Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Podłogówkę mam w kuchni, wiatrołapie, w dwóch łazienkach oraz pod oknami balkonowymi ~40m2, reszta to grzejniki - w sumie zgodnie z opisem pod awatarem :)

Barlinkiem paliłem gdzieś do 8 grudnia (została mi tona z poprzedniego sezonu), teraz palę pelletem od lokalnego dostawcy (720zł/t w sezonie). Idzie go ~2-3kg więcej, ale spalanie w ciągu doby jest tańsze :) i nawet kocioł mniej się brudzi ;) tyle, że on u mnie jest sprawdzony - znajomy mi polecał oraz sąsiedzi od niego palą :)

Więc jak pewne źródło to myślę, że nie ma co się zastanawiać. Jak niepewne źródło... to wziąć z pół tony i zobaczyć jak się pali :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie da się jakoś ustawieniami sprawić że Temp kotła będzie miarowo schodzić w dół, a tym samym temp powrotu będzie bardziej liniowo opadac no i myślę że dłużej wytrzyma w podtrzymaniu.

Dołączam mój wykres, zobaczycie o co mi chodzi, od około 80C do 70C szybko się wychladza, nie wiem dlaczego... :/ od 70 do 65 wychladza się dużo wolniej. 968effdbec3b0b9499da5b96b0074b22.jpg

 

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

Ustawieniami tu nic nie zmienisz, to wynika z praw fizyki. Jak ta temp. w okolicach 80*C się utrzymuje to tu wymiennik jeszcze oddaje ciepło, potem woda między górą a dołem kotła miesza się i stąd ten szybki spadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nic? :) to może ktoś mi lopatologicznie wytłumaczy jaka jest różnica w ustawieniu min temp kotła na 45C, a dodatkowej temp kotła na 18C,

A ustawieniem minimalnej temp kotła na 50C a dodatkowej na 13C???

W obu przypadkach temp zadana kotła to 63C, pewnie jest jakaś różnica w paleniu, ale jaka? :/

Robik może Ty coś podpowiesz :)

 

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

Nie ma różnicy między tymi ustawieniami. Parametr temp. dodatkowa jest uwzględniany w momencie kiedy jest uruchomiony siłownik na zaworze mieszającym. To zwiększenie temp. jest potrzebne aby mieszacz miał "zapas mocy" potrzebnej do wyregulowania temp. zadanej do wpuszczenia w obieg. Np. szukając właściwej temp. mieszacz może za bardzo się otworzyć i wychłodzić kocioł - ta dodatkowa temp. jest potrzebna aby uniknąć tej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu dla porównania wykreś od Marwola (mam nadzieje ze nie będziesz miał nic przeciwko że go przytoczę :) )

 

39d2d0cfbe959fae734fb78ea7497d40.jpg

u niego temp opada w miarę liniowo, więc ok, temp sie miesza i stopniowo się wychładza, to samo z powrotem, 

a u mnie nie ma takiego liniowego spadku temperatury tylko z 80 do 70 nagły a od 70 do 65 dużo wolniej, to samo z powrotem, pod koniec podtrzymania już się aż tak bardzo nie wychładza, a temp na grzejniki przecież idzie cały czas taka sama...:/ wg mnie na logike spadek powinien być liniowy, może u mnie to wina instalacji, tylko co przerobić... zastanawiam się nad dodatkową pompą na powrocie, da to coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt się nie odzywa a ciekawe pytanie -może tu chodzić o powrót ja aktualnie mam temp dodatkową 5* a wcześniej miałem 0 i nie widzę różnicy w pracy pieca poza wyższą temperaturą na kotle i oczywiście na powrocie. Jak miałem 10* to piec generował czasem alarm za wysoka temperatura (temp. zadana 60* ochrona powrotu 47*)

 

Zadam inne pytanie jak zmniejszyć temp. przy podtrzymaniu piec dochodzi mi do max temp. 85* z temp. ok 70* (czyli wzrost 15*)

podtrzymanie ustawione 8/6 zmieniłem 8/7 i to samo boję się, że jak zwiększę dalej postój np do 9 to zgaśnie. Wentylator na 35 zwiększyłem z 30  bo sporo sadzy.

