Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, petronas napisał:

Jakie sa wymiary wlotu do palnika w nowej 14 ?  dzis zrobilem probe zmniejszajac wlot do palnika z15 x8 na 8x8 i nic z tego ...ciag za slaby ..

Po co Ci to?

Wlot palnika i powierzchnię rusztu trzeba dopasować do swoich indywidualnych warunków ( zapotrzebowanie energetyczne budynku i warunki komina - ciągu). Chyba że warunki masz takie jak na badaniu w warunkach laboratoryjnych.

Masz inny kocioł i wymiennik więc te wymiary wogóle dla Ciebie nie mają znaczenia. W dolniakach optymalny rozmiar otworu przegrody to 120-130cm" by dobrze się paliło na mniejszej mocy.

Rozmiary otworu przegrody w nowych kotłach 5 klasy są za małe do normalnego palenia i nadają się tylko do bufora i komina z bardzo mocnym ciągiem ( wentylatorem wyciągowym).

Dlatego ostatnio tyle problemów z paleniem jest sygnalizowanych na forum z paleniem w nowych kotłach ( pisałem o tym że tak będzie w tamtym roku). Wynikają one z za małego otworu przegrody i związanym z tym brakiem ciągu oraz za niską temperaturą spalin jak i zapychaniem się palnika.

Twoje doświadczenie ze zmniejszaniem otworu przegrody tylko to potwierdza.

Każdy powinien dostosować kocioł do swoich warunków ( by się nie męczyć), bo producent tego nie zrobi. 

  • Lubię to 2
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.02.2020 o 18:48, M-Szpon napisał:

Mi sie wydaje ze jakby nie bylo tej dziury do podgladania plomienia to by tematu nie bylo

Chyba żartujesz -to podstawa  . Od tego wszystko zależy ! Widzę jaki jest płomień ! Jak  płomień jest krótki , świecący   i  klarowny to spaliny są czyste, a  jak płomień jest ciemny zamglony i wychodzi nad szamot to na bank jest dym z komina !

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Piecuch ..jakims sposobem chce dojsc jak mocny jest ciag komina u mnie i ktory z mpm ow moglby uciagnac ..dlatego porownuje moj palnik z mpm em i chcialbym tez porownac wymiary wymiennikow  ..ostatnio o te wymiary Was koledzy prosilem.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie spojrzałem w parametry techniczne MPM-ów na stronie producenta i jeśli chodzi o ciąg to miedzy nową 14kW, a pozostałymi modelami jest przepaść nowa 14kW potrzebuje 20-30Pa i komina fi180, pozostałym modelom wystarczy ciąg 0,17-0,3Pa i komin do fi178.

@petronas łatwiej Ci będzie obliczyć ciąg komina, bo do tego są programy, niż zasymulować warunki panujące w kotle, same wymiary dyszy i wielkość wymiennika to za mało, trzeba jeszcze uwzględnić szerokość kanałów wymiennika, głębokość syfonu i zawirowanie, a to na pewno nie wszystko co należy wziąć pod uwagę robiąc eksperyment, bo równie ważna jest temp. spalin, to główny motor napędzający ciąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Ryni napisał:

pozostałym modelom wystarczy ciąg 0,17-0,3Pa

Ktoś się pomylił. Ty albo producent, bo na bank nie ma kotła, który pracuje na 0,17-0,3Pa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, petronas napisał:

Kolego Piecuch ..jakims sposobem chce dojsc jak mocny jest ciag komina u mnie i ktory z mpm ow moglby uciagnac ..dlatego porownuje moj palnik z mpm em i chcialbym tez porownac wymiary wymiennikow  ..ostatnio o te wymiary Was koledzy prosilem.. 

Ty aktualnie masz wymiennik poziomy, który nie wymaga dużego ciągu, więc próby z wielkością otworu przegrody nie mają sensu.

U mnie przekrój komina jest 160cm' ( wkład eliptyczny) 11m i na oryginalnym otworze przegrody 9x7=63cm'  ( 18kw 5 klasa) nie chciał współpracować. Przy rozpędzaniu szedł, ale po przymknięciu miarkownika i spadku temperatury nie chciał się podnieść.

Po zmniejszeniu powierzchni rusztu ( co poprawia ciąg) i zwiększeniu otworu przegrody ( co poprawia przepływ spalin), oraz zwiększeniu temperatury płomienia jest teraz Ok ( na oryginale nie spełniał moich oczekiwań).

Jak przerabiałeś swój kocioł na dolniaka to na pewno poradzisz sobie z dopasowaniem MPM-a do swoich warunków i potrzeb. Tym się nie martw.

