Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, sambor napisał:

Zawór 3-D na pewno zbędny, a sprzęgło?

To trzeba by policzyć.

Ale instalacja nieznana, więc zostaw, za sprzęgłem dod pompa na instalację.

Dziękuję za odpowiedź. A sprzęgło czemu ma służyć? Hydraulik powiedział że jeśli jest to instalacja jednotemperaturowa to nie trzeba Czy pompa z pieca nie da rady? Potrzebuję argument do rozmowy z hydraulikiem, zrobi jak będę chciał. Dodam że jest 1000-1100 m rury. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, sambor napisał:

Ile pętli , jakie średnice, jakie odległości od kotła do rozdzielacza - to jest trochę zabawy a nie kup, nie kupuj.

Tym bardziej że masz dwie średnice rur - ta druga jest wredna do podłogówki - mała średnica.

Więc tak 

Pierwsze piętro wszystko 16x2 łazienka, garderoba i przedsionek jedna pętla na powierzchni 7m2 + drabinka z rozdzielacza - 6m do rozdzielacza, sypialnia 16m2 2 pętle - 1.5m do rozdzielacza, salon 30m2 4 pętle. Do kotłowni z rozdzielacza 1 cal - 3m w poziomie + 2m w pionie. 

Parter - 2 sypialnie po 15m2 uponor Minitec 9mm jedna sypialnia 1 pętla - 1m do rozdzielacza druga 2 pętle - 5m do rozdzielacza. Reszta 16mm pex Łazienka jedna pętla 6m2 - 4m do rozdzielacza + drabinka z rozdzielacza. Kuchnia z jadalnią 3 pętle - 28m2 - 7m do rozdzielacza. Przedpokój 1 pętla będzie sterowana z kuchnią i jadalnią bo idą przez niego rurki rozdzielacza. W kotłowni nie ma jako takiej podłogówki tylko idące rurki do rozdzielacza 

 

20201110_141156.png

20201110_141133.png

received_324747248834557.jpeg

received_312615063363377.jpeg

IMG-20200920-WA0040.jpg

IMG-20200920-WA0036.jpg

IMG-20200920-WA0014.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ten cienki pex się boję- niby 15m2 ale jaki tam rozstaw?

Pewnie 10cm, więc jest ok 120-150m rury oj będzie bal!

Może na najwyższym biegu te sypialnie jakoś ruszą, ale powinno się to na dwie pętle zrobić .

Oddaj wszystko i spróbuj wprost z kotła - wszystko ruszy ale sypialnie ledwo ledwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, sambor napisał:

O ten cienki pex się boję- niby 15m2 ale jaki tam rozstaw?

Pewnie 10cm, więc jest ok 120-150m rury oj będzie bal!

Może na najwyższym biegu te sypialnie jakoś ruszą, ale powinno się to na dwie pętle zrobić .

Oddaj wszystko i spróbuj wprost z kotła - wszystko ruszy ale sypialnie ledwo ledwo.

Jedna sypialnia jest na 2 pętle a druga ta bliżej na jedną. Pompy i tak nie mogę oddać bo z olx https://agaterm.pl/pompy-obiegowe-i-cyrkulacyjne/521-pompa-co-grundfos-alpha2-25-60-180-5713828675248.html

 

Czy montując tą pompę i sprzęgło coś tracę oprócz Energi czy tylko zyskuję? (nie potrzebuję termostatycznego zaworu 3d , odesłać?) Sorry za niewiedzę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór termostatyczny odsyłasz, gdyż temp wody będzie z kotła, a pompa widzę mocna, może jakoś da radę , przynajmniej do tych 19-20C dogrzać to pomieszczenie.

Oczywiście będzie potrzebne sprzęgło ze 40kW, ocieplone np SHE.

Na pewno stracisz trochę en elektryczne na napęd pompy za sprzęgłem, ale zyskasz na mniejszej energii pobranej przez pompę w kotle, czyli prawie na zero wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, sambor napisał:

Zawór termostatyczny odsyłasz, gdyż temp wody będzie z kotła, a pompa widzę mocna, może jakoś da radę , przynajmniej do tych 19-20C dogrzać to pomieszczenie.

Oczywiście będzie potrzebne sprzęgło ze 40kW, ocieplone np SHE.

Na pewno stracisz trochę en elektryczne na napęd pompy za sprzęgłem, ale zyskasz na mniejszej energii pobranej przez pompę w kotle, czyli prawie na zero wyjdzie.

Sprzęgło które mam to afriso 70kW. Ale z tą temperaturą mnie nie strasz bo mnie zimny pot oblewa. Dodam że w tych dwóch sypialniach była spieprzona wylewka i dlatego Minitec. Wylewka anhydrytowa 3-4cm a na wierzch panele w planie. 

20201106_152904.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam już tylko pierdułki potrzeba - 4x zaw kulowy na odcięcie pompy i filtru powrotu na kocioł, 2x filtr siatkowy skośny na zab pompy i na zab powrotu za sprzęgła na kocioł, ale o tym pewnie w instrukcji kotła jest podane. 

Może być potrzebne dod naczynie wzbiorcze, ale powinno wystarczyć to co w kotle jest.

Oczywiście bojler z osprzętem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.