Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Jestem tutaj nowy i mam parę pytań do znawców tematu instalacji. Samemu zamierzam wykonać instalacje w nowo budowanym domu. Przejdźmy do sedna sprawy. Instalację chcę wykonać w układzie otwartym, tak wydaje mi się najbezpieczniej i najtaniej. Na górze same grzejniki i jedna pętla podłogówki w łazience ,którą zamierzam podpiąć do rozdzielacza za pomocą zaworu RTL?. Na dole grzejniki i podłogówka prawie na całości. Oczywiście będą założone zawory przed i za pompami jak i osadniki , których nie narysowałem.  Proszę o ocenę mojego  projektu instalacji.??? Na rysunku pomyliłem powinno być VTA 372 ESBE

post-62644-0-20355100-1428957482_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Grzejniki będą z zaworami termostatycznymi to nie wiem czy 1/4 pompa wystarczy? Podłogi na dole około 70 m2. około 5 pętli. Czy ten zawór termostatyczny jest dobrze wpięty?. Planuje go zaraz dać przy piecu bo do rozdzielacza podłogówki mam ok 3m rury?Czy przekroje tych rur a szczególnie na 4d będą dobre.? Co sadzicie o pompach Wilo Pico? Warto czy może jakieś inne energooszczędne ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!! 

Identyczne schematy były na tym forum rozpatrywane .

przyklad 1 -  z zaworem 4D

http://forum.info-og...do-sprawdzenia/

przyklad 2 -  z pompą kotłową 

http://forum.info-og...acji-dzialanie/

Nic nie napisałeś jaką powierzchnie masz do ogrzania i jakiej mocy kocioł zamierzasz zainstalować. 

Niektórzy koledzy na tym forum zrezygnowali ,lub zamierzają z zaworu 4D i montują pompy kotłowe.

pozdrawiam. henryk1953 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze naczynie wzbiorcze podłącz tak jak na schemacie. W ten sposób para będzie swobodnie uchodziła w razie gotowania. Tak naprawdę to odpowietrzniki potrzebujesz tylko  na rozdzielaczach i jeden zaraz za pompą na grzejniki, w sumie nic się nie stanie jak ich dasz więcej ale zawsze po jakimś czasie są problemy z nimi. Na powrotnych belkach dałbym zwykłe ręczne.

post-42382-0-95559700-1428994299_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!! 

Identyczne schematy były na tym forum rozpatrywane .

przyklad 1 -  z zaworem 4D

http://forum.info-og...do-sprawdzenia/

przyklad 2 -  z pompą kotłową 

http://forum.info-og...acji-dzialanie/

Nic nie napisałeś jaką powierzchnie masz do ogrzania i jakiej mocy kocioł zamierzasz zainstalować. 

Niektórzy koledzy na tym forum zrezygnowali ,lub zamierzają z zaworu 4D i montują pompy kotłowe.

pozdrawiam. henryk1953 

Dzięki za uwagi. Mało czytałem forum ponieważ mało czasu wolnego posiadam. A zatem dom około 140 m2. Kocioł już stoi krzaczek 18 kw.skg. Taki wybrałem nie wiem czy nie za duży ale trochę jego mocy powinien odebrać 300 zasobnik cwu.  Grzejniki10 szt Purmo z zaworami termostatycznymi i podłogówka na dole jakieś 70 m2 planuje 5 pętli. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ze masz mało czasu na czytanie - to znaczy mnie nie szkoda - to ty za błędne decyzje ponosisz   koszty.

Jak poczytasz to dowiesz się czy dobrze dobrałeś moc kotła .Co koledzy myślą o montażu śmieciucha do nowego domu(bo taki kocioł sobie zafundowałeś).No ale w tym temacie to juz nic nie poradzimy -decyzja zapadła.

Dobrze że choć o wykonanie instalacji pytasz przed a nie po jej wykonaniu-

A w projekcie masz kotłownię na gaz czy na paliwo stałe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmieciuch. Wiem że może i nowocześniejszy byłby kocioł z podajnikiem ale mieszkam na wsi, drewna pod dostatkiem a i wszystko można w nim spalić.  Codziennie jestem w domu więc będzie miał kto rusztować W projekcie był gaz lecz u mnie gazu nie ma , wiec zostaje to co już kupione. Koszt kotła z podajnikiem to mój śmieciuch i cała instalacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł trochę przyduży, ale nic nie piszesz o ociepleniu, 

Zawór VTA 372/ 25-43C jest dobry, średnice rur też.

Sambor. Dom jest ocieplony 12cm styropianem, ściany z prothermu 25 cm.Mogłem kupić 15kw ale znajomy miał akurat w bardzo dobrej cenie 18 która ktoś zamówił i nie raczył odebrać. Dużych różnic nie widzę miedzy tymi kotłami. dzięki za opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sezonie pojawisz się na forum i będziesz pytał dlaczego dużo smoły, lub dlaczego z kotła cieknie - to będzie efekt tego że kupiłeś kocioł o 1/3 za duży.

