Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Na samym wstępie podkreśle ze nie jestem hydraulikiem ale nie mam juz sił do mojej instalacji co. Otóż ciągle zapowietrzają mi się grzejniki. Przynajmniej dwa razy w tygodniu muszę dopuszczać wody do grzejników. Miałem już kilku hydraulików ale każdy umywa ręce. Chyba sami nie wiedzą co jest grane. Dodam iz mam otwarty obieg i praktycznie cały czas przelewa mi się woda przez rure przelewową z zbiornika. Mam piec nieznanej firmy ale pisze na nim 2,7. mam jakieś 12 grzejników + ogrzewanie podłogowe w łazience wyciągnięte z grzejnika. Pompa na powrocie firmy leszno. W dodatku po uruchomieniu pompy w zbiorniku wyrównawczym słychać ciągłe bulgotanie wody choć na piecu jest 50oC. Ostatni hydraulik stwierdził iz wyciąga mi wode z instalacji i kazał wywiercić dziure na górze zbiornika wyrównawczego i tak zrobiłem lecz problem nawet na chwile nie dał o sobie zapomnieć. Macie może jakieś porady jak można coś z tym zrobić? bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źródłem powietrza w instalacji może być gotująca się woda w kotle. Gotująca się miejscowo - zła konstrukcja kotła, zakamienienie. W kotłach po wielu latach użytkowania i  ciągłym dolewaniu wody zawsze mamy problem kamienia. W starych instalacjach bywa, że usuwanie kamienia jest złym pomysłem. Po rozpaleniu w kotle należy posłuchać - po rozgrzaniu słychać dźwięk gotowania bywa, ze tylko w jednym miejscu kotła, bywa że dźwięk ten słychać dopiero po osiągnięciu konkretnej temperatury (np 50 oC)  Mogą być i inne powody, ale za mało danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest pompa na powrocie i zapewne za nisko umieszczone naczynie otwarte. Dlatego po włączeniu pompy przelewa sie woda przez naczynie rurą przelewową. Zmniejsz wydajność pompy. Gdy to nie pomoże pozostaje przeniesienie pompy na zasilanie ale jako odnoga od rury bezpieczeństwa biegnącej do naczynia od wyjścia z kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Czy ciepłą wodę grzejesz bojlerem?.Jeśli tak to zakręć dopływ zimnej wody do bojlera (może być przeciek na wężownicy) .Może na stałe masz podłączenie zimnej wody do c.o. (może zawór nie trzyma-takie połączenie jest niedopuszczalne). Pompa na powrocie -hhmm... być może jest jakiś błąd w instalacji.W tym przypadku norma wymaga aby NW (naczynie wzbiorcze) było zamontowane dużo wyżej nad najwyżej położonym grzejnikiem. Jeśli się nie mylę to jest to 0,7 H pompy.Np.pompa ma wys.podn.2m x 0,7=1,4m. U Ciebie jak jest?. Pompa może też zasysać powietrze przez jakiś odpowietrznik automatyczny.Przydałny się schemat! Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Czy ciepłą wodę grzejesz bojlerem?.Jeśli tak to zakręć dopływ zimnej wody do bojlera (może być przeciek na wężownicy) .Może na stałe masz podłączenie zimnej wody do c.o. (może zawór nie trzyma-takie połączenie jest niedopuszczalne). Pompa na powrocie -hhmm... być może jest jakiś błąd w instalacji.W tym przypadku norma wymaga aby NW (naczynie wzbiorcze) było zamontowane dużo wyżej nad najwyżej położonym grzejnikiem. Jeśli się nie mylę to jest to 0,7 H pompy.Np.pompa ma wys.podn.2m x 0,7=1,4m. U Ciebie jak jest?. Pompa może też zasysać powietrze przez jakiś odpowietrznik automatyczny.Przydałny się schemat! Pozdr

zbiornik jest na poddaszu wyżej niz jakikolwiek grzejnik jednak na wysokości zbiornika może nieco niżej biegnie rura do innych grzejników. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bojler wykluczam. otwieram zawór na bojler zamykam dopływ wody odkęcam kran i woda nie leci to chyba wtedy bojler nie jest dziurawy co?

