Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Sposób Ogrzewania Wybrać?


Szczypiorr

Rekomendowane odpowiedzi

Bierz Pan gas bo pompa droga w serwisie i zakupie jej moc jest zależna od temp. dolnego źródła powietrza lub solanki=wodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

Podepnę się pod temat i zapytam co byście wybrali na Naszym miejscu.

W lipcu 2017 roku z małżonka kupiliśmy dom z lat 70 tych typowy klocek tzw niski parter. Postanowiliśmy górę przeznaczyć jako część sypialna a dół (piwnica) jako dzienny.

Dom ma wymienione okna na plastikowe, jest ocieplony 15cm styropianem, poprzedni właściciel sporo kasy wydała na docieplenie i wymiany, plus naprawy.

Co do stanu technicznego nie ma się do czego przyczepić, choć każdy coś znajdzie dla siebie :P.

Dom łącznie góra i dół ma powierzchnię ok 160m2, wiem ważna jest też kubatura.

Piec to Zębiec SWK21/S – sterownik Geco G-406-P8

Aktualnie jest opalany węglem – orzech, drewno i brykiet wałek(10cmx5cm)

Nie mogę na niego narzekać, bo ładnie się w nim pali, szybko nagrzewa się woda w c.o. i c.o.w

Jedynie co nas wkurza to to że trzeba niestety poświecić sporo czasu na rozpalanie czyszczenie itp. sprawy, dlatego z małżonka postanowiliśmy zmienić sposób ogrzewania.

Czasami późno wracamy i wiadomo że w domu zimno a małżonka to zmarzluch i przeważyła w tym wypadku wygoda użytkowania.

Jako że gaz był w granicach działki postanowiliśmy wprowadzić go do domu i skorzystać z dofinansowania przyznawanego z miasta na 2018 na wymianę źródła ogrzewania.

Gaz już jest w 99% w domu, ale wczoraj miasto wydało rozporządzenie odnośnie dofinansowania na wymianę źródła ogrzewania i się okazało że dofinansowanie na gaz zostało wycofane (w poprzednich latach było) .

I teraz zastanawiamy się co zrobić czy dalej iść w ogrzewanie gazowe (i tak będzie gaz w domu) Czy zainteresować się zmianą ogrzewania na pelet który jest dofinansowywany.

Piec obsługiwał by c.o. i c.o.w

Ewentualnie zmiana na piec ekogroszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro obydwoje późno wracacie to pewnie pracujecie nie na "państwowym etacie" wiec zakładam że stać Was na ogrzewanie gazowe :D .

A serio, pellet też nie jest bezobsługowy choć o niebo lepszy od węgla czy ekogroszku.

Nie pchał bym się na siłę w pellet tylko po to by dostać dotację. Pellet to nie tylko kocioł ale odpowiednie przeróbki instalacji, odpowiedni komin. Do tego dochodzi niepewność cen, trefny towar itp.

Wypełnij rzetelnie cieplowlasciwie.pl i zobaczysz przybliżone koszty ogrzewania i wtedy policzysz co się opłaca bardziej (inwestycja + eksploatacja). Wyniku z powyższego nie traktuj jako wyroczni tylko orientacyjnie.

 

Ogólnie to co wyżej odnosi się też do gazu ;) ale z pelletem dochodzi składowanie i zabawa z ustawieniami żeby spalić ekonomicznie, nie ustawiony lub źle ustawiony może być droższy niż gaz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja napiszę tak - wiele lat w dwóch całkowicie różnych domach grzałem gazem

Obecnie od 6 lat w trzecim domu grzeję pelletem

Gaz jest wygodniejszy,ale droższy o ok 25%.

Z tym , że do pelletu trzeba zrobi całą kotłownię od nowa i to swoje kosztuje - praktycznie 2x tyle co do gazu.

Gaz jest tańszy w instalacji .

