Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Znowu Koledzy teoretycy czym ten palnik różni się od tego który ostatnimi czasie zrobiłem w swoim HEF-ie? Uważam, ze Emus słusznie zauważył ten kocioł nadaje się idealnie, ale do spalania drewna przy węglu, a tym bardziej miale zapcha się ten palniczek w dwie doby.

 

W dwie doby? Zwróć uwagę, że góra dołu palnika wystaje zaledwie ok. 3cm powyżej poziomu rusztu. Jeśli będziesz co 2-3 godziny wachlował wajchą do odpopielania, to o.k. W przeciwnym wypadku 4-5 godzin i kocioł staje... Powinni w standardzie dodawać automatyczne odpopielanie rusztu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Jako że wielce zainteresował mnie kocioł DS MPM,a leciwy Seko SKI powoli kończy swój żywot i moje stargane nerwy,pozwoliłem sobie zasięgnąć informacji u źródeł,czyli  w firmie MPM k. Jarosławia. Szczęśliwie się złożyło,że sam mieszkam w woj.podkarpackim,więc mam zamiar wybrać się tam osobiście,niestety dopiero w lutym jak czas pozwoli i poobserwować kocioł na własne oczy.

Uprzejmy właściciel firmy przesłał mi kilka zdjęć kotła MPM DS 12-14 kW razem z aktualnym przekrojem,więc je załączam.  Najpewniej skuszę się na ten kocioł i następny sezon grzewczy będę miał w miarę normalny. Kocioł wygląda na dopracowany i dobrej konstrukcji,a cena jest przystępna.

 

PS.to wersja produkowana aktualnie,z pionowymi przegrodami,choć istnieją podobno wersje wcześniejsze ze skośnymi kanałami,dostałem informację,że produkowana jest poniższa wersja.

 

Pozdrawiam

Staszek

Skoro widziałeś, napisz chociaż szacunkowo, jakiej długości drewno wejdzie do niego (nie pionowo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na początku też wydawał mi się ciekawą konstrukcją. Patrząc na przekrój wygląda, że brakuje na ścianie przedniej płaszcza wodnego. Może do drewna tak ma być ale do węgla?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nie byłem jeszcze,wizyta w planach. W dalszym ciągu mam go na oku i przed zakupem odwiedzę producenta,nie miałem jeszcze okazji. oczywiście relacja będzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miełem przed oczyma, a nie zauważyłem.  Raczej obstawiam jeden wlot. Taniej i praktyczniej: można kocioł lewym bokiem do ściany przystawić. Podsumowując: ideał to nie jest, ale ma więcej zalet niz wad.

Aż znajdziecie. Dobre. :-)

Dzwoniłem do producenta w sprawie wyczystki bocznej z otworem PW -jest tylko z jednej strony, standardowo z prawej,ale na zamówienie zrobią z lewej bez dopłaty. Dotyczy to też wajchy do odpopielania.

Edytowane przez sidi62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .Ja również jestem zainteresowany tym kotłem tylko o mniejszej mocy 8kw .Śledząc wątek doszedłem do wniosku że trzeba zapytać producenta czy można zmienić konstrukcyjnie kocioł ( teoretyczne zapychanie się palnika).oto odpowiedź:       

Oczywiście wyczystka oraz powietrze wtórne  może być po stronie lewej - ustala się to przy zamówienie. Wymiennik posiada w przedniej ścianie wodę (podsyłam załącznik).
W modelu 8-10 kW wysokość miedzy rusztem a płomieniówką wynosi dokładnie 10 cm. Ale istnieje możliwość przeprojektowania i podniesienia płomieniówki na indywidualne zamówienie.

Kocioł DS 8-10 kW posiada 2 ruszta żeliwne ruchome.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie jakby ktoś trochę czasu czytał te forum i na podstawie różnych sugestii wśród innych kotłów co jest źle a co dobrze  zaczął robić te MPMy ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Z tego co słyszałem  po ludziach z okolic to sobie chwalą mogę  jeszcze popytać 

dobrze gdyby chwalili znawcy, bo chwalenie ignoranta ma jakby żadną wartość ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji tego, że palę już dość długo w kotle dolnego spalania to powiem tak, kocioł wygląda bardzo dobrze widać, że ktoś wyciąga wnioski z tego forum i je wdraża do produkcji i to się chwali. W zasadzie ten kocioł ma wszystkie szczegóły, o których  deliberują na tym forum od kilku sezonów tam i nazat poszukiwacze idealnego kotła dolnego spalania. Mi najbardziej podoba się w nim ruchomy ruszt żeliwny podobny do Logiki Cichewicza na pewno będzie bardziej efektywny niż moim Hefie. Sceptyczny natomiast jestem co do przekroju palnika i jego wymiarów uważam, ze jest to bardziej kocioł do drewna, przypuszczam również, że racji gdzie kocioł jest produkowany pewnie węgiel to towar drogi i pewnie w większości ludzie palą drewnem (pewnie po to jest dodatkowe powietrze w drzwiach komory zasypowej). Dlatego tak jak mówię miałem prawie identycznie zrobiony palnik z cegieł szamotowych w swoim Hefie i przy węglu to się w ogóle nie sprawdza także trzeba mieć tego świadomość. Dodatkowo uważam, że skośne drzwi zasypowe albo takie jak w Dakon dorze są dużo bardziej wygodne w codziennym użytku niż te które są w MPM-ie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli  istnieje możliwość przeprojektowania i podniesienia płomieniówki na indywidualne zamówienie a obecnie przy mocy kotła 8kw jest 10cm to według Was jaki wymiar będzie optymalny? Chyba że istotą prawidłowej pracy palnika przy węglu nie jest tylko odległość od płomieniówki a także kształt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umiejętność przyjmowania konstruktywnych rad i korzystanie z wiedzy innych jest cechą jaką trzeba chwalić.! Pytanie brzmi czy mpm ds to kocioł do węgla czy nie, ja szukam węglowego jak producent poczyta poprawi i opiszę ten do węgla ten do drzewa to ja ten kocioł kupię a póki co to nie wiem bo on twierdzi co innego a znawcy z forum co innego niech nasz nazwie praca zbiorowa i zamawiam juz dziś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, i właśnie o to chodzi aby ktoś kto jest rozsądny wykorzystał tą wiedzę i ją wdrożył, ale też w taki sposób, żeby kocioł tego typu nie był kotłem luksusowym w cenie kotła automatycznego podajnikowego bo to mija się celem. Uważam, sądząc po zdjęciach, że choćby estetyka kotła wskazuje na to, ze producent posiada odpowiednie zaplecze techniczne, a to jest akurat przy produkcie jakim jest kocioł bardzo ważne, już sam fakt, że kocioł posiada odlewany ruszt żeliwny o nietypowym kształcie świadczy o tym, że musi to być robione na konkretne zamówienie i w sporej ilości sztuk, żeby się oplacało.

 

Aha dodam jeszcze bo zapomniałem, ze ważny plus MPM-a to to że ma rozdzielone drzwi od popielnika i komory paleniskowej tego też mi brakuje w HEF-ie ie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widząc teraz tą budowę to aż żal że mój stary kociłek nie chce się rozcieknąć bo może wtedy byłby preteks do tego by wymienić na mpm i zobaczyć go w pracy. Może ktoś nakręci jakiś filmik z palenia w nim i napisze jak długo sie wnim pali na drewnie i na węglu.

 

Chodzi mi o to jak się ma teoria (te nasze rozwarzania) do praktyki.

Edytowane przez pigeon8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.