Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Chcesz w tym piecu 100% palić drewnem ?

Jesli tak to musisz to ciąc na pół  - 20-25cm max - takie sie najlepiej spala.  3-4 dni i potniesz to na pół.

Plus tego wszystkiego bedzie taki że drewna w mpm spalać bedziesz o wieeele mniej niż w poprzednim , no i wcale nie bedzie widać dymu z komina nawet na sośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalin. Czyli musisz wybrać 14kW bez bufora, tylko, że wtedy certyfikat 5klasy traci ważność i dokładasz do kotła pewnie co 2-3 godziny, albo 18 i bufor lub modyfikacje kotła... Musisz wiedzieć o tym, że DS-y MPM-a powstały jako kotły do spalania węgla, stąd mała komora zasypowa. Generalnie do drewna lepiej kupić jakiś kocioł zgazowujący, ale to i cena inna i bufor konieczny.

Komin na razie sobie odpuść, z tego co piszesz przekrój powinien być wystarczający, a i wysokość chyba też, bo piszesz, że masz poddasze więc wnioskuje, że komin ma jakieś 6-7m.

Skup się na kotle, bo to środek sezonu na wymiany kotłów, więc na kocioł pewnie trzeba będzie trochę poczekać, tak samo na instalatora, a do końca lata zostało kilka tygodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam zamiar samym drewnem. 

Bo to taka tradycja rodzinna i znajomi lesnicy. 

Generalnie zostalem obdarowany przez rodzicow owym dobytkiem. 

I np. Takiemu mojemu Ojcu jest nie do pomyslenia ze dym moze isc gdzie indziej niz gory w piecu. 

Dlatego ta dziwna mentalnosc drewniana w rodzinie chce zostawic alw szukam lepszych mozliwosci spalanie drewna. 

Wiadomo ze palenie w smieciuchu to lipa straszna z racji samej wydajnosci. 

Jestem z kujawsko pomorskiego. U jas uchwala smogowa weszla dopiero miesiac temu. Mozna uzywac smieciuchow do 2024 i klasa 5 minimum od 2029. Ale decyzje trxeba juz teraz podjac

Generalnie moge palic gumakami i nikt mi nic nie powie. Takie otoczenie wiejskie i mentalnosc ludzi ze z komina musi sie dymic. 

 

Tak Ryni taki jest plan. W tej chwili chodze co 2 godz. Komin ma chyba 9 albo 10 metrow. Kociol w piwnicy. 

Stad tez moje napalenie na drew meta bo komora zasypowa ma 350x315. Tylko ten kociol wygloda jakby ktos zrobil przegrode z szamotu do zwyklego gorniaka. Palnik przypomina defro. Ale ze nie mam doswiadczenia nie mam pojecia jak to ugryzc. 

Super opcja zgazowywujacy kociol ale koszt masakra i na pewno bez buforu nie pojdzie. A po za tym roczne drewno chyba nie spali sie za dobrze. 

 

Przepraszam ogolnie forumowiczow za caly psucie tego piekbego tematu MPMa. 

 

Edytowane przez Stalin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Stalin napisał:

Przepraszam ogolnie forumowiczow za caly psucie tego piekbego tematu MPMa. 

 

tu chodzi aby sobie pomagac.   Nikt tu 500 stron nie narzeka na kocioł ..... ale wymieniamy sie doświadczeniami a co nóż zjawia sie ktoś nowy z nowymi pytaniami bo np ma nietypowy domek coś jak twój i nie wie jak np dopasować moc. 

Generalnie bufor to nie taka zla sprawa - zawsze można to dołozyc do mpma i mieć jeszcze wiekszy komfort, ale znowu musial,bys przerabiac cala instalacje w domu pod inne grzejniki i mniej wody w instalacji.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie Panie Mikkei. 

Bufor bedzie ale na pewno nie teraz. Podejrzewam ze moze bedzie jakis organ kontroli kotlowni w przyszlosci i bede musial miec bufor i kupke wegla w kotlowni :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak planujesz bufor to bierz 25kw,trochę się pomęczysz z za dużą mocą,możesz np przepalać i bez problemu ci wejdzie twoje drewno, komora to  w górnym zasypie 26x42x830-90 litrów,i po dołożeniu bufora będzie w sam raz a tamte mniejsze do bufora przy paleniu drewnem są za małe,umęczysz się,tak że reasumując ,14 kw gdy nie planujesz bufora i tniesz drewno na mniejsze klocki lub spalasz w pionie ,a jak planujesz bufor 25kw koniecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko bufor to ze 3 lata. 

Mysle ze sie umecze przez ten czas. 

Musze pomieszczenie wydzilic nad kotlownia jakies i jeszcze wstawic bufor prxez drxwi. 

Paleniem w smieciuchu zwyklym sie drewno zawiesza to tu porazka musi byc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekka przesada ,pojemność bufora powinna być taka by naładować go do 80-90 stopni wsadem drewna ,a paląc sosną jesteśmy w stanie wyciągnąć z kotła 70-90 kw,a to tyle by załadować 1000l bufora,i jeszcze grzejniki coś odbiorą i cwo ,oczywiście można mieć bufor i 2000 l ale trzeba go ładować dwoma sadami za jednym zamachem,ale później taki bufor oddaje 2x dłużej ciepełko

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decydując się na bufor musisz pamiętać o konieczności wymiany naczynia wzbiorczego na większe, nie jestem pewien jaką dokładnie powinno mieć pojemność, bo zdania na forach są podzielone, dlatego bezpiecznie napiszę, że powinno ono mieć pojemność 4-8% objętości objętości wody w całym układzie.

