Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ja też mam dużą różnice pomiędzy zasilaniem i powrotem przez co kocioł mi spała około 30kg/doba...:/ przypuszcza że to przez brak pompy na powrocie, na instalacji mam termometry za 4d i jak w obieg mi idzie 45C To przed zawór wraca 40C czyli odbiór z grzejników niewielki, a do kotła wpada w tym czasie woda o temp 30-35C, zawór 4d otwarty na 1/3 czyli więcej cieplej wody z zasilania powinno iść na powrót, mieszać się z tą z powrotu z grzejników i do kotła wpadać coś koło 40 albo i więcej. Dobrze myślę?

 

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawór Hel-Wita Minimix MI 3x1/2" 

schemat_wym._instrukcja1_poziomo_1.jpg

z siłownikiem Wita Mat SM4.6

10.jpg

na moje oko, to dobrane jest nie za małe do średnic rur ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziadek mam dokładnie ten sam zestaw

 

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4d i powrót z zaworu do kotła powinien być taki jak wyjście z kotła.

czyli te 35mm powinny być 40mm ? lub na odwrót?

te 25mm są w rzeczywistości 30mm - domierzyłem :)

 

35-40mm to stal, 20-30mm to miedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz w DTR kotła jaką średnice ma wyjście z kotła. O takiej średnicy powinieneś mieć też zawór 4d i rure z powrotu zaworu do pieca z dołu.

 

Jeśli jest inaczej wtedy najłatwiej zamontować pompe na powrocie z tyłu pieca.

 

Tutaj schemat

 

2623567c0b13dca137eaabe0864f2e36.jpg

 

 

 

Wrzuć też schemat lub zdjęcia z opisem jak masz zrobione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, wybaczcie że się Wam tak wtracam w rozmowę, ale temat też mnie dotyczy;) marwol na Twoim schemacie piszą że 4d albo pilnuje powrotu albo zasilania, da się w naszych sterownikach ustawić żeby pilnował powrotu?

 

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozrysowałem schemat, jak to by u mnie wyglądało - wprowadziłem małą korektę w średnicę rur przy kotle. Zawór 4D jednak jest 1 1/4".  38mm to stalowe 20-30mm zmierzone metrówką bez weryfikacji z właściwymi średnicami - rury miedziane. Podłogówki i rury przy grzejnikach już nie opisywałem.

e08b81d8f95f0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, wybaczcie że się Wam tak wtracam w rozmowę, ale temat też mnie dotyczy;) marwol na Twoim schemacie piszą że 4d albo pilnuje powrotu albo zasilania, da się w naszych sterownikach ustawić żeby pilnował powrotu?

 

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

Wg moich obserwacji, sterownik nie zajmuje się pilnowaniem temp. powrotu poprzez zawór 4d. Priorytetem jest temp., zasilania obiegu. Parametr "minimalna temperatura powrotu" ma zastosowanie dla dodatkowej pompy kotłowej/przewałowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, wybaczcie że się Wam tak wtracam w rozmowę, ale temat też mnie dotyczy;) marwol na Twoim schemacie piszą że 4d albo pilnuje powrotu albo zasilania, da się w naszych sterownikach ustawić żeby pilnował powrotu?

 

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

Tak , funkcja ochrony powrotu. Jest taka opcja w sterowniku - minimalna temp powrotu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich :) 

 

Posiadam kocioł SAS slim bio (multifun) 14kW. Spalanie. Ogrzewam nim ocieplony domek (ściany styropian 15cm dach wełna 25cm) o pow.160m2 (1grzejnik w garażu(ok25m2, 1grzejnik pokuj 10m2, podłogówka 125m2) posiadam do tego: zawór 3-drogowy (z elektrycznym silownikiem, dwa rozdzielacze do podłogówki z pompkami góra i dół podłogówka, pompa: -główna,  -cwu, cyrkulacyjna, pompka do rozdzielacza z kaloryferami, w każdym pokoju czujnik do sterowania temp. TECH-a.

