Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Z Podajnikiem+Zawór 4D+Przeróbka Instalacji


hajtaler428

Rekomendowane odpowiedzi

OK poprawiłem i naniosłem wszystko na schemat. 

Jeszcze pytanko gdzie wpiąć napełnianie instalacji czy nie ma to znaczenia?

post-2974-0-51765000-1435420887_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napełnianie to na samym dole, obok spustu wody z instalacji, tylko bo napełniania zastosuj układ z zaworem zwrotnym, zaworem kulowym i złączką do węża ogrodowego- tak aby można było rozłączyć po napełnieniu - ważne aby się woda z instalacji nie dostała do wody pitnej.

Obecnie nie robi się napełniania "na sztywno".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze bym miał dwie sprawy:

1. Czy mogę tak wpiąć poprowadzić rurę bezpieczeństwa (jest opcja wstawienia króćca zasilania od góry na wysokości kanału wentylacyjnego którym ma być poprowadzona co ograniczyłoby ilość kolan). Ale czy wtedy pompa nie będzie tłoczyć do naczynia?

2. Czy opcja podłączenia CWU w schemacie poniżej jest poprawna?

post-2974-0-04056700-1435784550_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedno: w tej chwili naczynie jest podłączone do belki powrotnej rozdzielacza na piętrze ( patrz zdj. w poście 1) Czy może tak zostać i podłączyć naczynie wg poniższego schematu?

post-2974-0-82317400-1435785609_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dobra nieaktualne - już wiem że oddzielna RW mi niepotrzebna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jescze jedna sprawa - czy zamiast tego ESBE można dać HERZ Teplomix 55-63st?

http://www.instalator.pl/index.php/pl/inne/5595-zawory-herz-teplomix-serii-7766-ochrona-przed-zimnym-powrotem

W w/w linku w proponowanym podłączeniu na zasilaniu zaworu 3d jest zaw. grzybkowy czy co to jest? I przed zaworem 3d na powrocie jest filtr skośny i też grzybek. Mogę prosić o komentarz tego podłączenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teplomixa to nie bierz, on wymaga regulacji przepływu ręcznie - właśnie tym zaworem na zasilaniu a ochrona zaw 3-D filtrem skośnym wymaga

dodatkowego zaworu do odcinania podczas czyszczenia filtru.

Ponadto przez większość okresu grzewczego nie będzie potrzebował tak wysokich temperatur na kotle - ponad 63C.

 

Jak masz obiekcje przed ESBE ( cena) to weź dużo tańszy zawór Regulusa TSV3B/55C - to ok 220zł w necie np tu http://kotly.com/zawor-mieszajacy-trojdrogowy-25mm-regulus-tsv3b-55c-p-3802.html

 

Są dwa rodzaje - z literką B i bez tej literki ten bez literki wymaga dodatkowego zaworu - jak u Teplomixa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie chodzi o cene - po prostu byłem dziś w sklepie i pytałem o ten ESBE - na stanie nie ma, na zamówienie. Z temperaturowych miał właśnie tego HERZa i dlatego pytam(jeśli wymaga ona nastaw ręcznych to wogóle nie ma o czym gadać). I jeszcze miał jakiś AFRISO. Ale już nie będę kombinował - zamówię sobie sam i tyle. Ale widzę że ten ESBE na stronie co podałeś to prawie 400 zl, na innych stronach z armaturą podobnie a na Al....o znalazłem za 290zl - podejrzanie duża różnica...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze 2 pytanka:

1. Czy zawór 3d mogę umiejscowić dowolnie(oczywiście zachowując schemat) tak jak poniżej

2. Czy przy tym układzie mogę na wyjściu CO zastosować TZM?

post-2974-0-15162200-1436344172_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok tak myślałem. A jeszcze mógłbyś zerknąć na podłączenia w rozdzielaczu(zdj. w poście 1) - coś tam można poprawić niewielką ingerencją? Mam tu na myśli te 2 pętle podłogówki. Czy zostawić tak jak jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak teraz rozpoznać czy to zwykły czy RTL?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W RTL zamiast iglicy jak w zaworze termostatycznym jest pod głowicą termostatyczną zamontowany duży walcowaty czujnik temperatury wody przepływającej poprzez zawór.

Wystarczy odkręcić głowicę i zobaczyć

Dodatkowo głowica do RTL-a w obudowie nie wycięć na powietrze a przeważnie jest wyskalowana w temperaturze 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotarłem do domu i sprawdziłem - zawory są RTL(mają mosiężną tuleję zamiast iglicy,ale mają wycięcia na powietrze i jest skala 1-5 a nie temperaturowa)

Co do tej poprawy to myślałem że błędem jest brak rotametrów na obwodach podłogówki i regulacji przepływu

 Pytam bo to rozszerzenie instalacji (góra na rozdzielaczu) zleciłem hydraulikowi ufając że się zna i będzie wiedział co i jak i się nie mieszałem do tego ale jak później skonfrontowałem to co zrobił z tym co tu na forum jest podstawowymi zasadami to się lekko zagotowałem. Przeglądając tematy na forum widzę że takich fachmanów jest pełno(niestety) i wolę zapytać czy wszystko jest dobrze.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent Heimeier. Niezły jestem - pytałem jak poznać że to RTL a na czole głowicy  jak byk - RTL Heimeier :) ale nie widać tego bez zdemontowania głowicy bo przylega ona do ściany szafki.  

Czyli jak jest RTL to takie podłączenie jest ok?

post-2974-0-51253300-1436559815_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie da się nic tu poprawić bo myślałem że może wymienić belkę zasilania na taką z gniazdami na rotametry i założyć je ale mówisz że do RTLa nie daje się rotametrów. Bo mi chodzi o to czy takie podłączenie jak mam jest ok czy nie. Jeśli nie to jak powinno być. Bo rozumiem że rotametry to daje się jak cały rozdzielacz jest na podłogówkę i oddzielna pompa+zawór 3d tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RTL pilnuje tylko ustawionej temperatury mierząc ją w miejscu montażu głowicy. Skala 1-5 odpowiada temperaturom 10-50 sC. Jeśli ustawisz 3, to zawór pilnuje temp 30 sC. Tak długo pozostaje otwarty na full, aż woda o tej temp dotrze do zaworu. Musisz brać pod uwagę poprawkę, że pomiar dokonywany jest na wodzie powrotne pętli, czyli już schłodzonej w podłodze. Oznacza to, że te 30 sC po schłodzeniu może odpowiadać 40 sC na wejściu do pętli. To jest pewna proteza właściwej regulacji OP i nadaje się do pętli o małej długości (realnie do 40m) oraz wymaga rozłożenia jej w ślimaka, by w miarę równo grzała podłoga. Jak rozłożysz w meander, to podłoga jest ciepła przy początku i coraz chłodniejsza im bliżej powrotu.

 

Rotametry tu nie potrzebne, bo RTL reguluje również przepływ i to w sposób ciągły, od maksymalnego do zera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rotametry tu nie potrzebne, bo RTL reguluje również przepływ i to w sposób ciągły, od maksymalnego do zera.

 

O taką informację mi chodziło- dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A powiedzcie czy przy tym układzie sterowanie termostatem pokojowym np. Auraton 2025 będzie działać czy będą potrzebne jakieś dodatkowe przerobki/koszty. Oczywiście zakładam że na kotle będzie sterownik z opcją obsługi termostatu pokojowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.