Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

mnie raczej nic w mpm ie nie przeraza bo mam 5 cio letnia praktyke z ds em , zastanawia mnie tylko jedno czy  komin mialby wystarczajacy ciag jakbym podpial do niego mpm a... dlatego poruwnoje przekroje palnikow i musze poruwnac wielkosci wymiennikow w moim kotle  i mpm ...dlatego prosba do Was koledzy o podanie jesli ktos moze wymiarow wymiennikow mniejwiecej  dl i szer w nowej 14 i 18 ..           z gory dzieki ...                                                                                                                       Raczej  nie chcialbym kotla z wentylatorem wyciagowym  ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie porównanie samych przelotów chyba na niewiele się zda.Popatrz na dane producenta jakie są wymagania i popytaj kolegów,którzy mają takie kociołki,czy potwierdza się to w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Petronas - zalezy jaki masz komin? 18kw jest to samo co 14 tylko cały piec jest 10cm wyższy (tak jak i komora zasypowa ,i tak jak wymiennik.) 

moc sobie dopasuj do swojego budynku- nie ma co brać za mocny

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, M-Szpon napisał:

Mi sie wydaje ze jakby nie bylo tej dziury do podgladania plomienia to by tematu nie bylo. 

W każdym kotle taka dziura powinna być bo ona poprawia świadomość jak spalasz? i pozwala to spalanie jakoś poprawić. 

W kotłach bez takiej dziury możesz sobie popiół i wymiennik pooglądać, ale nie wiesz w którym etapie palenia się tak zabrudził?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem bardxisj na mysli wizjer palnika. 

To juz zboczenie. 

Dziennie chyba z 10 razy zagladam i mysle co tu poprawic. W sumie jak wszyscy z forum raczej

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, petronas napisał:

komin 12 m sr 13 cm ,  licze sie z jakims buforem bo do 5 kl musi byc ...pale wylacznie drewnem bukowym , kociol ma pow paleniska 37 na 20..

Uważaj kolego, mpm ma wąski zaladunek dokladnie 29.5 cm. Przez to metrówki musis ciąć na 4 klocki, ja mam 10m³ na ok 33cm i mecze sie palac to w pionie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, mikkei napisał:

@Gregoryy  - czym palisz ?  samo drewno czy coś z weglem - jaki gat drewna i ile schło?

komin czysciłeś szczota - tak samo dolną wyczystkę ?  nie ma tam popiołu ?  ogóle domknałeś dobrze blache dolnej wyczystki?

 

1.  Mysle ze spróbuj raz zapalić i uchylić środkowe i posiedzieć w kotłowni chwile i poobserwować płomien- jak bedzie lepiej musisz podawać srodkowymi.

Ja na drewnie podaje tylko srodkowymi bo na dolnych czasami są cuda i nie chce sie palić i płomien w palniku zdycha.  Aha PW musi byc otwarte na max  + wyczyszczone otwory w palniku wirowym najlepiej odkurzaczem aby nie były przytkane.

2. Opcja masz problem z kominem i słaby ciąg - darłeś kiedyś niedawno szczotką komin od wew czy ew zatrudniłeś kominiarza ?

 

  

Kolego naprawdę nikt z nas nie ma wiekszych problemów z tym piecami, a pojedyncze przypadki to raczej chwilowa wina użytkownika, lub zawalonego komina albo mokrego opału - potwierdzi to wiekszość, nie tylko ja.    a jak powiedział kolega Ryni po ogarnięciu satysfakcja z użytkowania i ekonomi jest gwaratowana.

 

 

Pale 3 letnim bukiem, komin przy rym kotle musze czyscic co ok4ms no zarasta.

Ad1. Rozpalalem, palilem na roznych ustawieniach bez wiekszych zmian na dobre. 

Ad2 . Jw srednica 12x28 14m wysokość czysty

Gdyby nie dym z komina, waska komora zaladowcza, slaba ceramika oraz zadymienie przy zaladunku to piec godny polecenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Gregoryy napisał:

33cm i mecze sie palac to w pionie. 