sorki. miałem zamkniety dopływ ciepłej wody do bojlera potem zamknąłem dopływ zimnej zleciało to co miało i nic wiecej nie leciało. teraz otworzyłem dopływ ciepłej wody do bojlera to z kranu cos tam delikatnie kapie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stawiam na naczynie wzbiorcze. Najlepiej daj schemat gdzie jest wpięte i jak idą od niego i do niego rury. Jurgonka chyba nie zrozumiałeś kolegi Digitraxa. Oczywiście że tak mozna zrobić i tak się robi, jakbyś nie patrzył na układ otwarty z pompą na zasilaniu to zawsze jest ona zamontowana jako odnoga rury bezpieczeństwa/wzbiorczej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stawiam na naczynie wzbiorcze. Najlepiej daj schemat gdzie jest wpięte i jak idą od niego i do niego rury. Jurgonka chyba nie zrozumiałeś kolegi Digitraxa. Oczywiście że tak mozna zrobić i tak się robi, jakbyś nie patrzył na układ otwarty z pompą na zasilaniu to zawsze jest ona zamontowana jako odnoga rury bezpieczeństwa/wzbiorczej. 

powiem szczerze ciezko mi jaki kolwiek schemat narysować bo rury są obłożone wełna i zacekolowane także za dużo nie widać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciek na wężownicy powoduje ciągłe przelewanie wody, nie ma konieczności dolewania - dolewa się sama.

Może być źle zamontowany odpowietrznik, ale tylko w ogrzewaniu z kotłem i grzejnikami na jednym poziomie. 

kocioł w piwnicy poziom -1 a grzejniki na parterze i 1 piętrze. w kotłowni nie ma żadnego odpowietrznika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrzuć pompę na 1 bieg i zobacz czy pomoże. A może taki orientacyjny schemat samego naczynia.Ile rur do niego wchodzi, ile wychodzi, może zdjęcie. Jaka różnica wysokości pomiędzy naczyniem a najwyżej położonym odbiornikiem ciepła (bojler, grzejnik itp.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaraz wrzucę jakieś foto. wydaje mi się ze chowanie inmstalacji w scianę. zmieniając z grubej stalowej rury założyli rure plastikową srednicy jakies 3/4 cala. najpierw zapowietrzał sie jeden grzejnik potem założyłem na niego automatyczny odpowietrznik i tak sie dzije od początku tego sezonu grzewczego jednak na popczątku raz w tygodniu dopuszczałem wode potem założyłem sterownik pompy zeby sama sie włączała i wyłączała i wtedy zaczeło sie tak na prawde ciągłe uciekanie wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale zasilanie bajpasu wpina się w rurę bezpieczeństwa którą ty mylisz z rurą główną :) Rura bezpieczeństwa idzie bezpośrednio od zasilania kotła do NW, bypasy, pompy itp. są wpięte własnie w rurę bezpieczeństwa jako jej "odnogi". Kolega digitrax nie każe montować zaworów na tej rurze więc nie wiem skąd się wziął taki pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jasna. Pompa jest na powrocie, ponieważ rura bezpieczeństwa idąca do naczynia otwartego pełni jednocześnie funkcję rodziału instalacji. Nie można więc, pompy zainstalować na zasilaniu tym bardziej z bypaesem (to do jurgonki) przepisy i zdrowy rozsądek tego zabraniają. Aby rozwiazac ten problem widzę dwa rozwiązania. 1. nad kotłem instalujemy trójnik gdzie jedno wyjście będzie biegło bezpośrednio do naczynia otwartego a drugie do pompy tłączoącej wode do obiegu, lub 2. instalacja zaworu nadmiarowo upustowego pomiędzy główną rurą zasilającą a rurą powrotną przed pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrzuć pompę na 1 bieg i zobacz czy pomoże. A może taki orientacyjny schemat samego naczynia.Ile rur do niego wchodzi, ile wychodzi, może zdjęcie. Jaka różnica wysokości pomiędzy naczyniem a najwyżej położonym odbiornikiem ciepła (bojler, grzejnik itp.)

miedzy naczyniem a najwyzej polozonym grzejnikiem jest jakies 1,5m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jasna. Pompa jest na powrocie, ponieważ rura bezpieczeństwa idąca do naczynia otwartego pełni jednocześnie funkcję rodziału instalacji. Nie można więc, pompy zainstalować na zasilaniu tym bardziej z bypaesem (to do jurgonki) przepisy i zdrowy rozsądek tego zabraniają. Aby roywiya ten problem widzę dwa rozwiązania. 1. nad kotłem instalujemy trójnik gdzie jedno wyjście będzie biegło bezpośrednio do naczynia otwartego a drugie do pompy tłączoącej wode do obiegu, lub 2. instalacja zaworu nadmiarowo upustowego pomiędzy główną rurą zasilającą a rurą powrotną przed pompą.

kolego mogłbyś trochę jasniej. nie bardzo wiem o co może chodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamknij zawór na powrocie do kotła a otwórz dwa zawory pompy obiegowej. Po przeróbce nie masz już obiegu grawitacyjnego - przewężenie. Woda krąży za wolno i gotuje się miejscowo w kotle. Rączka zaworu równoległa do rury zawór otwarty, prostopadle zamknięty. Naczynko przelewowe - prawdopodobnie OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.