Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Udało mi sie wczoraj w nocy doprowadzić do sytuacji gdzie praktycznie modulowal z niska mocą i przy temp. Nastawy kotła, praktycznie prosta kreska, ale jak tylko warunki na zewnątrz sie zmieniają to te nastawy juz trzeba nieco modyfikować. Powietrze max miałem na 35, a min na 25 Generalnie w kotle było dość czarno. To przez mała ilość powietrza? Spalanie na dobę Ok 28kg wiec kiepsko, sterowaniem to i tak mu juz nie pomogę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już wszystkie opcje przez dwa dni sprawdziłem , wniosek jest jeden sterownik skopany. Modulacja to jakieś nieporozumienie , mając wiedzę że tak ten piec pracuje to nigdy bym go nie kupił.

Na tą chwilę doszedłem do takich efektów co nie zmienia faktu, że mamy drogi bubel.

modulacja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.11.2018 o 19:39, Okman napisał:

Mieszałem jeszcze z ustawieniami ale wróciłem do tego co wcześniej,czyli skokowa i start pomp 50.

Na pewno gdzieś wcześniej jest napisane dlaczego ważne jest aby utrzymywać wyższą temp na kotle ale znaleźć to,graniczy z udem.Tak więc w jakim celu (pomijając ochronę powrotu) potrzeba jest utrzymywać temp. powyżej 50 st. na kotle?Nigdzie w instrukcji nie zauważyłem zdania typu: "Zabrania się utrzymywania temp. niższej niż 50 st. na kotle pod groźbą utraty gwarancji".

To, że utrzymuje ci temperaturę kotła 50 stopni, bo masz start pomp ustawiony na 50 stopni, to niestety nie sukces. Ciągle ci się włącza i wyłącza pompa. Jak jest włączona, to temperatura kotła spada i za chwilę pompa się wyłącza. Wtedy temperatura kotła wzrasta i znowu się pompa włącza. I tak w kółko. Tak to nie powinno działać. Za mała moc kotła, bo za małe podawanie.

Dlaczego powyżej 50 stopni? Wtedy kocioł ma większą sprawność.

 

W dniu 30.11.2018 o 20:59, MichałW1983 napisał:

poniżej zamieszczam zdjęcia z pełnymi danymi z CO, kotła i palnika o który prosiłeś 

Czemu Min Tco pomp masz tak wysoko 39 stopni? Masz podłogówkę czy grzejniki?
Czemu tryb pracy CO ręczny? Nie masz czujnika pogodowego?
Czemu taka mała histereza kotła 8 stopni?
 

W dniu 30.11.2018 o 21:00, wilczefscy napisał:

Piec ma zadaną temperaturę 60 stopni, osiąga max 40.

Zdecydowanie zbyt mała moc kotła, czyli za niskie podawanie.

 

W dniu 1.12.2018 o 07:05, Boryssov napisał:

Dzisiaj w nocy było -10 stopni. Przy temp w okolicy 0 stopni podłogówka utrzymywała mi w pomieszczeniu 21.7 stopnia. Teraz przy - 10 jest 21.3 w pomieszczeniu ale nie przestawiałem zaworu. Czyli spadek temperatury w pomieszczeniu o 0.4 stopnia. Tylko wchodząc na budowę nie czułem zmiany temperatury wewnątrz bo podłogówka cały czas promieniuje ciepłem z tą samą mocą. Ciepło jest subiektywnie dla mnie odczuwane tak samo.

Pytanie brzmi, czy w innych domach też byłoby tak stabilnie. I pytanie co będzie, jak to nie będzie już budowa.

 

W dniu 1.12.2018 o 07:05, Boryssov napisał:

Nie rozumiem skąd wy bierzecie te godzinne spalanie. Jesteś już którąś osobą, która zwraca na to uwagę i stara się z tego wyciągnąć wnioski. Jeśli patrzycie na to:

image.png.252920bc640d751806f8433df7937048.png

...to jest to AKTUALNE zużycie paliwa. Aktualne, czyli za 30 sekund może być inne, jeśli FL2 wyliczy sobie inną moc. Sterownik sobie po prostu wylicza to "aktualne zużycie paliwa" na podstawie czasu podawania, wpisanej przez użytkownika wydajności zasobnika i - przede wszystkim - aktualnej mocy palnika w % (dwa pola wyżej na wyświetlaczu). Przecież wystarczy, że wpiszecie złą wydajność, bo źle zważycie pelet i już to źle pokazuje. Ponadto wystarczy, że popatrzycie w momencie, jak akurat pracował z mocą 21% (jak na powyższym obrazku), to jak to się ma do rzeczywistego godzinnego spalania? Przecież on nie pracuje cały czas z mocą 21%.

