Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Najłatwiej czyści się miedzy zasypami. Jak zostaje sam żar to jest najwygodniej, bo nie dymi wtedy i wszystko jest cieple . Bierzemy skrobaczkę i jazda póki ciepłe jest. Ściągamy wszystko na żar i po sprawie. Przy okazji wezyrki warto przeczyścić, ja to robię prętem stalowym wkładam od góry i wszystko przepycham na dół, młotek też może się przydać. Tutaj widać że górny zasyp jest wygodniejszy do czyszczenia tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej mozliwosci zeby jej nie bylo chyba ze wylozysz cala komore szamotem lub kupisz kociol bez plaszcza w komorze zasypowej. Kolejnym czynnikiem jej powstawania jest mokry opal

Edytowane przez rumunn9r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie konfiguruje sobie kociołek Mpm przy górnym zasypie gdzie jest lepiej praktyczniej zamontować miarkownik ciągu na bocznej ścianie czy z czoła?

 

Ja mam z przodu i trochę przeszkadza przy chodzeniu koło pieca a z boku nie miałem miejsca. Osobiście sugeruję z boku ale ktoś wcześniej pisał że ramię od miarkownika jest za krótkie. Może Pan Marcin tak zaleci wstawienie mufy z boku żeby standardowe ramię wystarczyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej mozliwosci zeby jej nie bylo chyba ze wylozysz cala komore szamotem lub kupisz kociol bez plaszcza w komorze zasypowej. Kolejnym czynnikiem jej powstawania jest mokry opal

Ja mam suche drzewo z rozbiórki bardzo starego domu i też jest smoła wiec mokry opał czy sychy to smoła zawsze jest.  Nawet śmiem twierdzić że stare drzewo nie daje takiej temperatury jak np 2 letnie co mi zostało po budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest tylko płaszcz wodny w komorze załadowczej. Zawsze będzie tworzyć się smoła od drewna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet śmiem twierdzić że stare drzewo nie daje takiej temperatury jak np 2 letnie co mi zostało po budowie.

Też to zauważyłem, stare drewno z rozróbki spala się bardzo bardzo szybko w porównaniu z drewnem 2-3 letnim, trzeba często dokładać.

 

Ktoś wcześniej pytał o termometr spalin ja mogę polecić termoparę z linku poniżej i rurkę mosiężną 6x1 z linku poniżej. Ja zaślepiłem tą rurkę pręcikiem miedzianym ze starego miarkownika ciągu (spasował idealnie) dociąłem go tak by końcówka czujnika znajdowała się w środku strugi spalin (zdjęcie poniżej). Pomysł z termoparą podsunął mi kolega rumunn9r, moim zdaniem świetnie się to sprawdza.

 

http://www.aliexpress.com/item/2015-tm-902c-temperature-meter-tm902c-digital-Thermometer-Thermocouple-Probe-Thermocouple-Needle-Probe-free-shipping/32276939938.html

http://allegro.pl/rurka-mosiezna-cu-zn37-r370-6x1mm-20cm-tanio-i5712522202.html

post-63908-0-47400100-1448974975_thumb.jpg

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kolejna modyfikacja. Do górnych drzwi dospawałem płaskownik pod kątem aby smoła ściekająca nie zalepiała uszczelki tylko ściekała po płaskowniku. Palnik został przedzielony na pół kawałkiem szamotu i w sumie teraz jest 14 na ok 7 i tu pytanie jaka powinna być wysokość palnika aby za mocno się nie zapopielał i czy palnik lepiej zmniejszać po szerokości czy wysokości? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie konfiguruje sobie kociołek Mpm przy górnym zasypie gdzie jest lepiej praktyczniej zamontować miarkownik ciągu na bocznej ścianie czy z czoła?

Jak chcesz kupić Honeywell to dawaj od czoła,inaczej trzeba wyginać ramię żeby poprawnie pracował.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kolejna modyfikacja. Do górnych drzwi dospawałem płaskownik pod kątem aby smoła ściekająca nie zalepiała uszczelki tylko ściekała po płaskowniku. Palnik został przedzielony na pół kawałkiem szamotu i w sumie teraz jest 14 na ok 7 i tu pytanie jaka powinna być wysokość palnika aby za mocno się nie zapopielał i czy palnik lepiej zmniejszać po szerokości czy wysokości? 

Pole przekroju palnika musi mieć ok.30% pow,rusztu,potem patrz na opał,jak tworzy ogromne pokłady popiołu to podnoś dolny szamot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz kupić Honeywell to dawaj od czoła,inaczej trzeba wyginać ramię żeby poprawnie pracował.

Miarkownik kupuje razem z piecem nie wiem jakiej jest firmy.Którą ramkę trzeba wygiąć? podeślij foto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam miarkownik honeywella i ramię również był za krótkie, więc wziąłem z warsztatu klucz imbus 6 mm i dospawałem do ramienia z miarkownika i wszystko dział ok.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój miarkownik chodzi bardzo precyzyjnie i jestem bardzo zadowolony z jego pracy.Zamiast spawać oryginalny sześciokąt,wystarczy trochę odgiąć ramię od strony kotła i starcza na styk.Ważniejszą przeróbką jest dołozenie niewielkiego ramiączka do dolnej klapki na wysokości sworznia zawiasu,żeby zwiększyć ramię i kierunek działania siły.Oryginalne rozwiązanie nie pozwala na płynne otwarcie zamkniętej klapki,gdyż połowa siły miarkownika próbuje wyrwać zawias klapki.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carinus też mam honeywella i działa bez rewelacji. Zapodaj foto jak przegioles ramię.

