo, gdy zimna woda ma 20C, grzejesz do 50 i potrzebujesz 100l (skromniutkie chłodne prysznice dla 2 osób i podstawowe mycie), to liczysz:  1.16 x30x100=3,5 kWh

Przy sensownym ustawieniu zegara i temperatury na termostacie musisz liczyć ok. 1 kWh/dobę strat postojowych. Zatem w G11 masz 30dni x 4,5 kWh x 0,55PLN = 41 PLN. Wanna i 2 dzieci i spokojnie przekraczasz 200 PLN.

W taryfie G12, G12W, G13 wszystko tansze o połowę.

 

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Ksieciunio napisał:

Aż sam jestem Ciekaw ile realnie będzie pobierać w/w grzałka.

Moc grzałki razy czas pracy.Grzejąc prądem sugerowałbym większą moc grzałki,by w okienku taniego prądu np.13-15 zagrzać bojler.Do tego oczywiście sterowanie czasowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J

W dniu 28.07.2018 o 20:54, Gural86 napisał:

1 rada przy tak dużej instalacji zainwestuj w bufor ciepla

Nawet taki 300 - 500l ustabilizuje ci instalacje poniewaz przy stosunkowo malej objetosci wodnej kotla praca bedzie mocno skokowa czyli duzo cykli wygaszania i rozpalania...

No chyba ze masz zeliwne grzejniki i grube rury to wredy w samej instalacji moze byc ze 200l wody i to wystarczy

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
 

W instalacji mam max 80-100l wody więc rzeczywiście taki bufor by się przydał. Z tym że mam mało miejsca i nie bardzo jest gdzie taki bufor zainstalować. Muszę to omówić z instalatorem.

Podpowiedzcie mi jeszcze odnośnie bojlera C.W.U. bo będę instalował kolektory słoneczne i myślałem że bojler 200l będzie ok, ale znajomy mówi że minimum 300l powinienem brać. Tylko że bojler wtedy kiedy nie będzie słońca (zima) będę musiał grzać go kotłem więc nagrzanie 300l pochłonie więcej pelletu. Jak pisałem wyżej z bojlera będzie korzystać 5 osób. Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pochłonie ci więcej peletu te 300l. Kocioł będzie mniej się włączał .też mam 300l kocioł odpala się 1 raz dziennie w lato.a czasami co 2 dni. Spalanie 3-5 kg dzień . ilość osób 2+2.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, robi007 napisał:

Podpowiedzcie mi jeszcze odnośnie bojlera C.W.U. bo będę instalował kolektory słoneczne i myślałem że bojler 200l będzie ok, ale znajomy mówi że minimum 300l powinienem brać. Tylko że bojler wtedy kiedy nie będzie słońca (zima) będę musiał grzać go kotłem więc nagrzanie 300l pochłonie więcej pelletu. Jak pisałem wyżej z bojlera będzie korzystać 5 osób. Co o tym sądzicie?

Te 300 litrów grzejesz dolną wężownicą od solarów. C O. jest podłączone pod górną więc z pieca nagrzewasz około połowy pojemności bojlera. U siebie miałem bojler 120 litrów spalanie około 1,4 kg na jeden cykl. Teraz mam 200 l i solary spalanie nieznacznie wzrosło do ok 1.8 kg.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka. Rozciekł mi się stary 150-litrowy bojler w poprzednim sezonie grzewczym i kupiłem nowy 300 litrów. Napisałem też później wniosek o dotację na solary. Dosyć dobre warunki, nawet do 80% inwestycji zwracają. Ale co ciekawe, trzeba zamówić komplet z bojlerem. Tak więc jeśli mi tą dotację przyznają, to będę miał dwa bojlery po 300 litrów. Połączenie szeregowe, kocioł będzie grzał ten "bliższy" bojler, a solary ten "dalszy". Jeśli latem solary nagrzeją ten dalszy i ciepła woda przeleci do tego bliższego, to będę miał 600 litrów ciepłej wody. Kocioł pewnie z kilka dni się nie odpali. Zobaczymy w praktyce. Piszę to ze względu na to, że jeśli ktoś też przymierza się do dotacji, to niech dokładnie sprawdzi warunki, żeby się nie okazało, że będzie tak jak ja z dwoma nowymi wielkimi bojlerami.

Aha, przy większym bojlerze odnotowałem mniejsze zużycie peletu latem. W przeciwieństwie do Grzechotnika, odpala mi się jednak kocioł codziennie bez wyjątku, żeby nagrzać ten bojler (7 osób w domu). Takie jedno odpalenie po południu, żeby dogrzać wodę do prawie 60 stopni zużywa mi około 5-6 kg peletu.

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.