Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Spotkałem się z dwoma nazwami: pompa elektroniczna i pompa adaptacyjna, czy to ten sam rodzaj pomp? Czym różnią się od pomp zwykłych poza niższym zużyciem energii?

Edytowane przez Ryszard
Posty wydzielono z tematu "Kocioł Gazowy+ Koza, Czy Ds Do Spalania Drewna+Koza?"

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pompa elektroniczna to pompa o obniżonym zużyciu en elektrycznej - może być z funkcją  adaptacji czyli sama dostosowuje się do parametrów instalacji lub bez funkcji autoadaptu.

Natomiast pompa z autoadaptem jest zawsze pompą elektroniczną o zmniejszonym zużyciu en el.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli do pompy z autoadaptem sterownik jest niepotrzebny,bo wraz ze spadkiem temperatury wody w instalacji jej wydajność też spada?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sterownik służy do załączania i wyłączania pompy czyli steruje pompą.

Natomiast funkcja autoadapt jest przydatna do instalacji z grzejnikami wyposażonymi w głowice termostatyczne - jak się głowice na grzejnikach pozamykają,

to spada wydatek takiej pompy. czyli spada też pobór energii el.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

... wraz ze spadkiem temperatury wody w instalacji jej wydajność też spada?

Raczej odwrotnie, rośnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Czegoś tu nie rozumiem. Jeżeli pozamykają się głowice to spadnie odbiór ciepła przez instalację i zacznie rosnąć temperatura kotła, więc wydaność pompy powinna wzrosnąć.

Edytowane przez sidi62

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czegoś tu nie rozumiem. Jeżeli pozamykają się głowice to spadnie odbiór ciepła przez instalację i zacznie rosnąć temperatura kotła, więc wydaność pompy powinna wzrosnąć.

W takim wypadku wydajność pompy musi być mniejsza, bo gdzie ta woda ma płynąć skoro głowice są zamknięte.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie pozakłada głowic na wszystkich grzejnikach przy kotle zasypowym więc ma gdzie.

Edytowane przez sidi62

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A pomyślałeś jak płynie woda w inst CO ?  - właśnie przez grzejniki!, i jak je zamkniesz to którędy popłynie ?

Po podłodze???

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hmm, u mnie głowic nie ma, ale mogę pozakręcać grzejniki na maxa i kocioł może dalej pracować z włączoną pompką obiegową. Jedynie nie mogę zakręcić tzw. ostatniego, gdzie zawraca woda do kotła przez ostatni grzejnik. Wszystkie inne jakby są dołączone do magistrali zasilania i powrotu czy jak to nazwać. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jakby była pompa z autoadaptem to nie potrzeba tego 1 otwartego na stałe grzejnika, przy zamkniętych wszystkich, czyli przy zerowym przepływie, wydatek pompy spada do zera,

zaś pobór prądu do 1-3W

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sorry Sambor, ale zanim pojawił się Twój wpis to ja swój całkowicie zmieniłem. Chociaż jak sobie teraz przypominam to u mnie też jest możliwość przepływu wody w takiej magistrali jak u kol. Emigranta, przy odciętych wszystkich grzejnikach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie pozakłada głowic na wszystkich grzejnikach przy kotle zasypowym więc ma gdzie.

Czy ma czy nie to twoje rozumowanie jest błędne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zgoda Panowie. Zajrzałem do wujka Google i już wiem o co chodzi z tą adaptacją(różnica ciśnienia).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Znalazłem też pompy z czujnikiem temperatury i w opisie stoi jak byk, że przy wygaszaniu kotła spada wydajność pompy(tzw. tryb nocny)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Przeczytaj co pisałeś wyżej w moim poście nr. 41 jest twój cytat. Cały czas próbujemy Ci to wytłumaczyć a ty teraz odkryłeś Amerykę.

Tryb nocny to inna bajka.

Edytowane przez tomek66

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panowie, proszę się nie irytować, ja dopiero zdobywam wiedzę więc moja pisanina jest trochę chaotyczna.Chciałbym dokładnie wiedzieć czym poszczególne pompy różnią się od siebie i dlatego pytam. Wolę polegać na Waszej wiedzy i doświadczeniu niż tylko czytać foldery reklamowe lub słuchać sprzedawców, którzy przeważnie nie mają o produktach zielonego pojęcia. Czy może ktoś sprawę pomp wyłożyć całościowo w jednym poście?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Konstrukcja pompy ze zintegrowaną regulacją elektroniczną, regulacją parametrów dopasowujących się do rzeczywistych potrzeb instalacji.

