Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

No i przez to ścianka czyściejsza bardziej odbiera nawet te 200 stopni co tam niby panują ,a jak zejdzie do żaru to i pewnie z400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mój staruszek daje radę

 

Edytowane przez maronka
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

producent mowil mi ze dotychczas duzo zapytan bylo o mniejszy kociol do drewna wiec zrobiono certyfikat na 14 ce , a certyfikat to dosyc droga sprawa wiec na 18 tke i 25 tke nie robiono a pomyslano o kotle wylacznie na drewno  ... co do mocy to mowil ze narazie bedzie ok 18 kw ..czy beda inne moce sie okaze ..  w swoim czasie wszystko bedzie na stronie firmy ...wiec zobaczymy co bedzie ..                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       od tygodnia  pale weglem po pieciu latach na drewnie bo pozostal sprzed lat i widze ze na weglu nad kominem niema nawet pary  a na suchym drewnie jest ...  pali sie super choc nie mam palnika wirowego ..                                                                                                                                                                                                                      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj ,po 32 miesiącach codziennego palenia/przepalania ,zakończył żywot element wirowy palnika.Sama przegroda jeszcze jest w dobrym stanie.Jako że miałem kompletny zapas to po 10 minutowej wymianie kociołek śmiga dalej.I już zamówiłem ten element żeby uzupełnić zapas.Rzadko tu piszę (chociaż jestem na bieżąco z forum) bo i nie ma o czym.Kociołek u mnie super się sprawuje,w domu ciepło a raz na 3 lata wymiana elementu za 40 zł to jest nic.

20200207_144439.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się taki nie uchował,kto ma jeszcze pochylnie zamiast wirowego.Palić się paliło ale cudów nie było,nawet PW trzeba było dawać przez zasyp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany na kotle po zdemontowaniu blachy zmniejszającej otwór na palnik :

- Temperatura osiągnięta na tych samych ustawieniach 101 stopni, zamiast 66 jak to było z blachą

- Nie ma potrzeby przymykania klapki popielnika i ustawiania krótkiego obiegu, aby dodać opału

- Otwarcie drzwiczek załadunkowych na mniej niż 1 min powoduje dźwigniecie temp. o 3 stopnie

- Szczelina na klapce na 8 mm jest zbyt duża dla przepalania sosny

- Z komina od czasu do czasu unosi się mała mgiełka

- Teraz to się płomień kręci i ten kolor biało- niebieski?

Wszystkie zmiany zaistniały podczas spalania sosny z ładnymi sękami.

Węgiel jeszcze nie był sprawdzany, ale jest obada przed nocnym graniem grzejników.

 

 

Edytowane przez PawełKu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno spala się znacznie intensywniej i ciężko panować nad temperaturami stosując te same regulacje jak dla węgla.Raczej nie ma obaw że będzie gorzej na węglu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nocy nad mieszanka węgla z drewnem steruje miarkownik, tylko w ciągu dnia dla samego drewna kocioł na stałe dostaje więcej powietrza na szczelinie pp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, PawełKu napisał:

Temperatura osiągnięta na tych samych ustawieniach 101 stopni, zamiast 66 jak to było z blachą

101'C temp wody ??? Masz bufor?

Jesteś zadowolony z spalania z blachą czy bez ?

 

Od tyg spalam gruby wegiel - coś jak orzech z kostką tak 50/50 - jak zacząłem podawać pp dołem - jest lekko lepiej - chodzi o kolor płomienia w palniku,- ale jak jest duzy wiatr to nie dopala sie dobrze dym w wirowym i kocioł lekko poddymia na ciemno l    Jak podawałem PP srodkowymi nie było tego wcale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

101 było na termometrze z kotła, 95 na rurze zasilania. Buforu nie posiadam, dom prawie 100 letni, który potrzebuje dużo ciepła.

