Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam teraz kogoś kto przywiezie mi drewno liściaste.Już nie bawię się w zwożenie samodzielne,przyjedzie transport samowyładowczy i sporo roboty mniej.Dzisiaj trochę u mnie wieje a na drewnie cały szamot w palniku rozpalony do białości.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U każdego będzie inaczej,różny opał,różne zapotrzebowanie,różne warunki pracy kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, petronas napisał:

Koledzy czy ma ktos z  was nowa 14 tke  z buforem .. jak to dziala . ile trzeba wsadow . jak dlugo pali sie jeden wsad  ..mysle o drewnie lisciastym ..

Jaki bufor ,na 1000l dwa wsady,spalanie liściastego plus minus  -4h(3-5)w zależności jak ustawisz czy pełna moc wtedy nawet przekracza 14kw czy na szczelinie wolniej ale dłużej wtedy i spaliny mniejsze

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy próbował ktoś z was wygasic kocioł załadowany powiedzmy do pełna, pracujący w stabilizacji? Chodzi o sytuację kiedy braknie prądu i pompki staną. Jak odetne dopływ tlenu  pp i pw jest szansa że kocioł wygaśnie i nie zagotuje Się? Widok z komina pomijam. W przyszłości niedalekiej będzie przetwornica i akumulator

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Leszek3 napisał:

Czy próbował ktoś z was wygasic kocioł załadowany powiedzmy do pełna, pracujący w stabilizacji? Chodzi o sytuację kiedy braknie prądu i pompki staną. Jak odetne dopływ tlenu  pp i pw jest szansa że kocioł wygaśnie i nie zagotuje Się? Widok z komina pomijam. W przyszłości niedalekiej będzie przetwornica i akumulator

Ja tak czasem w lecie wygaszałem, gdy już woda w bojlerze była nagrzana a było jeszcze mnóstwo drewna wtedy na szczelnie wyzamykałem, łącznie z powietrzem wtórnym i piec się wygaszał. Przy następnym rozpalaniu wystarczyła wtedy nawet zapalniczka bo na dnie było pełno węgla drzewnego i niespalonego drewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może podlinkuj pytanie, bo nie widzę na stronie żadnych nowości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tzw. nowa 14 A.D. 2019r z możliwością spalania drewna liściastego, ale konstrukcyjnie to nadal DS do węgla. To jeszcze nie to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wygląda przesłona do zmiany opału w nowym MPMie? I jaki przekrój ma sama przegroda ceramiczna? Jakie zadanie spełnia i czy reguluje się ją w czasie palenia.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisu jednego z kolegów to słabo ona działa i się wypala także ja bym jej w ogóle nie zamawiał ,by w komorze nie wystawały żadne klamoty powodujące zawieszanie opału

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, pigeon8 napisał:

Ten kocioł co pojawił się na stronie mpm to ten nowy na drewno co miał być  zagazowujacy. Bo zabardzo nie widzę różnicy miedzy starym a nowum

Ktoś z forum opowiadał chyba o rozmowie z właścicielem MPM i pracach nad kotłem HG.Jeszcze tego kotła nie ma.Ten o którym myślisz jest tylko certyfikowany do czystego spalania drewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak trzy lata temu pytałem o kocioł to już wtedy mówili że będzie na drewno i do dziś nie ma,tak że jak będzie to będzie i nie ma się co podniecać ,ja jestem sceptyczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś na porannym biego spacerze byłem świadkiem jak rolnik wykiprowal rozrusznik trocin w lesie... zapytałem czemu marnotrawi opał... odp piec na ekogroszk. Końcowy efekt rozmowy to 6 rozrzutnikow trocin debowo/Brzozowo/bukowych w mojej stodole W dodatku suchych... zima następna za free na koniec chłop postawił flaszkę że mu to sprzątlem. Teraz ja idę do niego z druga:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez w rozmowie mailowej dostałem info o kotle typowo na drewno okolo 20kw na wiosne.

Ale cudów nie ma co sie spodziewać, ceny kotlow zasypowych sie mocno wyrownaly do góry :)

wiec czy wyjdzie czy nie strzelam ze okolice cenowe 5~7tyś zł. (MPM DS25kw kosztuje obecnie 5tys. zł)

W tym pułapie cenowym zaczynaja sie podstawowe Atmosy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Leszek  - jak widać warto biegać. :)  Trociny to znakomite paliwo do mpm;a - wystarczy rozpalić wiaderkiem grubeszego a na to trociny - przykładowo do 14kw wchodzi mi 50l koszyk trocin i wypala sie wszystko do zera bez grama lokomotywy z komina. i całą instalację z 500l wody potrafi to zagrzać do 62-65'C  od wygaszonego kotła.

Edytowane przez mikkei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym jak kiedyś,miał dostęp do trocin,na bank olałbym zasypowce i zostawił najtańszy kocioł jako wymiennik w połączeniu z retortą spalającą trociny.Ale to już nie wróci,trociny sprasowane są więcej warte niż kawałek drewna w całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Gregoryy napisał:

jak wygląda przesłona do zmiany opału w nowym MPMie? I jaki przekrój ma sama przegroda ceramiczna? Jakie zadanie spełnia i czy reguluje się ją w czasie palenia.

Z przesłony jest więcej pożytku, gdy leży obok kotła w piwnicy. Bez przesłony kocioł lepiej pracuje, dym z komory jest szybko zasysany przy dokładaniu drewna i co najważniejsze, pojawił się ładny płomień wirujący.

Gdy ten kocioł połączysz z węglem to robi się bajka, chciałem przez chwile iść w Skamp pv 13, ale paliwo do niego droższe i komin ceglany miałby trochę ciężko z temperaturami.

 

 

 

Edytowane przez Ryszard
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam że hajnówkę kupiłem pod trociny i wytrzymałem 2m/c-e,wsad co 2h schodziły jak woda i kupa syfu,ale darmowe paliwo było,w mpm też pewnie ze 2h by się paliło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem zrobiony zbiornik ze ślimaczkiem podającym trociny bezpośrednio do zasypu.Teraz w MPM-ie cały zasyp trocin spala się porównywalnie z drewnem,najczęściej mieszam drewno z trocinami.Trociny miałem zostawione do mieszania z węglem,teraz węgla idzie mało wiec trocin muszę spalać z drewnem,ale idzie to pięknie,lepiej niż samo drewno.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie standardowo rozpalka 5kg węgla i dwa wiadra 30 l trocin ledwo sie to mieści. Pp dołem na szczelnie plus miarkownik. Wtórne otwarte po obu stronach na Max. W środku zero szmotu poza fabryka. O 12 rozpalam o 19 jak bym chciał to dokładam i jadę dalej

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W połączeniu z węglem to spoko ,samymi trochę kiepsko,i nie chce mi się wierzyć że trzymają tyle co drewno,waga to kw-y a waga trocin jest chyba mniejsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.