 

W dniu 1.12.2018 o 09:58, IzaTom napisał:

Wiesz juz co z tym Twoim pomysłem?;)

Ja wszystko napisałem w trzech punktach. Ale nie sugeruj się tylko mną. Szkoda, że Grzechotnik się nie wypowiedział.

 

W dniu 1.12.2018 o 12:50, wilczefscy napisał:

A mi ktoś może coś doradzić?

Podejrzewam,że zepsuł mi się sterownik,,bo dziś rano mieszkanie wychlodzilo się do 19 stopni a pokazywało,że jest 24. Odlaczam go w takim razie i muszę przejść na automat? Jak najkorzystniej go ustawić,żeby temperatura w mieszkaniu była 22? Dotychczas korzystałem z trybu pogodowego i nie mam pojęcia jak to działa w trybie automat.

Wyłącz ten czujnik pokojowy. Nie ma to nic wspólnego z trybem kotła, więc nie wiem o jakim "przejściu na automat" piszesz.

 

23 godziny temu, Trener40 napisał:

Zmieniełem teraz histereze czujnika pokojowego z 1.4 na 1.2.  Niech się częściej rozpala, a komfort lepszy... 

Ło kurde. Przy histerezie pokojowej 1,2  stopnia rozwód miałbym pewny :) Parę godzin z zimnymi kaloryferami...

 

15 minut temu, rotkeh napisał:

Ja już wszystkie opcje przez dwa dni sprawdziłem , wniosek jest jeden sterownik skopany. Modulacja to jakieś nieporozumienie , mając wiedzę że tak ten piec pracuje to nigdy bym go nie kupił.

Na tą chwilę doszedłem do takich efektów co nie zmienia faktu, że mamy drogi bubel.

modulacja.jpg

A co ci się nie podoba w tym wykresie?

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40
31 minut temu, IzaTom napisał:

Udało mi sie wczoraj w nocy doprowadzić do sytuacji gdzie praktycznie modulowal z niska mocą. Powietrze max miałem na 35, a min na 25 Generalnie w kotle było dość czarno. To przez mała ilość powietrza? 

Dlatego pisałem nie raz... Praca kotla na minimum mocy będzie miała takie właśnie skutki ( czym dłużej będziesz utrzymywał taką moc, tym szybciej spadnie sprawność wymiennika) Zwiększenie powietrza nic nie pomoże. Z palnika ma iść ogień, a nie ciumciurumpcium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dlaczego większość producentów sterowników programuje w swoich sterownikach coś takiego, jak "podtrzymanie"? Nawet Estyma w Igneo Touch zaprogramowała coś takiego i nazwała to "pauzą".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.12.2018 o 07:05, Boryssov napisał:

Dzisiaj w nocy było -10 stopni. Przy temp w okolicy 0 stopni podłogówka utrzymywała mi w pomieszczeniu 21.7 stopnia. Teraz przy - 10 jest 21.3 w pomieszczeniu ale nie przestawiałem zaworu. Czyli spadek temperatury w pomieszczeniu o 0.4 stopnia. Tylko wchodząc na budowę nie czułem zmiany temperatury wewnątrz bo podłogówka cały czas promieniuje ciepłem z tą samą mocą. Ciepło jest subiektywnie dla mnie odczuwane tak samo. Nie mam czujnika podłogówki w wylewce i nie jestem w stanie ocenić jaka w samej podłodze panuje temperatura ale dla mojej stopy nie ma różnicy. Jest tak samo jak wczoraj czy 4 dni temu.

Spalanie wzrosło oczywiście, ostatnie 3 dni nie dość, że wieje to jeszcze mrozy nadeszły. Na chwilę obecną 18kg/24h przy stałej pompie i ciągłym komforcie cieplnym. 

Nie mówię, że gdy przyjdzie - 15 albo -20 to nie zwiększę temperatury podłogówki bo to pokaże czas jak przyjdą morozy. Teraz na podłogę mam około 28 stopni i jest ciepło. Być może będę musiał jak zrobi się jeszcze zimniej zwiększyć do 31. Tego jeszcze nie wiem.

