Skocz do zawartości

KubaSko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam takie pytanie, instaluje kocioł gazowy kondensacyjny w budynku typu bliźniak. Czy wyprowadzając przewód kominowy przez ścianę potrzebuję zgody sąsiada? Zaznaczam że wszystkie wymogi normy są spełnione (moc i odległość od okien).

 

§ 175. 1. Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:

1) 21 kW - w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,

2) 5 kW - w pozostałych budynkach mieszkalnych.

2. (97) Wyloty przewodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powinny znajdować się wyżej niż 2,5 m ponad poziomem terenu. Dopuszcza się sytuowanie tych wylotów poniżej 2,5 m, lecz nie mniej niż 0,5 m ponad poziomem terenu, jeżeli w odległości do 8 m nie znajduje się plac zabaw dla dzieci lub inne miejsca rekreacyjne.

3. (98) Odległość między wylotami przewodów, o których mowa w ust. 1, powinna być nie mniejsza niż 3 m, a odległość tych wylotów od najbliższej krawędzi okien otwieranych i ryzalitów przesłaniających nie mniejsza niż 0,5 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie spelniony jest warunek nr,1

§ 175. 1. Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:
1) 21 kW - w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,

Twój budynek nie jest wolno stojący- jest wspólny (blizniak)

 Chyba ze montujesz kocioł  o mocy 5kW

 Musisz wykonać podłączenie inaczej.Jest  wiele sposobów.

ps.

zgoda sąsiada nie ma nic do rzeczy ,jest całkowicie zbędna -przepis to reguluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Poszukałem definicji wolnostojącego budynku jednorodzinnego i chyba faktycznie nie mogę :/ czyli zamiast komina za 300 zł będzie trzeba kupić komin za 1000 zł , albo wymurować ścianę przeciwpożarową :)

 

http://www.bknieruchomosci.pl/budynek-mieszkalny-jednorodzinny/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu należy napomknąć , że tylko spaliny należy wypuścić na dach, powietrze do palenia można zassać przez ścianę,

Sam komin spalinowy do kondensata rzadko kiedy ma więcej niż 100mm średnicy, czyli problem to aż tak wielki nie jest - wyjście takim po elewacji nie będzie aż tak drogie.

Ew jak kolega radzi znaleźć kanał wentylacyjny i tam wsadzić rurę spalinową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest obok kotła wymurowany kanał kominowy ale bez wkładu także włożę w niego wkład. Rozważę propozycję Sambora, aby włożyć sam wkład spalinowy a powietrze zassać przez ścianę. Akurat do kondensata wkład może być ten tańszy z polipropylenu. Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest obok kotła wymurowany kanał kominowy ale bez wkładu także włożę w niego wkład. Rozważę propozycję Sambora, aby włożyć sam wkład spalinowy a powietrze zassać przez ścianę. Akurat do kondensata wkład może być ten tańszy z polipropylenu. Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Czy mógłbyś podać normę która zezwala na użycie polipropylenu ,Wydaje mi się ze to rozwiązanie jest dopuszczalne za granicą ,natomiast u nas jest zabronione.

Tu trochę na ten temat.

http://instalreporter.pl/ogolna/systemy-kominowe-do-kotlow-kondensacyjnych/

Było na ten temat dużo więcej,ale przyznam że nie bardzo śledziłem ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Henryku musiałeś długo nie śledzić tego co się dzieje z kominami i wkładami, tym bardziej że ten artykuł z IR wprowadza czytelników w błąd

Istnieje norma która ustala  zakres badania wkładów z tworzyw sztucznych, a te normy co podaje autor w IR sa dla kominów metalowych.

Norma mówi też , że jeżeli elementy wkładu kominowego mają  certyfikat CE nadany przez producenta to to mogą być rozprowadzane 

i montowane.

