Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

do mocowania przegrody wykokrzystalem otwory PW w piecu do katownika przyspawalem srube 8, u dolu katownik doszedl do plaszcza (uszczelnienie pomiedzy plaszczem a katownikiem silikon)  calosc przyblokowana jest przegroda z szamotu w ktorej jest palnik czyli nic nie jest przyspawane do plaszacza

wczesniej narysowalem inaczej bo faktycznie otwor PW jest blizej oplomek

post-45092-0-34627100-1450610032_thumb.jpg

Edytowane przez rumunn9r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wymiary komory szer 41 gleb 34 wysokosc 25  wymiar nadstawki 20x30  modyfikacje robione tak zeby nie naruszac naturalnej konstrukcji kotla w wymeinniku przeswituje szkliste efekty wczesniejszego palenia;) jak sie ich pozbyc sadpal,mechnicznie?

post-45092-0-24537100-1450622615_thumb.jpg

post-45092-0-77158700-1450622622_thumb.jpg

post-45092-0-34216900-1450622630_thumb.jpg

post-45092-0-43469500-1450622645_thumb.jpg

post-45092-0-94814400-1450622653_thumb.jpg

post-45092-0-17300500-1450622662_thumb.jpg

post-45092-0-37708800-1450622883_thumb.jpg

post-45092-0-44773300-1450623155_thumb.jpg

Edytowane przez rumunn9r
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za fotki. Sadpalem można ale mechanicznie też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dami63  spalanie węgla na dobę w kotle nawet takiej samej mocy u każdego będzie inne chyba z wiadomych przyczyn (jest ich całe  mnóstwo). Zapotrzebowania cieplnego niestety nie da się oszukać a każdy dom ma je inne (można  je  jedynie z  dobrym  skutkiem obniżać przez docieplanie, wymianę  okien i drzwi itp.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pochwalcie sie ile taki MPM 12-14kw przepali węgla na dobę.Niech użytkownicy innych dolniaków podobnej mocy {i nie tylko}jak HEF,ZGODA,SOKÓŁ.SAS tez sie wypowiedzą.

Powinieneś zapytać jaką sprawność mają nasze kociołki w porównaniu do innych,bez względu na moc i paliwo.Wtedy będziesz miał idealne rozeznanie który lepszy.Na razie Wesołych Świąt i nie myśl o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzisiaj zauważyłem w moim piecu coś nowego. Taki efekt pojawił mi się po parunastu godzinach palenia non stop. Mianowicie z pomiędzy szamotów ,tam gdzie wyjście ma PW. Powstawał nowy płomień ,który mieszał się z tym z paleniska. Na filmiku słabo to widać ,ale Płomienia z Pw było więcej niż z rusztu. Temp na piecu ponad 70*,miarownik zamknął klapkę popielnika.Uchylone było PW z zasypu  i Pw to między szamotami. Moje pytanko ,czy tak  własnie działa dopalanie gazów ?? Czy to jest to dopalanie i czy tak ma to działać ?https://youtu.be/Owh7yhv4rWA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gredy, na filmie niewiele widać, ale co do zasady to to co opisujesz właśnie tak działa. W kotle bez PW nic by Ci się nie zapaliło i uleciało kominem. Nie jest to jakiś bardzo efektywny sposób spalania, bo napewno nie dopala się wszystko, ale zawsze coś. Powstawaniu płomienia za palnikiem w stanie uśpienia kotła ( koszenia opału) sprzyja wysoka temperatura pracy kotła i dobrze rozgrzane szamotki. A i PW z umiarem, bo wystudzi gazy i nic się nie zapali. Takie moje obserwacje. Proszę mnie od razu nie krytykować, nie polecam kiszenia opału, ale mając kocioł sporej mocy bez bufora takich sytuacji się nie uniknie niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piko, mam ten sam kociołek i 230m bez ocieplenia ogrzewa na pół gwizdka. Dobowo schodziło mi przy ok 0* 40 kg. Teraz ocieplam i bierze do 30kg. Na Marcelu najpewniej spieka się i zawiesza węgiel, temat w DSach wielokrotnie opisywany. Jest kilka możliwości, możesz dopuścić więcej powietrza nad zasyp, wyjąć ceramiczną przegrodę żeby paliła się większa obiętość albo mieszać z czymś słabszym. Na palniku układam szamotki, zagęszczają płomień i lepiej dopala. Teraz na zasyp dorzucam Sadpal i sadzy w wymienniku ani grama, tylko popiół.