Mój obecny problem to 1) gwałtowny spadek temp.kotła i powrotu po uruchomieniu się kotła z trybu podtrzymania :/ piecyk chodzi w trybie PID standart. 2) Może też coś doradzicie z ustawieniam, żeby piecyk mniej spalał pelletu (obecnie 20-30kg przy temp -1 / +1) :/

  Ewentualnie skierujcie mnie do postu, który poruszał ten temat.

Co do spadku temp. po uruchmieniu się kotła to czytałem posty wcześniejsze i bawiłem się z ustawieniami zaw. 3D ale bez wiekszych sukcesów :(

Liczę na pomoc i wyrozumiałość. niżej dołączam zdj.

Nie chciałem zakładać nowego tematu, ponieważ widzę tutaj wątk, które mnie interesują no i temat się rozwija :)

post-76378-0-38273600-1513851432_thumb.jpg

post-76378-0-28730500-1513851484_thumb.jpg

post-76378-0-22579500-1513851519_thumb.jpg

post-76378-0-75914600-1513855055_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg moich obserwacji, sterownik nie zajmuje się pilnowaniem temp. powrotu poprzez zawór 4d. Priorytetem jest temp., zasilania obiegu. Parametr "minimalna temperatura powrotu" ma zastosowanie dla dodatkowej pompy kotłowej/przewałowej.

Oj chyba nie do końca.

 

Ster raczej pilnuje temp powrotu nawet bez pompy kotłowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , funkcja ochrony powrotu. Jest taka opcja w sterowniku - minimalna temp powrotu

Ja też nie zauważyłem żeby powrót był pilnowany, mam ustawione 40 a jak spadnie poniżej to zawór ani drugie, więc bez przeszkód leci sobie nawet do 30

 

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zawór się przymyka i powrót się podnosi. Tym samym zasilanie lekko spada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie nie reaguje... :/ tylko widać że pilnuje zasilania żeby była zadana

 

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie nie reaguje... :/ tylko widać że pilnuje zasilania żeby była zadana

 

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

Dziwne, u mnie też raczej pilnuje

Oczywiście jeżeli otworzy się w 100% to zanim się zamknie (korekta 10% reakcja 3%) to temperatura potrafi spaść niżej ale nie zacznie się otwierać ponownie niem temp. powrotu nie zostanie osiągnięta.

Testowałam różne opcje i ustawione aktualnie ochrona powrotu 47* a zasilania temp. minimalna 60* (przy tej temp również włącza się pompa aby nie goniła bez potrzeby prawdopodobnie jest to również odczuwalne na powrocie bo spadek poniżej 60* pompa się wyłączy i dopóki nie zamknie się zawór 4D nie obniża drastycznie powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiając z różnymi ludźmi, instalatorami, hydraulikami, forumowiczami :)

Taka temperatura powrotu nie jest zła. Oczywiście byłoby lepiej jakby była mniejsza różnica między zadaną a powrotem, ale... taka też jest OK. Wynika to po prostu z większego zapotrzebowania na ciepło przez co powrót jest chłodniejszy. Nawet projektując instalację CO przyjmuje się parametr 70/50 (zasilanie/powrót) przy doborze grzejników.

Także.... trzeba z tym żyć :)

Peace!

 

EDIT: Problem byłby gdyby to powrót miał 20st ;P a nie o 20st niższy od zadanej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie . Mam problem z ustawienie kotla troche duzo pali ok 40 kg na dobe a temperatura na zewnatrz 5-10 stopni. Piec sas bio solid 19 kw Bojler 140 l 6 grzejników 60 m2 podłogówki zawór 4d SIŁOWNIK WOMIX ZAWORU MIESZAJĄCEGO MP10 wlączonom mam funkcje pogodówki czujnik zew i wew zamontowany dom powierzchnia 135 silikat 15cm styropian onka trzyszybowe Obecnie pracuje na takich parametrach ROZPALANIE:

