Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

zaobserwuj przy okazji czy zmieniając temp. na zaworze zmieniło się wskazanie temp. podł. na sterowniku - czyli z wcześniejszych 34 powinno spaść do ok. 30

 

zastanawia mnie jeszcze ten trójnik z pokrętłem z prawej - jak woda się z niego rozchodzi. powinna iść prosto /czyli na zasilanie górnej belki co potwierdzałoby że czujnik i kapilara  powinny być zamontowane wyżej na belce zasilającej. Kapilara sprawdza jaka jest temp na wejściu podłogówki - zabezpieczenie żeby nie poszło za wysoka temp wody w podłogę, czujnik od pompy podobnie - w zależności odwody na zasilaniu sprawdza i steruje kiedy załączyć i wyłączyć pompę/ a od dołu pompa tłoczy wodę z powrotu zmieszaną dodatkowo z by-passu.

 

nie jestem fachowcem, mam tylko doświadczenie z mojej kotłowni i przebojów z moim fachowcem.

 

A masz może jakąś instrukcję od tego zestawu? W sieci widziałem różne rozwiązania rozdzielacza z by-passem które wyglądają podobnie a jednak działanie jest inne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sterowniku nic się nie zmieniło w chwili obecnej piec os około godziny pracuje bez przerwy. Belka na dole to powrót. Podłogówka ustawiona jest 32/35. Mam instrukcje tylko sterownika.

Jeszcze jedno zaobserwowałem. Podłogówka złapała minimum czyli te 32 i temp dalej nie rośnie w chwili obecnej rośnie temp na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem iż czujnik temp. podpięty do sterownika pieca pokazuje 32C. jeżeli tak to zmieniając zaworem z kapilarą na we z 35C do 30C spowodowałeś obniżenie temp. powrotu na 32 - tak pokazuje czujnik.

 

Poniżej Twoje zdjęcie z moimi przemyśleniami - czerwony to gorąca, niebieski - chłodna, niebiesko-czerwony zmieszana.

post-36078-0-23759900-1423406611_thumb.jpg

 

jeżeli powyższe się potwierdzi to dalej bez sensu i logiki jest mierzenie temp. dwoma czujnikami na dolnej belce. Zawór z kapilarą ma pilnować zasilania a nie powrotu, podobnie czujnik z pieca.

Ja bym przełożył obydwa na górną belkę i zobaczył jakie jest wskazanie czujnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W chwil obecnej pokazuje 34C. Tak twoje przemyślenia są trafne. Jeszcze jedno górna Belka jest "zimna" za pompą natomiast przed pompą jest gorąca. Nie wiem czy to jest prawidłowe? Natomiast dolna Belka jest "letnia" to raczej prawidłowe.

post-61351-0-67582000-1423407991_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a powinno być odwrotnie - zasilanie, czyli góra powinna być cieplejsza niż powrót czyli dół.

 

kompletnie nie kumam - czujnik na dolnej belce pokazuje 34C czyli temp, wyższą niż ustawioną na zaworze na we układu - 30C. mało tego zmniejszyłeś temp. na we o 5 stopni /zawór z 35 na 30/ a temp. na powrocie dalej jest 34C  <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez tego nie kumam i chyba nic innego mi nie zostaje jak żmudne czekanie na instalatora :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pompie powinna być strzałka z kierunkiem przepływu

i jeszcze jedno- pompa powinna chodzić ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, pompa powinna chodzić i chodź. Wyłączy się gdy osiągnie temp żądaną.

Na pompie strzalka jest skierowana w dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, pompa powinna chodzić i chodź. Wyłączy się gdy osiągnie temp żądaną.

to nie pompa ma osiągnąć temp. zadaną tylko pompa pracuje w zakresie temp. jaką ustawisz czyli np. 30-35. chyba że już czegoś nie kumam.

strzałka na pompie jest w górę czy w dół ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzałka jest skierowana w dół. Pompa wyłączy się kiedy temperatura podłogówki dojdzie do zadanej max czyli w tym wypadku do 35C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzałka jest skierowana w dół.

czyli układ strzałek jest inny.

