Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Z Podajnikiem+Zawór 4D+Przeróbka Instalacji


hajtaler428

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem po kolejnych próbach instalacji. Potwierdziło się 100% obieg w naczyniu. W dodatku głównie w nim krąży woda bo rura wznośna poprowadzona z pionu od rozdzielacza i tam ma najlżej(gorąca RW podczas gdy belka powrotna rozdzielacza chłodna ale po przydławieniu grzejników delikatnie ruszyła podłogówka). Jasna sprawa że trzeba to przerobić i RW wyprowadzić z RB tylko martwię się wysokością naczynia. w tej chwili różnica wysokości najwyższy punkt instalacji (NPI) grzejnika - drabinki -> dół naczynia to 130 cm. Maksymalnie mogę podnieść naczynie o ok 80 cm (naczynie 210 cm nad NPI ) co i tak nie da minimalnej wysokości dla pompy 25/40 - 0,7x4= 2,8 m że juz nie wspomnę o 25/60

 

Nie wiem jak to rozwiązać bo w sumie to wolę mieć obieg w naczyniu niż ma mi wywalać wodę przelewem z racji za nisko umieszczonego naczynia. Ewentualnie jest opcja 1.zlikwidowania/zamknięcia drabinki z łazienki ( jest on jako dodatek głownie do suszenia ręczników bo jest podłogówka) co zwiększyłoby różnicę wysokości między NPI a naczyniem o 140 cm ( i tak w sumie za mało dla 25/60)ale wolałbym tego uniknąć

2. Ewentualnie wyprowadzić osobny obieg na podłogówkę z pompą i wtedy na CO na pewno wystarczy 25/40 i wysokość naczynia będzie wtedy ok. Tej opcji też wolałbym uniknąć nie tyle z racji kosztów co trudności w poprowadzeniu pionu na piętro. P.S. Jak by miało to wyglądać - pompa + TZM + rotametry czy pompa i RTLe które mam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co się dzieje jest całkiem normalne. Woda płynie tam gdzie ma łatwiej a najłatwiej ma do naczynia, a największe opory są na podłogówce. Przy pompie na powrocie nie da się wyregulować przepływów w tak zbudowanej instalacji. Najwięcej wody pójdzie w..... naczynie, i nie ma znaczenia jaką pompę zastosujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle to już wiem. Nie będzie obiegu w naczyniu po przeniesieniu RW ze strony ssawnej pompy. Pytanie tylko o jego wysokość - @Sambor pisał że ta wysokość co jest powinna wystarczyć jednak wzór mówi że przy pompie na powrocie jest to 0,7 x wysokość podnoszenia pompy. To mnie martwi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...... Przy pompie na powrocie nie da się wyregulować przepływów w tak zbudowanej instalacji......

Może wyjaśnij dlaczego tak twierdzisz?

 

Zawory RTL mogą być montowane zarówno na zasilaniu jak i na powrocie.

 

To, że naczynie jest spaprane to wynika z lenistwa kolegi, gdyż mając nową rurę zostawił starą. Schemat był dobry

 

Grzejnik nie powinien być demontowany, tylko najwyżej zakręcony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z naczyniem wiem co poprawić ale nadal nie wiem czy martwić się jego wysokością

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wyjaśnij dlaczego tak twierdzisz?

 

Zawory RTL mogą być montowane zarówno na zasilaniu jak i na powrocie.

 

To, że naczynie jest spaprane to wynika z lenistwa kolegi, gdyż mając nową rurę zostawił starą. Schemat był dobry

 

Grzejnik nie powinien być demontowany, tylko najwyżej zakręcony.

Pompa zamontowana na powrocie. Wylot z kotła rozdziela się na obiegi grzania i naczynie wzbiorcze i jest wszystko ok Tylko że tak naprawdę opory przepływu przez naczynie są żadne w stosunku do oporów jakie są na części z podłogówką. A żeby było śmieszniej to kolega połączył  przelew z naczynia z powrotem z rozdzielacza. I co mamy? Mamy pięknie ogrzewane naczynie tylko nie grzeje nam podłoga i podobno trochę grzeją grzejniki. Układ zachowuje się jak najbardziej poprawnie, łapie obieg tam gdzie jest najmniejszy opór przepływu czyli obieg pompa - kocioł- naczynie- powrót i do pompy.  Cwu ma szansę trochę grzać jak się wyłączy pompę obiegową to woda z kotła zostanie zassana do podgrzewacza. Ciepłe naczynie szczególnie na nieogrzewanym strychu rzecz może i wskazana, jednak zdecydowanie wolę aby ogrzewane były pomieszczenia mieszkalne.  Co można zrobić? Jeżeli nie można podnieść wysokości zamontowania naczynia to rurę bezpieczeństwa zamontować od dołu naczynia, zlikwidować obieg z naczynia do powrotu, zastosować fajkę odpowietrzającą z przelewem .  To powinno pomóc, trochę wody może wypłynąć przez przelew ale powinien być obieg na instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja miała być wykonana wg rysunku przedstawionego w poście #88 a po pracach okazało się że  jest to co w poście # 93

czyli po prostu źle powstał tzw potworek hydrauliczny "psujący całą instalację"

I tu nie ważne czy pompa będzie na zasilaniu czy powrocie, ważne jest to aby podczas normalnej pracy nie było przepływu czynnika grzewczego przez zbiornik przelewowy.

