Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam może troszkę z innej beczki pytanie. Chodzi o regulator pokojowy, gdy jest podłączony do kotła to trzeba w sterowniku zaznaczyć opcję regulator standardowy czy też nie jest to konieczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się ze wyłącza pompę bo jak dobija temp to słychać jak puszcza wodę w instalacji. Jadę zmniejszyć podłogowe.

skoro wyłacza to moim zdaniem trzeba zmienić tak aby nie wyłączał a jak jest taka mozliwość obniżał temp. wtedy łatwiej sterować taką masą wody. jak wyłaczy to potem musi zagrzać nie tylko wodę w rurkach ale i wylewę ponad nimi a to kosztuje mnóstwo energii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ten sterownik posiada takie opcje ponieważ kiedy w st - 48 zaznaczę opcję regulator standardowy wówczas kiedy dojdzie do zadanej temp regulator jakby to określić zamyka dopływ wody tak że kaloryfery są zimne. Następnie kiedy ten spadnie poniżej zadanej np 18C piec nie reaguje o dalej jest w podtrzymaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to go odłacz? pewnie steruje tak że załacza ponownie po spadku o histerezę- musisz srawdzić jaka ta histereza jest- w niektórych regulatorach jest to 0,1st a w innych co 1stc

może masz ustawione np 2st i dlatego przy 18 nadal nie załącza???

 

ale najpierw obniż temp wody na podłogówkę

Ty masz ST48 -dobrze pamiętam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp obniżona 28/31, histeraza w regulator ustawiona 0,4 mam możliwość ustawienia na 1. Tak dobrze pamiętasz st-48. Na kotle w sterowniku mam ustawione na 1C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc mozesz w sterowniku wykorzystać opcje sterowania tygodniowego(mam nadzieję że Twoja wersja je ma)

wtedy ustawiasz w nocy temperaturę CO obniżoną i to może dać efekt podobny do obniżania temp na regulatorze pokojowym

jeśli masz regulator zwykły (nie techa) to on działa tak że jak osiągnie w pokoju temp to kocioł powinien przejść w podtrzymanie

w regulatorach techa nie wyłącze wtedy pompy i mozna regulować obniżenie temperatury

jak masz pogodówkę a z tego co piszesz tak jest to możesz połaczyć sterowanie tygodniowe z pogodowym i dzięki temu ustawić komfortową temperaturę bez wyłączania pomp CO. wymaga to niestety trochę zabawy bo trzeba poznać możliwości instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli najprostszym rozwiązaniem będzie zakup sterownika Tech? Bo to co tu opisujesz to nie mam pojęcia jak to zrobić :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wydaje mi się

masz pogodówkę więc mozesz ją wykorzystac

poczytaj w instrukcji jak ją ustawić i wykorzystaj różnice temperatur kotła do sterowania temperaturą w domu. zmiana regulatora to ostateczność jeśli możliwości sterownika wyczerpiesz a nadal nie będzie dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć instrukcji "we współpracy z zaworem mieszającym

Dogrzanie mieszkania do temperatury zadanej powodować

będzie obniżenie zadanej temperatury zaworu o wartość parametru

obniżenie pokojówki (patrz: zawór 1,2 – rozdział III.1 p.13).

Dogrzanie regulatora pokojowego powodować będzie również

przejście kotła w tryb podtrzymania (niezależnie od zadanej CO).

- bez zaworu mieszającego

Dogrzanie regulatora pokojowego powodować będzie przejście

kotła w tryb podtrzymania (niezależnie od zadanej CO)." czyli regulator ten nie wyłącza pompy tylko obniża temperaturę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak bym to zrozumiał ale przyznam że napisali to trochę na okrągło- spróbuję to jutro rozgryżć jak przesmaruję trybiki ze szwagrem - moze będzie łatwiej jak będę zamotany podobnie do tego zapisu z instrukcji

możesz to sprawdzić obniżając temperaturę na regulatorze ponizej tej jaka jest teraz i sprawdzić czy pompa się zatrzyma- tak będzie najdokładniej bez prób zrozumienia co autor miał na myśli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak to rozumie, zadz jeszcze do serwisu zobaczymy co oni powiedzą oraz zrobię jak napisałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obniżylem temp w domu do, 15 C i piec się nie załączył. A do serwisu nie mogę się dodzwonić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czekaj bo ja pokręciłem

jeśli teraz przy obecnej temperaturze kocioł w podtrzymaniu to jak jeszcze obniżysz to to nic nie da

powinieneś w tej sytuacji podnieść i słuchać czy pompa się załaczyła. potem dopiero obniżyć i zobaczyć czy jedynie się odstawił czy również wyłączył pompę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa chodzi jednak pomimo spadku temp poniżej zadanej piec nadal jest w podtrzymaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ustawieniach serwisowych jest opcja "pokojówka pompa co", w ustawieniu załączona kocioł przejdzie w podtrzymanie ale pompy nie odłączy.

Zależy to jednak od trybu pracy, bo u mnie przy ustawieniu wyłączona, ale w trybie piorytet bojlera pompy nie odłącza, odłącza w trybie pompy równolegle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jakie ustawienia zastosować? Dzięki waszej pomocy znacznie ogranicza spalanie, za co bardzo chciałem Wam podziękować. Jednak w popiole nadal są nie do pałki węgla, poniżej zdjęcie. Jeszcze jedno z komina widać czarny dym jest to normalne czy też za mało powietrza?

post-61351-0-05596700-1422864434_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzeju

Nie wiem jakim cudem u Ciebie przy temperaturze podłogi 39 st. masz w domu około 23 st.

To chyba wręcz niemożliwe.

Chyba że powierzchnia podłogówki jest o wiele mniejsza niż powierzchnia użytkowa lub masz takie duże straty.

Dla porównania powiem że ja mam około 70 m podłogówki na paterze a powierzchni około 90 m.

Temp. podłogówki mam ustawioną na 26 st. i w domu nawet przy mrozach rzędu -10 mam około 22 st.

Dodatkowo podłogówka w kuchni i niewykończonej łazience jest wyłączona czyli zostało pracującej podłogi około 50 m2.

Z własnego doświadczenia wiem że podłogówka wbrew pozorom zabiera strasznie dużo ciepła z pieca.

Gdybym ja ustawił u siebie 49 st na podłodze  to piec chyba nigdy nie przestawałby pracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogowe zmniejszyłem i ustawiłem na 28-31 wobec czego spalanie spało i to bardzo w chwili obecnej w domu temp utrzymuje się na poziomie 18.9 C. Podłoga ocieplona styropian 10 plus folia bez podpiwniczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fundamenty w tym piasek na tym folia następnie chudziak, folia styropian 10 cm folia i 5 cm posadzki twierdzisz, że to mało? Sam nie wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało czy dużo, dla Dzeju to nieistotne- ma co ma, i nie zmieni. Choć 10 cm to nie jest tak mało, tragedii nie ma.

 

W nowym budynku - biorąc pod uwagę, że styropian jest stosunkowo tani, a układany w podłodze raczej niewymienialny - waliłbym i 30 cm, byle dobrego jakościowo (tzn. twardego, EPS 100 minimum).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dycha i nie będę tego zmieniał :) teraz to i tak jest luksusowo w porównaniu z tym co było na początku. W chwili obecnej pozostaje mi ustawienie regulatora pokojowego oraz zlokalizowanie punktu z pewnym ekogroszkiem może być on-line. Może coś pomożecie w tych tematach? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.