Jedyną zmianę, którą wprowadziłem 3 dni temu to zwiększenie temperatury CO. Było 55 teraz jest 65. Czyli bez zmiany nastaw podawania kocioł pracuje na wyższych temperaturach.  Tak jest lepiej. Jednak wiąże się to z większym spalaniem bo na chwilę obecną podajnik pokazuje, że pobiera 0.6kg co dla mnie i tak jest przekłamane. Paląc 18kg/24h nie możliwym jest aby podawał 0.6kg. Powinien pokazywać 07 albo 0.8kg/h. Pierwsze i ostatnie ważenie pelletu robiłem w styczniu tego roku. Nawet nie mam zamiaru tego robić ponownie bo dla mnie to jest bez sensu. Wystarczy metodą prób i błędów ustawić spalanie i działczy. 

U mnie jeżeli chodzi o ochronę powrotu, hydraulik zamontował zawór 4D, który bardzo dobrze radzi sobie bez pompy tj. grawitacyjnie. Powrót przy temperaturze CO 65 średnio wynosi 46 stopni czyli tyle ile zaleca producent ( 45 stopni ). 

Ostatnia sprawa dotycząca ilości spalania i komfortu cieplnego w domu to pewnie izolacja. Pomimo, że mam okna 2 szybowe to na styropianie i wełnie nie oszczędzałem. No i dom na płycie fundamentowej a nie tradycyjnych fundamentach co również ma duże znaczenie.

 

20181201_063545.thumb.jpg.39784e8287ac9d7e91ff45ac6d0a8b6c.jpg

Witaj 

jak wykonać test paliwa ? 

czy ma to związek z podawaniem także 

ja na razie miałem ustawione test 14,1 a podawanie 2,6 

przy tej pogodzie i nastawach tem 19 kiedy nie przebywam   na jedną modulacje zjada mi ok 2,5 kg pelletu 

to dobry wynik bo cały czas wychodzi mi średnia spalania pelletu na poziomie 20 kg 

Z góry dzięki za info 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ozi to że jak tylko włączy się grzanie CWU to wszystko trafia i przebija temperaturę . Dając priorytet  CWU to nie nadąża otworzyć zaworu 4 drogowego na CO i tak samo przebija. Na tą chwilę mam ustawienia

Podawanie 1,9

Moc FL min   26

Moc FL max 82

Powietrze min 28

powietrze max 38

czas pracy 8h

foto 25

dawka startowa 12s

W CO:

stała pompa TAK

Start pomp CO 33

W Piec:

temperatura   57

start pomp  46

temp powrotu 45

histereza 12

 

i dodany drobny szczegół  pompa CWU chodzi cały czas , w trakcie rozgrzewania działa podobnie jak kotłowa po nagrzaniu zachowuje sie jak bufor .

Edytowane przez rotkeh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40

Ozi... Czujnik jest glupi..., bo ogólnie w domu spada temp ok 1 st ( czasami  mniej) przy ustawieniu 1.4 na czujniku. 

Ja i tak dalej testuje...po zmianach jakie dokonałem palnik rozpalał się 10 razy na dobę i  po tej  nocy ponownie dosypalem na max. ( na moje oko ok 14 kg) przy niższych temp zewnętrznych jak było - 10 spalał 15 kg ( nawet niech bby było i  17kg )Zrozumiałem, że lepiej jak temp w mieszkaniu spadnie więcej i kocioł będzie rozpalał się przykładowo 8 razy, niz 10. Każde rozgrzewanie instalacji przynosi straty, a to, że kociol będzie przy każdym dogrzewaniu mieszkania pracował dłużej, to i tak chyba lepiej wychodzi na opale. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Ozi80 napisał:

 

 

Czemu Min Tco pomp masz tak wysoko 39 stopni? Masz podłogówkę czy grzejniki?
Czemu tryb pracy CO ręczny? Nie masz czujnika pogodowego?
Czemu taka mała histereza kotła 8 stopni?

Same grzejniki dół i piętro +poddasze 

pow użytkowa 100 m2

takie miałem ustawienia  serwisowe 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40
8 minut temu, Ozi80 napisał:

To dlaczego większość producentów sterowników programuje w swoich sterownikach coś takiego, jak "podtrzymanie"? Nawet Estyma w Igneo Touch zaprogramowała coś takiego i nazwała to "pauzą".