 

Pompa wyłączy się kiedy temperatura podłogówki dojdzie do zadanej max czyli w tym wypadku do 35C.

NIEEEEE. powróć kilka postów wcześniej przeczytaj z instrukcji sterownika za co odpowiada ustawienie pompy w ST 48. Pisałem już kilka razy a Ty dalej swoje.

 

Co do rozdzielacza - podaję się. Nie kumam. Skoro woda po wejściu na rozdzielacz jest kierowana w dół na pompę i dalej gdzie - skoro dolna to powrót. Co pcha wodę w układ podłogi i jak???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro nie jest tak jak na 1

post-36078-0-82262900-1423411507_thumb.jpg

 

to zgodnie ze strzałką na pompie może jest tak jak na 2

post-36078-0-61536900-1423411509_thumb.jpg

 

tylko że w tym przypadku nie rozumiem czemu ustawiając 30 na we czujnik pokazuje 34C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Umnie zasilanie jest na górze a powrót na dole. Może tu jest błąd. Pytanie jeszcze jedno czego nie masz zamontowane na zasilaniu nie wiem jak to się fachowo nazywa szklaneczek którymi ustawia się przepływ danej pętli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o rotametry ale te chyba zawsze można domontować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @ Dzeju - sam pisałeś że masz moduł ST-61 i sterownik ST-48 z tego co piszesz oba te sterowniki są źle podłączone, ST-48 służy do obsługi kotła ,

grzejników i CWU a ST-61 obsługuje mieszacz podłogówki , którego ty nie masz.

U ciebie podłogówka obsługiwana jest przez archaiczny mieszacz wykonany na pompie mieszającej, sterowany ręcznie.

 

Rozrysuj schemat połączeń hydraulicznych i wtedy możemy mówić coś o brakach w instalacji i propozycji  poprawy instalacji .

Brak rotametrów też jest problemem i nie zawsze można je dołożyć do istniejącej belki.

 

Pozdr.

 

PS

Te dwie ostatnie strony powinny być wydzielone do działu instalacji CO - problem zostałby szybciej rozwiązany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bregho wersja nr. 1 jest najbardziej prawdopodobna. No nic czekam na instalatora niech on się tym martwi...Tylko nie wiem dlaczego na pompie strzalka jest ukierunkowana w dół :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może tak jak pisze sambor poczytac na forum związanym z instalacjami CO

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/forum/1-instalacje-co-i-cwu/

lub

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/11662-opis-dzialania-i-regulacji-rozdzielacza-kan-therm-73a-pomozcie/

http://forum.muratordom.pl/archive/index.php/t-185985.html

 

wpisz w Google rozdzielacz z bypassem do podłogówki i poszkaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do poczytania

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2784082.html

 

a tu chyba podobny rozdzielacz

post-36078-0-88443700-1423425212_thumb.jpg

 

wychodzi na to iz wersja 2 - dół zasilanie podłogówki a góra powrót. W związku z tym chyba montaż jest OK tylko kwestia ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bregho, źle radzisz, niech w googlu poszuka instalacji sterowanej swoimi sterownikami - ST 48 i ST 61 i niech porówna co ma a co powinno być.

Zgadzam się z Tobą i podaję od razu jak być powinno

 

ST-61 schemat z dodatkową pompą obiegową.bmp     ST-61 schemat z jedną pompą obiegową.bmp

 

jednak wydaje mi się iż ST 61 steruje u niego 4 drogi na wy z pieca i nic ma do podłogówki. woda z pieca wędruje mu prosto do rozdzielacza którego zadaniem jest obniżenie temp czujnika do pracy jako podłogowe.

post-36078-0-95072600-1423426534_thumb.jpg

 

te ustrojstwo jest chyba dobrze złożone. wydaje mi się iż problem leży w złej konfiguracji rozdzielacza - na dole jest zasilanie podłogi a na górze powrót. i teraz tylko kwestia zestrojenia tego wszystkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwile obecna wygląda to tak. Temperatura zadana to max 35. Na sterowniku widnieje 36/35. Posadzka "ciepla" co wskazuje że podłogówka działa. Jeszcze muszę ustalić gdzie zasilanie a gdzie powrót.