czas przedm.komory-15sek 

czas wst. zasypu-30sek 51

moc wnetylatora-40% 50

max czas pracy grzałki-3min

temp. wyłączania grzałki -17 st C 15

czas zapłonu-130sek

czas pracy podajnika - 2sek 3

czas postoju podajnika-50sek 30

czas pełnego rozpalenia-7min 5

temp. zakończenia-10 st C


PALENIE:

moc minimalna

czas podawania-2sek

czas postoju podajnika-12sek

czas postoju rusztu-3min

czyszczenie rusztu-1

moc wentylatora-40%


moc maksymalna - domyślnie ustawiona u mnie

czas podawania-3sek 4

czas postoju podajnika-12sek 10

czas postoju rusztu-4min 3

czyszczenie rusztu-1

moc wentylatora-54%


PODTRZYMANIE:

czas pracy podajnika-8sek

czas postoju podajnika-6min

czas postoju rusztu-15min

czyszczenie rusztu-1

moc wentylatora 35% zakres25-35 sam sprawdź

opóźnienie wył nadmuchu-10sek

opóźnienie zał podajnika-10sek


wybór paliwa-inne

PID-PID standard

rodzaj pracy- palenie podtrzymanie


czas operacyjny wejścia w tryb wygaszania-20min 29 

ograniczenie temp. spalin-240 st C

zasobnik pelletu- harmonogram 8:00-24:00


obieg CO1

-zadane- 53 st C pogodówka ustala temp

-obniżenie temp. ogrzewania - 10 % działa tylko przy wł.harmonogramie

-program tygodniowy nr 3 ja nie korzystam

-obieg włączony


obieg CO2

-zadane -30 st C

-obniżenie temp. ogrzewania - 40% j/w 

-program tygodniowy nr 3

-obieg wyłączony ?


CWU

-zadane 40 st C 46

-histereza 4 st C

-program tygodniowy nr 3

-legionella-nieaktywne

priorytet CWU- nieaktywne

-obieg włączony


SERWIS:

kocioł:

temp. minimalna-50 st C

temp. maksymalna-85 st C

temp. krytyczna kotła-90 st C

temp. powrotu -40 st C

dodatkowa temp. kotła -10st C

czas ruchu rusztu-20 sek

moc kotła - 17kw jest 19kw

wydajność podajnika-0,70 kg 0,33

typ sterowania-ręczny

typ ogrzewania-grzejniki

temp. włączenia pompy -42 st C

priorytet-normalny


CO2

typ ogrzewania - podłogowe

typ sterowania - ręczny

temp. włączenia pompy - 42 st C

priorytet - normalny


CWU

temp. włączenia pompy 40 st C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem przede wszystkim zmień w ustawieniach serwisowych moc kotła na taką jaką masz 19kw a nie 17

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Troche jestm zielony w tym temacie i w moim przypadku to jest testowanie na tym co na forum znajde Raczej nie potrzebuje 53 stopni na grzejniki Krzywą grzewcza zrobie na 2 wczesniej było na 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógł bys napisac mi jakie parametry były  dobre zeby obnizyc spalanie. Zauwazyłme ze siłownik na zaworze 4D całkowicie zamyka zawór w przypadku otwarcia zaworu temp szybko spada.Rozumiem ze jest to spowodowane powrotem zimnej wody z grzejników tak czy nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam poratujcie mnie podpowiedzią jak skorygować/skalibrować czujnik wewnętrzny? Obecnie jak mam zadaną temperaturę 20 stopni to osiąga 20,5 - a jak w kalibracji dam plus jeden to osiąga 19,5. Czy w korekcie czujnika mogę zniwelować te pół stopnia różnicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalibracja czujnika służy tylko do ustawienia faktycznej temp. w pomieszczeniu. Postaw drugi termometr przy czujniku w pomieszczeniu i odczytaj wartość. Jeżeli występuje różnica (sprawdź tryb ręczny - test czujników) przeprowadzasz kalibrację. I do tego tylko służy ten parametr. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.