Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jak będą zawory termostatyczne to nie jest potrzebny zaw 3-D, pompa nadal w mieszkaniu ze względu na wspólny pion służący jednocześnie jako rura wzbiorcza.

Sterownik Ht300 obsługuje 2 pompy - od CWU i od grzejników.

Pompę kotłową powinien załączać osobny sterownik przylegający do rury np http://allegro.pl/termostat-przylgowy-na-rure-do-pompy-sterownik-ct1-i5164147027.html

Zamontowany na rurze powrotnej przed kotłem

Do mieszkania musisz pociągnąć 2 kable 1 do pompy, drugi do ew termostatu pokojowego, który będzie dodatkowo sterował grzaniem CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie teraz mysle bo czytalem inne tematy z Twoimi odpowiedziami i pisales ze rura do naczynia powinna miec jak najmniejsza ilosc kolan. U mnie trzeba wyjsc z piwnicy na klatke schodowa z klatki do mieszkania i po mieszkaniu rury beda szly przy podlodze i wtedy do gory czyli z 3-5 kolan moze wyjsc pewnie to skomplikuje sprawe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3-6 kolan to pryszcz, byle było zawsze ze spadkiem w stronę kotła, nie powinn być syfonów, gdyż układ nie będzie się odpowietrzał samodzielnie.

Zbiornik wzbiorczy możesz dać nawet w przedpokoju. lub na klatce schodowej pod sufitem., ale pewnie ci nie pozwolą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik wzbiorczy dam w lazience w miejscu obecnego bojlera. Bedzie spadek do kotla.

 

Co do twojego projektu instalacji. W czasie letnim to zakrecam zawory przed i za pompa c.o i bedzie tylko grzana tylko cwu? Dobrze rozumiem? Rozumiem tez ze do takiego ukladu dopuszcza sie co jakis czas wode?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis rozmawiałem z hydraulikiem i troche zmieniliśmy projekt. Hydraulik powiedzial zeby bojler dac na grawitacji nad piecem bo zawsze tak robi i jest dobrze. pompe mowi zeby dac przy piecu. Podoba mi sie jego podejscie do tematu bo nie neguje moich propozycji i jest otwarty na propozycje. Co sadzicie teraz o tym projekcie?? 

 

 

post-62850-0-60853400-1434907506_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli między kotłem i naczyniem wzbiorczym nie będzie żadnej armatury : pomp, zaworów itp mogących odciąć przepływ wody z kotła do naczynia to będzie OK.

Lecz nie wiem czy będzie działać grawitacyjne grzanie CWU, jak kocioł ma sterownik , to trzeba ten sterownik max wykorzystać i zastosować pompę CWU.

Wtedy moszesz programować temp wody w zasobniku a przy grawitacji idziesz na niewiadome.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem projekt i ostateczna wersja projektu wg. której bedzie wykonana instalacja bedzie wyglądała tak.Wydaje mi sie ze temperatura C.w.u dla mojej mamy nie ma znaczenia wazne zeby woda byla goraca bo jak puszczaja z kranu to i tak zawsze mieszaja z zimna. Czy to ma takie znaczenia. Chodzi o koszta bo kolejna pompa to kolejny wydatek. zakladalismy 7000 na ta instalacje a juz wiemy ze to nie wystarczy i trzeba dolozyc troche.

post-62850-0-44765800-1434909008_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak bardzo chcesz się pozbyć pompy z mieszkania to przenieś ją na powrót i dodatkowo zainstaluj TZM a wtedy pompa kotłowa zbędna.

Kocioł będzie pracować na wysokich obrotach, więc powrót będzie zabezpieczony.

post-2387-0-78821100-1434909436_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostatyczny Zawór Mieszający

 

Utrzymuje on ustawioną temperaturę na swoim wyjściu mieszając odpowiednio dopływ ciepłej i zimnej wody. Ustawiasz na nim na 55 stopni i masz tyle na powrocie do kotła. Pompa kotłowa pełni wtedy jednocześnie dwie funkcje. Obsługuje obieg kotłowy i obieg CO z obsługą zbiornika CWU.

 

Wyżej masz schemat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok czyli zostane przy 40 a mozesz polecic jakis zawór 3 d?? Jesli odchodzi nam pompa c.w.u i kotłowa to narazie chyba zostane przy standardowym sterowniku który jest w zestawie z piecem. Myslalem zeby w przyszlosci zmienic na ht tronic 300 i termostat pokojowy tylko czy to sie sprawdzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę , że koncepcja się zmienia, ale ta też jest dobra - ale jest potrzebny zawór dławiący na obwodzie bojlera np grzybkowy ,

aby zrównoważyć przepływy w obu gałęziach instalacji.

 

TZM przed kotłem musi być do instalacji CO, te od mieszania CWU lub podłogówki , się nie nadają.

 

Najlepsze są VTC311 /55C prod ESBE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli trzeba tego przydlawiania pilnowac i regulowac i dostosowywac do temperatury? Jesli bedzie tzm to oczywiscie ze do co z wyzszym zakresem temperatur.koncepcja sie zmienia bo widac ze mozna koszta zmniejszyc. Czyli zeby nie dlawic zaworem bojlera trzeba by pompe c.w.u podlaczona. Pod sterownik i wtedy by pilnowal temperatury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pilnowania temperatury zbiornika CWU można wykorzystać zawór z kapilarą.

Instalujesz go na wężownicy zbiornika a kapilarę wkładasz do tulei w zbiorniku.

Ustawiasz np 45 stopni i gotowe. Nie potrzeba pompy dodatkowej i sterownika.

Taniej będzie jednak zainstalować zawór zasuwę na wężownicy. Koszt około 30 zł.

Jak zauważysz, że grzejniki nie grzeją równomiernie a zbiornik CWU bardzo szybko się nagrzewa

to tłumisz przepływ przez wężownice przez co więcej wody popłynie do grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulację robi się raz aby były odpowiednie przepływy przez instalację CO i przez grzanie CWU.

Natomiast jak nie chcesz mieć niespodzianek podczas grzania CWU to warto mieć oddzielną pompę i sterownik strerujący pompą

wg wskazań czujnika tem wody w zasobniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.