 

Od tygodnia palę bez wygaszana a mimo to piec potrafi się wygasić prawdopodobnie przez wysoką temperaturę. 

A rozpala się po obniżeniu temperatury o kilka stopni- żeby choć poczekał do spadku poniżej temp. zadanej.

Jaki masz czas podawania w podtrzymaniu?

Jak zwiększyłeś moc wentylatora to wiedz, że zwiększyłeś również temperaturę generowaną przez palnik w podtrzymaniu i stąd ta większa skłonność do przegrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma różnicy między tymi ustawieniami. Parametr temp. dodatkowa jest uwzględniany w momencie kiedy jest uruchomiony siłownik na zaworze mieszającym. To zwiększenie temp. jest potrzebne aby mieszacz miał "zapas mocy" potrzebnej do wyregulowania temp. zadanej do wpuszczenia w obieg. Np. szukając właściwej temp. mieszacz może za bardzo się otworzyć i wychłodzić kocioł - ta dodatkowa temp. jest potrzebna aby uniknąć tej sytuacji.

Czyli lepiej mieć ustawioną dodatkową na 5C czy 20?? :)

 

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz czas podawania w podtrzymaniu?

Jak zwiększyłeś moc wentylatora to wiedz, że zwiększyłeś również temperaturę generowaną przez palnik w podtrzymaniu i stąd ta większa skłonność do przegrzewania.

Wentylator 35 podawanie 8 s przerwa 7 min zwiększona z 6 i nic nie pomogło czyli ponownie zjechać wentylator do 30 a jeżeli nie pomoże to do 25.

Dziś przychodzi mi RCK może to coś pomoże (zmniejszy się ciąg i może nie będzie tak rosła temp - aktualnie 2 godziny oczywiście na podtrzymaniu i piec z ok 70 * ma 85 i się wygasza )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu dla porównania wykreś od Marwola (mam nadzieje ze nie będziesz miał nic przeciwko że go przytoczę :) )

 

39d2d0cfbe959fae734fb78ea7497d40.jpg

u niego temp opada w miarę liniowo, więc ok, temp sie miesza i stopniowo się wychładza, to samo z powrotem, 

a u mnie nie ma takiego liniowego spadku temperatury tylko z 80 do 70 nagły a od 70 do 65 dużo wolniej, to samo z powrotem, pod koniec podtrzymania już się aż tak bardzo nie wychładza, a temp na grzejniki przecież idzie cały czas taka sama...:/ wg mnie na logike spadek powinien być liniowy, może u mnie to wina instalacji, tylko co przerobić... zastanawiam się nad dodatkową pompą na powrocie, da to coś?

Wydaje mi się, że ten szybki spadek wynika z dużej różnicy temperatur góra/dół na twoim kotle. Na górze masz 60, a na dole 40. Ta różnica powinna być mniejsza 5-10*C - na pewno będzie to zdrowsze dla kotła. Ja u siebie mam pompę na powrocie z zaworu 4D i u mnie krzywa temperatury na kotle opada łagodnie, co jest logiczne bo pompa zapewnia różnicę między zasilaniem a powrotem 2-5 *C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej mieć ustawioną dodatkową na 5C czy 20?? :)

 

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

Ważne jest aby suma temp. minimalnej kotła i temp. dodatkowej wynosiła nie mniej niż 60*C. Ja stosowałbym się do temp. minimalna 50-55*C, a temp. dodatkowa 10-15*C. Ja u siebie mam minimalną na 48 a dodatkową na 10 - tak mi polecił Robik ale trzeba uwzględnić że mam wysoką temp. powrotu zapewnioną przez pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź :) taka pompa na powrocie to ciągnie z powrotu z grzejników i z zasilania, w zależności od tego jak się ustawi 4d czy tak? Nie zaburza to pracy pompy co?

 

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E-multifun znowu nie działa.

U mnie działa

 

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak temp w podtrzymaniu rośnie tak wysoko to brak jest odbioru ciepła z instalacji.

No tak bo zawór 4D jest zamknięty a mieszkanie nagrzane więc nie oddaje ciepła

Piec pracuje palenie podtrzymanie

Wcześniej pracował palenie -wygaszanie ECO ale zasugerowano mi , że lepiej aby pracował ciągle zużywa z 5 kg dziennie więcej opału ale tak aktualnie pracuje.

