Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Od września tego roku mam zamontowany piec MULTIFUN SAS Slim 29 kw na pellet ze sterownikiem firmy Recalart . Przeszukałem internet i nic nie mogę znaleźć na temat ustawień i użytkowania przez innych . Wszyscy piszą o ecogroszku nic o piecach sas na pellet. Walczę z nastawami i próbami zmniejszenia zużycia paliwa  praktycznie od dnia zakupu moim zdaniem spala o wiele za dużo. Chętnie wymienie swoje doświadczenia, może ktoś ma podobny to proszę o jakieś sugestie . Dom 290 m , z lat 40-tych , strych docieplony 25 cm waty. Zawór 4d - same grzejniki bez podłogówki, cwu 300l. Zamontowany czujnik zewnętrzny temp. i wewn. pokojowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jak czytam posty użytkowników , którzy maja piece innych producentów i ich spalanie jest 35 -40 kg na 24 godz. to mi udało się zejść do 45 kg a jak było -7- -10 to pożerał 65 -90 kg.

Kocioł zadane 62 C na sterowniku 4 d siłownik tem na dom 40-46 C tem w domu ustawiona na 21 ( i tak jest przedział 20.6 - 21.8 c) powrót obecnie 45 c (dod pompa na krótkim obiegu między zasilaniem a powrotem. Cwu 48 C z histerezą na 5 c. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawie ochronę powrotu na 55 , żeby nie zeszło poniżej. Przy w/w ustawieniach miałem tak: ochrona powrotu min 47 max 73 średnia 59 c . Przy ustawieniu 62 c temp min 58 max 76c ( o tyle dobija - 62 + 8 = 70 kocioł przechodzi w podtrzymanie i dociaga do 76 C) i potem spada przy 61 C zaczyna sypać aż dociagnie do 70 i znów przechodzi w podtrzymanie. I tak w kółko. Boję sie , że jak ustawię 70 C przebije 85 C i kocioł złapie alarm i zacznie się schładzać, żeby nie przekroczyć temp.ochrony i  krytycznej kotła 90 c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

Z tego wszystkiego zapomniałem się przedstawić . mam na imie Robert mieszkam na dolnymśląsku niedaleko Dzierżoniowa.

Wszystkim forumowiczą składam Najserdeczniejsze Życznia w 2015 r. dużo ciepełka w domu, bezawaryjnych piecyków i malutkiej ilości zużycia  paliwka . :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na worku jest tak napisane "WOOD PELLET   BIOMASA PARTNER"  6mm  DIN Plus 7A229 i dalej 4.9-5.3 kWh/kg

 

Wyczyściłem piec, zasypałem .zbiornik i ustawiłem ochrone powrotu na 50 C. Piec je st nadal na 62 C i tak powędruje do ok 76C .

Zastanawiam się, czy nie ustawić na 65 C ? Czyli powinno wyglądać to tak 65 + 8 = 73C i dociąga jeszcze 6 = 81C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak lokalny to może być różnie z jakością.

Jaki masz popiół z tego paliwa, czy są spieki?

 

Jakby nie patrzyć: przy 80% sprawności kocioł powinien spalać 3,7kg/h , przy pracy 50%/50% to wychodzi prawie 89kg/ 24h.

Jak masz duży nieocieplony dom to tak może wychodzić.

Zauważ jak często się załącza kocioł i ile pracuje w takim cyklu grzania, może trzeba zwiększyć histerezę temp na kotle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie spala sie dobrze jest pyłem szaro brązowy ,spieków nie ma, jak było za dużo powietrza to kawałeczki rozżażonego pelletu spadały do pojemnika na popiól, wtedy zmniejszyłem wentylator . Kurde ale nie mam nikogo w pobliżu, żeby mieć jakiś odnośnik i coś podpatrzeć. Co do histerezy akurat nie można tego nigdzie zmienić. Ustawiona jest na sztywno temp. zadana + 8 i koniec. Gdy jest zimniej na zewnątrz to program sam przestawia temp. z 62 na 63 lub 65 , 67 , do 72 w zależności ile jest na - .

Poeksperymentuję jeszcze z powietrzem. Dziwie się tylko, że masę jest opinii i wymiany doświadczeń dla pieców firmy Sas na ecogroszek a Sas na pellet dosłownie nic. Dlatego założyłem wątek licząc, że ktoś ma podobny kociołek i podzieli się doswiadczeniem w jego użytkowaniu. 

Dzięki serdeczne  Sambor za zainteresowanie. Postaram się na bierząco wrzucącmoje spostrzeżenia może komuś się przydadzą. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zestaw z palnikiem na pellet to nowość + pellet nie jest w kraju na razie popularnym paliwem - więc mało o tym opinii.

Jak pellet spalasz tak jak napisałeś, to paliwo ok.

Z samym powietrzem to nic nie wymyślisz.

Może warto zmniejszyć moc palnika - zmniejszenie podawania,  nie wiem czy jest taka opcja?

