Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, karolr52 napisał:

W takim razie wybiorę ten co był na zdjęciu 1. Średnice rury mam 180mm a długość sondy 150mm

mam taki - sonda ma 6 cm i siega spokojnie prawie do połowy czopucha , w mpm spokojnie ogarnia temperatury no i koszt 13zł nowy

a2bb18454fb2b8dc6b7783992eab 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro przy sondach jesteśmy czy może ktoś polecić jakąś sonde (czujnik) do czopucha którą łatwo podłączyć do esp8266? Chciałbym sobie w Home Assistant dołożyć również podgląd na temperaturę spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

max31865 (np na płytce od Adafruit) + pt100 w jakiejś osłonie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksymalna temperatura dla ds18b20 to 125 stopni więc nie nadaje się do takich pomiarów w ogóle. Tylko termopara albo pt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ligeza już mówił o esp8266 więc sonofa nie potrzebuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, maciejmi napisał:

Może sonoff Basic. Ja mam taki z czujnikiem ds18b20 do kontroli temperatury kotła i uruchamiania zdalnego pomp, a także harmonogramy uruchamiania. Oprogramowanie to supla. Chodzi już od ponad roku nieprzerwanie.

Sonoffa używam, ale s20 i w nim trzy czujniki ds18b20 (piec, bojler góra i dół). Działa to już chyba ponad rok i się sprawdza. Tylko ja używam tasmota i domoticz do automatycznego włączania pompy przy 60*C i wyłączania przy 45*C, ale planuję przejść na reguły wbudowane w tasmotę.

5 godzin temu, rarek napisał:

max31865 (np na płytce od Adafruit) + pt100 w jakiejś osłonie 

Wcześniej rozglądałem się za takim zestawem, skoro mam potwierdzenie że się nadaje to zamówię u chińczyków. Komunikacja po SPI, a w sonoff s20 zostało mi tylko jedno wolne gpio. Będę musiał pewnie rozważyć migrację na sonoff basic, gdzieś mi leży taki nieużywany w domu.

Czy w przypadku temperatur ponad 450*C sonda nie ulegnie uszkodzeniu?

Edytowane przez ligeza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, mikkei napisał:

Kolego Maronka - poleć temu koledze raczej mniejszy piecyk - bo wszyscy wiemy że przewymiarowany piec to zło wcielone. - tylko niech to dobrze obliczy

Niby tak ale 14 może okazać się za mała do drewna ,18 z tego co zauważyłem to do węgla bardziej pasuje z tym małym otworem w przegrodzie i gość by się umęczył ,a 25 mam nadzieję żeby mu nagrzała ,i większe szczapy można włożyć,bardziej wygodny do drewna jest po prostu ,ale bufor by musiał założyć,by być tak naprawdę zadowolonym 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.01.2019 o 10:40, user2018 napisał:

narzeka na zawieszanie węgla a pali Wesołą czyli typem 32.2, który już jest spiekający i nie jest polecany do kotłów DS, bo właśnie ma tendencje do zawieszania się i krzyczy, że jak to nie może palić węglem zalecanym w DTR MPMa, tylko w DTR które ja znalazłem jest zapisane jako zalecane paliwo węgiel typ do 32.1, poprosiłem aby wrzucił swoje DTR bo może producent zmienił zapis i 32.2 tez zaleca, brak odpowiedzi.

Nie wiem jak było z DTRką dostarczoną wraz z kotłem (choć wydaje mi się że była inna) bo prawdopodobnie przez przypadek w przypływie radości z posiadania nowej zabawki poszła jako podpałka, ale producent wysłał mi ją w wersji elektronicznej. Pozdrów @Gredy ludzi, bo szybko i sprawnie reagują :)

Podstawowym paliwem do kotłów typu MPM-DS jest węgiel kamienny typ 31.1,
31.2 lub 32.1 nisko-spiekalny. Drewno musi być suche i minimum dwa lata
sezonowane. Palenie mokrym drewnem obniża sprawność i niekorzystnie wpływa na
żywotność kotła. Zabrania się spalania w kotle opakowań kartonowych , których
niedopalone kawałki mogą blokować przepływ powietrza przez ruszt żeliwny jak
również opakowań z tworzyw sztucznych, które mogą spowodować uszkodzenie
palnika ceramicznego. Paliwo zalecane :
5.węgiel orzech II , granulacji 30-50 mm, kaloryczność 28-30 MJ, kopalnia Wesoła

DTR MPM - DS 10-25 kW.pdf

8 godzin temu, ligeza napisał:

Wcześniej rozglądałem się za takim zestawem, skoro mam potwierdzenie że się nadaje to zamówię u chińczyków. Komunikacja po SPI, a w sonoff s20 zostało mi tylko jedno wolne gpio. Będę musiał pewnie rozważyć migrację na sonoff basic, gdzieś mi leży taki nieużywany w domu.