Więc teraz zgłupiałem (dodam, że rozpaleń było ok 4-5 dziennie przy pracy z wygaszaniem)

Co sugerujesz zmienić ponownie na pracę z wygaszaniem czy tak zostawić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ponownie przestawię na pracę z wygaszaniem a jak będzie z -5 to przestawię z podtrzymaniem.

Stara instalacja tylko grzejniki więc duża bezwładność instalacji.

 

Zadana temp 60*

dodatkowa testuję 0-2*(aktualnie 2*)

max 85*

krytyczna 90*

ochrona powrotu 47* (ostatnio podniosłem z 45)

charakterystyka 06

palę na PID standard ( piec praktycznie cały czas chodzi na 25% mocy)

Przy PID turbo (wzrost mocy 5% spadek mocy 20%) piec był bardziej

elastyczny czyli przy paleniu spadek temp moc rosła wzrost temp moc malała-

a nie tak jak przy pid standard jedzie na 25%

 

MOC min 2/25 wentylato 30

Moc max 2/12 wentylator 40

podtrzymanie 8/7 wentylator 35 (zwiększyłem przerwę z 6 min do 7 i wentylator z 30 na 35 z powodu sporej ilości sadzy) a i tak przegrzewa się piec 

 

Moc AUTO (testowałem również przy mocy max-nie mam pojęcia jak

lepiej szybciej uzyskuje zadaną temp. ale to narmalne)

ograniczenie mocy dolne 25%, górne 95%

 

Generalnie to w nocy jak jest obniżona temp piec dochodzi do temp 85* na podtrzymaniu i potrafi się wygasić w dzień sporadycznie.

Testowałem również wyższą charakterystykę wówczas idzie wyższa temp w obieg ( również lipa bo zadana temp jest przekroczona nie o 0,2 tylko o 0,4* ) ale jest gorszy komfort bo przy blokadzie pompy 100% tak mam ustawione sterowanie obieg jest zamykany i przez długi czas grzejniki są chłodne.

Co proponujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam do kolegów dwa pytania. pierwsze dot. funkcji dot. blokada pompy o której pisze kolega powyżej, czy jest ona dostępna w sterowniku Recalarta?  drugie pytanie dotyczy ilości spalania peletu. tak sobie przeglądam wpisy kolegów którzy twierdzą że osiągają spalanie na poziomie dochodzącym do 0,66kg/h. domyślam się że wartości te podają na podstawie opcji statystyk znajdujących się w sterowniku. u mnie też sterownik pokazuje że spalanie wynosi 0,80kg/h tymczasem po wsypaniu worka 15 kg zostaje on spalony w ciągu 10 godzin. czy któryś z kolegów wyjaśni mi o co chodzi i ewentualnie co zrobić aby wskazania sterownika były bardziej zgodne ze stanem faktycznym?   pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.W Recalarcie jest jak najbardziej dostępna opcja blokady pompy w moemencie dogrzania pomieszczenia do temp. wymaganej.

2. Musisz w trybie ręcznym uruchomić podajnik na czas 1 min, wybrać i zważyć pellet który został w tym czasie podany (zrób kilka takich próbek i wyciągnij średnią) i tą wartość uzupełnić w opcji "serwis" w parametrze "wydajność podajnika". Nie muszę tłumaczyć żebyś wygasił i względnie wystudził kocioł zanim tego się podejmiesz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.W Recalarcie jest jak najbardziej dostępna opcja blokady pompy w moemencie dogrzania pomieszczenia do temp. wymaganej.