Na silniku zamontowana jest przetwornica częstotliwości z przetwornikiem różnicy ciśnień.

Pompa działa na zasadzie pomiaru różnicy ciśnień. Utrzymuje stałą różnicę na wejściu do pompy i na wyjściu. Jeżeli zamykają się zawory termostatyczne to wzrasta opór hydrauliczny sieci i wzrasta ciśnienie na wyjściu z pompy, pompa "widząc" to zminiejsza obroty a tym samym moc pobieraną z sieci elektroenergetycznej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

• Podobna zawartość

• Przez Tschaban
      Witam Szanowną Grupę. Trafiłem tutaj z polecenia na innym forum, jako miejsce z najlepszymi fachowcami w PL.
      Jestem przed remontem, wymianą i przerobieniem części instalacji centralnego ogrzewania + ciepła woda. Nie jestem fachowcem w dziedzinie CO (pisząc wprost - laik), ale chcę choć trochę więcej wiedzieć i mieć coś dopowiedzenia, gdy rozpocznę prace i rozmowy z instalatorami.
      Zarys co przede mną:
      wymiana pieca olejowego na gazowy (aktualnie olejak to DeDetrich) rozbudowa instalacji c.o. mam ok 180m2, parter i piętro parter ma instalację c.o tylko grzejniki - nic tutaj nie planuje ruszać zrobione na miedzi piętro było ogrzewane elektrycznie robiona będzie instalacja c.o., czyli pociągnięcie rurek i instalacja kaloryferów, 5szt będą tylko grzejniki - nie będzie podłogówki  dom będzie / jest ocieplony Muszę wybrać
      kocioł gazowy, który będzie grzał dom + podgrzewał wodę zasobnik  na ciepłą wodę (4 osoby w rodzinie) technologię instalacji na piętrze, mam na myśli rurki: miedź, plastik ??  
      Lokalni fachowcy polecają mi:
      Viessmann Vitodens 100-W do tego zasobnik na 150L Rurki na górę w plastiku Rozdzielacz na pokoje / grzejniki - na górze, nie przy piecu Chciałbym zrobić własny system sterowania (no może nie do końca sterowania, ale nie wiem jak to nazwać)
      Mam w domu własny system do automatyki i do niego chciałbym podpiąć c.o, Myślałem o zamontowaniu elektrozaworów, na rozdzielaczu, którymi sterowałbym na podstawie odczytów temperatur w pokojach, czyli zamykanie / otwieranie tych elektrozaworów  myślałem o zaworach normalnie otwartych (sam do końca jeszcze nie wiem) sterowanie tymi elektrozaworami wiem jak zrobić Nie wiem, jak ten mój pomysł ma się do wyboru kotła, sterowników itp. i czy to w ogóle jest robialne w c.o - albo tak się robi może lepszą są inne rozwiązania, ale czego nie chce mieć to kilku systemów do sterowania w domu. Bardzo proszę o wsparcie w doborze:
      kotła, zasobnika, jaki system do rurek co z tymi elektrozaworami  na co zwrócić uwagę Dziękuje

• Przez spark17
      A więc tak ja w tytule czeka mnie lada dzień przebudowanie kotłowni . Wymieniam smieciucha na kocioł z podajnikiem na ekogroszek . Instalacja zamknięta , jednak kocioł nie ma wężownicy więc będzie zawór zchładzający syr 5067, do tego zawór 4d ( wymagany do gwarancji na piec ) . Zbiornik cwu 300l biwalentny ( na wiosnę solary lub pompa ciepła ) . Do naczynia przeponowego C.O. jest grupa bezpieczeństwa ( została ze starej instalacji) . Wydaje mi się że schemat jest poprawny jedyne co mnie męczy to czy faktycznie potrzebna będzie pompa na małym obiegu kotłowym a może wystarczy puścić tylko przez zawór 4d z jej całkowitym pominięciem . Acha wszystkim sterować będzie tech -580 zPid 
      Wszystkie uwagi mile widziane te dobre jak i te złe w stosunku do mojego schematu  . 

