Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Aha no ja ciagle pale tym samym jest ok tylko dzis wygasilo bo grzalem tylko wode od dwuch dni i zastanawia mnie dla czego piec krotko pracuje mi w podtrzymaniu co by mu zmienic

Jaką masz moc wentylatora - ja ustawiam 28-30%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czyli nie masz podpiętego modułu bufora jak rozumiem. A bufor ustawiony jest jako CWU.

Mam podpięty moduł bufora ale zastanawia mnie jaką temp trzymać na kotle aktualnie 65 stopni a także moduł posiada 2 czujniki górny (odpowiedzialny za załączanie pieca jeśli spadnie poniżej zadanej) i dolny (który jest odpowiedzialny do ilu ma wtedy nagrzać temp. Ale kompletnie nie wiem na ile ustawić aby  to chodzić ekonomicznie.

Górny czujnik umieszczony w buforze na wysokości 1/2 zbiornika a dolny w 3/4 wysokości zbiornika.

Bufor nie jest ustawiony jako CWU (zbiornik na CWU to osobny zbiornik).

Trzeba jeszcze wyważyć to całe aby nie ciągnąc bufora do wysokiej temperatury bo będzie praktycznie kocioł się nie wyłączał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RobikF w podtrztmaniu mam ustawione 35% nadmuchu i znowu wygasilo, chyba zmienie postoj z 5m na 4m

U mnie od ponad 2 miesięcy podtrzymanie 7/5 wentylator 25 a ostatnio zgasł zwiększyłem mu 8/6 wentylator 28 i zobaczymy.

Prawdopodobnie piec jest bardzo czuły na zanieczyszczenia i jeżeli nie wyczyszczony jest palnik (dolna klapa 1-2 razy w miesiącu ) to gaśnie.

Mam pytanie czemu jeżeli zgaśnie to sam się nie rozpala tylko daje komunikat brak paliwa lub nieprawidłowe parametry podtrzymania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam ustawione, i jak zgaśnie to już się nie rozpali. Pozostaje tylko uruchomienie rozpalania. 

Miałem tak 4 razy od początku sezonu.Najgorsze to jak  się wyjedzie lub temp na zewnątrz -20* -to trochę denerwuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś korzysta z "palenie-wygaszanie-eco"? Nie mogę zrozumieć dlaczego po dogrzaniu pomieszczeń sterownik od razu nie wygasza kotła tylko wchodzi w podtrzymanie na czas określony w parametrze "Czas opóźnienia wejścia w tryb wygaszania". Przeżyłbym to gdyby nie to, że podtrzymanie w sytuacji wyłączonych pomp podnosi temp. kotła w kosmos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ustawiałem 10  max 15 min opóźnienie bo inaczej rosła temp.

Nawet do krytycznej dobrze, że byłem w domu doszło do 97* i  o dziwo nie otworzyło zaworu 4D aby schłodzić piec. Ręcznie otworzyłem zawór i przewaliło.

Aktualnie palę palenie podtrzymanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej wersji oprogramowania to wystąpiło? Włączył się alarm? Czy włączyło się wygaszanie (powinno to nastąpić po przekroczeniu temp. max która standardowo wynosi 85*C)? W momencie kiedy było te 97*C i zamknięty 4D to pompy były włączone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie pamiętam dokładnie ale soft najnowszy z 2017 roku

błąd 3 temperatura krytyczna kotła Alarm zatrzymanie bez wygaszenia (Alarm powinien być akustyczny dodatkowo a nie tylko optyczny)

Pompa chodziła ale zawór 4D był zamknięty 

Dodam tylko, że u mnie pompa pracuje ciągle i przy zadziałaniu termostatu pokojowego mam redukcję temperatury -30% + temperatura minimalna za zaworem 35*

Jedno co pamiętam to po schłodzeniu piec sam się rozpalił ponownie.

Było to cholernie niebezpiecznie mało brakowało a zawór bezpieczeństwa mógł zadziałać.

Do dziś nie wiem czemu nie otworzył się zawór aby schłodzić piec.

Może mam coś wyłączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam na imię Robert - niektórzy z Was już mnie znają z telefonicznych pogawędek; od roku użytkuję Sas-a Bio Slim 14kW ze sterownikiem Recalarta.

Mam najnowszy soft od Robika (ten pokazujący temp. podajnika i obroty wentylatora).

