Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Nie zagłębiałem się w pomiary czy teoretyczne obliczenia i nie zamierzam tego robić. Nie jestem też producentem ani sprzedawcą buforów. Wiem za to z praktyki, też niezbyt długiej bo obecną instalację użytkuję pierwszy sezon, że obniżając na siłę temperaturę spalin (a przez to moc) znacznie dłużej ładuję bufor i zużywam do tego znacznie więcej opału. Wydaje mi się logiczne, że korzystniej jest wypuszczać kominem 200 st. przez 3 godz. niż 150 st. przez 6 czy 8 godz. spalając tę samą ilość opału.

Edytowane przez Obiektyw
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem z praktyki że na mniejszym ruszcie opał spala się efektywniej. Jest gorętszy żar i płomień co powoduje że ta sama ilość paliwa potrafi więcej nagrzać. Wystarczy tylko dopasować to do potrzeb energetycznych budynku i spalić się powinno mniej jak z buforem.

Moje modyfikacje w ty kotle miały na celu akurat podniesienie temperatury spalin bo były za niskie co skutkowało za małym ciągiem ( nie chciało się palić)

 

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piecuch - gdzie kupiłeś  materiał na przegrodę - bo moja pekła.  ?   Podaj mi jakiś link do sklepu

Aktualnie palę drewnem i temp spalin i przegroda  tak samo jak płytka nad palnikiem potrafi sie nagrzewać do czerwoności cała - na weglu nie było to aż tak widoczne...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś się postarał lepiej i dobrał mniejszy kocioł to byś nie musiał robić tych wszystkich przeróbek o których piszesz.

Podejrzewam że u ciebie kocioł 12kW dałby radę przez większość sezonu a tak masz zabawę z kotłem.

U mnie kocioł 12-14kW prototyp bez problemu na drewnie osiąga moc ponad 25kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panów Serdecznie i zapraszam do obejrzenia filmiku z podanego linku!  Mój temat "Palnik szamotowy I PW w kotle SKED"  krzych13. Pozdrawiam

https://www.youtube.com/watch?v=M0ksGAdklA8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mikkei napisał:

Piecuch - gdzie kupiłeś  materiał na przegrodę - bo moja pekła.  ?   Podaj mi jakiś link do sklepu

Aktualnie palę drewnem i temp spalin i przegroda  tak samo jak płytka nad palnikiem potrafi sie nagrzewać do czerwoności cała - na weglu nie było to aż tak widoczne...

 

 

Te które kupiłem te grube 30x30x 7,6 cm z której wyżeźbiłem przegrodę nazywają się na fakturze Superton Al 44 po 61,50 zł sztuka
Te cienkie 40x30x2 cm do kanału palnika nazywają się Normaton BS po 29,52 zł szt

Nie wiem czy to ich wewnętrzne  nazwy ( Ceramika Żarów www.pco.pl ) ale tak mam na fakturze. 
Wytrzymałość na tempreratury 1450'.

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stacjonarnie mam do nich ok 50km. Online to bałbym się czy dotrze w całości. Kurierzy dzisiaj wiele potrafią.

Ale na paletach wiem że wysyłają.

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym online to prawda. Zamówiłem kiedyś wermikulit, kurier przywiózł mi do pracy i taki grzeczny zapakował nawet do mojego samochodu  . W domu otwieram a tam płyty potrzaskane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jest trochę tak ,że jak się za mocno wszystko zaizoluje płytkami to trochę zabraknie na ogrzanie kotła

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt wszystkiego nie izoluje płytkami. Natomiast izolacja na wysokość warstwy żaru korzystnie wpływa na spalanie bo utrzymuje wyższą temperaturę żaru i polepsza odgazowanie opału ( szczególnie drewna). W kotłach dolnego spalania wymiana ciepła idzie głównie poprzez wymiennik ( w odróżnieniu od kotłów górnego spalania). 

U siebie mam też dołożone płytki nad palnikiem na wysokość 20 cm co wpływa na lepsze dopalanie się płomienia przed zetknięciem się z zimnymi ściankami wymiennika. Sadza jest wypalona i nie ma gdzie osiąść. Efektem tego jest brak dymu także przy rozpalaniu zimnego kotła - idą tylko gorące spaliny. Temperatura spalin jest wskaźnikiem czy tych płytek w pierwszym kanale jest za dużo czy w sam raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za stek bzdur i półprawd weź to jakoś uporządkuj i sensownie wyjaśnij np to

25 minut temu, Piecuch19 napisał:

Temperatura spalin jest wskaźnikiem czy tych płytek w pierwszym kanale jest za dużo czy w sam raz.

Określenie w " sam raz" jest dobre dla kucharki , która gotuje zupę z nie modernizatora kotła

PS

Mam płytki szamotowe 3cm w całej komorze zasypowej i w pierwszym kanale za palnikiem na całej wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja obecnie mam tylko 12 cm palnika i też jest bez dymu.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.03.2019 o 13:42, maronka napisał:

Ty sobie licz kolego jak chcesz ,ja wiem że do tej pory wydałem na opał 2tys,zł,a to że musiałem go przewieź taczką 50 m to mi tylko na zdrowie wyszło ,ciąć nie musiałem

Ja 1500 zł ALE musiałem sporo drzewa wyciąć z lasu. Mam na myśli roczny koszt utrzymania ciepłego domu 300 mkw oraz CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość miki1212

I tak się tworzą mity.