Oczywiście dotyczy to tylko wkłady wewnętrznego montowanego w niepalnym płaszczu ( osłonie , obudowie)

Jest nowsza i starsza wersja normy, nowsza jest jeszcze nie przetłumaczona z j. angielskiego

 

 

Poniżej kilka zrzutów tego co jest w PKN.

post-18578-0-87857100-1430259589_thumb.jpg

post-18578-0-50479100-1430259600_thumb.jpg

post-18578-0-16449500-1430259610_thumb.jpg

post-18578-0-90624800-1430259638_thumb.jpg

post-18578-0-81585300-1430259647_thumb.jpg

post-18578-0-57618800-1430259658_thumb.jpg

post-18578-0-08128600-1430259676_thumb.jpg

post-18578-0-83638400-1430259685_thumb.jpg

post-18578-0-11818700-1430259697_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To  ze istnieje ta norma to ja już dawno wiedziałem ,to ze musiała zostać wprowadzona do obiegu prawnego w Polsce ,też.

Problem polega na tym czy prawo budowlane(nasze) zezwala na montowanie elementów kominów z materiałów łatwopalnych?Na obecną chwilę -nie

Problem z tym plastykiem  występuje tylko w Polsce -nigdzie w Europie.

Żeby zmienić odpowiednie przepisy to już wiesz co należy zrobić i kto to ma zrobić.To jest analogiczna sytuacja jak z palnikiem na palet o którym była dyskusja.

Tu masz dwa odrębne zdania w tej materii.

http://www.instalator.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3707%3Asystemy-kominowe-z-kanalami-wewnetrznymi-z-tworzyw-sztucznych&Itemid=158&lang=pl

 . super o kominach.pdf

Dlatego ja pytałem o przepisy zmieniające to zagadnienie w naszym prawie budowlanym .Miałem  i mam nadzieję że ten problem został definitywnie rozwiązany.W Polsce jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już dawno powinno zostać napisane nowe rozporządzenie o "warunkach technicznych.... " , niestety mamy tak zapracowanych ministerialnych urzędników i zwyczajnie czasu na to nie mają. Niestety  nasze prawo jest prawie żywcem wyciągnięte z  " z głębokiego komunizmu" i nie przystaje do techniki dnia dzisiejszego. Niestety na ten dziwny stan prawny nakłada się jeszcze,  też rodem z komunizmu, system korporacji zawodowych  które czasem w sposób bolesny dla zwykłego obywatela wykorzystują pozycję którą posiadają.  Prawie 6 lat temu kosmetycznie zmieniono rozporządzenie, i od tamtej pory cisza i mamy nieaktualne normy które dalej są obowiązkowe. To tylko w Polsce jest możliwe, aby odbiór kominiarski zależ od dobrego humoru i pana kominiarza, bo według obowiązujących przepisów tą samą instalację jeden kominiarz odbierze a drugi będzie twierdził że jest niezgodna z przepisami. I co najgorsze to ..... obaj mają rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak myślisz po co jest ta nowa norma PN EN 14471:2015 , z resztą 2x większa objętościowo niż jej poprzedniczka -

 ona powstała aby spełnić wymogi 

 

ROZPORZĄDZENIE  PARLAMENTU  EUROPEJSKIEGO  I  RADY  (UE)  NR  305/2011 z  dnia  9  marca  2011  r. ustanawiające    zharmonizowane    warunki    wprowadzania    do    obrotu    wyrobów    budowlanych  i  uchylające  dyrektywę  Rady  89/106/EWG 

 

Rozporządzenie  podpisane  dn 09 03 2011 przez Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego prof Jerzego Buzka 

 

Które nakazuje między innym ujednolicenie przepisów dotyczących materiałów budowlanych.

Wg tego rozp materiały budowlane stosowane w jednych państwach i posiadające stosowne certyfikaty, powinny być dopuszczone w pozostałych.

 

A sławetne rozporządzenie o warunkach technicznych nie nadąża za prawem europejskim, o czym wspomniał post wyżej kolega mak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz sambor ja wiem jak to ma być ty też to wiesz .Problem polega na tym ze to producenci urzadzeń muszą wnieść o zmianę przepisów.A to kosztuje.Poza tym norma obowiązuje .z małym wyjątkiem .Kominiarzy obowiązuje prawo budowlane ,na podstawie tego prawa wydają decyzje,Chcesz się z nimi kopać ,albo z ubezpieczycielem,który na to prawo się powoła?- powiem ci -marne szanse.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KubaSko nie łam się możesz dać komin przez ścianę w bliżniaku , w mojej okolicy jest pełno takich kominów właśnie w domach typu bliźniak i wszystko jest zgodnie z prawem tylko moć max kociołka to 21 kw, na innym forum chyba na ele.....dzie piszą że domem jednorodzinnym może być dom do 5 mieszkań. Jeśli chcesz rozwiać wszystkie wąpliwości to wal z zapytaniem do kominiarza powien Ci to wszystko wyjaśnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie opierajmy się na innych forach , tylko na konkretnych przepisach -