Czy w przypadku temperatur ponad 450*C sonda nie ulegnie uszkodzeniu?

Ja mam RaspberryPi ktore gada sobie z tym MAXem i z każdym czujnikiem esp8266 w domu. Sercem jest domoticz ale bawie sie w openhab + homekit.

Na czopuchu będziesz miał 450 stopni? Pt100 powinien to wytrzymać jeśli nie bedzie lutowany, a nawet jeśli to wymiana kosztuje grosze zaś MAX31865 ma możliwość kompensacji przewodów więc nie musi nawet siedzieć w kotłowni jeśli o to sie martwisz

Edytowane przez rarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, rarek napisał:

Na czopuchu będziesz miał 450 stopni?

Ogólnie to raczej nie planuje, ale zdarzyło mi się przy rozpalaniu bardzo drobnym drewnem (na krótkim obiegu) zamknąć zegar 500*C. Dosłownie nie było mnie 5 minut. OpenHab testowałem, ale trochę mi nie podszedł, natomiast w wolnych chwilach powolutku migruję wszystkie urządzenia na Home Assistant (obsługa głosowa Google Assistant) i wszystko działo równolegle z domoticz na kontenerach w NAS.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rarek

To jest najnowsze DTR? Ja korzystałem z tego na czysteogrzewanie i ono było bodajże z 2016.

Swoją drogą to ciekawe bo wpisane są typy do 31.2 a wymieniają wesołą, która wg strony ma spiekalność Ri od 16 do 40 a tutaj typy węgla wg bloga zawijana:

32.1 Węgiel nieznacznie spiekający, o zdolności spiekania RI powyżej 5 do 20. Przydatny dla wszystkich typów kotłów i palenisk. W przypadku zdolności spiekania RI bliskiej 20 może jednak sprawiać pewne problemy w kotłach z konwencjonalnymi palnikami retortowymi.
32.2 Węgiel słabo spiekający, o zdolności spiekania RI powyżej 20 do 40, może być stosowany tylko w kotłach z palnikami retortowymi nowej generacji.

więc wychodzi, że zalezy jak się trafi, może być mniej spiekający lub bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym katalogu jest napisane jak byk że wesoła ma 32.1

http://katalogwegla.czysteogrzewanie.pl/katalog

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, user2018 napisał:

@rarek

To jest najnowsze DTR? Ja korzystałem z tego na czysteogrzewanie i ono było bodajże z 2016.

otrzymane wczoraj z domeny mpm-kotly.pl więc najnowsza. Zauważ schemat z buforem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typ 31 to typ płomienny, to co po przecinku jest mało istotne :)  nie zaleca się palić tymi wyżej 33, 34.itp.

W dtr powinni napisać : palić ruskim węglem, wtedy nikt na spiekanie by nie narzekał.. :-) 

Edit. Poprawione :) 

Edytowane przez zaciapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, zaciapa napisał:

Typ 32 to typ płomienny, to co po przecinku jest mało istotne :)  nie zaleca się palić tymi wyżej 33, 34.itp.

W dtr powinni napisać : palić ruskim węglem, wtedy nikt na spiekanie by nie narzekał.. :-) 

Płomienny to jest 31,

32 to jest gazowo-płomienny

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś,gdzieś,kiedyś wspominał ze pokłady w Wesołej zmieniły się i to już nie jest ten sam węgiel co kiedyś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

User2018, parametry wegla zaleza od pokladu i rejonu wydobycia (tez glebokosci zalegania, ale to wszystko powiazane), wiec w skrocie tak, od sciany To napisal gornik

Wysłane z mojego LG-K350 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, user2018 napisał:

Trzeba chyba pomyśleć o przerzuceniu się na drewno bo węgiel to jakaś masakra obecnie.

Bez przesady- na słabym weglu  - nic sie nie wiesza , nie skleja i nie smołuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.