Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

czy ktoś się orientuje na bieżąco jak wygląda sytuacja z montażem w instalacjach ciśnieniowych układu zamkniętego - kotłów na eko groszek ?

Norma 303-5 przewiduje taki montaż w przypadku posiadania w kotle wbudowanej chłodnicy czyli wężownicy do odprowadzenia awaryjnego nadmiaru ciepła. 

Paru instalatorów i projektantów powołuje się ciągle na zapis w jakim rozporządzeniu ,że nadal jest zakaz montażu  kotłów c.o na paliwa stałe w takich instalacjach, musi być układ otwarty.

W instytucie powiedzieli mi, że wymóg posiada wężownicy bezpieczeństwa czy chłodnicy dotyczy tylko kotłów zasypowych a nie automatycznych, w których podawanie paliwa może być przerwane.

Ma ktoś info bo można naprawdę zgłupieć

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość mak

Z tego co pamiętam to nie ma podziału na kotły automatyczne i zasypowe, okresla się że kocioł jest na paliwo stałe i do pracy w układzie zamkniętym musi być wyposażony w instalację do odprowadzania nadmiaru ciepła. co w rozporzadzeniu o "warunkach technicznych ..... paragraf  133 pkt 7 brzmi: . Zabrania się stosowania kotła na paliwo stałe do zasilania instalacji ogrzewczej wodnej systemu zamkniętego, wyposażonej w przeponowe naczynie wzbiorcze, z wyjątkiem kotła na paliwo stałe o mocy nominalnej do 300 kW, wyposażonego w urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła." Dla mnie jest to czytelne i zrozumiałe, choć wydaje się że nie dla wszystkich. No druga sprawa to sposób montażu i zabezpieczenia kotła zawsze określa producent kotła.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

wiem ze ogniwo ma taka wezownice

w domu chcesz zainstalowac??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

z tego co mi wiadomo to Ogniwo nie ma dopuszczenia do pracy w układzie zamknietym Defro, Skamp maja na pewno wiem bo też mnie ten temat interesuje :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

tego nie wiem,ale wiem z wezownice maja.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Paru instalatorów i projektantów powołuje się ciągle na zapis w jakim rozporządzeniu ,że nadal jest zakaz montażu  kotłów c.o na paliwa stałe w takich instalacjach, musi być układ otwarty.

W instytucie powiedzieli mi, że wymóg posiada wężownicy bezpieczeństwa czy chłodnicy dotyczy tylko kotłów zasypowych a nie automatycznych, w których podawanie paliwa może być przerwane.

Ma ktoś info bo można naprawdę zgłupieć 

Można montować kocioł z podajnikiem [który jest do tego przystosowany np. Skam-P, RBR] w układzie zamkniętym - zwykle wystarczy zastosować wężownicę schładzającą lub tańsze rozwiązanie zawór DBV-1.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość mak
Napisano (edytowane)

Można jak dopuszcza taką możliwość producent. A żeby producent dopuścił musi być urządzenie do odprowadzania nadmiaru ciepła. Wprowadzasz w błąd ludzi. Tylko po co? Wymieniasz kocioł RBR jako ten który można montować w układzie zamkniętym a producent pisze (cytat): "...Jest on przeznaczony do pracy w instalacjach wodnych centralnego ogrzewania pracujących w systemie otwartym z obiegiem wymuszonym, oraz posiadających zabezpieczenia zgodne z normami PN-91/B-02413 i BN-71/8864-27..." Każdy oczywiście przeczyta i zrozumie to co chce i zrobi to co chce. Kocioł RBR nie jest przystosowany do pracy w układzie zamkniętym i producent nie dopuszcza stosowania kotła w takiej instalacji

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby kopiowania ostatniego postu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Kocioł RBR-Ekouniwersal można montować w układzie zamkniętym podobnie jak i Skam-P, pod warunkiem jak wyżej czyli albo wężownica schładzająca albo zawór DBV1.

Sprzedaję te kotły 4 rok także wiem co pisze.

Przy zamawianiu RBR dla klientów gdzie będzie układ zamknięty dostaję kocioł z zamontowanym już przez producenta zaworem DBV i rurką obejściową w komplecie także wiem co piszę.