• Przez Pawel098
      Witam. Miesiąc temu zamontowano mi nowy kocioł ogniwo eko plus m do starej, ponad 10 letniej miedzianej instalacji. Przy starym piecu po kilkunastu dniach od dolania wody pojawiały się problemy z zapowietrzeniem kaloryferów na piętrze szczególnie dwóch, pozostałe 2 ok (piec w piwnicy, na parterze kaloryfery ok). Ale po odpowietrzenie był znowu jakiś czas spokój. 2 dni temu nalałem wody, odpaliłem nowy piec, grzało dobrze 1 dzień a w drugim już wszystkie kaloryfery na piętrze były zapowietrzone i w 2 przelewała się woda. Próbowałem odpowietrzac ale nic to nie dało bo z jednego wyszło powietrze i pokazała sie woda ale nie grzał a z dwóch w ogóle nawet nie syczało powietrze jakby był całkowicie pusty. Później zaczęło głośno szumieć w całej instalacji w całym domu. Wygasilem piec. Na drugi dzień dolałem powoli wody ( był duży ubytek wody tylko jak to możliwe że w 2 dni tyle ubyło?), odpalilem piec, odpowietrzyłem wszystkie kaloryfery, pompki i wszystko grzało tak jak powinno przez kilka godzin po czym późnym wieczorem naraz znowu zaczęło się przelewać w kaloryferach tym razem wszystkich na piętrze i 2 na parterze. Jaka może być przyczyną? Sugerowano mi że może zawór 4d robi jakiś problem lub to, że zbiornik wyrównawczy jest na wysokości jedengo z kaloryferow, ale to chyba by sprawiało że instalacja by była ciągle zapowietrzona a ona działała dobrze przez prawie cały dzień po czym w kilka minut się zapowitrzyla. Czy ktoś może coś poradzić?
    • Przez Deiv82
      Witam,

Mam instalację wykonaną jak na dołączonym obrazku. Problem w tym, że mam zimny powrót. Mam 2 zawory 4D (1 na CO, drugi na podłogówkę), które na pewno są dobrze podłączone pod względem mieszania wody. Temp. zadana pieca to 60*C a powrót mam max 40*C z tendecją spadkową (do 30*C). Temp. na podłógówkę zadana na 25*C i na grzejniki 40*C. 

PS Zdjęcia jak co będę uimiał jutro wrzucić. 

• Przez katze750
      Witam!
      Posiadam instalację c.o. opartą na starych grzejnikach żeberkowych stalowych + grube rury + sas nwt + zawór 4d + pompa c.o. i pompa c.w.u., układ otwarty ze zbiornikiem wyrównawczym na strychu podłączonym do zasilania grzejników(za zaworem 4d), całość przedstawiają zdjęcia.
      Przy grzejnikach nie posiadam żadnych zaworów, regulatorów, odpowietrzników więc temp. w domu reguluję na zaworze 4d i tu pojawia się problem  :wacko:
      Mimo osiągnięcia przez kocioł temp. zad. 60 zawór 4d działa jak chce, to znaczy nieraz jest ustawiony na 3 i grzejniki mam gorące, a nieraz mimo ustawienia na 5 grzejniki są ledwo ciepłe. Instalacja ma 3 lata (grzejniki i rury ponad 25  :D ) przez pierwszy rok było dobrze, a później zaczęły dziać się takie kwiatki.
      Zauważyłem jeszcze, że podczas palenia w lecie tylko na grzanie wody, zawór ustawiam na 3 lub 4, włączona tylko pompa c.w.u. i nieraz ciepła jest rura zasilania grzejników za zaworem 4d (podczas gdy powrót zimny), a nieraz powrót za zaworem robi się ciepły a zasilanie zimne, czy tak powinno być  :blink:
      Wydaję mi się, że "fachowcy" poszli na skróty i nie przenieśli zbiornika wyrównawczego przed zawór 4d i dlatego robią się takie cuda, ale fachowcem w tej dziedzinie nie jestem, więc tylko gdybam. Jest tylko jeden odpowietrznik, w układzie c.w.u. za pompą a przed zbiornikiem.

Proszę o pomoc, wczoraj wyszedłem do pracy, zawór zostawiłem na 5, ciotka rozpaliła po południu, a później żona dzwoni co robić, bo grzejniki zimne a na piecu 97 stopni  :mellow:  Całość przedstawiają zdjęcia.
      pozdrawiam Kacper

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.