A eksploatacja:  to pellet u mnie jest ok 25% tańszy od gazu, ale cała kotłownia to było prawie 25k zł

 

Ale jak miałbym gaz to poszedłbym w gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pelltet też trzeba sprzedać, wspierać kopanie, no i radziecki gaz.  Co byśmy nie wybrali to i tak coś musi to ciepło wytworzyć. Im prostsza instalacja tym lepiej i taniej. Nic nie jest wieczne wszystko sie psuje, wiec warto jeszcze wziąć koszty serisowe i ewentualnej wymiany, oraz obsługę raczej jej brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem w jakim temacie powinienem napisać a może akurat tutaj ale co mi tam zapytam :) i z góry przepraszam że wcinam się komuś w temat.

Moje pytania są spowodowane niestety zupełnym brakiem wiedzy w zakresie budownictwa a tym bardziej ogrzewania.

Mam stary dom budowany przed wojną a połowa dobudowana zaraz po wojnie. Grubość ścian jest w starszej części 40cm a w nowszej 45cm. Nie wiem czy można grubość ścian uśredniać. Dwie ściany (północno-zachodnia i północno-wschodnia są docieplone 10cm styropianem a jedna w połowie szarym. Też nie wiem czy przy wprowadzaniu danych na ciepłowłaściwe można to uśrednić. Strop poddasza nieogrzewanego wentylowanego na chwilę obecną jest trochę docieplony starą wełną 5cm. Postaram się dołożyć z 15cm ale może być problem przynajmniej w części poddasza bo jest ono bardzo niskie i w najniższej części te 15 cm będzie dotykało samego dachu. Mam też okna z 1993r plastikowe i były to wtedy jedne z najlepszych na rynku i też nie wiem jakie powinny być wpisane w kalkulator a różnica pomiędzy kilkunastoletnimi dwuszybowymi a współczesnymi dwuszybowymi jest bardzo duża. Cały dom jest podpiwniczony a piwnice są raczej niskie a jedna bardzo niska bo trzeba się pochylać wchodząc do niej a ja wysoki nie jestem raptem 175cm :( .Podłogi są położone na legarach pomiędzy którymi jest gruz, keramzyt i co tylko się zmieściło. Instalacja jest grawitacyjna na grubych rurach i w 4 pomieszczeniach grzejniki są na ścianie przy pionie w środku budynku. Niestety z uwagi na nieuregulowane sprawy własnościowe nie mogę zbyt dużo inwestować w dom więc robię to co muszę. Będę chyba musiał wymienić komin i okazało się, że będę mógł otrzymać dopłatę do wymiany starego zasypowego pieca w kwotach 3000zł do ekogroszku, 4000zł do gazu i 5000zł do pelletu. . Teraz używam ponad 20 letniego pieca Ogniwo chyba modelu nie jestem w stanie już podać bo nie mogę odczytać z tabliczki ale ma możliwość palenia od dołu i od góry bo ma taką przesuwaną stalową przesłonę. Nie wiem więc na co się zdecydować bo wtedy komin plus piec do niektórych sposobów ogrzewania będą inne. Mam też problem z kalkulatorem na ciepłowłaściwe bo wyniki wychodzą bardzo różne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc wspieram rodzimy przemysł węglowy.moja pompa chodzi na prąd wytwarzany z naszego czarnego złota.pellet suszą radzieckim gazem ,importują z UA tak jak i wyngiel. Ciężko powiedzieć co jest nasze a co nie. Mam PV pewno chińskie płytki, ale krzemowe kryształy hoduja w Polsce.jestem za nowymi technologiami,to jest postęp a nie wprowadzanie n-tych klas kotłów spalających węgiel w sposób mniej lUB bardziej ekologiczny.spalanie paliw stałych zawsze powoduje powstanie zawiesiny pyłu. Domowe kotły nie posiadają systemu odsiarczania spalin ani odpylaczy elektrostatycznych.Co stawia otwarte drzwi w tworzeniu nowych klas kotłów rozbudowanych o następne bajery i o cene. Zgniły kapitalistyczny zachód to wilk,królik,viesław,wspaniała firma od pomp z Dortmundu itd.wspierany ich wszyscy czy się chce czy nie.bo w Polsce przemysł padł no i panuje przekonanie że niemieckie jest najlepsze to tak jak audi na polskiej wsi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o pompy ciepła to niemcy nie maja zielonego pojęcia o tym temacie ,oni nawet nie robią pomp ciepła 