Nie wiem, nie odpowiem... Nie wiem nawet jak działa to podtrzymanie, ale z pewnością nie dziala 24/dobe...wiec pewnie ileś czasu podtrzymuje, a jak jest zapotrzebowanie, to wali ogniem... Wyobraź sobie jak by wyglądał wymiennik na tym podtrzymaniu...jak się domyślam, to na podtrzymaniu ledwo rzuca pellet... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, MichałW1983 napisał:

Same grzejniki dół i piętro +poddasze 

pow użytkowa 100 m2

takie miałem ustawienia  serwisowe 

dodam także że mam czujnik pogodowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Trener40 napisał:

Każde rozgrzewanie instalacji przynosi straty

No to nie rozgrzewaj, tylko utrzymuj na niej stała temperaturę.

 

6 minut temu, rotkeh napisał:

Ozi to że jak tylko włączy się grzanie CWU to wszystko trafia i przebija temperaturę . Dając priorytet  CWU to nie nadąża otworzyć zaworu 4 drogowego na CO i tak samo przebija.

Ale to była odpowiedź na które moje zdanie?

 

8 minut temu, MichałW1983 napisał:

jak wykonać test paliwa ? 

czy ma to związek z podawaniem także 

Nie ma to związku z podawaniem. Odpowiednio wykonany test paliwa pozwoli tylko pokazywać rzeczywiste spalanie i rzeczywistą moc kotła. Jak się go przeprowadza było tu pisane wielokrotnie.

 

2 minuty temu, Trener40 napisał:

Nie wiem, nie odpowiem... Nie wiem nawet jak działa to podtrzymanie, ale z pewnością nie dziala 24/dobe...wiec pewnie ileś czasu podtrzymuje, a jak jest zapotrzebowanie, to wali ogniem... Wyobraź sobie jak by wyglądał wymiennik na tym podtrzymaniu...jak się domyślam, to na podtrzymaniu ledwo rzuca pellet... 

Nie wiem jak by wyglądał. Ale niedawno temu zadałem tutaj pytanie co jest gorsze: czy ciągłe zmiany temperatury kotła przy stałej jego mocy, czy też ciągła zmiana mocy kotła, która pozwala utrzymać w miarę stała temperaturę kotła. Kilkanaście odpaleń dziennie po to, żeby w kotle się nie żarzyło, ale żeby zawsze był ogień to wybranie tej pierwszej opcji. Ja wybrałem tą drugą: temperatura kotła stabilna, mało odpaleń, ale ciągła zmiana mocy (skokowo).

 

6 minut temu, MichałW1983 napisał:

Same grzejniki dół i piętro +poddasze 

pow użytkowa 100 m2

takie miałem ustawienia  serwisowe 

Zmniejsz Min Tco pomp z 39 stopni do 33.
Masz czujnik pogodowy?
Jaką masz temperaturę zadaną kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, rotkeh napisał:

Ozi to że jak tylko włączy się grzanie CWU to wszystko trafia i przebija temperaturę . Dając priorytet  CWU to nie nadąża otworzyć zaworu 4 drogowego na CO i tak samo przebija. Na tą chwilę mam ustawienia

Podawanie 1,9

Moc FL min   26

Moc FL max 82

Powietrze min 28

powietrze max 38

czas pracy 8h

foto 25

dawka startowa 12s

W CO:

stała pompa TAK

Start pomp CO 33

W Piec:

temperatura   57

start pomp  46

temp powrotu 45

histereza 12

 

i dodany drobny szczegół  pompa CWU chodzi cały czas , w trakcie rozgrzewania działa podobnie jak kotłowa po nagrzaniu zachowuje sie jak bufor .

CWU chodzi cały czas? Jak to zrobiłeś? Jakie masz tam ustawienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Ozi80 napisał:

 

 

Zmniejsz Min Tco pomp z 39 stopni do 33.
Masz czujnik pogodowy?
Jaką masz temperaturę zadaną kotła?

Ok 

mam 

temp zadana kotła 60 

bez pompy stałej 

a histerezę jaką ustawić na kotle ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa CWU jest podłączona do sterownika solarów jako wspomaganie powrotu , dodatkowo pod programem czasowym w solarach. Poza programami z solarów mogę ją odpalić ze sterownika estymy. Musze poczekać ze dwa dni i poobserwować czy to będzie funkcjonować.

Ozi odpowiedź była na pytanie co mi się nie podoba w wykresie , za dużo kombinacji żeby osiągnąć jakikolwiek efekt.

 Boryssov  mógłbym prosić o wersje oprogramowania jaki masz w sterowniku .