Jak można podnieść naczynie to je podnieś na max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, wiem już od tygodnia ( po lekturze @Sambor którą mi podrzuciłeś) ze trzeba podłączyć naczynie wg postu #88. Pytanie zasadnicze: Max wysokość naczynia nad NPI u mnie to 210 cm. Jeśli pompa 25/40 da radę to brakuje niewiele ale jeśli będzie konieczność założenia 25/60 to nie wywali wody przelewem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Czyli w tym wypadku pompa z autoadaptem by rozwiązała problem?

Jeszcze dwie sprawy

1. Żeby obniżyć NPI wystarczy ten drabinkowy w łazience zakręcić na głowicy?

2. Odpowietrzenie NP - w tej chwili jest wyprowadzone trójnikiem do góry z RB jak na schemacie z postu #93. Może tak być czy wyprowadzić z przelewu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie mam zamiaru zmieniać. Zobaczę co się będzie działo na tym co jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze mi przyszło do głowy że największy opór będzie przy rozgrzewaniu instalacji gdy zawór 3d zamknięty i krążenie tylko w obiegu kotłowym. Ale czy to nie jest wtedy tak ze jak CO zamknięte to najwyższym punktem jest wtedy kocioł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nic się nie stanie jeśli zaślepił bym ta rurę wznośną żeby sprawdzić jak się będzie zachowywała instalacja(oczywiście nie na stałe tylko na czas tej próby)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak - chcę zatkać tą co idzie z powrotu przy rozdzielaczu bo przerabiać to naczynie przyjdą w przyszłym tygodniu a ja chciałbym w weekend sprawdzić jak to zadziała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie. Naczynie mam poprawione z tym że nie było mnie w domu w trakcie przeróbek i odpowietrzenia już nie przenieśli i jest tak jak na schemacie poniżej ale myślę że to nie problem(jeżeli tak to już sam to poprawię, nie ma przy tym dużo roboty). Instalacja pracuje teraz poprawnie, podłoga ruszyła myślę że będzie ok ale okaże się w sezonie.

Jeszcze miałbym pytanko – w niedalekiej przyszłości przy okazji remontu może zdecydowałbym się na przerobienie podłogówki wg schematu poniżej i chciałbym wiedzieć czy tak jest dobrze. Która opcja lepsza #1 czy #2. W jakim celu w rozdzielaczu w schemacie #1 za pompą jest to obejście i czy przy realizacji schematu #2 trzeba za pompą w kotłowni też zrobić takie obejście?

post-2974-0-06269000-1442936217_thumb.jpg

post-2974-0-42069700-1442936226_thumb.jpg

post-2974-0-01683600-1442936238_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra a pozatym - ma znaczenie gdzie umiejscowię pompę (w skrzynce czy w kotłowni); jak jest lepiej; czy TZM dobry; jakieś uwagi na co zwrócić szczególną uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie pomyślałam że takie wpięcie powrotu podłogówki bardzo obniża temp powrotu kotła. Czy można to podłączyć na powrocie CO żeby ta woda przepływała prze zawór VTC? Tylko że wtedy jak VTC się nie otworzy to nie będzie obiegu w podłogówce. Jak to ugryźć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam po dłuższej przerwie.

Chciałem się (z ulgą) pochwalić że   cała instalacja działa poprawnie, podłogówka również bez problemów z obiegiem i regulacją temperatury RTLami.

 

Na wszystkich grzejnikach(poza łazienką na piętrze gdzie na drabince jest zwykły zawór -  otwierany do suszenia ręczników) zamontowane zawory termostatyczne z nastawą wstępną którą ustawiłem doświadczalnie i jest ok.

 

Pompa 24/60 na powrocie, pracy na 3 biegu i otwartym grzejniku łazienkowym który jest najwyżej nie wyrzuca wody naczyniem (normalnie pompa na 1 biegu starcza).

Jestem bardzo zadowolony zarówno z pracy instalacji jak i kotła (przy obecnej pogodzie spala ok 15-16 kg/dobę ekogroszku z Wesołej na 180 mkw + 200L CWU   - myślę że to niezły wynik a powinien być lepszy bo w przyszłym tygodniu ocieplam jescze najwyższy strop.)

Nie chcę na razie zapeszać - zobaczę co będzie jak przyjdzie konkretna zima.

 

Bardzo dziękuję za pomoc w wykonaniu tej instalacji zwłaszcza @Samborowi a także pozostałym kolegom którzy się udzielali w temacie.

 

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.