W takim domu jak piszesz to 12kW ma mało do roboty, chyba , że nie masz wszystkich okien,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmieciuch. Wiem że może i nowocześniejszy byłby kocioł z podajnikiem ale mieszkam na wsi, drewna pod dostatkiem a i wszystko można w nim spalić.  Codziennie jestem w domu więc będzie miał kto rusztować W projekcie był gaz lecz u mnie gazu nie ma , wiec zostaje to co już kupione. Koszt kotła z podajnikiem to mój śmieciuch i cała instalacja.

To mam nadzieję ze projekt został przystosowany do kotłowni na paliwa stale?Jak to pomieszczenie ma 8m3 to chyba jakiś niewidomy ci to klepnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sezonie pojawisz się na forum i będziesz pytał dlaczego dużo smoły, lub dlaczego z kotła cieknie - to będzie efekt tego że kupiłeś kocioł o 1/3 za duży.

W takim domu jak piszesz to 12kW ma mało do roboty, chyba , że nie masz wszystkich okien,

to co teraz zrobić? Myślałem że 12 będzie mała. W projekcie gazowy był chyba coś koło 13kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co zrobić z za dużą mocą  kotła ?Poczytaj wątki prawie 50% osób na tym forum pisze na ten temat.Dowiesz się jak to zrobić ,ba nawet powiedzą ci jak z twojego śmieciucha zrobić w miarę przyzwoitego dolniaka ,który notabene bardziej się nadaje do spalania drewna.Do puki tego nie zrobisz to musisz zatrudnić się jako palacz i co dwie godzinki ,jak to się mówi "łopata w lewo ,łopata wprawo " i a piać od nowa. :lol:  :lol:  :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko jest ok. kotłownia jet 9m2  więc klepnie pewno.

A ja bym pewny że kominiarz klepnie, nie był. Niestety jest mało prawdopodobne że masz pomieszczenia o wysokości 3,3 m a minimalna kubatura dla kotła do 10 kW to 30 m3, a dla 18 to 18x4=72m3 (!!!!) czyli kotłownie z salonu  powinieneś zrobić. Najpierw trzeba czytać i jeszcze raz czytać i pytać przed budową, potem kupować projekt z głową  czyli z kotłownia na paliwo stałe, Dokładnie przeczytać (też powinno być w projekcie ) zapotrzebowanie na ciepło i jaką moc kotła projektant dobrał. A dobrał Ci 13kW bo tyle pewnie potrzebne na cwu, a na CO przez większą część sezonu będzie Ci potrzeba może 5 może 6 kW. A ty chcesz kocioł 18 kW montować? zakładając że na drewnie maksymalnie 13-15 kW wyciągnie to i tak 2 -3 razy więcej niż będziesz potrzebował. I zadaj sobie pytanie co zrobisz z tym ciepłem którego nie potrzebujesz? Rozwiązaniem jest oczywiście bufor którego też nie masz gdzie postawić. Podsumowując .....to jest kwadratura koła. Co zrobić? Niestety rady aby Cię satysfakcjonowała nie ma. Najprościej to zmiana założeń co do paliwa.  Albo rozważyć czy kotłowni nie zlokalizować w jakimś budynku gospodarczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym pewny że kominiarz klepnie, nie był. Niestety jest mało prawdopodobne że masz pomieszczenia o wysokości 3,3 m a minimalna kubatura dla kotła do 10 kW to 30 m3, a dla 18 to 18x4=72m3 (!!!!) czyli kotłownie z salonu  powinieneś zrobić. Najpierw trzeba czytać i jeszcze raz czytać i pytać przed budową, potem kupować projekt z głową  czyli z kotłownia na paliwo stałe, Dokładnie przeczytać (też powinno być w projekcie ) zapotrzebowanie na ciepło i jaką moc kotła projektant dobrał. A dobrał Ci 13kW bo tyle pewnie potrzebne na cwu, a na CO przez większą część sezonu będzie Ci potrzeba może 5 może 6 kW. A ty chcesz kocioł 18 kW montować? zakładając że na drewnie maksymalnie 13-15 kW wyciągnie to i tak 2 -3 razy więcej niż będziesz potrzebował. I zadaj sobie pytanie co zrobisz z tym ciepłem którego nie potrzebujesz? Rozwiązaniem jest oczywiście bufor którego też nie masz gdzie postawić. Podsumowując .....to jest kwadratura koła. Co zrobić? Niestety rady aby Cię satysfakcjonowała nie ma. Najprościej to zmiana założeń co do paliwa.  Albo rozważyć czy kotłowni nie zlokalizować w jakimś budynku gospodarczym.

