Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Gazowy+ Koza, Czy Ds Do Spalania Drewna+Koza?


sidi62

Rekomendowane odpowiedzi

Dlaczego? W średniowieczu jak usuwano podpory z katedry lub spod mostu psim obowiązkiem architekta było stanie w środku pod głównym filarem. I to było branie odpowiedzialności za swoje dzieło. Co do regulacji temp. bez bufora napiszę później, jak się dorwę do laptopa, bo u mnie działa. ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak. Nie neguję faktu, iż bufor jest wskazany i zdecydowanie poprawia komfort użytkowania instalacji, tym niemniej można sobie radzić bez niego. Ja na razie nie mam bufora, pomimo tego utrzymuję w domu w miarę stałą temperaturę. Rozwiązanie mam to w ten sposób, że na trzech grzejnikach nie mam zaworów termostatycznych (jak w łazience dołożę grzejnik to będzie, ale to inna historia), do tego bojler pionowy 120l z wężownicą w dolnej części. Na kotle staram się dociągać do najwyższej możliwej temperatury (90st C) a na instalację poprzez zawór 4D idzie nie wiele mniej (ok. 70-75). Większości grzejników wystarcza przy przeciętnej pogodzie zdecydowanie niższa temperatura (myślę, że 45 by wydało). Jak się pali w kotle to dobrze. Jak zaczyna przygasać nad ranem to wyciąga ciepło z 1/2-2/3 bojlera. Rano i tak jest wystarczająco gorącej wody na poranną toaletę, a jak trzeba wziąć prysznic to zanim ciepła zejdzie, kocioł zdąży się rozpędzić po przerusztowaniu i hula. Mód dom to termosik, tak jak i założyciela wątku, stąd wahania temperatury w ciągu doby nie przekraczają 1-2 st. C, a nawet nie to. Myślę, że siłownik zaworu 4D wraz z odpowiednim sterownikiem jeszcze by poprawiło sytuację (byle nie włączać funkcji ochrony powrotu, bo może pogorszyć ;) . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie normalnie. To nowa instalacja (działa drugi miesiąc), więc jakoś strasznie dużo wody w niej nie ma. Zawór 4D, dwie pompy chodzące póki co na stałe (załączane ręcznie) co jest podstawą takiego działania instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na razie mam najtańsze zwykłe (omni) ze względu na cenę, ale wkrótce prawdopodobnie zacznę migrację na elektroniczne. Wiadomo - biorą kilkukrotnie mniej energii elektrycznej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kocioł stoi na poziomie grzejników, więc brak grawitacji  i instalator nie wstawiał żadnych by-passów do pompek a jest ich dwie, czy zaworów różnicowych. Są zawory zwrotne czy jak to się nazwa żeby woda się nie cofała.  Plus zawory po obu stronach pompki żeby w ciągu 3 minut wymienić zepsutą pompkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetwornica( http://techtron.pl/p2584,zasilacz-awaryjny-do-pomp-co-sinus-pro-e-volt-polska.html) plus dwa akumulatory. Jeden żelowy 65Ah, który non-stop jest wpięty i razem z przetwornicą robią jako UPS,  a drugi zwykły 120Ah jako emergency stoi obok i czeka awaryjnie w razie czego jakby padł żelowy.  Jak będzie kiedy wolnej monety to dokupię agregat Hondy albo Kipora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Kończę temat. Dla ciekawych: rozwiązałem umowę z Gaspolem i kupiłem własny zbiornik, koszt z montażem 6300 pln+dwa litry Ballantines za pracę HDS-u i wózka widłowego  przy montażu(brak dojazdu). Cena propanu 1,23 pln za litr.Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.