Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Wiem, że temat na tym forum był wałkowany co najmniej kilka razy, ale mam pytanie do fachowców czy taki układ ogrzewania ma rację bytu.

Mam nowy dom jakieś 160m2 powierzchni w parterze użytkowej, ściany keramzytowe 38cm, okna 3 b, rekuperator, docieplone poddasze i instalację, którą nawet nie bedę zawracał głowy bo zrobiona przez początkujacego hydraulika. Postanowiłem więc zrobić wszystko w kotłowni od nowa i oto moje wypociny.

Dodam iż mam trzy rozdzielacze dwa małe i jeden duży i petle nieprzekraczają 90m długości, w rozstawie co 15cm, oczywiście ze strefami przściennymi. To wszystko na parterze.

Na poddaszu planuję parę pomieszczeń z kaloryferami. Piec mam Heitztehnik 15kW na pelet.

post-62501-0-09369100-1426196701_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zastosowanie 3 układów mieszających służy do rozdziału na 3 strefy ogrzewania.

1 - strefa na pompie 25-60 obsługuje część dzienną domu z salonem, kuchnią, korytarzem i wiatrołapem. obecnie na pompie Grunfos UPS 25-40 nie daje sobie rady a chodzi na 3 biegu i jest zbyt duża różnica temperatur miedzy zasilaniem, a powrotem. (i tu wykorzystywana będzie inna krzywa grzewcza dla tej strefy ze względu na przeznaczenie)

2 - strefa na pompie Wilo PICO 25-40 to strefa sypialni, pokoje dzieci i garderoba

3 - strefa na pompie Wilo PICO 25-40 to strefa łazienki dwie pętle i jedna pętla na grzejnik drabinkowy (inne parametry grzania, nawet chłodnym latem)

4 - strefa to te grzejniki na strychu i tu mam pytanie czy robić to na rozdzielaczach tak jak narysowałem będzie dobrze.

 

Sterowanie - jak pisałem mam Heitztechnika 15kW z modułami B i C tak więc obsługuje spokojnie 4 mieszacze.

 

Właśnie dlatego przerabiam instalację, bo pompa która jest zapięta do rozdzielacza z 8 pętlami ledwo daje sobie radę a jest to pompa 25-60. Wynika to ze zbyt małego przekroju rurek jakie dał mój hydraulik najpierw na wejściu do grupy pompowej ( były to 22  i prawie nie chodziło z oryginalną pompą 25-40) po mojej interwencji założył  28 i było troszkę lepiej, a jak zmieniałem pompę na 25-60 to dopiero ruszyło. (Nie piszę o odpowietrzaniu bo robione to było setki razy).

 

Mam więc dalej prośbę do fachowców o ocenę tego układu czy będzie dobrze pracował, jak zrobić najlepiej instalację z grzejnikami na rozdzielaczu czy nie i czy aby nie potrzebne będzie sprzęgło.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Coś nie tak masz z tą podłogówką. Ja mam 10 pętli (w sumie 800 mb rury tece 16) na 2 rozdzielaczach: na parterze 7 pętli - rura główna 28, na piętrze 3 pętle - rura główna 22. Pompa 25/60 pracuje na 1 biegu i na wszystkich rotametrach mam po 1,5 l/min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.