2. Musisz w trybie ręcznym uruchomić podajnik na czas 1 min, wybrać i zważyć pellet który został w tym czasie podany (zrób kilka takich próbek i wyciągnij średnią) i tą wartość uzupełnić w opcji "serwis" w parametrze "wydajność podajnika". Nie muszę tłumaczyć żebyś wygasił i względnie wystudził kocioł zanim tego się podejmiesz ;)

   dzięki, faktycznie ma to sens i  tak zrobię, z tego co pamiętam teraz mam chyba 0,30kg ustawione i pewnie stąd takie wyniki.   co do pierwszego pytania. w mojej instalacji mam zawór trzydrogowy na podłogówce CO2 na parterze i pompę na CO1 grzejniki na poddaszu, mógłby mi kolega podać swoje lub podpowiedzieć jakie ustawienia powinienem wprowadzić dla paliwa innego dla CO2 (chodzi mi o kalibrację, itd. , u mnie obecnie jest tak, że temperaturę ogrzewania mam ustawioną 22 stopnie, tymczasem w okienku na sterowniku wyświetlana jest temp. z czujnika wewnętrznego która wynosi 23 stopnie( czyli jest osiągnięta zadana) i mimo to pompa od CO2 cały czas pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Ostatnio jakoś mam niższą temperaturę powrotu :) do niedawna oscylowała w granicach 10-15st od zadanej, teraz mam 20-22st... czyli jak zadana na kotle 65 to powrót 45st... ochrona powrotu włączona. Co może być przyczyną i jak ewentualnie temu zaradzić? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   dzięki, faktycznie ma to sens i  tak zrobię, z tego co pamiętam teraz mam chyba 0,30kg ustawione i pewnie stąd takie wyniki.   co do pierwszego pytania. w mojej instalacji mam zawór trzydrogowy na podłogówce CO2 na parterze i pompę na CO1 grzejniki na poddaszu, mógłby mi kolega podać swoje lub podpowiedzieć jakie ustawienia powinienem wprowadzić dla paliwa innego dla CO2 (chodzi mi o kalibrację, itd. , u mnie obecnie jest tak, że temperaturę ogrzewania mam ustawioną 22 stopnie, tymczasem w okienku na sterowniku wyświetlana jest temp. z czujnika wewnętrznego która wynosi 23 stopnie( czyli jest osiągnięta zadana) i mimo to pompa od CO2 cały czas pracuje.

W opcji "serwis" są ustawienia dla CO1 i CO2, nie pamiętam dokładnie ale jest tam opcja "pompa" i w niej możliwe do ustawienia 3 tryby pracy: 1-praca ciągła, 2-modulacja (czyli pompa cyklicznie włącza się i wyłącza na ustawione okresy czasu jak jest jest przekroczona temp. zadana pomieszczenia o wartrość1/2 histerezy czujnika pomieszczenia) i 3-blokada 100% (czyli pompa wyłącza się jak jest przekroczona temp. zadana pomieszczenia o wartrość1/2 histerezy czujnika pomieszczenia). Dla grzejników można ustawić blokadę pompy ale wg. mnie lepiej jak pompa pracuje ciągle i jak pomieszczenie się przegrzewa to należy obniżyć krzywą grzewczą dla danego obiegu. Dla podłogówki to modulacja albo praca ciągła pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Ostatnio jakoś mam niższą temperaturę powrotu :) do niedawna oscylowała w granicach 10-15st od zadanej, teraz mam 20-22st... czyli jak zadana na kotle 65 to powrót 45st... ochrona powrotu włączona. Co może być przyczyną i jak ewentualnie temu zaradzić? :)

Mniejsze temperatury na zewnątrz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podglądam innych ;> https://esterownik.pl/mapa-sterownikow

tyle że ekogroszkowców, to u nich ta temperatura powrotu nie jest aż tak mniejsza od zadanej ;)
Wydaje mi się, że instalacja raczej jest dobrze zrobiona :) zgodnie ze schematem Sasa, ale cholera go wie ?;P

5c8c4cca41445.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- za mały zawór 4d - tego nie jestem pewien, ale wtedy też z zasilaniem nie byłoby problemu? swego czasu pamiętam jak paliłem w nim drzewem (na ruszcie awaryjnym) to temp powrotu = temperatura zasilania = temp na kotle +/-2... dawno temu
- za mały obieg powrotny - ten krótki obieg powrotny ? 
- brak pompy kotłowej na powrocie - brak, ale na schematach instalacji o układzie zamkniętym nie widziałem takich
- duży odbiór ciepła przez dom - zasilanie 33st
- srogi mróz za oknem - mieszkasz niedaleko mnie więc wiesz jaka u nas pogoda ;-)
- źle wpięty powrót z OP - tego nie rozumiem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.