Przebrnąłem przez wątek od początku do końca, poznałem swój sterownik i wiem jak działa ale nie wszystko jeszcze w nim znalazłem i tu moje pytanie:

1. Czy daje się w nim ustawiać godziny włączania/wyłączania się pieca w/g własnych upodobań, tzn. chciałbym by np. piec uruchamiał się ok 5 rano i chodził do 8 po czym wygasał i dalej włączał się ok 16 i wyłączał ok 21 - tylko mi nie mówcie, że nie posiada takiej funkcji ??

2. Co zrobić by piec osiągając zadaną temperaturę w pomieszczeniu X po prostu się wygasił, a jak ta spadnie i powiedzmy 2pkt ponownie się załączył pilnując jej na zadanym wcześniej poziomie ??

Póki co nie zamontowałem czujnika pomieszczenia wewnątrz i domyślam się, że to on właśnie będzie odpowiedzialny za to zadanie. 

3. Jaka zasada działania pieca obowiązuje przy palenie/wygaszanie lub palenie/wygaszanieECO ??

 

Palę w 2 wariantach, PID Standard lub bez PID (paliwo: inne); zdjęcia kotłowni w załączeniu :) 

 

Najchętniej pogadam z kimś telefonicznie, będę jeszcze męczył Robika i Marvola - wybaczcie :)

Mój nr 691767618 email: [email protected]

Robert

 

 

post-76336-0-24626200-1522690268_thumb.jpg

post-76336-0-48414200-1522690281_thumb.jpg

post-76336-0-20081300-1522690294_thumb.jpg

post-76336-0-10430800-1522690310_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie czy działa wam e-multifun ? U mnie znowu od tygodnia nie chodzi. Zastanawiam sie czy wysiadło całkiem czy tylko u mnie. Opłacone mam do października. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie od paru tygodni są problemy, najpierw nie było nic a teraz nie pokazuje raportu spalania i godzina jest jeszcze nie przesunięta do przodu, napisałem zgłoszenie ale nic sobie z tego nie robią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eMultifun działa, ale bez statystyk spalania i raportowania o alarmach. RadzioRadman - jak masz złą godzinę, to akurat tu nie jest winien Recalart tylko ustawienia sterownika  - jesli masz ustawioną synchronizację czasu z e-multifun to prawdopodobnie masz wyłączoną opcję uwzględniania czasu letniego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam na imię Robert - niektórzy z Was już mnie znają z telefonicznych pogawędek; od roku użytkuję Sas-a Bio Slim 14kW ze sterownikiem Recalarta.

Mam najnowszy soft od Robika (ten pokazujący temp. podajnika i obroty wentylatora).

Przebrnąłem przez wątek od początku do końca, poznałem swój sterownik i wiem jak działa ale nie wszystko jeszcze w nim znalazłem i tu moje pytanie:

1. Czy daje się w nim ustawiać godziny włączania/wyłączania się pieca w/g własnych upodobań, tzn. chciałbym by np. piec uruchamiał się ok 5 rano i chodził do 8 po czym wygasał i dalej włączał się ok 16 i wyłączał ok 21 - tylko mi nie mówcie, że nie posiada takiej funkcji ??

2. Co zrobić by piec osiągając zadaną temperaturę w pomieszczeniu X po prostu się wygasił, a jak ta spadnie i powiedzmy 2pkt ponownie się załączył pilnując jej na zadanym wcześniej poziomie ??

Póki co nie zamontowałem czujnika pomieszczenia wewnątrz i domyślam się, że to on właśnie będzie odpowiedzialny za to zadanie. 

3. Jaka zasada działania pieca obowiązuje przy palenie/wygaszanie lub palenie/wygaszanieECO ??

 

Palę w 2 wariantach, PID Standard lub bez PID (paliwo: inne); zdjęcia kotłowni w załączeniu :)

 

Najchętniej pogadam z kimś telefonicznie, będę jeszcze męczył Robika i Marvola - wybaczcie :)

Mój nr 691767618 email: [email protected]

Robert

 

1. Czy daje się w nim ustawiać godziny włączania/wyłączania się pieca w/g własnych upodobań, tzn. chciałbym by np. piec uruchamiał się ok 5 rano i chodził do 8 po czym wygasał i dalej włączał się ok 16 i wyłączał ok 21 - tylko mi nie mówcie, że nie posiada takiej funkcji ??