Na pewno pociąłes i próbowałeś palić poziomo drewno, próby wyszły tak samo jak w pionie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gregoryy drewno w pionie można spalić na warstwie żaru z węgla lub jak przestrzenie pomiędzy kłodami będą wypełnione np. trocinami lub zrębką. W innych przypadkach nie chce się palić bo powietrze pomiędzy kłodami ucieka do komina nie uczestnicząc w spalaniu ( samo powietrze nie chce się palić). Wypali się dziura nad rusztem i reszta wisi a powietrze leci bezpośrednio do komina. Musisz zmienić sposób spalania drewna to problemy się skończą ( drewno na leżąco i rozdrobnione lub na trwałej warstwie żaru np z węgla). Podstawą czystego spalania w tym kotle jest warstwa żaru przed całym wylotem do palnika - by spaliny przechodziły najpierw przez tą warstwę w drodze do komory palnika. U Ciebie tej warstwy nie ma  i dlatego masz problem. Jak zmienisz sposób palenia to będzie się paliło lepiej.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem drewno w pionie nie bedzie sie palillo dobrze ....albo wcale ...  .spruboj palic w poziomie , drewno w poziomie opadajac zachowuje szczelnosc i jest ladny zar ..a w pionie bedzie zbyt duzo pp ktore poleci w palnik a nie wytwozy odpowiedniej temperatury bo nie bedzie odpowiedniej ilosci zaru...mysle ze to jest u Ciebie problemem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak musze palic w pionie, robię jak koledzy piszą (mieszam czasami węgiel z drewnem)  tylko na warstwę zaru daję przy drzwiczkach drewno, a z przodu wsypuję węgiel, taka kanapka pionowa, dziura się nie tworzy, bo węgiel jest nad palnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cienkie drewno w pionie się jeszcze jakoś pali ale grube licho ,bo wypalając się staje się coraz cieńsze,i tworzą się wielkie puste przestrzenie a zanim się wypali na tyle by opaść już prawie nie ma co się palić,a reszta wyżej się wędzi i dymi niemiłosiernie a żaru i ognia już nie ma i przez to i dymi i ciepła niewiele daje,ja spalałem nogi bukowe w pionie i było ok ale miały 4 cm grubości tylko ale za to smoła sie lała do popielnika i już nimi nie będę palił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy spalaniu w pionie PP górą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wtedy przy naszej wysokiej komorze(80cm) jak już się rozpali mocno ,palnik nie zdoła wciągnąć dymu i ognia i kotłownia zasmrodzona ,tak że nie da się u mnie przynajmniej,co najwyżej 1/2 otworu uchylona może być bo przy całym już nieraz pyka fajeczki ,ale ja z zasady dla bezpieczeństwa teściowej mam otwór górny zamknięty bo nie ma mnie 9h w domu,nie mniej pp środkowymi też bardzo poprawia takie spalanie w pionie

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym jest bo teraz ukladam w pionie ciasno jak sie da i cala komore na maxa, do tego wolne przestrzenie zasypuje trotami i nawet sie to pali.

 

W poziomie nie próbowałem bo nie uzbieralem tak krótkich klocków na caly wsad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że powoli dochodzisz do wprawy i zadowolenia ze spalania.Sprawdź jeszcze różne rozdrobnienie drewna,może zauważysz różnicę.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz czym zasypać wsadu w pionie, to musi być to bardzo dobrze rozdrobnione, bo inaczej się zawiesi. Tez miałem dużo desek pociętych na około 45cm,to musiałem to drobno porozbijać, bo inaczej zawieszka i dym... 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe czy kominiarz moglby sprawdzic jaki sie ma ciag w kominie ...bo jak inaczej to sprawdzic .. mysle u siebie sprobowac zmniejszac otwor w przegrodzie i poobserwowac kiedy nie bedzie juz mozna rozpalic.. tyle ze w lecie na upalach jest trudniej zlapac ciag ..co myslicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GREGORY  - Palisz złym drewnem - serio - pomieszaj 50/50 z sosną a bedzie git i spróbuj podawac pp srodkowymi- na próbe to zrob i napisz co i jak.

Spalanie tylko w poziomie  i zmien to drewno na jakaś mieszanke - serio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie MPM 14kw, komin ceramiczny fi200, jakieś 7m nad wpięciem kotła do komina, opalanie węglem z przegrodą i bez problemu ciągnie (czasem muszę przymykać klapkę na czopuchu o jeden ząbek bo za bardzo ciągnie). Drewno tylko do rozpalenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie drewno bukowe spala sie bardzo dobrze ...jest twarde wiec nie spala sie zdyt szybko. wiec czemu mialo by byc zlym drewnem ? oczywiscie spalanie wylacznie w poziomie ...i przez srodkowe drzwiczki [klapka ] i zeby nie bylo za grube ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ze trociny,zrębka i inne drobne kawałki drewna odgazowują znacznie lepiej,staram sie rozdrabniać drewno na jak najmniejsze kawałki.Tutaj przydała by sie jakaś mechaniczna siekierka na mimośrodzie,do szybkiego łupania kawałków na drobne szczapki.Rębak byłby lepszy,jednak przechowywanie zrębki jest mniej dogodne niż kawałki porąbanego drewna.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.