Jeśli chodzi o spalanie drewna w MPM-e w chwili obecnej wśród aktywnych forumowiczów chyba największe doświadczenie ma maronka, więc warto rozważyć jego porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tydzień temu skończyłem montować bufor 800l, ale jeszcze go nie testowałem. Trochę mały, ale większy nie wejdzie ma wysokość. Być może dostawie jeszcze drugi taki.

Naczynie zamontowałem trochę nawet na wyrost - 120l...

Mam nadzieję, że trochę unormuje to spalanie drewna, bo po drugim zasypie w domu nie dało się już wytrzymać ;)

Tylko jeszcze jakoś muszę to ogarnąć pod kątem sterowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalnego nic mieć nie musi, raptem kilka przyłączy, ale zbiornik od hydroforu jest przeważnie ocynkowany od wewnątrz. A w CO ocynku być nie może (zwłaszcza w temperaturach buforowych).

Zwykła czarna blacha wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu ocynk powiedz mi nie moze byc? 

Czy to tylko tak mowili stare majstry ze czarna stal bo tansza. 

 

A tak sobie dedukuje jako czlowiek ktory nigdy nie widzial dolniaka. 

Ze powiedzmy postawimy smieciucha w ktorym palimy od dolu czyli zapala sie caly wsad i dolniaka o tych samych gabarytach. 

To smieciuch bedzie mial wieksza wydajnosc z racji zapalania sie calego wsad? Ale oczywiscie opal wypali sie szybciej? 

Edytowane przez Stalin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor to nie jest tylko prosty zbiornik na gorącą wodę. Jego budowa, przyłącza i to w jaki sposób jest wpięty w układ C.O. ma znaczenie, po więcej informacji odsyłam tutaj http://czysteogrzewanie.pl/instalacja-grzewcza/bufor-ciepla/

okoniny28 do znudzenia będę powtarzał, że MPM DS powstał jako kocioł do spalania węgla, możliwość czystego spalania w nim drewna to tylko dodatkowy bonus.

Jeśli ktoś chce zrozumieć o co chodzi z MPM-em i spalaniem węgla proponuje przeczytać cały wątek https://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-węgla-kamiennego wprawdzie to ponad 1000 stron ,ale uważam, że warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Ryni napisał:

Decydując się na bufor musisz pamiętać o konieczności wymiany naczynia wzbiorczego na większe, nie jestem pewien jaką dokładnie powinno mieć pojemność, bo zdania na forach są podzielone, dlatego bezpiecznie napiszę, że powinno ono mieć pojemność 4-8% objętości objętości wody w całym układzie.

Jeśli chodzi o spalanie drewna w MPM-e w chwili obecnej wśród aktywnych forumowiczów chyba największe doświadczenie ma maronka, więc warto rozważyć jego porady.

I kolega zaciapa który ma bufor 1000l i kocioł starszej wersji 25kw,ja buforu nie mam ,ale moja instalacja jest wodo pojemna (około 400l) i do drewna jest ok ,ale do ciągłego spalania drewna się nie nadaje i dlatego przepalam a w sezonie zimowym pół na pół z węglem jedzie i taki układ jest dla mnie idealny ,od jakiegoś czasu palę tylko na grawitacji choć kocioł stoi na poziomie dolnej kondygnacji,skryzowałem górną kondygnacje i o dziwo zaczęła grzać i dolna,i plus minus 50 zł rachunek za prąd mniejszy jest na dwa m/ce,a palenie na grawitacji ma tą zaletę że grzejniki aż tak mocno nie grzeją po całości i nie przegrzewa się chata,a termostatów nie mam ,tylko na dwóch grzejnikach i łatwiej jest kocioł prowadzić by nie przegrzewać ,i nie wychładza też cwo,prosto ale skutecznie,teraz nawet włożyłem blachę zmniejszającą ruszt,ale położona jest na szamotkach skośnie ściętych ułożonych po bokach a one stoją na szamotce ułożonej na rusztach od strony drzwiczek i przez to blacha stoi wyżej i mam dostęp do palnika,spalanie jest efektywniejsze i dłużej się pali ,a w połączeniu z węglem  taki układ powinien dać radę i w mrozy

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogladalem kotly p2ar Pana Przemka. Widac ze przemyslane konstrukcje. Usprawnial ktos kociol na jego wzor zeby palic drewnem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są to dobre kotły ale sam Pan Przemek przyznaje że przez konstrukcje wymiennika dobrze w nich pali się przy użyciu wentylatora wyciągowego,podobnie jak w hg

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tylko że Pan Przemek nie ma na żadnego badań zrobionych :-(
Rozumiem ze wyłożenie komory zasypu i przedłużenie palniki szamotem jak najbardziej poprawi prace ?
Wertuje forum codziennie ale ogrom informacji i ilość różnych opinii jest nie do opanowania w kilka dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami takie przeróbki poprawiają spalanie,jest czystsze  i wydajniejsze ale też pogarszają komfort użytkowania kotła,który też jest ważny ,możesz nic nie robić i będzie poprawnie ale też możesz się pobawić,tu raczej większość coś kombinowała,bo to lubią,a jak jest efekt to satysfakcja wzrasta 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalin, a myślałeś o przerobieniu twojego kotła na dolniaka ? . Narysuj przekrój kotła to może coś podpowiemy. Wielu tutaj poprzerabiało śmieciuchy, m.in. ja i sobie chwalą. A może pal od góry , bo drewno masz dopasowane do swojego kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.