Nie da się - tzn. nie ma bezpośrednio takiej funkcji, ale to o czym piszesz można zrealizować ustawiając odpowiednio obniżanie zadanej temp. pomieszczeń wg programu tygodniowego wraz z ustawionym trybem palenie/wygaszanieECO oraz pracą pomp ustawioną na "blokada 100%" czy jakoś tak  - nie pamiętam dokładnie (w opcjach serwisowych jest konfiguracja pracy pomp dla poszczególnych obiegów, trzeba szukać tam gdzie są opcje dla ustawień pompy w stylu praca ciągła, modulacja, blokada).

Czyli działałoby to tak, że w Programie tygodniowym ustawiasz "Program 4" i odpowiednio go konfigurujesz włączając ogrzewanie w godzinach w których chcesz aby kocioł grzał, a włączone obniżanie ma być w godzinach w których kocioł ma się wyłączyć. Dla obiegów CO ustawiasz odpowiednio dużą wartość obniżenia temp. zadanej pomieszczeń np. o 5*C i ustawiasz tryb palenie/wygaszanieECO i parametr "Czas opóźnienia wejścia w tryb wygaszania" ustaw na 5 min

 

2. Co zrobić by piec osiągając zadaną temperaturę w pomieszczeniu X po prostu się wygasił, a jak ta spadnie i powiedzmy 2pkt ponownie się załączył pilnując jej na zadanym wcześniej poziomie ??

Póki co nie zamontowałem czujnika pomieszczenia wewnątrz i domyślam się, że to on właśnie będzie odpowiedzialny za to zadanie.

Patrz odpowiedź na pytanie nr 1, musisz tylko ustawić wartość obniżenia temp. zadanej pomieszczeń na 2*C i oczywiście czujnik temp. pomieszczeń MUSISZ mieć podłączony i skonfigurowane obiegi do pracy z nim (patrz INSTRUKCJA).

 

3. Jaka zasada działania pieca obowiązuje przy palenie/wygaszanie lub palenie/wygaszanieECO ??

palenie/wygaszanie -  piec utrzymuje zadaną temp. kotła w uwzględnieniem histerezy, po osiągnięciu zadanej temp. wygasza się, po spadku temp. zadanej kotła poniżej określonej rozpala się

palenie/wygaszanieECO - piec utrzymuje zadaną temp. kotła względem zadanej temp. pomieszczeń - po dogrzaniu pomieszczeń wygasi się po czasie określonym w parametrze "Czas opóźnienia wejścia w tryb wygaszania". UWAGA, jak pisałem w AD1. kocioł wygasi się ale pod warunkiem że pompy będą się wyłączały po osiągnięcu zadanej temp. (to ustawiasz w opcjach serwisowych)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rymol/Krzychu dzięki WIELKIE za kilka wskazówek; na tę chwilę muszę zamontować czujnik pokojowy + palenie/wygaszanie ECO (rozumiem, że tez z zestawu z piecem ogarnie co trzeba ??? kabel dwu żyłowy mam przygotowany na tę okoliczność.

Coś mi się tam już rozjaśniło, teraz pomęczę ten harmonogram :)

Rymol prośba na priv o nr kontaktowy do Ciebie - zadzwoniłbym w wolnej chwili stojąc przy kotle, bo to zawsze łatwiej.

Recalart daje dupy na całej linii, tylko dzięki Wam użytkownikom można to jakoś popchnąć do przodu, tak czy siak z pieca jestem zadowolony....kolega był ostatnio na szkoleniu w SAS z najnowszego sterownika Tech-a, podobno przekombinowany na maxa, a oni sami jako instalatorzy nie ogarniają kuwety - to przez jakieś kolejne nowe normy UE !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

palenie/wygaszanie -  piec utrzymuje zadaną temp. kotła w uwzględnieniem histerezy, po osiągnięciu zadanej temp. wygasza się, po spadku temp. zadanej kotła poniżej określonej rozpala się

palenie/wygaszanieECO - piec utrzymuje zadaną temp. kotła względem zadanej temp. pomieszczeń - po dogrzaniu pomieszczeń wygasi się po czasie określonym w parametrze "Czas opóźnienia wejścia w tryb wygaszania". UWAGA, jak pisałem w AD1. kocioł wygasi się ale pod warunkiem że pompy będą się wyłączały po osiągnięcu zadanej temp. (to ustawiasz w opcjach serwisowych)

 

Rymol jakie ty masz oprogramowanie, że przy palenie wygaszanie ECO piec wygasza się po zadanym czasie dopiero jak pomieszczenie jest dogrzane.