Teraz spalanie bez blachy to dla mnie inny lepszy kocioł. Powietrze podaje tylko popielnikiem, drzwiczki środkowe, zasypowe i klapki po bokach zamknięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak myślałem - wiecej z tym problemów aniżeli bez.

gdyby poprawili podawanie pp przed przegrodą to było by coś na drewnie sosnowym bo o lisciastym to szkoda rozmawiać - zawsze to pali sie dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewałem się takiej różnicy i tego, że kocioł będzie tak zdławiony przez blachę. Kiedyś byłem przekonany, że jak ogrzewać dom to tylko drewno, bo tanio wychodzi (kiszenie drewna i kupa dymu na placu, że trzeba uciekać do domu), piec gs i jeszcze przewymiarowany, że głowa boli, ale gdy do kotłowni zawitał ds i udało się go ogarnąć i pozmieniać trochę w instalacji, to jedynym słusznym paliwem, jest dla niego węgiel kamienny.

Kiedyś spalałem też węgiel brunatny, ale to tak jak z drewnem, na samym końcu dochodzisz do wniosku, że i tak wychodzi drożej.

Brunatny lubi się napić sporo, a cena jest jaka jest na składach, z drewnem też od groma zachodu, a na końcu módl się o pogodę, żeby jakoś to wyschło.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mikkeiNatchnąłeś mnie trochę żeby spróbować pewnego rozwiązania do drewna.Otóż pomyślałem o zrobieniu komory na dnie zasypu podobnej do tych z kotłów HG.Czyli wstawić skos szamotowy idący z dwóch stron od palnika i drzwiczek środkowych ze szczeliną do palnika.Szamotka przy palniku odsadzona od samego wejscia do palnika i wten sposób stworzy regulowaną szczeliną podającą PW z popielnika lub kanałem z boku z fabrycznego źródełka PW.Wtedy żar z drewna musi leżeć przed wejsciem do palnika i będzie PW w odpowiednim miejscu.

@PawełKubrunatny musi być obowiązkowo suszony,szczególnie ten nasz rodzimy,czeski jest o niebo lepszy.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ukladam polupane metrowki buka w przewiewnym stogu pod chmurka  i w dwa sezony ma do 20 proc wilg nie modlac sie o pogode ... he he ..                                                                                                                                                                                               Koledzy prosze o wymiary kom zaladowczej w 14 i wym wlotu do palnika w najwezszym miejscu .. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, carinus napisał:

Natchnąłeś mnie trochę żeby spróbować pewnego rozwiązania do drewna.Otóż pomyślałem o zrobieniu komory na dnie zasypu podobnej do tych z kotłów HG.Czyli wstawić skos szamotowy idący z dwóch stron od palnika i drzwiczek środkowych ze szczeliną do palnika.Szamotka przy palniku odsadzona od samego wejscia do palnika i wten sposób stworzy regulowaną szczeliną podającą PW z popielnika lub kanałem z boku z fabrycznego źródełka PW.Wtedy żar z drewna musi leżeć przed wejsciem do palnika i będzie PW w odpowiednim miejscu.

eeee 

aby to działalo ok musiałbyś wyciac cały ruszt. Inaczej to bedzie rzeźba w g....  - cały popiół i zar bedzie ci zatykał palnik i bedzie kupa dymu.

Ja myslałem aby jak bede robił nową przegrodę wyciąć w niej dołem dodatkowe otwory aby poprowadzić z dwóch stron PP  rurami miedzianymi z kolankami -aby to puscic centralnie bokiem po obu stronach- tylko jak długo wytrzyma ta miedź -  i wlot podgrzanego PP dać przed samą przegrodę z obu stron

Lepiej było by aby to zrobiła fabryka. bo jak opał nagle opada i przytyka palnik scina płomien bo jest za duzo dymu a za mało PP, a tak było by lepiej-  to jest tak jakby otworzył zasyp górą i lekko uchylił - wtedy od razu płomie robi jest super i przestaje dymić w momencie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podaje część PW od góry nad dyszą i jeżeli tylko opał jest suchy naprawdę fajnie to się pali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.