Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Proszę o pomoc w rozwiązaniu instalacji co+cwu+podłogówka. Schemat rozmieszczenia grzejników oraz podłogówki jest w pliku o nazwie schemat_rozmieszczenia. Schemat zasilania jest w pliku schemat_zasilania.

Sytuacja wygląda następująco:

Mam dwa piece: jeden na ekogroszek KWP 25 Solei elektrometu + drugi  starszy piec węgiel-drewno. Oba piece chcę podłączyć równolegle przy zasilaniu instalacji i powrocie (poprzez zawory kulowe), tak aby móc jesienią działać na starszym piecu (drewno) a zimą na ekogrochu. Piec na eko na sterowanie pompą co oraz pompą cwu. Do pieca węglowego sterowanie pompami co i cwu dorobię we własnym zakresie. Oba piece muszą pracować w układzie otwartym. Piece nie będą pracowały jednocześnie. Czy to zda egzamin?

 

Pytanie 1: który schemat zasilania jest lepszy (róznią się rozmieszczeniem zaworów 3d i 4d.

 

Pytanie 2: "projektant", z którym nie mogę się porozumieć zaproponował mi jeden rozdzielacz na podłogówkę - umieszczony na I piętrze. Z tymże z tego rozdzielacza mają być zasilane pętle na I piętrze oraz jedna na parterze (czyli pętla musi zejść na dół) oraz jedna na poddaszu (czyli pętla powędruje na górę). Czy to zadziała? czy lepiej jest zrobić rozdzielacz na każdej kondygnacji zasilany bezpośrednio z pieca (większym przekrojem rury)?

 

Pytanie 3: Czy muszę wstawiać dodatkową grupę bepieczeństwa (naczynie przeponowe, zawór bezp), czy wystarczy naczynie wzbiorcze umieszczone na poddaszu ponad najwyższym punktem instalacji w okolicy komina (aby nie zamarzło).

 

Pytanie 4: Pompy obiegowe co i cwu chcę połączyć tak jak na tym rysunku. Chodzi mi o to aby w razie zamiku energii instalacja działała grawitacyjnie (może poza pogłogówką, bo przy takiej ilości pętli podejrzewam, że grawitacja nie zadziała).post-62279-0-46528800-1424252858_thumb.j

 

Z góry dziękuję za komentarze i pomoc.

post-62279-0-46528800-1424252858_thumb.jpg

post-62279-0-56213200-1424253246_thumb.jpg

post-62279-0-03059600-1424253361_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1 - schemat 1 - jest prawidłowy, ma ochronę powrotu na kocioł zaw 4-D

Ad.2 - jak będą odpowietrzniki to takie zasilanie podłogo może być.

Ad.3 - jeżeli połączysz oba kotły równolegle i dasz zawory odcinające kotły tylko na powrocie , co w zupełności wystarczy, wystarczy tylko 1 naczynie wzbiorcze + po zaworze bezp na każdym z kotłów

Ad.4 - możesz dać, tylko zaw różnicowe z czasem mogą nawalić , natomiast grawitacja przez nowe pompy to się przeciska bez problemu, bez dod zaw różnicowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc.

 

Ad.2 - jak będą odpowietrzniki to takie zasilanie podłogo może być.

 

Czy odpowietrzniki na rozdzielaczu wystarczą? Czy są jakies inne twory na petle ogrzewania podłogowego?

 

A przypomnia?ło mi się jeszcze: czy jest sens robić cyrkulację cwu? Piec na eko nie ma opcji sterowania  pompy cyrkulacji cwu. Czy przy cyrkulacji naprawdę są takie duże oszczędności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pętla podłogówki będzie poniżej rozdzielacza z odpowietrznikami to nie potrzeba więcej odpowietrzników.

Jeśli pętla podłogówki będzie powyżej rozdzielacza  to trzeba dać odpowietrznik powyżej tej pętli.

 

Cyrkulacje robi się aby mieć komfort ciepłej wody po odkręceniu kranu (bez czekania) Oszczędności z tego nie ma 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pętla podłogówki będzie powyżej rozdzielacza  to trzeba dać odpowietrznik powyżej tej pętli.

A możecie dać namiar na taki odpowietrznik? Gdzie go się wstawia? (przepraszam za głupie pytania, ale z podłogówką nie miałem za dużo doczynienia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

Ze względu na postęp prac budowlanych chcę trochę zmienić koncepcję: zamiast zasilania grzejników poprzez trójniki zrobię na rozdzielaczach.

Czy dopełnianie istalacji co jest w dobrym miejscu? Proszę o sprawdzenie schematu i średnic rur.

 

Dziękuję.

post-62279-0-44369800-1424686811_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obieg kotłowy czyli pomiędzy wyjściem z kotła, zaworem 4D i powrotem do kotła musi być wykonany tak aby miał jak najmniej załomów.

..... i błędnie podłaczony zawor 4D. (patrz instrukcja na stronie producenta)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.