Ogniwo na 100% nie dopuszcza montażu swoich kotłow w układzie zamkniętym.

Edytowane przez karoka65

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

kociol klimosz automatyczny

-bezpieczna praca kotła również w układach grzewczych zamkniętych – wydany certyfikat przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT);plaszcz musi wytrzymywac okreslone cisnienia

Edytowane przez reeich

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

......paszcz musi wytrzymywac okreslone cisnienia

Jakie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Można jak dopuszcza taką możliwość producent. A żeby producent dopuścił musi być urządzenie do odprowadzania nadmiaru ciepła. Wprowadzasz w błąd ludzi. Tylko po co? Wymieniasz kocioł RBR jako ten który można montować w układzie zamkniętym a producent pisze (cytat): "...Jest on przeznaczony do pracy w instalacjach wodnych centralnego ogrzewania pracujących w systemie otwartym z obiegiem wymuszonym, oraz posiadających zabezpieczenia zgodne z normami PN-91/B-02413 i BN-71/8864-27..." Każdy oczywiście przeczyta i zrozumie to co chce i zrobi to co chce. Kocioł RBR nie jest przystosowany do pracy w układzie zamkniętym i producent nie dopuszcza stosowania kotła w takiej instalacji

Widziałeś DTR-ki RBR lub Skam-P ?

Wyraźnie w nich jest opisane na jakich zasadach podłącza się je w układach zamkniętych - do RBR nawet schemat jest.

Dlatego piszę na stronie www w opisie RBR-a

"  możliwość współpracy ze starszymi oraz nowoczesnymi systemami C.O. [także w układach zamkniętych przy zastosowaniu dwufunkcyjnego zaworu schładzającego np. Regulus DBV-1 dostępnego za dopłatą 350 zł brutto] i układami ich regulacji"

natomiast w opisie Skam-P

"Zabezpieczenie instalacji ogrzewań wodnych systemu otwartego. Wymagania”. W układzie zamkniętym dopuszczalny montaż tylko w przypadku zastosowania wężownicy schładzającej lub zaworu DVBT."

http://suspenser.eu/kotly/

Poszukaj więc lepiej lub dopytaj zanim zaczniesz wprowadzać w błąd wpisami "Kocioł RBR nie jest przystosowany do pracy w układzie zamkniętym i producent nie dopuszcza stosowania kotła w takiej instalacji" bo jest dokładnie odwrotnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Widziałeś DTR-ki RBR ,,,,

Co prawda kolega SUSPENSER w poście nie odpowiada na moje pytanie, ale spytam grzecznie, gdzie taką DTR kotła RBR-Ekouniwersal można zobaczyć ?.

Bo na stronie producenta kotła, jak i Twojej nie potrafię odnaleźć rzeczonej DTR kotła RBR-Ekouniwersal. 

,,,, http://suspenser.eu/kotly/

Poszukaj więc lepiej lub dopytaj zanim zaczniesz wprowadzać w błąd wpisami "Kocioł RBR ,,,,

Cytuję z Twojej strony

,,,,  - niska emisja zanieczyszczeń do atmosfery potwierdzona Świadectwem na Znak Bezpieczeństwa Ekologicznego ,,,,

Możesz podać numer tego świadectwa.

,,,,  - komora paleniska wyłożona ceramiką (za dopłatą –  poprawia dopalanie ,,,,

Możesz podać co się kryje za słowami "wyłożona ceramiką" i "poprawia dopalanie".

,,,,  - wysoka sprawność cieplna – zużycie węgla o 40% mniejsze niż w tradycyjnych kotłach ,,,,

Możesz podać tą wysoką sprawność w procentach.

Edytowane przez Andrzej_M_

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość mak

Widziałeś DTR-ki RBR lub Skam-P ?

Wyraźnie w nich jest opisane na jakich zasadach podłącza się je w układach zamkniętych - do RBR nawet schemat jest.