 

Obowiązująca od 16 grudnia 2002 r definicja domu jednorodzinnego art. 3 pkt 2a prawa budowlanego – jest to budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30 proc. powierzchni całkowitej budynku;

 

Stara definicja: od 14 grudnia 1994 r. -  jest to budynek mieszkalny jednorodzinny lub zespół takich budynków w układzie: wolno stojącym, bliźniaczym, szeregowym, atrialnym, a także budynek mieszkalny zawierający nie więcej niż cztery mieszkania lub zespół takich budynków.

 

 

Jak są dwa lokale w bliźniaku to można wstawić taki kocioł przez ścianę, ale kolega dobrze radzi - pytać kominiarza, a odp najlepiej na piśmie.

 

Ponadto prawo nie działa wstecz - dawniej bliźniaki miały inną definicję a prawo obecnie ich wtedy nie obowiązuje, a jak mają niezależne ściany nośne,

którymi się  stykają to nie ma problemu nawet wg obecnego prawa

 

Ścianka ogniowa jest potrzebna w przypadku 1 wspólnej ściany dla obu budynków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 sambor- piszesz: cytuję

Ścianka ogniowa jest potrzebna w przypadku 1 wspólnej ściany dla obu budynków.

Pytam -co ta scianka ogniowa  ma wspólnego z poniższym zapisem??

 

1) 21 kW - w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,
2) 5 kW - w pozostałych budynkach mieszkalnych.

Pytanie drugie - czy budynki jednorodzinne w zabudowie szeregowej spełniają warunki punktu 1.?

Pytanie trzecie -czy budynek w zabudowie bliżniaczej  spełnia warunek budynku mieszkalnego jednorodzinnego?

Mysle ze odpowiedz na te pytania jest prosta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KubaSko nie łam się możesz dać komin przez ścianę w bliżniaku , w mojej okolicy jest pełno takich kominów właśnie w domach typu bliźniak i wszystko jest zgodnie z prawem tylko moć max kociołka to 21 kw, na innym forum chyba na ele.....dzie piszą że domem jednorodzinnym może być dom do 5 mieszkań. Jeśli chcesz rozwiać wszystkie wąpliwości to wal z zapytaniem do kominiarza powien Ci to wszystko wyjaśnić.

Jak znam życie to wszystkie te przypadki to samowola budowlana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 sambor- piszesz: cytuję

Ścianka ogniowa jest potrzebna w przypadku 1 wspólnej ściany dla obu budynków.

Pytam -co ta scianka ogniowa  ma wspólnego z poniższym zapisem??

 

1) 21 kW - w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,

2) 5 kW - w pozostałych budynkach mieszkalnych.

Pytanie drugie - czy budynki jednorodzinne w zabudowie szeregowej spełniają warunki punktu 1.?

Pytanie trzecie -czy budynek w zabudowie bliżniaczej  spełnia warunek budynku mieszkalnego jednorodzinnego?

Mysle ze odpowiedz na te pytania jest prosta.

 

Na wszystkie te pytania masz odpowiedzi w prawie budowlanym a ich interpretację tu  http://prawobudowlane.bloog.pl/id,5729125,title,Budynek-wolno-stojacy,index.html?smoybbtticaid=614ca9

 

Ponadto chciałem ci zwrócić uwagę , że jak piszesz w tym stylu 

 

"Jak znam życie to wszystkie te przypadki to samowola budowlana."

 

To kompletnie nie znasz życia, a takie założenia to mieli zawsze ci z SB 

 

- Wiadomo jak jest to winien.

 

Na twoje drugie pytanie a także trzecie odpowiedzią są dwa rys poniżej : jeden jest budynkiem wolnostojącym, drugi nie.

Dlaczego tak jest - sam sobie odpowiedz,

post-18578-0-83295500-1430552295_thumb.jpg

post-18578-0-90268900-1430552306_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.