Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Czytam i co jakiś czas trafiam na tematy w których razi się montowanie sprzęgła hydraulicznego. Niektórzy mają zawory 4-D i też zaleca się go usunąć na rzecz sprzęgła, więc tak się zastanawiam kiedy je się powinno stosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4-D jest czymś w rodzaju sprzęgła ;)

Samo sprzęgło służy do równoważenia przepływów w układzie hydraulicznym np aby zwiększyć wydajność pompy w kotle kondensacyjnym po za zakresem jej regulacji

 

Więcej http://instalreporter.pl/ogolna/co-to-jest-sprzeglo-hydrauliczne-jak-dziala-i-gdzie-go-stosowac/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możliwe że zawór 4D jest w pewnym rodzaju sprzęgłem, ale w 99,9 % przypadków obieg kotłowy jest pozbawiony pompy. W sprzęgle ona się znajduje, co chyba w znaczący sposób podnosi jego sprawność. Osobiście już sam nie wiem co jest lepsze, choć przerabiałem w swojej instalacji już wiele, ale ze sprzęgłem nie miałem kontaktu, a i tak coś czuję że u mnie instalacja nie działa jak powinna (choć może się mylę). Mianowicie, z kotła idzie rura 5/4 cala do zaworu 4D, z zaworu do kotła miedź 36 mm - 4 kolanka, z zaworu 4D na instalacje idzie miedź 28, powrót 28. 2 pompy po jednej na grzejniki i op. Przy stabilnej pracy całego układu różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem waha się od 15 do 20 st. C. Gdy chodzą tylko grzejniki lub tylko op różnica jest dużo mniejsza, max 10 st C.

Czy w sytuacji, gdy jest różne ogrzewanie czyli grzejniki i o.p. to lepiej stosować zawór 4D i pompę na krótkim obiegu na powrocie, czy może pochylić się nad sprzęgłem?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie u siebie mam zawór 4D, na obiegu kotłowym mam pompę bo bez niej piec miał problem z dużą różnicą temp. zasilanie-powrót. Przed zaworem jest też pompa na CWU. Za zaworem są 2 pompy jedna na kaloryfery, druga przy rozdzielaczu z zaworem 3D termostatycznym na podłogi. Tak się zastanawiałem czy właśnie te dwie pompy za zaworem (autoadapt) dobrze współpracują. Tak samo ta pompa zaraz na wyjściu z pieca (też autoadapt) z jaką prędkością powinna chodzić? jest to pompa wilo stratos pico i można ustawić wysokość tłoczenia. Sam zauważyłem że jeśli ustawię jej większe obroty to temp. za zaworem 4D szybko rośnie i trzeba go skręcić, znowu bardzo niskie obroty mogą słabiej podpychać wodę do zaworu.

 

Jeszcze jedno: na stronie podanej przez Sambora jedną z zalet jest :  "Płynna praca kotła podczas spadków i wzrostów zapotrzebowania na moc grzewczą." u siebie niestety zaobserwowałem że w momencie włączenia się wszystkich pętli ogrzewania podłogowego to temp. na piecu szybko spada, przez co ten chce podbić temp. zwiększając obroty went. i zmniejsza czas pomiędzy podaniami jednocześnie zwiększa czas podawania (PID) ... no i trochę wtedy robi spieki i wywala je do popielnika bo nie zdąży tego przepalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kotłach na paliwa stałe nie ma potrzeby stosowania sprzęgła hydraulicznego. Kocioł nie jest wyposażony w pompę kotłowa, a pompy w instalacji dobiera się do zapotrzebowania, i sterowania. Całkiem inna historia jest z kotłami gazowymi i tu często może się zdarza się zapotrzebowanie instalacji jest wyższe niż wydajność pompy kotłowej i dla zrównoważenia przepływów trzeba zastosować sprzęgło hydrauliczne. Co do problemów opisanych przez kol. "robkom" to wcale nie potrzebuje pompy kotłowej w obiegu kotłowym z zaworem 4D. Obieg kotłowy powinien działać grawitacyjnie, a żeby mógł działać trzeba zastosować zawór 4D i rury w obiegu kotłowym o odpowiedniej średnicy czyli średnicy wylotu z kotła. I to jest rozwiązanie problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze dodam, że zastosowanie 4D z grawitacyjnym małym obiegiem spełni swoją rolę jeśli będzie odpowiednio wysoka temperatura na kotle (65-70). W sytuacji gdy zadana kotła to 55 (często się z tym spotykam), a za zaworem miesza się do 45-50 na grzejniki, to 4D nie ma warunków do skutecznego podgrzewania powrotu (prawie wszystko idzie w układ, a wraca 10-15 stopni mniej).

