Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiennik Ciepła - 55M2 Czy Potrzebny?


SzymonAnia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panów, z góry przepraszam za ponowienie tematu. Ogrzewana powierzchnia 55 m, w tym cztery grzejniki plus drabinka wlazience. Instalacja: 2 obiegu wody, dwie pompy, wymiennik ciepła, naczynie wyrównawcze, piec co 8 kw. Moje pytanie czy nie wystarczy jeden obieg z jedną pompa, bez wymiennika? Pytam ponieważ po raz trzeci wymiennik się zapach, co powoduje tak jak dzisiaj różnice pomiędzy rura z kotła do wymiennika a z wymiennika do rur do grzejników ponad 20 stopni. Grzebać piąta godzinę grzejniki nie są gorące co nie daje możliwości ogrzania mieszkania a na kotle jest ok 87 stopni. Czy bez wymiennika przy np zanotowano się wody może dojść do zagrożenia typu rozsadzenia rur idących do grzejników itp? Proszę o poradę. Z góry dziękuję i przepraszam za założenie nowego postu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

 

Jeśli masz możliwość umieścić w najwyższym punkcie instalacji otwarte naczynie wzbiorcze to wymiennik jest zbędny.

Przed wymiennikiem powinien być filtr który zapobiega jego zapchaniu.

Prawidłowo wykonana instalacja otwarta (bez wymiennika) nie rozwali Ci rurek do grzejników podczas gotowania wody. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Markowa rura alupex (bo pewnie o taką chodzi) wytrzymuje krótkotrwałe gotowanie wody choć producent zaleca temperaturę pracy do 95sC. Aby sprostać wymaganią producenta wystarczy zamontować wyłącznik pompy obiegowej przy 90 sC wtedy rurki będą bezpieczne. W samym kotle wodę możesz sobie gotować do woli. Więc wymiennik nie jest potrzebny aby ochronić rurki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Ja wymiennik mam od kilku sezonów. Ani razu mi się nie zapchał, ponieważ po obu stronach mam przed nim filtr siatkowy.

Kocioł pracuje w układzie otwartym a instalacja CO + podłogówka w zamkniętym. Ostatni raz wody do obiegu dopuszczałem z rok temu...

Na kotle 60 stopni a na jego powrocie około 50. Żaden zawór 4D tego nie zapewni !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Pompy Grundfosa 40 po obu stronach pracują na 1 biegu.

Wysoka temperatura powrotu = poprawne spalanie w kotle i mniejsze zużycie opału. Mam 10 lat gwarancji na kocioł.

Silnik w aucie jak jest rozgrzany to także lepiej pracuje i jest bardziej ekonomiczny od zimnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.