Dlatego piszę na stronie www w opisie RBR-a

"  możliwość współpracy ze starszymi oraz nowoczesnymi systemami C.O. [także w układach zamkniętych przy zastosowaniu dwufunkcyjnego zaworu schładzającego np. Regulus DBV-1 dostępnego za dopłatą 350 zł brutto] i układami ich regulacji"

natomiast w opisie Skam-P

"Zabezpieczenie instalacji ogrzewań wodnych systemu otwartego. Wymagania”. W układzie zamkniętym dopuszczalny montaż tylko w przypadku zastosowania wężownicy schładzającej lub zaworu DVBT."

http://suspenser.eu/kotly/

Poszukaj więc lepiej lub dopytaj zanim zaczniesz wprowadzać w błąd wpisami "Kocioł RBR nie jest przystosowany do pracy w układzie zamkniętym i producent nie dopuszcza stosowania kotła w takiej instalacji" bo jest dokładnie odwrotnie.

Nie mam zamiaru się "targować" . Zamieściłem cytat ze stony producenta opis kotła RBR Ekouniwersal. Każdy niech sprawdzi sam i wyciągnie wnioski

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panowie, ale co znaczy dopuszczenia ? Np Defro bo nie bardzo rozumiem ?  Podam rozporządzenie o zakazie montażu dziś wieczorem jak wróce z roboty.

Norma mówi o dopuszczeniu a podobno jest mimo tego rozporządzenie zakazujące, a mówią że rozporządzenie jest wyższym aktem niż norma

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panowie, chodzi o to z roku 2013 oraz 2009

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ1)

z dnia 5 lipca 2013 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie2) 

Podobno jest tam ten zakaz,  tylko nie mogę go znaleźć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Paragraf 133, punkt 7 i 8

7. Zabrania się stosowania kotła na paliwo stałe do zasilania instalacji ogrzewczej wodnej systemu zamkniętego, wyposażonej w przeponowe naczynie wzbiorcze, z wyjątkiem kotła na paliwo stałe o mocy nominalnej do 300 kW, wyposażonego w urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła.

8. Instalacja ogrzewcza wodna systemu zamkniętego z grzejnikami, w części albo w całości może być przystosowana do działania jako wodna instalacja chłodnicza, pod warunkiem spełnienia wymagań Polskich Norm dotyczących jakości wody w instalacjach ogrzewania i zabezpieczania instalacji ogrzewań wodnych systemu zamkniętego z naczyniami wzbiorczymi przeponowymi.

W warunkach domowych  jakie omawiamy, moc 300kW nie jest przekroczona ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

kociol klimosz automatyczny

-bezpieczna praca kotła również w układach grzewczych zamkniętych – wydany certyfikat przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT);plaszcz musi wytrzymywac okreslone cisnienia

Nie ma na coś takiego certyfikatu, bo nie ma nigdzie opisanej metodyki takiego badania..... w naszych udt-ach możesz się jednak postarać o opinię na coś takiego....

Ja mam opinię UDT oddział Ostrów odnośnie wężownicy schładzającej..... bo to ma być urządzenie do odprowadzania tzw. energii szczątkowej....

a np. taki DBV-1 ma taki atest, ale robiony i wydany przez instytut w Czechach- w Brnie.

Faktem jest,że kocioł, co oczywiste.... musi być odpowiednio wykonany....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość mak

Dla mnie zapisy rozporzadzenia są jednoznaczne i zrozumiałe. Niestety mamy to co mamy czyli inwestor poszukuje urządzenia "taniego" a jak wybór pomiędzy tanim a droższym wybiera tańsze. Uważam że ustawodawca powinien skończyć ten "kociokwik" i dowolność interpretacji przez producentów i niektórych instalatorów i na rynku powinny być wyłącznie kotły które są przystosowane do pracy w układzie zamkniętym, czyli fabrycznie wyposażone w wężownicę schładzajacą wzorem sąsiadów z  za Odry. W motoryzacji udało się z benzyną bezołowiową, poduszkami powietrznymi, ABS i ESP, wprowadzono obowiązek od dnia...... i innych w sprzedaży nie ma. W kotłach mamy zakaz ale też mamy dopuszczenie, i tak naprawdę dowolność interpretacji. Oczywiście zaraz się podniesie krzyk przeciwników, ale co tam krzyk, jak innych nie będzie to i krzyk się skończy i każdy przełkie tą kilkuset złotową podwyżkę. Zdaję sobie sprawę że to że wszystkie kotły będą wyposażone w wężownicę schładzającą nie skończy dyskusji o wyższości układu otwartego nad zamkniętym i odwrotnie, tak jak i nie zakończy się radosna twórczość co niektórych instalatorów czego przykładów mamy na forum pełno. Ale niestety umiejętności i wiedzy instalatorów nikt nie weryfikuje i każdy może zbudować instalację CO, dobrze czy źle to nie ważne dla niektórych ważne że tanio.