Jeszcze mała uwaga. Nie chodzi o to, by góra i dół były maksymalnie zbliżone do siebie, tylko by na dole było powyżej punktu kondensacji. Bezpiecznie jest już od 40-45 sC na powrocie.

 

Nie będzie problemu z 4D jeżeli da mu się warunki do pracy. Najlepiej z siłownikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to taka mała wizualizacja tematu, zawór i orurowanie to 1 1/2 i zero problemów z ochroną powrotu. Dodam, że w tym przypadku rolę ochrony powrotu spełnia też podgrzewanie przez krótki obieg CWU. Kocioł ustawiony jest na 75 st. i zero problemów.
Pozdrawiam

post-9321-0-33142900-1320794790_thumb.jpg
 

post-9321-0-85335500-1422019624_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wylot z kotła mam 1 1/2" rury do zaworu 1", zawór 1" z siłownikiem. No faktycznie trochę mniejsza średnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich.

Sorry za odświeżenie kotleta ale szukałem po necie odpowiedzi na 2 pytania i na jedno znalazłem dzięki linkowi sambora.

Ale jedno pytanie pozostało i nigdzie nie mogę nic na ten temat znaleźć, mianowicie.

Przykład z linku sambora - 3 obiegi grzewcze za sprzęgłem. Układ działa z priorytetem cwu, kocioł kondensacyjny. Cwu na 80/60, grzejniki na 80/60, podłogówka na parametry niższe.

Założenia - Pompa kotłowa dobrana na przepływ cwu który jest większy niż suma dwóch obiegów grzewczych. Gdy działa priorytet grzania cwu wszystko gra ale gdy układ przerzuca się na grzanie pomieszczeń to okazuje się, że pompa kotłowa - dobrana na największy obieg czyli cwu - ma wydajność większą niż oba obiegi grzewcze dla pomieszczeń. W takiej sytuacji podnoszona jest temp. powrotu do kotła i tym samym kondensat może nie kondensować czyli dla takich kotłów nie jest wskazana wysoka temperatura powrotu, to oczywiste. Większy przepływ kotłowy będzie miał mniejsze delta T odpowiednie do pobranej mocy cieplnej przez mniejsże przepływy grzewcze z delta T =20 . I teraz pytanie jak zareaguje automatyka kotła w takiej sytuacji ???

I moje zgadywanie co zrobi -

Gdy kocioł zauważy zbyt małe delta T na obiegu kotłowym może chcieć zmniejszyć moc, a więc tym samym temperaturę zasilania ale nasz jeden z obiegów grzewczych potrzebuje 80 oC więc nie dostanie tyle co trzeba.

Czy może jednak kocioł utrzyma małe delta T aby utrzymać wymaganą temperaturę zasilania?

A jeśli mamy pompę kotłową o zmiennych obrotach to jest jeszcze inaczej - automatyka kotła steruje jej wydajnością (?) ale jak?

Jakoś tak coś myślę ale to takie skrawki myślowe bo nie do końca wiem jak zachowuje sie automatyka kotła.

Proszę o pomoc w zrozumieniu powyższego.

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli kocioł jest markowy to ma pompe elektroniczną i utrzyma ci kondensację naqwet przy 70st zasilania a automatyka sobie poradzi z moca bez problemu bo moca i temp bedzie doganiaczapotrzebowanie najbardziej wymah=gajacego obiegu ile by ich nie było

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja grzanie CWU włączam przed sprzęgłem , grzanie wtedy obsługuje pompa z kotła.

 

Co do wydatków pomp - to zastanów się jak jest gdy zamkną się zawory na grzejnikach?

 

W przypadku pomp adaptacyjnych w kotle i w instalacji oraz czujnika temp sprzęgła, obawy kolegi Ralfika są bezpodstawne.

Do poczytania: zawartość tematu https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19095-sprz%C4%99g%C5%82a-hydrauliczne-troch%C4%99-teorii-i-praktyki/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

 

automatyk, zawsze przecież im wyższa temp. dla kondensata tym gorzej. A co masz na myśli mówiąc automatyka sobie poradzi.

Rozumiem, że kocioł moduluje palnikiem, a węc temperaturą i obrotami pompy. A na czym bazuje sterując obrotami pompy np. Przerzucając się z innej wydajności dla cwu na obiegu grzewcze.

 

sambor - imergasa czytam kilka razy do poduszki :) i przeczytałem też Twój drugi link, dzięki; pytanie o zamykanie zaworów bardzo trafione :)- dla obiegu grzewczego pompa elektroniczna i równoważenie instalacji załatwia sprawę. Myślałem może też, że chcesz mi dać do zrozumienia, że wyłączenie cwu to jak przymknięte zaworu termostatycznego ? Tylko, że przecież cwu za sprzęgłem po stronie wtórnej nie jest zasilane pompą kotłową aby pompa tak regulowała jak przy głowicach zamykanych. Te obiegi bezpośrednio nie oddziałują na pompę kotłową. Mam nadzieję, że piszę w miarę zrozumiale :) .

 

Ja wiem, że moje obawy są bezpodstawne przy tym co napisałeś ale chcę to zrozumieć i poukładać sobie jakoś.

Pisałeś o cwu przed sprzęgłem ...

Jak dajemy pompę osobno dla cwu przed sprzęgłem (i jest też osobna dla grzewczych więc raźem dwie po stronie pierwotnej) to wszystko gra- kotłowa i obiegowe grzewcze się wyłączają, a uruchamia obiegowa dla cwu przed sprzęgłem (gdy kocioł nie ma wbudowanej oczywiście). Jednak jak ma wbudowaną i cwu robimy przed sprzęgłem na trójdrożnym to pojawia się podobna sytuacja jak z cwu za sprzęgłem- pompa dla cwu, a więc również kotłowa musi być mocniejsza i jak nie działa cwu to obiegi grzewcze będą wymagać mńiejszego sumarycznego przepływu niż ma kotłowa dobrana na cwu.

Myślę, że gdzieś błądzę przez te cholerne pompy elektroniczne i coraz bardziej zaawansowane sterowanie. Stałe wydatki na pompie i on off :) było prostsze w zrozumieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja rosnie temp to spadają obroty pompy i rośnie delta co powoduje ze moc masz na kotle jaką potrzeba a kocioł jest cały czas w kondensacji mimo że na wyjściu jest np 70st czego podróby kotłów ze stała wydajnością pompy nie potrafią i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w powyższym przypadku gdy kocioł pracuje dla cwu na maksymalnych: mocy i obrotach pompy i nagle przechodzi na obiegi grzewcze (z mniejszym w sumie wydatkiem) to co się dzieje?:W pierwszej chwili sprzęgło podnosi temperaturę powrótu (większa wydajność pompy kotłowej po pracy z cwu). Po zauważeniu podnienienia się temperatury powrotu kocioł co robi?

