Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jak bojler jest też bez pompy to nie ma znaczenia.

Z resztą wg starych norm niemieckich (DIN) dodatkowej ochrony powrotu nie potrzeba jak w obiegu jest mniej niż 20l/na każdy kW mocy kotła - czyli teoretycznie dla kotła 20kW bez ochrony może pracować instalacja w której jest mniej niż 400l wody!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To u mnie tak jest ,i dlatego hajnówka 20 lat hulała i nic jej nie było,ale nie rozumiem jednego ,wszędzie jest mniej wody na kw a tyle hałasu o ochronę powrotu jest ,wytłumacz nam to kolego

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, maronka napisał:

wszędzie jest mniej wody na kw a tyle hałasu o ochronę powrotu jest ,wytłumacz nam to kolego

Nie wiem dlaczego - ale u mnie jest ponad 1200l i też specjalnej ochrony powrotu na kotle pelletowym nie mam, tą rolę pełni elektronika włączająca pompę przy odpowiedniej temp na kotle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dużo mniej, gdyż aby ruszyła grawitacja musi być na kotle ponad 60C i przepływ jest wolniejszy niż w inst z pompką.

Kiedyś próbowałem coś takiego jak grawitacja zrobić, ale wspomaganego pompką- poległem na samych użytkownikach - były pretensje że jak jest pompa to powinna chodzić non stop , od temp najlepiej 40C itd.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już od jakiegoś czasu ,jak nie potrzeba dużo ciepła ,palę bez pompki ,ale bardziej z oszczędności prądu,ale miło że i kocioł mniej dostaje,dzięki kolego 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, sambor napisał:

Tak dużo mniej, gdyż aby ruszyła grawitacja musi być na kotle ponad 60C i przepływ jest wolniejszy niż w inst z pompką.

Kiedyś próbowałem coś takiego jak grawitacja zrobić, ale wspomaganego pompką- poległem na samych użytkownikach - były pretensje że jak jest pompa to powinna chodzić non stop , od temp najlepiej 40C itd.......

No z tymi 60C to bym polemizował. Grawitacja rusza szybciej, przy 60 u mnie to już powrót ciepły ( no może letni ).

Panowie jeszcze jedno pytanko - czy po spuszczeniu wody instalacja grawitacyjna może trochę postać bez wody. O grzejniki żeliwne się nie martwię, ale o rury stalowe to już trochę tak ( jeszcze nie się nie zdecydowałem na nowy kocioł ).

PS. Wszystkim Forumowiczom Wesołych Świąt Wielkanocnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ważne że rury są ciepłe, liczą się grzejniki a te zależnie od rur mogą zacząć grzać dopiero przy 65-70C na kotle.

Oczywiście nie mówimy o letnich grzejnikach, tylko o zadanej temp pracy podczas mrozów..

Instalacja powinna stać zalana, powietrze szkodzi rurom,  które były poprzednio zalane- powstaje przyspieszona korozja powierzchniowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wesołych Świąt wszystkim życzę ,mamy wiosnę i jest pięknie,2 m/p drewna jeszcze zostało,czyli poszło od października 1,3 tony węgla i 13m/p drewna, a wam? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

Tak ja pisałem wcześniej będę dokładać  bojler do kociołka,

z  racji że mnie przy instalacji nie będzie a nie wiem co za instalator  będzie to zakładał

mam prośbę o schemat podłączenia bojlera .

Na necie jest tego tak dużo że nie wiem na co zwrócić uwagę.

Prawdopodobnie ochrona kotła będzie szła przez bojler, ale co jak już bojler  osiągnie temperaturę to co zrobić żeby kocioł już go nie grzał tylko szło na dom.

W lato zamykam zawór na dom i grzeje tylko bojler ale z zimie gdzie pali się ciągle po co cały czas grzać bojler.

Bardzo proszę o sugestię

Dziękuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie jeśli bojler jest nagrzany to już go nie grzejesz mimo przepływu przez niego ,nie uciekają kw-aty,ewentualnie po wychłodzeniu kotła ,jeśli jest przepływ to zabierasz waty z bojlera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albin załuz 14kw - 18kw jest zbyt mocna do twojego metrażu  , 14 wew jest taka sama szerokoscią i długoscią tylko jest niższa o 8 czy 10cm niż 18kw.

Do drewna 14 działa bdb.  a na weglu ja z blachą zmniejszajacą ruszt ogrzewam  170m domu. - fakt ocieplony ale pow grzania jest spora bo stare budownictwo grube mury nie tak szybko nagrzać.

 

Co do boilera kup sobie najprostrszy sterownik - ale pamietaj - musi miec   2 czujniki temp - jeden montujesz na zasilaniu pieca, 2 czujnik w boilerze albo na rurze odprowadzajacej wode z wezownicy boilera-  ja mam tak zreobione ze pompka działą tylko póki w rurce wychodzącej z powrotu weżownicy boilera   nagrzeje wezownice i te rurkę min do 47'c to wtedy pompka sie wyłącza - i dajmy na to boiiler spokojnie absorbuje ciepło z weżownicy.  A gdy temp wezownicy spada  to załacza sie pompka na dosłownie 15s i dalej nabije ciepła i sie wyłacza.  Jest to dobre bo pompka nie działa non stop a boiler bardzo szybko sie nagrzewqa  .   

Sterownik nazywa sie IE21 i kosztuje 79zł + 2 czujka temp ok 25 czy 30zł

jc służe pomocą jak zainstalować i ustawić . Jc ma to sporo funkcji np można te ż ustawić zabezpieczenie przed zagotowaniem kotła- np gdy temp na sterowniku wskoczy np na jak sobie ustawimy np 95;c to włacza sie alarm w sterowniku - wyje pika i włacza pompkę non stiop abwychłodzić piec.

9c2a7a8449f3a75789e71895f243 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Panowie strzeliła mi przegroda w moim MPM-e.  Widziałem kiedyś w tym wątku (ale nie mogę znaleźć) jak niektórzy robili palnik wirowy i przegrodę z cegieł szamotowych. Wiem że zmniejszanie rozmiar okienka w palniku. Mój MPM to I 25kw z buforem, palone tylko drewnem. Podpowiedzcie jak to najlepiej ogranąć, nie chcę kupować u producenta (już 3 raz) nowej przegrody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mojej minął 2 lata i jest pęknięta ,ale śmiga ,mam na zapas aż 3 szt ,z tym że jedna pękła w transporcie i pójdzie jako pierwsza,jedna jest wymieniona a jedna większa 14x11,ale póki co dla mnie przegroda musi się rozlecieć dość mocno a nie tylko pęknąć by ją wymieniać ,i pewnie jeszcze sezon pojadę na niej,a co do dorobienia z szamotek to da się ,trzeba podocinać na wymiar i poukładać jak klocki lego,z tym że do drewna dałbym otwór szerzej i 1cm niżej,do twojego kotła tak 15x10

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bos 145.  Ale beton zawsze bedzie najsłabszym ogniwem, trzeba tu coś lep[szedgo jak Piecuch zrobił przebrodę z lepiej izolującego materiału .

Potrzeba coś co nagrzeje sie do czerwoności w 1 min i tak samo szybko ostyggnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.