Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Z Podajnikiem + Stara Instalacja + Zawór 3 Drożny


lisek

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek z uwagi na to, że to mój pierwszy post pragnę Wszystkich przywitać serdecznie.

Przeglądam to forum już jakiś czas i dzięki niemu nabrałem pewnych wątpliwości co do wykonania podłączenia pieca. Dom ma około 180m2 + nieogrzewane poddasze (120m2), ściana półtora pustaka, ocieplony styropianem i nowe okna. Piec defro 20KW z podajnikiem na ekogroszek. Spalanie w granicach 40kg / dobę. Groszek chyba nie najgorszy ale niestety przy mokry bo skrapla się woda w pojemniku:/. I teraz jeżeli chodzi o moje pytania i wątpliwości:

1. Czy zawór trójdrożny nie powinien mieć przesuniętej skali? Z tego co się zdążyłem zorientować to montaż jest w porządku tylko skala nie przełożona (ale nie mam pewności czy powinna być) zawór ESBE 1 1/2 cala.

2. Czy zawór różnicowy/rury/sposób montażu jest odpowiednio dobrany? Tzn problem widzę taki w tej chwili, że jak się piec nagrzewa to jakby woda idzie na instalację pomijając całe wymyślne sterowanie po prostu drogą grawitacyjną. Z pieca zasialanie wychodzi 1 1/2 potem zawór też 1 1/2 i wszystko wpięte w starą instalację 2 cale. (Naczynie przelewowe zamontowane na pionie zasilania). O ile teraz to jeszcze jest może do przyjęcia o tyle w lato ciężko mi będzie się z tym pogodzić.

3. Czy prawidłowa dla pieca jest praca z regulatorem pokojowym który przełącza piec w tryb podtrzymania w momencie osiągnięcia wymaganej temperatury w domu? (Woda w piecu stygnie np. potem do 30 stopni i zaczyna się nagrzewanie). Wiem, że zawór 4 drożny (który pewnie będę musiał zainstalować) umożliwiłby pracę ciągłą w zadanej temp. np 65C ale na chwile obecna martwie się o sam piec. Nie bardzo chcę żeby piec pracował non stop bo strasznie się komin nagrzewa:( Co też jest jakby złym objawem z tego co mi się udało zorientować.

4. Nie wiem czy odpowiednie miejsce akurat na takie pytanie ale jak powinnien być ustawiony płomień tak żeby komin nie nagrzewał się za bardzo? Pomimo różnych kombinacji nie udało mi się jakoś obniżyć płomienia tak żeby nie sięgał wyżej niż ten "krążek":) film

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja odz dwóch dni tez mamzawór bo tu wszscy przekonywali ale załozyłem go z innego powodu ale jest to zawór 3d ze wzgledu na układ otwary i grawitacja bez zadnych pomp i jestem zadowolony bo mam władze na d układem obnizam temperature o 1 st na noz 3/4 domu pozostałaczesc sie grzeje to łazienki i sypaialnie wszystko wysterowane pogodówka na piecu nostop 68-75 st jest to kozystne i bardziej komfortowe niz rozgrzewanie pieca od tych 30 st w twoim przypadku sterownik pokojowy powinie sterowac zaworem proponuje 3d jesli to stara instalacja i zadnych roznicowych zaworów nie potrzeba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

ad.1 Nie jestem w stanie odpowiedzieć, bo nie załączyłeś zdjęcia zaworu i jego podłączenia z opisem,

ad.2 Zawór różnicowy musi być zabezpieczenie przed brakiem zasilania elektrycznego i prawdopodobnie na pionie głównym, który robi jednocześnie za rurę bezpieczeństwa i wzbiorczą, ale istnieje możliwość zamknięcia obwodu z grzejnikami przez wstawienie zaworu odcinającego na powrocie z grzejników przed zaworem 3D,

ad.3 Tak nie powinno się dziać, kocioł swoim sterownikiem, powinien utrzymać zadaną temperaturę, a termostat pokojowy powinien sterować pompą CO i nie podawać wody do obiegu CO, ale może instalator w związku z tym, ze masz sprawnie działające ogrzewanie grawitacyjne całkowicie wyłączył podtrzymanie na sterowniku i piec załącza się dopiero po osiągnięciu minimalnej temperatury zadanej przez producenta,

ad.4 Ten krążek to deflektor, a wracając do sedna to w dwóch miejscach możesz wpływać na wysokość płomienia: na sterowniku kotła prędkość obrotowa wentylatora - to będzie w instrukcji sterownika kotła i drugie miejsce to przysłona wentylatora.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to załoz zawór 3d na powrocie prze zaworem 3d pompa oczywiscie na powrocie i zadne gajgi na zasilaniu nie sa potrzebne a forto albo jakis szkic rzuce jutro ja narazie bez pompy i na grawitacji działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że zawór 3D na powrocie podwyższa temperaturę powrotu, a na zasilaniu obniża temperaturę zasilania jeżeli pompa znajduje się za zaworem zgodnie z kierunkiem przepływu wody.