U mnie jak przejdzie w podtrzymanie to liczy czas ustawiony do wygaszania (jedyne co robię to podnoszę charakterystykę pogodową ale to połowiczne rozwiązanie problemu) i czy pomieszczenie jest dogrzane czy nie wygasza się (tak jak przy palenie wygaszanie). Poruszałem kiedyś ten problem na forum ale nie miałem jednoznacznej odpowiedzi to co piszesz ma sens szczególnie przy takich temperaturach jakie obecnie mamy.

Mój soft 25.07.2017

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trybie palenie-wygaszanie-ECO kocioł będzie dogrzewał pomieszczenia pracując jako palenie-wygaszanie (z włączonymi pompami), z tym, że wygaszanie nastepuję po czasie określonym w parametrze "Czas opóźnienia wejścia w tryb wygaszania". Jak pomieszczenia osiągną zadaną temp + 1/2 wartości określonej w parametrze "Histereza czujnika pomieszczenia" sterownik ustawi zadaną temp. kotła i obiegów na 0 i nie rozpali się ponownie jak już minie czas określony w "Czas opóźnienia wejścia w tryb wygaszania". W mojej opinii kocioł powinien wygasić się natychmiast po dogrzaniu pomieszczeń, a nie czekać z wygaszeniem aż minie czas "Czas opóźnienia wejścia w tryb wygaszania" zwłaszcza, że to oczekiwanie następuję w obliczu wyłączonych pomp!

 

Krzymol. może u ciebie problemem jest Histereza czujnika pomieszczenia kórej nie uwzględniłeś i dlatego nie rozumiesz dlaczego kocioł się nie wygasił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien ale pewnie muszą być 2 obiegi czujnik temperatury oraz termostat. Ja mam tylko 1 obieg i termostat i nie da się tego ustawić.

Uważam, że w programie jest błąd czas opóźnienia powinien być liczony od momentu dogrzania pomieszczenia lub zadziałania termostatu.

A tak to mamy to co mamy. Przy temperaturach dodatnich i niskiej charakterystyce piec nie ma gdzie oddać ciepła wejdzie w podtrzymanie a następnie po czasie opóźnienia wygaszania w wygaszanie.

Jest tylko 2 wyjścia podnieść charakterystykę grzania lub max wydłużyć czas opóźnienia przejścia w tryb wygaszania (ale to zwiększa zużycie opału). W serwisie SAS proponują wyłączyć czujnik zewnętrzny i ustawić temp na grzejniki 55* (jak się ma do tego czujnik zewnętrzny i PID) - praktycznie to to sama co podniesienie charakterystyki.

Dzięki za odpowiedź ja podnoszę charakterystykę z 5 na 6 i temp ogrzewania do 26 i jest ok ale to kombinowanie (przy takich ustawieniach zawór przy ok +10-12* na grzejniki puszcza ok 52* i pomieszczenie zostaje dogrzane bez podtrzymania - podtrzymanie 15min).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie pobiewaz dotychczas palilem w trybie palenie podtrzymanie ale z racji tego ze zrobilo sie juz sporo na plusie na zewnatrz przelaczylem na tryb palenie wygaszanie eco. Piec mi sie wygasil i moje pytanie kiedy sie znowu rozpali i dla czego jak sie wygasil to temp. Zadana kotla to 00 stopni. Dorzucam zdjecie jak to wyglada

 

Zdjecie

post-78382-0-60976200-1523383180_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie pobiewaz dotychczas palilem w trybie palenie podtrzymanie ale z racji tego ze zrobilo sie juz sporo na plusie na zewnatrz przelaczylem na tryb palenie wygaszanie eco. Piec mi sie wygasil i moje pytanie kiedy sie znowu rozpali i dla czego jak sie wygasil to temp. Zadana kotla to 00 stopni. Dorzucam zdjecie jak to wyglada

 

Zdjecie

Jest to prawidłowe zachowanie sterownika. Ponowne rozpalenie jak spadnie temperatura pomieszczenia poniżej zadanej lub CUW.

No chyba, że masz ten sam problem o którym pisałem wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha. Zopala ponownie bez problemu dopiero jak spadnie tepm cwu. Wygasza tez bez zadnego problemu dojdzie do zadanej wchodzi w podtrzymanie i czas wejscia w tryb wygaszania zmiebilen z 20min na 15 i wygasza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym sezonie do tej pory wyszło mi 4t.

Aktualnie kocioł od tygodnia stoi wygaszony, CWU ogrzewane z pompy ciepła - jest tak ciepło, że nie ma sensu dla mnie grzać teraz pelletem ;)

210m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.