Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytanie Do Doświadczonych Użytkownków Kotłów Na Eko Groszek


radziuszkaa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Pytanie kieruję do osób doświadczonych w użytkowaniu kotłów na ekogroszek,

mianowicie:

 

jak to jest z przedmuchami pomiędzy podawaniem paliwa?

czy są jakieś zasady ustawiania przedmuchów, co ile, jak długo i jaka moc?

 

podawanie paliwa mam co 8 minut (podaję 16sekund), a przedmuch mam ustawiony co 4 minuty, 36 sekund, moc dmuchawy 40%  (w stosunku do mocy ustawionej odczas rozpalania)

 

nie wiem czy jasno opisałem pytanie na które chcę otrzymać odpowiedź, ale w razie doprecyzowania tezy proszę o kontakt,

pozdrawiam

radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

według mnie przedmuch masz za często ja dla przykładu mam co 40min przez 3 min i z podaniem paliwa przez 40s ( tak aby kopczyk zawsze wystawał ponad palnik )

Uważam że przedmuch służyc ma jedynie do podtrzymania żaru w piecu i aby groszek nie żużlował sie ( może się myle ale u mnie ta metoda sprawdza się )  metodą prób

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, metoda prób... Ale poradzić się można, proszę powiedzcie czy u was temperatura spada poniżej zadanej, bo zauważyłem ze po 5 cyklach podawania, czyli po ok 40 minutach, temperatura na piecu spada ponizej zadanej, następnie następuje 'rozpalania' czyli piec automatycznie podaje dawkę paliwa i dmucha żeby osiagnąć tz. i myślałem że częstszy przedmuch rozwiąże sprawę. A wniosek taki, że trzeba dać paliwa do oporu proporcjonalnie do tego wydłużyć czas podawania i potestować przedmuch. No nic sezon grzewczy kończy się, ale jak to się mówi rzutem na taśmę pobawię się w nowe ustawienia.

Dzięki za odpowiedzi.

PS.

Żużlu jest ale nie dużo, uważam, że węgiel ładnie się spala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można tak jak sugerujesz - tzn dobrać parametry pracy w podtrzymaniu (czyli to, co określasz jako przedmuchy) takie, aby temperatura w miarę możliwości utrzymywała się na poziomie zadanej. Miałbyś wtedy kocioł ustawiony na dwie moce - w trybie praca duża moc i w trybie podtrzymanie mała moc (ale dużo większa, niż normalnie w podtrzymaniu się stosuje. Zwykle podtrzymanie służy tylko temu, aby nie stracić żaru przed ponownym przejściem w pracę i co do zasady temperatura MA spaść poniżej zadanej w trybie podtrzymania).

Ktoś z kolegów zdaje się wspominał o takim wysterowaniu kotła.

 

Ryzyko tego zabiegu polega na tym, że piec będzie grzał cały czas - przy małym odbiorze ciepła może okazać się, że przegrzeje układ (jeżeli sterownik realizuje w jakiś sposób awaryjne zatrzymanie, to nie powinno się nic złego stać - dojdzie do maksymalnej temperatury, sterownik wyłączy podajnik i nadmuch + prawdopodobnie załączy pompy, aby schłodzić układ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.