Jeśli możesz zrób zdjęcia z szamotkami ułożonymi na palniku, jestem ciekaw jak to rozwiązałeś. W MPM 17-19 zmniejszałem palnik szamotem tak jak u Ciebie, ale wydaje mi się, że dym z komina był większy niż na oryginalnym palniku. Myślałem żeby przykryć cały palnik płytką szamotową z wywierconymi dwoma otworami fi 50 mm tylko nie wiem czy takie rozwiązanie spełni swoją rolę. Z jednej strony zastanawiam się czy jest sens poprawiać producenta skoro przy oryginalnym palniku jest naprawdę dobrze, z drugiej zaś, zawsze może być lepiej i to być może niewielkim nakładem pieniędzy i czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winio, początkowo szamotki leżały pod kątem bo u mnie palnik nie kończy się z przodu i z tyłu na tej samej wysokości. Teraz dołożyłem pół cegiełki na tył i szamotki położone od góry są poziomo ale nie ma to znaczenia. Przekrój palnika na wylocie zmniejszony jest o ok 2/3 moc max. proporcjonalnie. Są tego plusy dodatnie i ujemne, instalacja dłużej się rozgrzewa i gorzej się rozpala, trudniej łapie ciąg. Zysk jest taki że, płomień dłużej pozostaje w palniku i gazy się dopalają. Do prawidłowego spalania potrzebne są 3 czynniki, palny gaz, tlen to oczywiste ale również temp musi być wyższa od temp zapłonu, co zaobserwował Gredy na szczelinie PW.

Mała dygresja na temat CWU, podtrzymywanie pieca tylko dla potrzeb ciepłej wody nie ma sensu a codzienne rozpalanie to pomyłka. Ja mam ogrzewacz gazowy Aristona 80 l z wężownicą do CO. Mogę polecić takie rozwiązanie, gaz podtrzymuje do 40* a CO gdy się pali podbija do ok 50*. Na razie jadę na gazie z butli bo rura z ziemnym jeszcze jest za płotem ale wygoda niesamowita. Mam jeszcze puszczony bypas z wężownicy na drabinkę w łazience do suszenia ręczników w lecie, działa na grawitacji.

Szamotka pod pierwszą grodzią powoli mi się przepala, nie wiem czy dociągnie do końca sezonu. Zamawiał już ktoś oryginalny czy dorabiacie z szamotek, jak je łączyć, przęt przez środek?

Sorki, ale zdjęcia nie chcą się załaczyc, spróbuje później.

Edytowane przez Sarmata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sarmata

Ta szamotka to tandeta. W środku niej jest pręt stalowy, który po bokach wisi na zaczepach i tym samym trzyma odlew. Ja dociąłem z 2 cegiełek na szerokość i po bokach wyciąłem szczeliny na właśnie te zaczepy i dość ciasno złożyłem na uszczelniacz. U mnie cegły wystają za wymiennik coś ok 1cm a z wysokości przyciąłem ok 2cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie do posiadaczy kotła mpm 12-14kW na jakiej wysokości jest rura powrotu do kotła?

 

2. pytanie otwarte do posiadaczy jak nisko schodzą te kątowniki wezyra (chodzi mi o to czy wylot z nich jest poniżej tej płytki betonowej czy tylko do końca wymiennika z blachy)?

 

3. czy próbował z was wkładać do pieca zwirowywacze takie jak są w kalvisie

post-61889-0-60977500-1451502932_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie spalanie wyglada tak 

A u mnie tak - kilka fotek z palenia w moim DS, paliwo podłe - sosna budowlana i gałęzie z olchy

Wizjer mały, niecałe 6cm. 

Temp kotła w nazwie zdjęcia

Praca ok 5h wytworzona en cieplna- 310MJ, moc średnia 17kW

Temp końcowa bufora 98C góra i 95C dół, na kotle chwilowo ponad 100C

Układ zamknięty,

 

Po przekroczeniu 55C praca na RCK nastawionym na 10Pa

Temp spalin 160-180C

post-18578-0-82738700-1451506188_thumb.jpg

post-18578-0-99810500-1451506218_thumb.jpg

post-18578-0-62350400-1451506342_thumb.jpg

post-18578-0-69277300-1451506631_thumb.jpg

post-18578-0-74376100-1451506662_thumb.jpg

post-18578-0-88253100-1451507024_thumb.jpg

Edytowane przez sambor
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do rodziców dotarł właśnie 8-10kw, jak będę to porobię zdjęcia i umieszczę relację. 

Kontakt z właścicielem MPM b.dobry, czas realizacji zamówienia w okresie przedświątecznym w okolicach tygodnia.... dla mnie bomba.

mam nadzieję, że zainstaluje na dniach kociołek i przeprowadzę pierwsze całopalenie  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie do posiadaczy kotła mpm 12-14kW na jakiej wysokości jest rura powrotu do kotła?

2. pytanie otwarte do posiadaczy jak nisko schodzą te kątowniki wezyra (chodzi mi o to czy wylot z nich jest poniżej tej płytki betonowej czy tylko do końca wymiennika z blachy)?

3. czy próbował z was wkładać do pieca zwirowywacze takie jak są w kalvisie

co prawda nie jestem "posiadaczem 12-14" to jednak sie podziele,

1. "Wysokość od podłogi do dolnej krawędzi mufy przyłączeniowej powrotu wynosi 31cm." ja mam obniżoną, spytaj producenta po prostu czy zrobi na wysokości jakiej potrzebujesz

2. na dole to raczej wlot, mam do dolnej krawędzi cegły, ale najwyraźniej to się zmienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.