Jeśli zaś pompa jest za zaworem 3D na zasilaniu, lub tak jak u Ciebie na grawitacji, koledze Lisek chodziło o to, aby odłączyć ogrzewanie CO a ogrzewanie CWU ma latem chodzić, to jak zatrzymasz grawitację, musi być zawór odcinający.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego zawór 3d musi byc tak zalozony zeby w kazdej pozycji na grzejniki szła taka sama ilosc wody w pozycji zamkniety wodaidzie przez by-pas i odcina powrrót do pieca wiec latem bedzie odciete a regulacja idealna dla takich warunków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W końcu pojawiła się odpowiedni cyfra przy d... czyli 4d nie rozumiem konceptu stosowania zaworu 3d jako zaworu głownosterującoego w instalacjach z kotłem na paliwo stałe. Nikogo nie zamierzam przekonywać do wyższości pomiędzy tym czy innym rozwiązaniem ale na logikę..... przecież 3d to zawór ( kierunkowo - mieszający) gdzie decydujemy o ilości przepływającego czynnika poprzez jego ilość ( proporcje) a nie podmieszanie. Jeśli mamy brać pod uwagę uwagę zawór 3d lub 4d jako główny element wyjścia dla CO to stanowczo polecam 4d z wiadomych wszystkim względów. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

ad.1 Nie jestem w stanie odpowiedzieć, bo nie załączyłeś zdjęcia zaworu i jego podłączenia z opisem,

Myslalem ze załączyłem, jednak strona zadecydowała po swojemu:) Dosyłam, rzeczywiście troche bez sensu bez zdjęć.

 

ad.3 Tak nie powinno się dziać, kocioł swoim sterownikiem, powinien utrzymać zadaną temperaturę, a termostat pokojowy powinien sterować pompą CO i nie podawać wody do obiegu CO, ale może instalator w związku z tym, ze masz sprawnie działające ogrzewanie grawitacyjne całkowicie wyłączył podtrzymanie na sterowniku i piec załącza się dopiero po osiągnięciu minimalnej temperatury zadanej przez producenta,

 

Sterownik to st-37 z tego co mi sie udalo wykombinować to sterownik przelacza piec w tryb podtrzymania pompka pracuje az woda nie zejdzie ponizej zadanego progu. Ale i tak przy grawitacji by mi dalej grzalo.

post-4590-1231183590_thumb.jpg

post-4590-1231183614_thumb.jpg

post-4590-1231183641_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jesli masz taki zawór na zasilaniu to przy przymyklaniu zaworu ruzy grawitacjaa i cała regulacje trafia... jutro rzuce foto mojej nstalacji zawór 3 d zawsze na powrocie sie montuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to by było na tyle na izolacje nie patrzec pozny gierek a kable w trakcie montazu pozdrawiam

 

Dzieki za zdjęcia, tylko szczerze powiedziawszy troche niewiele z nich jestem w stanie wyczytac:/ A jak to wyglada w sterowaniu? I czemu to jest rownie dobre jak 4 drogowy? Tak jak widzę to chyba może być najlepsze rozwiązanie dla grawitacji. Czy tu w ogole pompka jest potrzebna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyk ja mam tak samo chyba jak Ty. Temp. na powrocie podnosi mi obieg bojlera- pompka ładująca podłączona jest do sterownika pieca jako pompa c.o. i wyłącza się tylko gdy temp. pieca spadnie poniżej 45'. Latem wyłączam tylko pompkę c.o. i piec ( z podajnikiem ) grzeje tylko c.w.u. Jeden zasyp na 7-8 tygodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za zdjęcia, tylko szczerze powiedziawszy troche niewiele z nich jestem w stanie wyczytac:/ A jak to wyglada w sterowaniu? I czemu to jest rownie dobre jak 4 drogowy? Tak jak widzę to chyba może być najlepsze rozwiązanie dla grawitacji. Czy tu w ogole pompka jest potrzebna?

 

 

ja zadnych pompek do CO na dom nie mam ma tylko do ładowania cwu bo duzy zasobnik 300l i jedna krora sie włacza sporadycznie zeby dogrzac gospodarczy oddalony o 16m a regulacja w domu jest zrobiona tak

dom jest na czterech pionach z tego trzy piony są regukowane przez zawór 3d i tam regulowana jest temp w dzien ok 23 na noc 22 czesc domu kompletnie nie uzywana w nocy i tak zawór o godzinie 22 sie zamyka i pozniej utrzymuje temp na grzejnikach ok 30st jeden pion pracuje na wysokich parametach ok 70st tam sa sypalnie łazienki i kuchnia co powoduje ze podczas grzania cwu ten pion równiez cały czas pracuje a reszta domu jest odcieta od grzania pracuje to bardzo sprawnie wysterowane pogodówką z pieca gazowego i regulatorem pokojowym ,głowna zaleta ze zawor na powrocie to nie interesuje cie zadne objawy gotowania wody ostatnio termometr zawinął sie na 130st i nawet nie słyszałem ze sie gotuje ,zadnych pomp wszystko na grawitacji wiec nawet brak pradu mnie nie zmartwi moze jedynie to ze bede miał mniej ciepłej wody cwu pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.