Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dosłownie wczoraj Inspektor Nadzoru Budowlanego przy okazji rozmowy na ten temat, powiedział, że przy projektowaniu domków jednorodzinnych przyjmuje się 25kW, żeby zimno nie było, po prostu szok!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.08.2019 o 13:01, carinus napisał:

Tworzenie dwóch kanałów dymnych (portki)doprowadza do sytuacji,gdzie jednym idzie dym,a drugi dostaje ciąg odwrotny i ciągnie powietrze od góry i miesza się na dole z tym  dymem.Teraz praktycznie komin nie będzie miał ciągu,jak zrobi sie zimno to zobaczysz jak wyciąga opał z kotła.Na razie nic nie rób do momentu aż nie przepalisz całego sezonu i wtedy będziesz miał obraz całości rzeczy do poprawek.

U mnie kominek jedzie na dwóch kanałach 14x14 aż miło , nawet bez zetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uszczelnisz komin,poprawiając ciąg i z początku podawaj powietrze otwartymi drzwiami puki nie osiągnie  60-80,później dopiero na miarkowniku ,jeden z kolegów w 14 kw tak właśnie pali ,u mnie też jakbym puścił go tylko na jednej klapce zaraz na początku to kiepsko się buja ,na dwóch już elegancko ,a jak tylko na dolnej to z otwartymi drzwiami w miarę  idzie,możesz też spróbować na początku z uchylonymi drzwiami dolnymi i tymi środkowymi i zobaczysz czy pójdzie lepiej,musisz po prostu próbować i się nie zrażać ,jak to mówią witaj w klubie,możesz też na początku rozpalania podawać powietrze tylko górnymi drzwiami ,dolne i środkowe szczelnie zamknięte ,dopóki się fest nie bujnie  

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwon do dzialu technicznego. 

Pan zawsze odbieral. Mysle ze mozesz z nim dograc albo Cie przelaczy. Na maile odpisywal tez po 4 godz. 

Zawsze mozesz sprawdzic u dystrybutora. Maja ta sama narzucona cene a nawet czasami lepsza jak osobiscie sie dogadasz. 

Jest jakis myk ze jest 8% rabatu ale z montazem dystrybutora. Ale na to tez jest sposob :-) 

Ja chcialem zamawiac u nich a okazalo sie ze kupilem nowy 10 km ode mnie od reki. 

I jakbys chcial wajche po drugiej stronie to 100pln od sztuki. Czyli 200 za komplet. 

Edytowane przez M-Szpon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz ten numer 795999555        [email protected]     lub ten mail

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Jestem tu nowy. Kocioł wymieniłem na mpm 17kw 2018r górny zasyp. Mam go już 4mc.cos tam już ogarniam te palenie. Teraz głównie na cwu.  Wyrzuciłem te zawirowywacze bo kiepsko się palilo. Bez nich jest ok pali się nawet przy 30stopniach na zewnątrz.z tym że temperatura spalin minimum 200 stopni czy to Ok? Przy rozpalaniu na krótkim obiegu nawet ponad 300 stopni

Edytowane przez Leszek3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Leszek3 200*C dla drewna wydaje się być ok, 300*C na krótkim obiegu też, ale nie napisałeś nic czym palisz, więc trudno do tego się odnieść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie nie napisałem. Węgiel zostawiam na zimę a teraz to wszelkiej maści  wióry trociny zrzyny zrebka. Przy dobrym cugu to i 250 trzyma. Na drewkach 200-220 . Z komina oczywiście zero jakiego kolwiek dymu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.08.2019 o 22:13, M-Szpon napisał:

Jest jakis myk ze jest 8% rabatu ale z montazem dystrybutora. Ale na to tez jest sposob :-) 

nie ma żadnego myku tylko płacisz za kocioł z usługą za całośc jako usługę budowlaną masz 8%VAT,  a jak kupujsz sam kocioł bez montażu placisz 23%.

realnie pomysl czy to sie opłaca bo za usługi tego typu też potrafią srogo kroic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowie o sytuacji kiedy bierzesz niby z usluga a tak na prawde za nia nie placisz i sam montujesz. Przeciez nie z montazem. W tym ten myk. I wiem bo bylem dogadany z jednym dystrybutorem juz w ten sposob. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej nie pisz o takich sytuacjach bo od takich akcji ten co to oferuje predzej czy później bedzie miał problemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.08.2019 o 22:44, M-Szpon napisał:

Po prostu wali dymem w ryj. 