Na pewno warto ograniczyć ucieczkę ciepła z budynku - ale to ty już wiesz jak można to wykonać.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest możliwość zmiany podawania i postoju. Teraz mam 5 s podawania i 7 s postój dla mocy ok 28 kw spróbuję zmienić na 4 wtedy powinien mieć mniejszą moc i napiszę co to dało.

Ucieczka ciepła z domu , tak masz rację wcześniej o tym myślałem ale jakoś nie mogłem się za to zabrać. W niedziele zrobię prowizorke i zaślepie wyjście na strych zobacze jakie będą efekty. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To może i ja sie podepnę pod temat kotłów na Pellet firmy SAS.

Używamy kotła SAS Slim z palnikiem Multi Flame o mocy 14kW. Kocioł wyposażony jest w sterownik TECH ST-450 zPID. Teraz w SASie przechodzą na sterowniki firmy Recalart, i może dobrze, bo z Techem to jest pomyłka jakaś (może założę osobny wątek o tym kotle i tym sterowniku).

 

Może kilka liczb o domku:

- powierzchnia użytkowa 115 m2

- powierchnia całkowita 160m2

- powierzchnia ogrzewana 130m2

- kubatura ogrzewana 340m3

- wentylacja grawitacyjna,

- izolacja podłogi styropian 17cm,

- izolacja poddasza wełna 20cm,

- grzejemy głównie kalafiory + podłogówkę ok. 40m2 (tam gdzie kafle) oraz bojler 250l.

 

W zeszłym sezonie paliliśmy Olimpem, w tym palimy jakimś włoskim wynalazkiem, ale zgodnym z DIN i w zasadzie pali się tak samo i tyle samo.

 

Spalanie wychodzi na poziomie 18-20kg na dobę przy dziennych temperaturach -5...0oC oraz 25-28kg przy -10...-5oC. Jak dłużej i mocniej przyciśnie mróz to powyżej 30kg na dobę. Temperatura w domu to cały czas 22-23oC.

 

Pytanie, czy to dużo? Nie wiem. Przeglądam fora i albo widzę u ludzi spalanie 2x mniejsze od swojego albo 2x większe. Nie mam kompletnie poziomu odniesienia i nie potrafię tego ocenić. W zeszłym sezonie, tj. od listopada do końca kwietnia spalilśmy w sumie 2.800kg pelletu, w lecie grzaliśmy wodę prądem, bo musieliśmy częściowo rozbebeszyć kotłownię.

 

Acha, sterownik pracuje w trybie regulacji PID, czyli nie za wiele można zmienić (poza korekcją charakterystyki dmuchawy i podajnika).

 

Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nie tylko ja mam problem z poziomem odniesienia co do ilości zużycia.

Gdyby na sezon poszło mi 5.5 - 6 ton to byłoby super ale coś czuję, że nie mam na to szans.

Dlatego założyłem ten wątek, sądziłem że ktoś ma taki piec ze sterownikiem firmy Recalart i wymienie się doświadczeniami. :( 

Widocznie Sas sprzedał tylko parę sztuk na kraj lub wszyscy mają super niskie spalanie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Również podpinam się do tematu kotłów firmy Sas na pellet

 

 Posiadam zamontowany kocioł o mocy 36kW z PALNIKIEM  SAS MULTI FLAME.

Spalanie jest nieziemskie a w domu dalej zimno. Z uwagi na fakt, że kocioł pracuje od kilku dni nie jestem w stanie operować dokładnymi liczbami, co do spalania oraz osiągniętymi parametrami. Pytanie ma do założyciela tematu czy w jego przypadku doszło do jakiejś stabilizacji z tytułu: wygrzania domu”, czy też spalanie jest nadal tak wysokie?

 

 

 

pozdrawiam gorąco :ph34r:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mój dom nie potrzebował "wygrzania". Wcześniej był zamontowany piec firmy HEF na ecogroszek ale po 12 latach użytkowania przegnił i chciałem sobie polepszyć.

I tak sobie polepszyłem , że wiekszość czasu przebywam teraz w kotłowni z kartką i długopisem próbując tak ustawić parametry, żeby po wyłączeniu PID-a pożerał jak najmniej.

Napisz na jakim sterowniku pracuje Twój kociołek . Czy masz zawór 4d i siłownik itd.

Jakie masz zużycie i jaką temp. masz ustawioną w domu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Również podpinam się do tematu kotłów firmy Sas na pellet

 

 Posiadam zamontowany kocioł o mocy 36kW z PALNIKIEM  SAS MULTI FLAME.

Spalanie jest nieziemskie a w domu dalej zimno. Z uwagi na fakt, że kocioł pracuje od kilku dni nie jestem w stanie operować dokładnymi liczbami, co do spalania oraz osiągniętymi parametrami. Pytanie ma do założyciela tematu czy w jego przypadku doszło do jakiejś stabilizacji z tytułu: wygrzania domu”, czy też spalanie jest nadal tak wysokie?