P.s  Co tam kotły automatyczne, mnie zimny pot oblewa jak widzę instalację z kotłem zasypowym na miarkowniku ciągu i do tego instalacja w układzie zamkniętym zabezpieczoną niewielkim naczyniem przeponowym i zaworem bezpieczeństwa montowanym w jakimś dziwnym miejscu i właściciela który twierdzi że to bezpieczne, a w okolicy wszystkie instalacje są tak wykonane. I tłumaczenie że instalacja jest ...."bombowa" nie dociera ani do wykonawców ani inwestorów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

mak niby coś piszesz, ale sam do końca nie rozumiesz a chcesz innych uczyć.....

Zapis jest jasny - chodzi o urządzenie do odbioru tzw energii szczątkowej (nadmiaru ciepła)a to nie oznacza tylko i wyłącznie wężownicy schładzającej.

To oznacza,że możesz zastosować np.:

a) wymienioną wężownicę schładzająca, ale wraz z dodatkami wymienionymi w instrukcji tej wężownicy.....

B) zawór typu DBV-1 albo np. ICMA-DBV podobnie z dodatkami zaznaczonymi w instrukcjach urządzeń.....

To są elementy albo dopuszczające bezpośrednio wodę bieżącą do układu/kotła (DBV-1, ICMA) albo przepuszczające zimną wodę bieżącą przez wężownicę, która przez kontakt pośredni odbiera nadmiar ciepła (energię szczątkową) z wymiennika kotła/instalacji. Oba elementy są zgodne z zapisami i spełniają swoje funkcje. To są elementy schładzające.

Edytowane przez Pieklorz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Każdy sprzedawca (nie producent) bierze odpowiedzialność za to co sprzedaje i jak to zaleca montować, to on musi wiedzieć, znać podstawy prawne itd. czyli klient może od niego żądać aby wydał takie oświadczenie np czy dany kocioł może zostać zamontowany w układzie zamkniętym, jakie dodatkowe zabezpieczenia ma mieć itd. 

Kolejny raz załączam linki do stron o prawie konsumenckim które ostatnio się zmieniło.

http://www.prawakonsumenta.uokik.gov.pl/reklamacje/rekojmia/

http://niezgodnosc.pl/I/towar_konsumpcyjny.html

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość mak

mak niby coś piszesz, ale sam do końca nie rozumiesz a chcesz innych uczyć.....

Zapis jest jasny - chodzi o urządzenie do odbioru tzw energii szczątkowej (nadmiaru ciepła)a to nie oznacza tylko i wyłącznie wężownicy schładzającej.

To oznacza,że możesz zastosować np.:

a) wymienioną wężownicę schładzająca, ale wraz z dodatkami wymienionymi w instrukcji tej wężownicy.....

B) zawór typu DBV-1 albo np. ICMA-DBV podobnie z dodatkami zaznaczonymi w instrukcjach urządzeń.....

To są elementy albo dopuszczające bezpośrednio wodę bieżącą do układu/kotła (DBV-1, ICMA) albo przepuszczające zimną wodę bieżącą przez wężownicę, która przez kontakt pośredni odbiera nadmiar ciepła (energię szczątkową) z wymiennika kotła/instalacji. Oba elementy są zgodne z zapisami i spełniają swoje funkcje. To są elementy schładzające.