 

 

 

Ustaliłem, że na dole jest zasilanie a na gorze powrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bregho Przestudiowalem te tematy. Ustawiłem tak jak mówiłeś i chyba jest dobrze. Temperatura minimalna 32 max 35. Czujnik pompy zainstalowałem na powrocie kolo kotła. Jeśli temperatura podłogówki spadnie do 32 pompa się załącz po wyżej 35 wyłącza się co powoduje, że podłoga jest ciepła. Myślę, że to prawidłowa praca jeśli się mylę wprowadź mnie z błędu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze takie pytanie czy te kurki mają być zakręcone czy też odkręcone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwile obecna wygląda to tak. Temperatura zadana to max 35. Na sterowniku widnieje 36/35. Posadzka "ciepla" co wskazuje że podłogówka działa. Jeszcze muszę ustalić gdzie zasilanie a gdzie powrót.

 

 

 

Ustaliłem, że na dole jest zasilanie a na gorze powrót.

zasilanie zawsze ciplejsze od powrotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bregho Przestudiowalem te tematy. Ustawiłem tak jak mówiłeś i chyba jest dobrze. Temperatura minimalna 32 max 35. Czujnik pompy zainstalowałem na powrocie kolo kotła. Jeśli temperatura podłogówki spadnie do 32 pompa się załącz po wyżej 35 wyłącza się co powoduje, że podłoga jest ciepła. Myślę, że to prawidłowa praca jeśli się mylę wprowadź mnie z błędu :)

Wydaj mi się iż nie.

Raz jeszcze odwołuję do instrukcji i postów.

W rozdzielaczu masz dwa czujniki

  1. pierwszy połączony z zaworem termostatycznym pilnujący by temp. powyżej ustawionej na zaworze nie poszła w obwód - to takie zabezpieczenie instalacji podłogowej.
  2. drugi to czujnik podłączony do kotła który ustawiasz w menu instalatora sterownika - 30-35 pamiętasz. On steruje pracą pompy i też zabezpiecza obwód by woda np. powyżej temp. max ustawionej na sterowniku nie była tłoczonaprzez pompę bo po prostu pompa przestaniepracować.

Z powyższego wynika iż oba te czujniki powinny być na zasilaniu z prostej przyczyny - powrót jest chłodniejszy więc i pomiary będą bez sensu i niemiarodajne.

 

Napisz raz jeszcze jaki masz ustawienia i wskazania

  • ustawienie zaworu termostatycznego na we rozdzielacza - .....C
  • ustawienie temp. min ... C - czyli temp. załączenia pompy (najlepiej 30C)
  • ustawienie temp. max ...C - czyli temp. rozłączenia pompy (ustaw wyżej niż na zaworze, np. 40C)

w kwest przypomnienia z menu instalatora

Pompa podłogowa

Funkcja ta służy do sterowania ogrzewaniem podłogowym. Użytkownik zadaje temperaturę ogrzewania podłogowego w zakresie 30 oC – 55oC. Po aktywacji (załączeniu) pompy podłogowej należy ustawić temperaturę minimalną (progową) załączenia pompy (mierzoną na kotle) oraz temperaturę maksymalną (zadaną) ogrzewania podłogowego (mierzoną na czujniku pompy). Poniżej temperatury minimalnej pompa podłogowa nie pracuje. Powyżej tej temperatury pompa załącza się, aż do osiągnięcia ustawionej temperatury maksymalnej. Po osiągnięciu temperatury zadanej, pompa wyłącza się. Ponowne załączenie pompy podłogowej nastąpi po obniżeniu się temperatury o 2 OC poniżej zadanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.