 

 

 

pozdrawiam gorąco :ph34r:

Napisz coś o sterowniku i innych parametrach może coś Ci podpowiem.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam sterownik ST-450zPID . Kocioł na razie pracuje na algorytmie regulacji PID . Zawór 4D mam założony tylko nie miałem jeszcze czasu go podpiąć i ustawić. Na próbę kupiłem pellet z Barlinka  i mam jeszcze dostać Olimp ponoć "najlepszy" w reklamach. Jeżeli nie stanowi to problemu proszę o tel do Pana na e-maila [email protected]. Telefonicznie na pewno można wymienić się większą ilością doświadczenie z tym wynalazkiem. Pozdrawiam Grzegorz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jest możliwość zmiany podawania i postoju. Teraz mam 5 s podawania i 7 s postój dla mocy ok 28 kw spróbuję zmienić na 4 wtedy powinien mieć mniejszą moc i napiszę co to dało.

Ucieczka ciepła z domu , tak masz rację wcześniej o tym myślałem ale jakoś nie mogłem się za to zabrać. W niedziele zrobię prowizorke i zaślepie wyjście na strych zobacze jakie będą efekty. Pozdrawiam.

Witam

 

Robert mam pytanie jak w sterowniku Recalart ustawić zmianę podawania i postoju? z tego co wiem parametry te zmienia się procentowo no chyba że mi coś umknęło :)

Ja użytkuje piec Sas Slim z palnikiem Multiflame i sterownikiem firmy Recalart od grudnia 2014 wiec w sumie nie długo a już zużyłem 2 tony peletu (średnio wychodź ok 30 kilo dziennie) nie wiem czy to dużo czy nie ale w głowie mam przeświadczenie że można mniej (około 20 kilo dziennie było by super).

Problem w moim piecu jest taki że nie chce się wyłączać (jestem w kontakcie z Sasem i Recaltem ale mam czasami wrażenie że jestem pozostawiony sam na polu bitwy a nie oto tu przecież chodzi) tzn, ma problem aby osiągnąć zadaną temperaturę 50 stopni  i przejść w stan podtrzymania dlatego żyje nadzieja ze uda sie zmniejszyć spalanie :) piec stale jest w stanie palenia a co za tym idzie pożera niepotrzebnie pelet. 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

wrażenia masz zbliżone do moich. Ale od początku ja walczę z ustawieniami od września 2014. Firma SAS wypuścila na rynek piece ze sterownikami Recalart , które nie były przetesowane i sprawdzone ale to temat na inny wątek .

Co do parametrów to nic Ci nie umknęło. Żeby to zrobić musisz na początku zmienić trochę parametrów:

1. zmiana paliwa z pelletu na inne ( po zapisie danych sterownik wyłączy się i załączy od nowa)

2. nastepuje zmiana ustawień z % na sek. i tak mamy możliwość ustawienia ręcznie czasu podawania , czasu postoju, moc wentylatora 0-100 % czas postoju rusztu itd. tak samo ustawiamy podtrzymanie. Walczę z tymi parametrami od 1 dnia zakupu. Z 8 wgranych programów wybrałem 1 i cały czas go modyfikuję. 

Różnica między załączonym PID-em amoimi ręcznymi ustawieniami wynosi ok 700 kg na m-c. Jak będę miał trochę wolnego załącze zdjecia i dokładny opis.

Napisz jakiej masz mocy kociołek i jaka konfigurację. 

Mój e-mail [email protected] gdybyś chciał zostawić nr tel - łatwiej wymienic doświadczenia.

Może uda mi się pomóc zmniejszyć Twoje zużycie pelletu

 

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam wszystkich mam podobny problem ale ja zaczynam dopieri przygodę z pelletem i mam problem z ilością spalanego paliwa - czy udało się wam ogarnąć tą kwestie - z jakim wynikiem? Jakie macie ustawienia kotła?

 

Mój kociołek to SAS SLIM 23 kw z palnikiem MULTI FLAME i sterownikiem MultiFun

 

Pozdrawiam

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam 

Podpinam się pod temat ponieważ też zaczynam z pelletem. 

Kocioł taki sam jak w przypadku kolegi Grześka  SAS SLIM 23Kw z palnikiem Mltiflame i sterownikiem MultiFUN + czujnik zewnętrzny i wewnętrzny 

Powierzchnia do ogrzania 175 m2 dom z lat 90 docieplony. 

Temp. zadana 22 C kocioł działa dopiero 3 tygodnie, spalanie w tym czasie w okolicach 30kg /24h 

 

Piszcie coś bo jest nas myślę bardzo mało albo są tacy którzy mają ogarnięte spalanie na niskim poziomie ale się nie chwalą. ;-) 

 

Pozdrawiam 

Krzysiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam jestem nowym użytkownikiem kotła sas 14kw z palnikiem multi flame na pellet oraz sterownikiem recalart multi fun control system, powieżchnia do ogrzania to domek ok 130m bardzo proszę jeżeli ktoś posiada taki piec o porade Jakie macie ustawienia w trybie rozpalania,palenia i podtrzymywania z gory dziekuje za porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witaj.

 

Napisz coś więcej. Podłogówka , grzejniki, cwu itd - ogólnie co masz . Jakie zawory, mieszacze...

Na jakich ustawieniech pracujesz , czy jest palenie - podtrzymanie czy wygaszanie itd, itp 

 

Pozdrawiam

Robik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.