Skocz do zawartości

tofikmp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .

zrobiono mi instalację lecz nie wiem czy jest prawidłowa. Jeżeli ktoś ma czas i chęć to proszę o pomoc i opinię. z góry dziękuję.

 

 dom nowy, ocieplony, 200m2

kocioł witkowski na ekogroszek  25kw z podajnikiem KMB-RP PLUS

zasobnik wody 140l

parter podłogówka 70m2

piętro 5 grzejników aluminiowych 60x120 + dwa łazienkowe

 

1.  jest zawór 4 drożny czy powinien byś 3 drożny ( jaka jest różnica)

2. czy między czopuchem kotła a kominem powinien być jakiś ,,szyber" zmiejszający ciąg kominowy.

3 i najważniejsze zimny powrót 40 stopni przy nastawie 60 stopni kotła, (przez co piec długo pracuje aby dojść do temp. zadanej.)a mianowicie  na podłogówkę idzie temp ok 40 st a wraca dużo niższa przez co wychładza powrót czy można to jakoś inaczej zrobić .

dziękuję i przesyłam szkic instalacji.

post-62202-0-47604600-1423686051_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie 4D ma za małą średnicę by skutecznie działać na grawitacji. Do tego podłogówka zawór ten omija i to ona wychładza powrót kotła. Najprościej to będzie domontować pompę kotłową na małym obiegu 4D.

 

4D ma siłownik? Gdzie jest czujnik temp powrotu?

Doprecyzuj też jak wyglądają średnice rurarzu.

 

 

Edit!

 

Źle odczytałem schemat. Sorry. Generalnie jest OK. Pytanie od kiedy grzejesz, bo różnica 20 stopni na podłodze to tylko przy rozruchu ogrzewania podłogowego.

 

 

Przy tym rozwiązaniu to ochrony powrotu nie ma. Albo drugi "główny" 4D na siłowniku albo pompa kotłowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest OK! Instalacja jest wykonana błędnie. Zawór 4D powinien być na gównej nitce zasilania (grzejniki nie mogą omijać zaworu 4D!) a na instalację podłogówki musi być zawór 3D Do tego oczywiście odpowiednie średnice obiegu kotłowego i samego zaworu 4D (najlepiej o średnicy Wylotu z kotła). Na instalacji jak na schemacie nie wyregulujesz ochrony powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ochrony powrotu można zastosować zawór 3D albo pompę mieszającą.Przy odpowiednich średnicach nie ma problemu z temperaturą zasilania grzejników nawet przy zaworze 4D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.