Honeywella do regulusa nawet nie ma co porównywać. Honeywell działa płynnie da się idealnie skalibrować co z Regulusem nie jest taki łatwe. Wiem bo przerobiłem kilka Regulusów a po przejściu na Honeywell dopiero wiem co to porządny miarkownik. (z Regulusem zagotujesz parę razy wodę np. w sezonie letnim i do wyrzucenia z Honeywellem nic się nie dzieje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramię mam przerobione zresztą oryginalnie jest przedłużone do krawędzi drzwiczek ja dospawałem pod kątem 90 stopni od kotła parę cm i jeszcze dodatkowo dociazylem klapkę. Mój miarkownik zamontowanym z boku i może dlatego kiepsko chodzi.

Edytowane przez Gelo2104
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możecie panowie wrzucić fotki tych swoich miarkowników? Zwłaszcza tych przerobionych.. ?

W moim GSie mam Regulusa, ale rzeczywiście chodzi bez sensu.. zamyka, kiedy już pompa całą ciepłą wodę zabierze.. otwiera się jeszcze, kiedy już mocno podgrzana... może to wina miejsca umieszczenia w piecu? Inna temp na nim, inna na rurze, gdzie czyta pompa... czy po prostu taki bezwładny jest? (inna sprawa, że szarpnąć klapką od starego zębca to nie jest tak łatwo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wczoraj wykonałem pierwsze palenie w moim kotle mpm ds 12-14kw.

Pierwsze wrażenie z kotła pozytywne - wygląd, wykonanie OK. Pierwsze palenie jak to pierwsze - trochę dymu, zapach przepalanej farby. Uczę sie palić drewnem. W porównaniu do używanego dotychczas kominka  z płaszczem - mdm lepiej trzyma temperaturę. 

 

Mam pytanie - obok mpm'a wisi boiler 140l. Jak najprościej zrobić grawitacyjny obieg pomiędzy mpm a zbiornikiem CWU w przypadku, gdy nie działa pompa CO (bo mam jedna pompę CO, która napędza CO i CWU). 

Da się tanio, mądrze i dobrze ?

 

pzdr

Bogdan

 

 

post-64715-0-57482100-1449238530_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wczoraj wykonałem pierwsze palenie w moim kotle mpm ds 12-14kw.

Pierwsze wrażenie z kotła pozytywne - wygląd, wykonanie OK. Pierwsze palenie jak to pierwsze - trochę dymu, zapach przepalanej farby. Uczę sie palić drewnem. W porównaniu do używanego dotychczas kominka  z płaszczem - mdm lepiej trzyma temperaturę. 

 

Mam pytanie - obok mpm'a wisi boiler 140l. Jak najprościej zrobić grawitacyjny obieg pomiędzy mpm a zbiornikiem CWU w przypadku, gdy nie działa pompa CO (bo mam jedna pompę CO, która napędza CO i CWU). 

Da się tanio, mądrze i dobrze ?

 

pzdr

 

Bogdan

Czy nie mozna bylo tej rury wsadzic w komin zaraz za pierwszym kolanem? dlaczego jest tak zrobione? zaizoluj ta rure bo w kotlowni bedziem mial niezla saune

Edytowane przez rumunn9r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Panowie, którzy chcą sie pobawić z palnikami, pamiętajcie o jednym. Zwłaszcza przy zmniejszaniu palnika-dyszy. Nie zmniejszajcie dyszy przy samym żarze, dysza musi być odsunięta od żaru i nie może mieć z nim żadnego kontaktu. Ma być forma leja.  Palnik Diki Petii wcześniej czy póżniej się zapcha!!!, a nawet wcześniej niż później. I potem będziecie grzebać w opale, a dym będzie Wam walił w twarz hehehehehe. Czego to ludzie nie wymyślą, żeby oszukać system hehe. Róbcie dysze coś na wzór palnika w defro ds. Reszta to dobrać proporcje dyszy i rusztu, ale niestety tutaj nie doradzę, próby niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bogdan

Czy nie mozna bylo tej rury wsadzic w komin zaraz za pierwszym kolanem? dlaczego jest tak zrobione? zaizoluj ta rure bo w kotlowni bedziem mial niezla saune

 

 

Na etapie budowy szef budowy powiedział, że tak ma być i tak było. W projekcie było założenie, że dom będzie gazem ogrzewany, może dlatego. Faktycznie ta rura i brzydko wygląda i grzeje mocno kotłownię. Zastanawiam się właśnie, czym ładnie to zaizolować (może takim materiałem?, którym niektórzy tłumiki  w motocyklach owijają ;) )

 

pozdr

Bogdan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogdan

 

Jest wełna do rur, specjalna, nacinana tak żeby się dobrze owijało, podklejona folią alu. Poszukaj na necie.

Chyba że da się wbić niżej do komina ale to po pierwsze techniczne możliwości a po drugie kwestia kosztów.

Co do grawitacyjnego niestety nie pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Faktycznie ta rura i brzydko wygląda i grzeje mocno kotłownię. Zastanawiam się właśnie, czym ładnie to zaizolować (może takim materiałem?, którym niektórzy tłumiki  w motocyklach owijają ;) )

Jak zaizolujesz to musisz liczyć się z tym że przy wymiataniu komina będziesz musiał odizolować by rozpiąć kolanka, bo raz na jakiś czas pasowało by oczyścić tą rurę i kolanka z sadzy, chyba że jakoś da się wymieść w inny sposób? 

Edytowane przez andrzejaslo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.