Myslę że żle interpretujesz przepisy 

 Instalowanie kotłów o mocy nominalnej do 10 kW dopuszcza się w pomieszczeniach niemieszkalnych o kubaturze co najmniej 30 m3. Zgodnie z normą kubatura pomieszczenia musi wynosić 4 m3 na 1 kW mocy cieplnej kotła. Do paleniska kotła należy zapewnić dopływ powietrza w ilości co najmniej 10 m3/h na 1 kW mocy kotła.  

Po pierwsze co to jest pomieszczenie nie mieszkalne?- to kuchnia ,łazienka ,przedpokój.

To pomieszczenie musi mieć co najmniej 30m3 aby można było zamontować kocioł w pomieszczeniu niemieszkalnym.Przy czym musi być spelniony warunek 4m3 na 1kW mocy kotla.Do 30m3 mozesz montować kotly 5kW 6kW 7kW , a kocioł 8kW musi mieć 8x4m3=32m3 

10kW  10x 4m3=40m3

To dotyczy pomieszczeń niemieszkalnych.-a nie pomieszczeń technicznych do których zalicza się kotłownię.

O WYMIARACH KOTLOWNI DO 25Kw mowi inny przepis:

 

 Kocioł powinien być usytuowany co najmniej 0,7 m od tylnej ściany, z boku nie mniej niż 1 m, a z przodu od przeciwległej ściany co najmniej 2 m. Należy zapewnić swobodny dostęp do kotła podczas jego konserwacji.

• Wysokość kotłowni powinna być 2,2 m. W istniejących już budynkach dopuszcza się wysokość pomieszczenia kotłowego 1,9 m- pod warunkiem zapewnienia dobrej wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Sambor. Czy teraz 12 kw będzie ok. Piec już stoi w kotłowni. I niech inni nie piszą mi o przepisach i takich tam . Kotłownia była robiona na etapie adaptacji projektu. Więc musi być ok. A co do śmieciucha to ja bym polemizował. Kiedyś były tylko takie i nikt się nie czepiał. Proste tanie i tyle. A palenie w nich to już indywidualne racje. Tam gdzie się wychowałem by Zębiec  1,5 który  pożerał ile chciał i było ciepło. Nie było żadnych pomp zaworów, mieszaczy i tez ludzie żyli nawet szczęśliwsi niż teraz.!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywołałeś Sambora ale myślę że się nie obrazi jak odpowie kto inny. My nie będziemy walczyć z kominiarzem o pozytywną opinię tylko Ty i życzę Ci sukcesu. Piszesz że całe życie paliłeś w "śmieciuchu" a teraz wszyscy stroją fochy. To nie fochy tylko po prostu zdrowy rozsadek. Zmieniła się technika grzewcza, zmieniły się materiały budowlane zmniejszyło i to zdecydowanie zapotrzebowanie budynków na ciepło. Kilkanaście lat temu zapotrzebowanie na ciepło budynków wynosiło 120-100 W/m2 dziś wynosi kilkanaście  W/m2. Kiedyś wszyscy przyjmowali max temperaturę zasilania na poziomie 90 C dziś grzejniki dobiera się maksymalnie na 60-65 C a temperatura zasilania podłogówki to maks 45C. I tu pojawia się problem bo "śmieciuchy" najlepiej pracują na wysokich temperaturach 75-90C, a ty potrzebujesz może 60 na zasilaniu i to przy najniższych temperaturach zewnętrznych (-20C) a te zdarzają się .... kilka nocy w sezonie ( u mnie w tym sezonie ani razu nie spadła poniżej -10C!!!!!) albo wcale.. I dzieje się to co opisywali koledzy czyli kiszenie paliwa a jak paliwo kisisz to niestety masz bardzo dużo smoły pyłu kocioł zarasta , jest problem z niską temperaturą powrotu co obniża żywotność kotła. Też możesz założyć sobie grawitacyjne ogrzewanie starego typu, jest tylko pytanie po co było wydawać tysiące zł na ocieplenia okna o współczynnikach przenikania o których kilka lat temu nawet nie myślano...., zapomnij po podłogówce, a i tak będziesz zamiast domu miał ..... suszarnie. Oczywiście wybór zawsze należy do ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor w pierwszym poście przedstawił w miarę rozsądny schemat instalacji z zaworem 4-D, więc możemy temat niskiej temp na kotle pominąć.
Natomiast co do mocy to jak już pisałem - kocioł 12kW przez większość sezonu nie będzie miał co robić,
Przy paleniu węglem to jakoś przejdzie - miarkownik obowiązkowy, żadnych wiatraków .

Podobnie przy drewnie, czarno widzę spalania drewna w takim kotle.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.