 

I tak ma być. Musisz się przestawić i nie zaglądać do kotła podczas pierwszej fazy odgazowania. Jeśli jednak musisz, zajrzyj przez dolne drzwiczki i jeśli palisz wyłącznie na CWU możesz tędy dołożyć paliwa.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko  ze wali na kazdym etapie. 

Nawet jak konczy sie paliwo. 

Juz robie konstrukcje wyciagu w czopuchu w racie co. Nawet do rozpalania i dokladania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki wyciąg bywa zbawienny nawet latem do rozpalenia kotła w gorące dni.Sam już zaczynam o tym myśleć dosyć poważnie.Nie tyle jest to pomocne dla mnie,ale bardziej dla innych domowników,czyli zero dymu nawet w kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładna konstrukcja tylko patrze na ten silnik i obawiam się, że nie wytrzyma temperatury, lepiej to uziemnij, żeby w razie awarii na kotle i CO nie było 230V. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@M-Szpon czy nie lepiej w prostszy sposób uzyskać duży ciąg poprzez zmniejszenie powierzchni rusztu? (pod warunkiem że komin będzie jeden i szczelny, a powietrze będzie podawane tylko z pod rusztu i kuźnia w palniku). Mniej komplikacji w przyszłości w trakcie palenia czy czyszczenia i precyzyjna regulacja paleniska.

Twałości Twej konstrukcji zweryfikuje rzeczywistość. Nie szedł bym w tym kierunku ale Ci kibicuje bo widzę że masz chęci do zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piecuch - racja - ale to sie sprawdza tylko przy weglu. 

na drewnie musisz palić na całym ruszcie - bo sie klinuje masakrycznie i wygasa.  bez tego ani rusz.   no moze jakby pokombinowac  z  niską pochylnią w kierunku palnika ale i tak predzej czy później zajmie sie cały wsad.

Wentylaror fajna sprawa ale czy to bedzie działać ???  gdzie to zmontujesz na rurze od czopucha? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na czopuchu. Już wspawany w rurę. Ładnie ciągnie. Musze dorobić jeszcze regulator obrotów i co najważniejsze to izolacja silnika o rury. Jak kolega Ryni wspomniał ewentualne przebicie pójdzie na kocioł i grzejniki . To taki propotyp i muszę to jeszcze zrobić przed użytkowaniem. Kabel na zdjęciach jest tylko tymczasowy i nie jest założona osłona ażurowa na silnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, mikkei napisał:

Piecuch - racja - ale to sie sprawdza tylko przy weglu. 

na drewnie musisz palić na całym ruszcie - bo sie klinuje masakrycznie i wygasa.  bez tego ani rusz.   no moze jakby pokombinowac  z  niską pochylnią w kierunku palnika ale i tak predzej czy później zajmie sie cały wsad.

Pisałem o zmniejszeniu powierzchni rusztu ( nie komory zasypowej). Można kawałki blachy grubości np. 8 mm położyć na płasko na ruszcie tak aby zostawić przerwę na środku rusztu ok 5 cm ( 5x30 cm). Można też zrobić to z szamotu, ale lepiej blachami ustalić prawidłową wielkość przerwy dla danego zapotrzebowania energetycznego domu, a potem z szamotu zrobić. Powierzchnia rusztu będzie zmniejszona, a objętość komory zasypowej nie zmniejszy się. Zasyp nie będzie się rozpalał cały jeśli powietrze będzie podawane tylko z pod rusztu ( jak z innych źródeł to się będzie rozpalał). Ogień idzie w tą stronę skąd dostaje powietrze. Niektórym pasuje rozpalanie się całego zasypu bo jak tylko przepalają to chcą mieć szybko ciepło w domu - więc coś za coś ( mają szybko ciepło, a potem saunę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszenie rusztu nie poprawi ciągu kominowego a dymienie z klapy zasypowej nie zmniejszy się.Silnik można oddzielić od osi wentylatora łącznikiem lub sprzęgłem i odsuwać na dowolną odległość od czopucha.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.