Nie bardzo wiem co chcesz mi zarzucić i czego to nie rozumiem?  Czytając twoje posty mam za to wrażenie że chcesz błysnąć jakąś wiedzą ..... o "energii szczątkowej"???  A ja jako "prosty chłop" nie bardzo wiem co to ta "energia szczątkowa" jest??? Nawet "wujek google" nie bardzo chce wypluć co ta za dziwo a w wikipedii wpisując hasło pojawia się biała plama krórą proponuję Ci zapełnić.  Za to doskonale wiem co to jest nadmiar ciepła czyli sformułowanie użyte w "rozporzadzeniu o warunkach tech..... " i doskonale  znam urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła.. Moja uwaga dotyczyła wyłacznie tego że rozporządzenie nie jest jednoznaczne a być powinno i nic zlego by się nie stało jak by wszystkie dostępne na rynku kotły ( na początek automatyczne) były dostępne do pracy w układzie zamkniętym, i wszystko było by jasne i proste bez niedomówień.

I ...nikogo nie zamierzam uczyć czy pouczać, chociaż uważam że "na naukę nigdy nie jest za późno". Ot tak luźna uwaga w dyskusji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

... a wszystkie dostępne samochody powinny mieć automatyczną skrzynię biegów z możliwością manualnego ich zmieniania ...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

..........Najlepiej "Quadra drive" 4x4 ........(sam mam taką  :wub: ).......

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co prawda kolega SUSPENSER w poście nie odpowiada na moje pytanie, ale spytam grzecznie, gdzie taką DTR kotła RBR-Ekouniwersal można zobaczyć ?.

Bo na stronie producenta kotła, jak i Twojej nie potrafię odnaleźć rzeczonej DTR kotła RBR-Ekouniwersal. 

Cytuję z Twojej strony

,,,,  - niska emisja zanieczyszczeń do atmosfery potwierdzona Świadectwem na Znak Bezpieczeństwa Ekologicznego ,,,,

Możesz podać numer tego świadectwa.

,,,,  - komora paleniska wyłożona ceramiką (za dopłatą –  poprawia dopalanie ,,,,

Możesz podać co się kryje za słowami "wyłożona ceramiką" i "poprawia dopalanie".

,,,,  - wysoka sprawność cieplna – zużycie węgla o 40% mniejsze niż w tradycyjnych kotłach ,,,,

Możesz podać tą wysoką sprawność w procentach.

Co do DTR kotła RBR była już o tym dyskusja - każdy klient ją otrzymuje wraz z kotłem, ale jako dystrybutor nie jestem upoważniony do jej upubliczniania w internecie - to decyzja producenta.

",,,,  - komora paleniska wyłożona ceramiką (za dopłatą –  poprawia dopalanie ,,,,

Możesz podać co się kryje za słowami "wyłożona ceramiką" i "poprawia dopalanie"."

Poczytaj jakie efekty osiągają użytkownicy, którzy zamontowali płytki ceramiczne w wymiennikach swoich kotłów.

Generalnie chodzi o to, że powierzchnia ceramiki ma wyższą temperaturę niż blacha wymiennika i nie przyklejają się do niej niespalone węglowodory dzięki czemu nie okleja się jak normalny wymiennik.

",,,,  - wysoka sprawność cieplna – zużycie węgla o 40% mniejsze niż w tradycyjnych kotłach ,,,,

Możesz podać tą wysoką sprawność w procentach."

Około 88%

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

..........Najlepiej "Quadra drive" 4x4 ........(sam mam taką  :wub: ).......

Hehe nie ma to jak auto odpowiednie na polskie drogi :)

Hyundai też daje radę gdy ma 200 kucy, skrzynię 5 biegową z Tiptronic, no i kufer ma konkretny - 16 worków ekogroszku po 25 kg do niego wchodzi ;)

Tyle, że nie uważam, że powinien być zakaz jeżdżenia manualami z tylnym napędem - to tylko taka odpowiedź na:

"...i nic zlego by się nie stało jak by wszystkie dostępne na rynku kotły ( na początek automatyczne) były dostępne do pracy w układzie zamkniętym, i wszystko było by jasne i proste bez niedomówień".

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi