Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozdzielacz Podłogówki - Małe Przepływy


lookasso

Rekomendowane odpowiedzi

zawory zwrotne powinny być z metalowym grzybkiem 1" np Valvexa - kupisz w każdym hydraulicznym lub w necie http://valvex.pl/armatura-instalacyjna/zawor-zwrotny-ze-sprezyna-z-metalowym-trzpieniem/1900200

Jakie te czujniki masz do c-mixa ?  czy te prawidłowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś znalazłem info, że są to czujniki przylgowe.

W instrukcji c-mix widnieje zapis:

 

Czujnik przylgowy
Zamontować czujnik na zasilaniu obiegu
mieszaczowego.
 
Rozumiem że powinny być instalowane za pompą ale przed zaworem zwrotnym pompy?
Czujniki zarówno za pompą grzejników jak i podłogówki?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, teraz wszystko wydaję się być jasne, czas poszukać najlepszych cen i wybrać się na zakupy a potem młotek w dłoń i rozpierducha.... już się boję, masakra!

 

Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa.

Jak już wspominałem, moja "kotłownia" to obszar wokół pieca w górnej łazience. Ponieważ mam tam ograniczoną ilość miejsca i zapewne nie łatwo będzię upchać cały dodatkowy osprzęt, zastanawiałem się czy nie lepiej byłoby przenieść cały osprzęt potrzebny do rozbudowy ogrzewania podłogowego (zawory zwykłe, zawór zwrotny, filtr, pompę, zawór 3D, czujnik temperatury) na dół do skrzynki pod schodami w której jest zamontowany rozdzielacz. Czy takie rozwiązanie byłoby błędem czy nie będzie żadnej róznicy? Oczywiście od pieca doprowadziłbym tam potrzebne okablowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, w takim razie postaram się tam to upchnąć, zobacze jak to wyjdzie, jak tylko zgromadzę caly osprzęt.

 

Wielkie dzięki za wszelkie porady i wytrwałość, cieszę się że można liczyć na pomoc takich ludzi jak Ty.

Szkoda tylko, że w Polsce człowiek musi się na wszystkim znać żeby móc kontrolować pracę nikompetentnych "fachowców" i nie zostać "z ręką w nocniku"

W razie kłopotów pozwolę sobie odezwać się ponownie.

Po robocie oczywiście zdam relację z efektów.

Pozdrawiam Cię Sambor serdecznie i jeszcze raz dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie odnośnie sprzęgła.

Jako że mam mało miejsca na jego instalację, szukam możliwie kompaktowego rozwiązania.

 

Pisałeś wcześniej że moje sprzęglo powinno mieć min. przepływ 2,5 m3/h.

 

Znalazłem 2 ciekawe sprzęgła produkcji Flamco:

 

- Pierwsze jest smuklejsze (na tym mi zależy najbardziej), w specyfikacji jest podany MAX przepływ 3,5 m3/h, moc max. 40 kW i pojemność 1l

 

Flamco
Nr katalogowy 28500
 
przyłączenia gwintowane:1"
pojemność: 1 l
średnica: 105 mm
wysokość: 600 mm
moc maksymalna: 40 kW
przepływ maksymalny: 3,5 m³/h
ciśnienienie nominale: 6 bar
temperatura maksymalna: 110 °C
izolacja sprzęgła z pianki poliuretanowej
zawór spustu i odmulania

 

- Drugie natomiast jest nieco szersze (może się zmieści), MAX przepływ 2,5 m3/h, moc max. 60 kW i pojemność 1,4l - martwi mnie przepływ, czy wystarczy MAX 2,5 m3/h 

 

Flamco
Nr katalogowy 28377
 
Oferowana przez Flexbalance EcoPlus C idea pracy sprzęgła jest wprost dedykowana dla wymagających jak najniższej temperatury powrotu urządzeń wykorzystujących ciepło utajone, czyli kotłów kondensacyjnych. Stosując urządzenie Flexbalance EcoPlus C nie „psujemy” wysokiej sprawności źródła ciepła nieodpowiednim podzespołem instalacji, bowiem wciąż stwarzane są optymalne warunki dla kondensacji. 
 
