Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem na etapie budowy domu (projekt zblizony do opałek 2n 2g - poddasze uzytkowe). Powierzchnia uzytkowa ok. 160 m2 + 40 m2 garaz wraz z kotłownią. Dom dla 3 osob.

Mam juz wybudowane do etapu stan surowy otwarty. Cały czas zakładałem, że będę ogrzewał dom piecem na ekogroszek. Obecnie gdzie mieszkam mamy tradycyjny piec weglowy, więc taki piec na ekogroszek wydawał mi się dobrym i nowoczesnym dla mnie rozwiązaniem.

Ostatnio zacząłem czytać na temat powietrznej pompy ciepła + zbiornik do podgrzewania ciepłej wody latem i zimą + chłodzenie pomieszczenia latem.

Dom chciałbym wybudować w miarę energoszczędnie. Ściany poroton 24 + 20 styropian. Okna z pakietem 3 szybowym + cieply montaz. Na parterze ma być ogrzewanie podłogowe a na piętrze w sypialniach grzejniki. Garaż też będzie ogrzewany dwoma grzejnikami + dodatkowo ocieplenie stropu nad nim. Na posadzkach styropian 15. Dodatkowo mogę zmienić całe ogrzewanie na podłogowe jeśli zajdzie taka potrzeba.

 

Po przeczytaniu tylu artykułów, tematów na forach oraz zaciągnięciu opinii mam jeszcze większy dylemat niż na początku.

Jedni polecają piece na ekogroszek, drudzy krytykują bo brudno, bo trzeba co jakiś czas tam biegac, bo nowe domy nie powinny mieć takiego ogrzewania, polecając pompy. Z kolei Ci co chwalą piece krytykują pompy bo będzie za zimno w domu albo rachunki za duze itp.

Nie wiem na co sie zdecydować. Kotłownia jest już wybudowana, komin też.

Z góry dziękuję za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jak juz jest kotłownia i komin to inwestycja w pompe juz jest powaznie okaleczona finasowo ale pomimo to jeszcze w tej chwili warto rozwazyc montaz pompy ciepła powietrze woda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłownia jest bo miał być piec na ekogroszek. Nie słyszałem nigdy o pompach P-W tylko gruntowych, które dla mnie są bardzo drogie, więc w ogóle nie brałem tego pod uwagę. Natomiast pompy P-W są dla mnie na akceptowalnym poziomie.

Ja sie obawiam tylko o kilka spraw:

-rachunki za prad,

- zimno w domu,

- awaryjnosc.

Czy w takim domu warto instalować kominek z plaszczem wodnym ? Do tej pory planowałem tylko zwykły kominek, zeby sobie rekreacyjnie przepalić od czasu do czasu i popatrzec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie nie dobiera pompy powietrze woda, pompę sie dobiera na najwieksze mrozy, dlatego proponuje 16kW nominalnie, a w mrozy rzedu -20st bedzie spokojnie pracowac bez grzalek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem niedawno taki wątek:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?216615-Ogrzewanie-nadmuchowe-w-domu-jednorodzinnym

Hałas, hałas.

Ekogroszku Ci nie proponuję, ale PC z wymiennikiem gruntowym jest lepszym rozwiązaniem.

Albo bufor grzany prądem z II- taryfy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ma ogrzewanie nadmuchowe do PC powietrze - woda

Jednostkę wytwarzającą ciepło.

Wentylator i sprężarkę chodzącą przez dużą część doby. Także w nocy.

Hałas od tych urządzeń jest uciążliwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła plus kolektor poziomy spiralny jeśli jest tylko miejsce.

Pompa około 25tys + kolektor około 5-6 tys kolektor wykonany we własnym zakresie

Tylko nie podłogowka i grzejniki ,proponuje wszędzie podłogowe- niezbędne przy PC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz Capa i nie słuchaj automatyka.

Na górze tez daj podłogówkę zamiast grzejników i przemysł sprawę wentylacji.

Czy ty sie nie zapomniałes ???? co to ma znaczyć ? proponujesz mu pompę za taka samą kase 9kW gdy ja 16 zastanów się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprezarki w dzisiejszych pompach praktycznie nie słychac  pracują na tak wysokich obrotach że słychac delikatne mruczenie czego napewno przy zamknietych oknach nie słychac w domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ty sie nie zapomniałes ???? co to ma znaczyć ? proponujesz mu pompę za taka samą kase 9kW gdy ja 16 zastanów się

Nie

w Capie 9kW siedzi spreżarka o porównywalnej wydajności ok 16 kW tyle, że ograniczona elektroniczne przy wyższych t zewnętrznych.

 

No i kasa nie ta sama. Cap ok 5kzł tańszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem cie zaskakiwać nowościami.

Poinformuje jedynie, że to też nic dobrego. Za duża sprężarka oznacza za dużą moc min i taktowanie przy 0-10C za oknem.

Z tym, że u niego jest to skasowane na tani prąd. Większa moc pozwoli ok 80% sezonu opędzić tylko w drugiej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo ja jestem za bardzo do przodu z technologia albo ty z tyłu zakres pracy 20-130% napewno nie pozwoli na taktowanie przynajmniej ja jeszcze sie nie spotkałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.