Jak coś nie będziesz wiedział to napisz na private to pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiennik mam pionowy ...dl 57cm szer 37cm ...    wiem ze decydujac sie na mpm a zawsze mozna powiekszyc wlot do palnika i tez powinien spalac czysto  choc nie laboratoryjnie czysto ..                                                                                                          Kol  Pecuch  dzieki za dobre checi ..                                                                                                                                                  ciekawe czy inni producenci kotlow 5 kl tez robia tak male przekroje palnikow ...  zobaczymy jeszcze co mpm zaproponuje na wiosne z tym kotlem wylacznie do drewna ..                                                                                                                                  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@petronas Płyta wymiennika w 18 kW ma ok. 30x80 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.02.2020 o 18:44, carinus napisał:

Jako ze trociny,zrębka i inne drobne kawałki drewna odgazowują znacznie lepiej,staram sie rozdrabniać drewno na jak najmniejsze kawałki.Tutaj przydała by sie jakaś mechaniczna siekierka na mimośrodzie,do szybkiego łupania kawałków na drobne szczapki.Rębak byłby lepszy,jednak przechowywanie zrębki jest mniej dogodne niż kawałki porąbanego drewna.

To kocioł do węgla.

Po co się tak męczycie ,nie lepiej kupić kociołek typowo do drewna kawałkowego,  a w dodatku np. na pellet, który sam jeszcze rozpali to wrzucone na wprędce drewno do kotła.

Np. taki DUO KOCIOŁ NA DREWNO I PELLET 5 klasa.

https://rakoczy.pl/oferta/duo-kotly-na-drewno-i-pellet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jest drogie w zakupie i eksploatacji. Pellet jest drogi i skazani byśmy byli na jeden rodzaj opału, który ma tendencję wzrostową. My chcemy tanio ogrzewać domy i mieć możliwość wyboru opału bez konieczności wymiany kotła.

@Animus po co się tak męczysz? I tak nikt kto palił w MPM-mie  nie kupi kotła na pellet.

 

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest drogie w eksploatacji, drewno jest tanie, można nawet jakieś zrzyny i inne drobne odpady wsadzić, drewno kawałkowe ładujesz kiedy chcesz, kiedy masz na to czas, a resztę  czasu ogarnia pellet, jak śpisz, jak musisz gdzieś wyjechać. Kocioł utrzymuje w dodatku stałą temperaturę, nie jesteś tak uwiązany.

Sam cały czas pracujesz nad tym, żeby w MPM-mie  wydłużyć stałopalność. 

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprasowane trociny są po 800-1000zł/tona, a dla tego kotła zwykłe trociny nie stanowią problemu, a są w innej cenie ( mogą być wilgotne) - od taka różnica. Pellet mógłby mu zaszkodzić :-)) 

Idź gdzie indziej naginać leszczy na ten kocioł.

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to będę palił nielegalnie i co Ci do tego? 

Ważne by czysto i bezdymnie niż legalnie kopcić np. podajnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak samochodzie na benzynę mogę zrobić zasilanie gazowe,tak samo w kotle na węgiel zrobiłem zasilanie gazem drzewnym.Nikt nie promuje tutaj rozwiązań które zwiększają zanieczyszczenia,a wręcz odwrotnie.W naszych przepisach nie ma logiki i chyba nie będzie,dopóki cymbały decydują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Piecuch19 napisał:

Idź gdzie indziej naginać leszczy na ten kocioł.

To ty próbujesz większą ilość osób namówić na MPM-a, żeby się męczyli  i byli uwiązaniu w kotłowni.

Ja tylko pokazałem, że w sprzedaży są inne kotły typowo do drewna, łatwiejsze w eksploatacji, w dodatku MPM   jest  wyłącznie do węgla i to  z buforem, który trzeba mieć, a bufor podraża koszty zakupu tego kotła, producent to ukrywa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nikogo nie namawiałem do niczego tylko piszę jak ja to robię u siebie, a każdy robi to co uważa za słuszne.

Wszyscy co zrobili te przeróbki zauważyli większą czystość spalania i oszczędności w opale więc nie trzeba nikogo namawiać.

Palę węglem jeśli chodzi o ścisłość. Jednak w DTR tego kotła wyraźnie jest napisane że drewnem się rozpala, więc drewnem też mogę palić i mogę go mieć w kotłowni jak przyjdziesz do mnie na kontrolę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, carinus napisał:

Nikt nie promuje tutaj rozwiązań które zwiększają zanieczyszczenia,a wręcz odwrotnie.

Fajnie, tylko ciekawe czy osoba, która zastosuje takie rozwiązania jest świadoma tego, że ktoś później może zakwestionować posiadanie przez jej kocioł 5 klasy, albo nie uzna jej gwarancji, bo grzebał w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, h3nio napisał:

tylko ciekawe czy osoba, która zastosuje takie rozwiązania jest świadoma tego, że ktoś później może zakwestionować posiadanie przez jej kocioł 5 klasy

Przecież Piecuch, w swoim profilu, przyznał sobie 5 klasę bez bufora więc wystawi certyfikat każdemu posiadaczowi MPM i problem z głowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.