to co jest skłądane na rynku niemiecki to włoszczyzna w obudowie niemieckiej z naklejką firmy i nie sa to złe sprzety ale nie na nasz rynek tylko na ich rynek bo tam jest cieplej ,tam jest więcej słońca  i dlatego te ich pompy na tamtym rynku sie sprawdzaja mało tego jakiekolwiek chińczyk  sie u nich sprawdzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niemcach, u kszatanów w górach pracują monobloki splita nie widziałem. dimplex=buderus, siebel, viesiek, to najczęściej stoi w ogródku pełnym krasnali z gipsu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krasnale z gipsu to akurat polski towar eksportowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak niemcy kupują to tylko się cieszyć.

Dawno temu jeździłem, przed  niemiecką granicą sprzedawali te krasnale, to nie przesadzam całe pole krasnali stało, łagodne wzniesienie było i  armia krasnali ciągnęła się aż po horyzont, bardzo surrealistycznie to wyglądało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10kw paneli pv 27000, pompa z demobilu 7000 i koszty ogrzewania i prądu zero złotych! Koszt zwrotu inwestycji prosze sobie obliczyc wg własnych rachunków. I i jest zero emisji zero obsługi. Wiem że wspieramy skośnookich no ale wolę to niż smród spalanego czarnego złota w połaczeniu z oponą lub asfaltem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisane przecież: 27 000,- PLN plus 7000,- PLN plus "drobne" na instalację :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robota wlasna 27000+7000 to koszt aby miec prad i ogrzewanie free. Cena jak za tipo w wyprzedaży rocNika. Albo audi w lpg 2010 rok. Jezdze citroenem c5 w hydropneumatyce.Gardzę niemiecką myśla technicZna.wilk krolik itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam wolę japońska myśl techniczną. Hydropneumatyka na moje okoliczne drogi to zbytek :)

Ale kupił bym mechanikę Toyoty w skorupie Audi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaprawde powiadam wam Ci któży nie zaznali hydropneumatyki ubodzy są. Jedyne to zawieszenie ktore pozwala pokpnać próg zwalniajacy przy 100km/h i nie odgryść sobie języka, inne nie znaczy gorsze Panowie. Japońce kopiują rozwiązania innych szpiegostwo przemyslowe. Pan Włodzimierz zachwala moc T... ale 1,2t pali wiecej niż 2.0t energia nie bierze sie z niczego towarzysze i obywatele. Ja grzeje lepianke powietrzem, na prowincji to gusła i czary. Tylko czarny uran daje ciepło i masę smrodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 2.0 ale nigdy nie zamienił bym na wyżyłowaną i downsizingową 1,2. :)

 I tak nam to usuną, bo nie na temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie moc to moc. Nie ważne z kąd pichodzi ważne co robi i jak grzeje. Bo to forum o energii w czystej postaci. Porównanie silników to tak jak kotły, pompy słabszy może woecej zjeśc niż wiekszy a nie uzskac tego samego efektu.nie wszystko jednak warto prEwymiarowywac.wymiennik plytowy im wiekszy tym lepiej. Bajki takie jak opowiadaja że nie ma takich mocnych pomp ma rynku aby z wymiennika o powierzchni np 0,6 m2 wycisnąc 100kw na aledrogo kiedys czytalem ogloszenie takiego thebilla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ameryka to tylko kocioł gazowy nadmuchowy m mnustwek kakroci w kartkach nawiewnych dobranoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.