 

Dla kotła z pompą o stałym wydatku palnik moduluje w dół zmniejszając moc i utrzymując stały wydatek pompy obniża temperaturę zasilania co może spowodować, że obiegi grzewcze np. nie uzyskają w pierwszej chwili swojej wymaganej obliczeniowej temperatury zasilania, następnie kocioł będzie dążył do uzyskania odpowiednich temperatur w pomieszczeniu reprezentatywnym podnosząc temperature zasilania aż do czasu pewnego ustabilizowania ale przez większy wydatek pompy kotłowej delta T będzie cały czas mniejsze i wyższa temperatura powrotu do kotła. Czy tak to działa?

 

A dla kotła z pompą o zmiennej wydajności moduluje palnik w dół i jednopcześnie obniża wydatek pompy; utrzymuje delta T bazując na tym aby powrót do kotła miał temparaturę maksymalnie taka jak na powrocie z obiegów grzewczych i na wystarczającej temperaturze zasilania umożliwiającej utrzymanie temperatury w pomieszczeniu reprezentatywnym?

Prosze Was o wyjaśnienie czy tak to działa czy inaczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

człowieku od tego jest automatyka pid nikt ci nie powie co kocioł zrobi to jest algorytm działania ,twoim obowiązkiem jest założyć sprzęgło na sprzegle czujnik i zamontowac markowy kocioł tyle co potrzebujesz wiedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli piszesz pracę magisterką to mozna coś pomyśleć natomiast dla zwykłego śmiertelnika to wiedza nie potrzebna bo tak samo jakby pytać w sprzedawcy samochodu ile razy się otwiera wtrysk paliwa na sekundę jak jadę pod górę a ile razy jak jadę z góry no nie przesadzajmy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły kondensacyjne mają w budowany zaw-3d przełączający i oddzielne wyjścia do grzania CWU i pracy na potrzeby CO.

Wyjścia grzania CWU nie podłączasz przez sprzęgło, tylko bezpośrednio do wężownicy grzewczej CWU.

Zauważ że często kocioł ma większą moc podczas grzania CWU, a przy tej pracy kondensacja to problem drugorzędny, 

Programy w kotle są optymalizowane aby tą wodę jak najszybciej zagrzać, wtedy nie ma grzania CO.

Zaś algorytmy grzania CO są w różnych modelach kotłów inne.

Poczytaj to http://www.bbt.com.pl/pliki/Winogrodzki%20-%20Systemy%20sterowania.pdf

lub

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&ved=0CC0QFjAC&url=http%3A%2F%2Fwww.ogrzewnictwo.pl%2Fartykuly%2Fdynamiczna-pauza-automatyczne-dopasowanie-pracy-kotla-do-zapotrzebowania.pdf&ei=Qj4PVf-EEMOgyAPY_YGQBg&usg=AFQjCNEJu2GOBLcyViLV8cnDLeOJlmrctg&bvm=bv.88528373,d.bGQ&cad=rja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli podłączasz zasobnik za sprzęgłem to tylko w przypadku dużej mocy kotła i warunku na którym ci zależy czyli jednoczesne grzanie cwu i co. Szczególnie jest to wykorzystywane w hotelach itp. budynkach. W domku jednorodzinnym moim zdaniem nie ma to racji bytu. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki. Jednak właśnie zastanawiał mnie algorytm. Czy kocioł stara się utzrymywać np. Delta T =ok. 20 w obiegu pierwotnym i jest to automatycznie założone? Dla pomp zmiennych rozumiem już, że tak to mogłoby być ale czy jest? Jednak juz w przypadku pompy stałej nie działa to przecież tak.

Wiem, że najwygodniej cwu włączyć przed sprzęgłem, jednak wiem też, że za sprzęgłem też można podłączać.

Poza tym montując przed sprzęgłem za zaworem trójdrożnym nadal pozostaje ta sama pompa pierwotnego która w przypadku stałej wydajności dla cwu jest ok ale dla grzewczych juz jest za duża i podnosimy temp. powrotu zawsze gdy działa c.o..

 

Ja widzę, ze nie chce Wam sie wchodzić w szczegóły ale może czasem warto wejść dla dyskusji i świeżego drążenia tematu :).

Powyższe linki sambora czytałem ale one nie wyjaśniają tego o co pytam niestety.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.