Max. przepływ 2,5 m3/h
Max. moc przy ΔT=20 K do 60 kW
Krócce 1”gwint zew.
Temperatura pracy -10 ÷ 110 ºC
Ciśnienie pracy (p) 0,2 ÷ 10 bar
wysokość: 455 mm
szerokość: 120 mm
Pojemność (V) 1,4 l
Izolacja pianka PUR W/mK
Wymiary izolacji (±5) 120x120x455
Odpowietrznik + zawór spustowy
Ciężar 9,5 kg

 

Które powinienem wybrać? O tym drugim producent pisze ze jest szczegółnie dobre w przypadku kotłów kondensacyjnych. O pierwszym już tak nie piszą.

post-61657-0-73986600-1421832106_thumb.jpg

post-61657-0-99536000-1421832106_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ulotki producenta o tym drugim sprzęgle (FLEXBALANCE ECOPLUS C 1" FLAMCO 28377):

 

Flexbalance EcoPlus C: Idealna równowaga
w połączeniu z maksymalną efektywnością
 
Niespotykana efektywność w wydaniu
kompaktowym to największe atuty Flexbalance
EcoPlus C firmy Flamco.
To niezwykle wydajne sprzęgło hydrauliczne do
systemów grzewczych zapewnia stopień wymiany
ciepła przewyższający 99%!
Przewody króćców zasilania i powrotu Flexbalance
EcoPlus C wewnątrz korpusu to półotwarte przewody
rurowe. Wewnątrz zbiornika zapewniają one
utrzymanie w równowadze przepływów górnego
zasilania i dolnego powrotu, podczas gdy straty
termiczne są minimalizowane (brak podnoszenia temperatury powrotu do kotła).
Stanowi to odpowiedź na zagadkę doskonałej
wydajności – wymiana ciepła pomiędzy strumieniami
cieczy ograniczona jest do minimum. Ponadto
pomysłowe rozwiązania konstrukcyjne przekładają się
na szczególnie niski opór przepływu.
Zalety Flexbalance EcoPlus C:
• Kompaktowe wymiary.
• Stopień wymiany ciepła wynoszący 99%
(zdecydowany lider na rynku).
• Bez niepotrzebnych strat energii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pierwsze Flamco nr 28500 jest lepsze , a przepływ tylko aby nie był za mały, trochę większy może być.

A nie pomyliłeś tych danych o przepływach i mocach, z reszta to nieistotne.

 

Nie podniecajmy się cytatami z reklam. :)

 

Jak cię to fascynuje to weź to drugie - tu nie ma znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a tak wracając do tematu montażu mojego kotła (De Dietrich mcr3 24T) w zamykanej szafce, nie dawało mi to spokoju i przejrzałem jeszcze raz instrukcję kotła.

Zobaczcie co w niej znalazłem. Wygląda na to, że mój kocioł został zamontowany zgodnie z zaleceniami producenta. 

 

 

post-61657-0-74385300-1421997362_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Szanowni forumowicze,

Jakiś czas temu, w tym wątku zwróciłem się z pytaniem w jaki sposób mogę przerobić / udoskonalić moją mieszaną instalację CO.

Na tym forum dostałem sporo cennych porad za które serdecznie dziękuję.

Szczególne podziękowania należą się koledze @Sambor, który wykazał się ogromną fachowością i trafnymi poradami oraz chęcią pomocy w skutecznym rozwiązaniu problemów, z którymi się borykałem. W pełni zastosowałem się do wszystkich porad Sambora i dość radykalnie zmodyfikowałem moją instalację CO.

Kosztowało mnie to sporo pracy i nie mało pieniędzy ale opłaciło się.

Wszystkie przeróbki wykonałem pod koniec sezony grzewczego więc pewne korekty w regulacji krzywych grzewczych pewnie będę jeszcze musiał wprowadzić, ale już teraz widzę, że całość pracuje naprawdę dobrze. Oryginalna automatyka pieca świetnie ogarnia całą instalację i komfort cieplny rozdzielonych stref ogrzewania naprawdę się poprawił.

Jedna z rzeczy o której się po raz kolejny przekonałem to to, że nie należy wybierać drogi na skróty. Zdecydowanie warto korzystać z porad projektantów branżowych i ograniczyć zaufanie do rozwiązań proponowanych przez instalatorów, również tych z długoletnim doświadczeniem (starszych datą). Sporo się w temacie ogrzewnictwa zmieniło i niektóre rozwiązania z minionej epoki już się nie sprawdzają. Czytajcie, pytajcie, róbcie projekty u sprawdzonych projektantów zanim przystąpicie do wykonawstwa. To pozwoli Wam zaoszczędzić nerwów, niepotrzebnej dodatkowej pracy i przeróbek które w ukończonym i zamieszkałym już domu są wyjątkowo uciążliwe. Dobry projekt pomimo, że zazwyczaj trzeba za niego zapłacić, w ogólnym rozrachunku również pozwoli zaoszczędzić nieprzewidzianych wydatków na późniejsze przeróbki.

@Sambor - jeszcze raz serdeczne dzięki za pomoc, rzeczowe i trafne porady!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to fajnie , że wreszcie ktoś na forum jest zadowolony z tego co mu doradziłem

 

A powyższy post dedykuję koledze @macius26, który mota się z identycznym problemem, a nie chce posłuchać rad, więcej w temacie  https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19718-kolejne-problemy-z-rozdzielaczmi-capricorn-a-mo%C5%BCe-instalacj%C4%85/?do=findComment&comment=219793

 

Kolego @ lookasso Powodzenia  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.