A dopiero pisałem stronę wcześniej i miałem racje. Trochę się spali z zeszłego roku co zostało, trochę palet, swojej roboty się nie liczy bo na zdrowie wychodzi  i potem spalanie pół tony na 6 miesięcy zimy heheh Do tego każdy liczy jak chce.

Było śmiesznie, potem się ignoruje te głupoty o małym spalaniu ale z biegiem czasu to po prostu wpienia i idzie na nerwa jak ktoś pisze takie bzdury. Ile razy można czytać tę samą głupotę? Piszą to najczęściej koledzy, którzy zostali złapani wielokrotnie na manipulacji a to metrażem a to opałem itd. po co to komu tylko wprowadza w błąd taka gadanina nowych, którzy wierzą w te głupoty.

Trzeba by w regulaminie zamieścić punkt, że nie piszemy o spalaniu bo szkoda miejsca na te fantazje, a jak już to w hydeparku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co się człowieku tu męczysz,jak ci się coś nie podoba to zabieraj swoje klocki i idź do innej piaskownicy klepać w kółko to samo.To jest nasz wątek i nasza sprawa co wypisujemy. o kotłach którego nawet nie użytkujesz.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, sambor napisał:

Co za stek bzdur i półprawd weź to jakoś uporządkuj i sensownie wyjaśnij np to

Określenie w " sam raz" jest dobre dla kucharki , która gotuje zupę z nie modernizatora kotła

PS

Mam płytki szamotowe 3cm w całej komorze zasypowej i w pierwszym kanale za palnikiem na całej wysokości.

" W sam raz" to tyle by temperatura spalin nie była za wysoka jak i nie była na tyle za niska by osłabiała  zbytnio ciągu. Każdy ma inny komin i do tych zmiennych warunków należy się dostosować. U mnie na podtrzymaniu ( przymknięty miarkownik - temperatura na kotle ustabilizowana) tempreratury spalin oscylują 120'- 150' przy rozpędzaniu kotła 170'- 200' i uważam że są w "sam raz" w moim przypadku. Osoby mające wkład kominowy mogą zejść z tempreraturą spalin trochę niżej - jednak w obu przypadkach nie mniej niż 55' na wylocie z komina ( kondensat).

Co do wysokości wyłożenia płytkami pierwszego kanału to wymaga obserwacji i warunków jakie są w kotle. Głównie chodzi o długości płomienia który powinien dopalić się w całości w strefie szamotu. I tu zależy to od przekroju otworu przegrody, ciągu, napowietrzenia opału na ruszcie oraz opału którym palimy. Każdy te parametry ma inne i inna wymagana będzie wysokość wyłożenia ( pomoże w tym obserwacja płomienia by było w sam raz).

Co do komory zasypowej to uważam że wystarczy szamot do  wysokości przegrody by utrzymywać niską warstwę żaru. W poprzednim kotle miałem wyłożone prawie na całą wysokość i na pewno wpływa to korzystnie na brak smoły, ale przy paleniu ciągłym może powodować rozpalanie zbyt dużej warstwy żaru ( zależnie od wcześniej opisanych warunków jakie kto ma i czym pali). Jest to korzystne przy paleniu drewnem ( lepsze odgazowanie) ale ja palę węglem.

Myślę że wyjaśniłem co to jest " w sam raz" - dla mnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość miki1212
10 minut temu, carinus napisał:

Po co się człowieku tu męczysz,jak ci się coś nie podoba to zabieraj swoje klocki i idź do innej piaskownicy klepać w kółko to samo.To jest nasz wątek i nasza sprawa co wypisujemy. o kotłach którego nawet nie użytkujesz.

A to ty pisałeś, że spalasz 300kg węgla na sezon a potem w innym temacie piszesz, że spalasz 18 kilo na dobę, no właśnie o takich hipokrytach piszę albo ten co najpierw liczył spalanie dla 240 metrów a jak mu za dużo wyszło to jednak poprawił na 188m2 HAHAHA Serio? Zero refleksji?

Po co sie tutaj człowieku męczysz napisz jakąś bajkę i sprzedawaj może coś zarobisz bo tutaj bajki piszesz ale nikt tego nie kupuje hyh...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Piecuch19 napisał:

Myślę że wyjaśniłem co to jest " w sam raz" - dla mnie.

Tak wyjaśniłeś, i tak trzeba było od razu napisać , gdyż określenie "w sam raz" jest dobre dla gospodyni domowej, która tłumaczy jak soli zupę,

a nie jest zwrotem który ma zastosowanie na forum powiedzmy sobie technicznym.

Temperaturę spalin częściowo można też regulować RCK.

Edytowane przez sambor
popr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, sambor napisał:

Temperaturę spalin częściowo można też regulować RCK.

Pod warunkiem że temperatura ta nie będzie niższa niż 55' na wylocie z komina, bo za kilka sezonów takie działania mogą się wiązać z remontem ścian przylegających do komina - położonych w jego wyższej części.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin może być prawidłowy, ale palacz może być nieświadomy tego, że zbytnią oszczędnością w postaci utrzymywania zbyt niskich temperatur spalin przysporzy sobie większych wydatków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, miki1212 napisał:

Trzeba by w regulaminie zamieścić punkt, że nie piszemy o spalaniu bo szkoda miejsca na te fantazje, a jak już to w hydeparku.

 Przyszedłeś tutaj obrażać innych czy merytorycznie dyskutować ?  

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.