Ogólnie do wszystkich pytanie czy zauważyliście  jakieś zmiany w modulacji w Igneo Slim po ostatniej aktualizacji i czy jest gdzieś lista zmian wprowadzonych w aktualizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, MichałW1983 napisał:

dodam także że mam czujnik pogodowy 

To czemu z niego nie korzystasz?

 

7 minut temu, MichałW1983 napisał:

temp zadana kotła 60 

bez pompy stałej 

a histerezę jaką ustawić na kotle ??

Przy temperaturze zadanej kotła 60 i starcie pomp 50, nie możesz ustawić histerezy kotła większej niż 10. Jakbyś zwiększył temperaturę zadaną kotła na 65, to mógłbyś dać histerezę 15.

 

41 minut temu, rotkeh napisał:

Ozi to że jak tylko włączy się grzanie CWU to wszystko trafia i przebija temperaturę

Zwiększenie obciążenia kotła w postaci włączenia CWU powoduje wzrost temperatury kotła???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40
22 minuty temu, Ozi80 napisał:

No to nie rozgrzewaj, tylko utrzymuj na niej stała temperaturę.

Mając na myśli " każde" miałem na myśli dodatkowe powyżej 8-miu rozpaleń/dobę. 

Do pracy kotla na minimalnej jego mocy nie wrócę. Syf ( czarno w wymienniku, czyli jego sprawność spada) - to po pierwsze, a po drugie, to spieki. Testowałem już pellet typu " Mercedes", a także no name " trabant"  w pracy ciągłej kotla i choćby skały srały, to i na " mercedesie" robił się spiek ( zwiększanie powietrza nie pomagały) 

Po 150 kg spalonego pelletu  ruszt wyglądał tak jak na zdjęciu. Tam gdzie są otwory wszystko wydmuchane. Zostało trochę popiołu na końcu tam gdzie nie ma już otworów, a wentylator tego nie zdmuchnął. 

20181201_155854-800x400.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Ozi80 napisał:

To czemu z niego nie korzystasz?

 

Przy temperaturze zadanej kotła 60 i starcie pomp 50, nie możesz ustawić histerezy kotła większej niż 10. Jakbyś zwiększył temperaturę zadaną kotła na 65, to mógłbyś dać histerezę 15.

 

 

ok zmienię na tryb pogodowy 

a co ze stało pompą w CO - ustawiać na tak ?  - bo cały czas mam na nie 

a co z podawaniem  standardowo było ustawione 3.0 teraz mam na  2,6 a max powietrze 47 ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Ozi80 napisał:

 

Przy temperaturze zadanej kotła 60 i starcie pomp 50, nie możesz ustawić histerezy kotła większej niż 10. Jakbyś zwiększył temperaturę zadaną kotła na 65, to mógłbyś dać histerezę 15.

 

 

A temp startu pomp zwiększyć,zmiejszyć, zwiększyć  czy zostawić ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura startu pomp 50 jest OK. Raczej bym zwiększył temperaturę zadaną kotła i histerezę.

Stała pompa? To zależy od ciebie, czy wolisz mieć lepszy komfort cieplny w domu, czy nie. I od twojej instalacji, czy taka stała pompa spowoduje większe spalanie, czy nie.

Jakie podawanie? To musisz sam zaobserwować jakie będzie odpowiednie dla twojego pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Trener40 napisał:

Mając na myśli " każde" miałem na myśli dodatkowe powyżej 8-miu rozpaleń/dobę. 

Do pracy kotla na minimalnej jego mocy nie wrócę. Syf ( czarno w wymienniku, czyli jego sprawność spada) - to po pierwsze, a po drugie, to spieki. Testowałem już pellet typu " Mercedes", a także no name " trabant"  w pracy ciągłej kotla i choćby skały srały, to i na " mercedesie" robił się spiek ( zwiększanie powietrza nie pomagały) 

Po 150 kg spalonego pelletu  ruszt wyglądał tak jak na zdjęciu. Tam gdzie są otwory wszystko wydmuchane. Zostało trochę popiołu na końcu tam gdzie nie ma już otworów, a wentylator tego nie zdmuchnął. 

20181201_155854-800x400.jpg

To nie przypadkiem palnik Kostrzewy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może ktoś wie gdzie podłączyć końcówki czujnika spalin w module do sterowniku Igneo Touch. Ktoś na pewno ma podłączone (tylko nie pamiętam kto), bo gdzieś widziałem, że w VideNecie wyświetla tę temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.